*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 314129 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 25, 2008, 06:37:20 μμ »
GEMINI να περιμένεις να δεις πότε θα χρειαστεί.
Και δεν εννοώ βαθμολογικώς, εννοώ από κατανόηση.
Η Β' Γυμνασίου είναι σχετικά εύκολη τάξη, από θέμα ύλης.
Για να αναπτύξει τη μαθηματική σκέψη πάρτης sudoku (δεν κάνω πλάκα)
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:59:14 »

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 25, 2008, 08:15:00 μμ »
Ευχαριστω sirina και blethalassa ! πολυ λογικα οπως τα λετε,αυτα σκεφτομουν κι εγω.. :)απλως μερικοι γνωστοι μου εχουν φροντισει να μου τα περιγραψουν δραματικα... κι εγω 23 ετων ειμαι αλλα ως τωρα τα παιδια που ειχα ηταν μεσω γνωστων,τωρα ομως που τελειωσαν το σχολειο θα πρεπει να ψαξω για αλλα μεσω εφημεριδας 8)

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 25, 2008, 09:00:33 μμ »
Siobaras, ευχαριστώ πολύ!
Και εγώ αυτής της γνώμης είμαι. Θα παρέμβω ενισχυτικά όταν εκδηλωθεί αδυναμία κι αυτό γιατί θέλω να ενεργοποιούνται μόνα τους τα παιδιά και να μην στηρίζονται από την αρχή στους άλλους. Απλώς αναρωτιέμαι αν έτσι δημιουργηθούν κενά που θα είναι δύσκολο να καλυφθούν αργότερα...
Πάντως για το sudoku έχεις δίκιο! Και σε μας χρειάζεται για να αποφύγουμε το Αλτσχάιμερ!

Αποσυνδεδεμένος isa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 21, 2008, 04:31:53 μμ »
Ta idiaitera einai kati poy stin arxi isws se fovizei meta omws sou aresei giati mathaineis stin isixia twn 2 triwn atomwn kai oxi sto mpoygio tis taksis pou kselarugkiazesai kai oi pio polloi den akoune. Analoga me to ti taksi einai to kathe paidi kai se ti epipedo brisketai alla kai apo to poso syxna exei mathima mazi sou organwneis to plano mathimatos afou bebaia sximatiseis mia prwti entypwsi gia tis dynatotites tou paidioy. Den yparxei tipota dyskolo sti didaskalia arkei na asxolitheis kai na meletiseis oti xreiazetai. Kai pros Theou an den ksereis kati kalutera einai na to koitakseis para na arxiseis na les oti sou katevei sto kefali. Symbouli mou min pareis mathites pou vlepeis oti den einai prothymoi kan na asxolithoun. Esy tha tin patiseis kai to diko sou onoma tha retsiniastei oso kai an exeis enimerwsei toys goneis gia to poso amelis einai to blastari tous. Kalo kouragio, kai kali douleia.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ (ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:59:14 »

Αποσυνδεδεμένος Gwgaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 530
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ (ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ)
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 31, 2008, 09:09:54 μμ »
Για Γ Λυκείου δεν το σκέφτομαι καθόλου..Με φοβίζει και η Β..Προς το παρόν δουλεύω τα πρωινά, οπότε ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος..Σκέφτομαι να παραιτηθώ, για να προετοιμαστώ καλύτερα για τον διαγωνισμό και τα ιδιαίτερα. Απ'την άλλη σκέφτομαι και τα χρήματα..Είναι πολύ άσχημο να νιώθεις εγκλωβισμένος και να μην μπορείς να κάνεις αυτό που θέλεις..

Στα λίγα ιδιαίτερα που έκανα παλιά, δημοτικού και γυμνασίου, οι γονείς μου έλεγαν ότι θέλουν απλά τα παιδιά τους να είναι έτοιμα για την άλλη μέρα. Είχα και μια μητέρα που μου ζήτησε μέσα Αυγούστου το παιδί της να γράψει καλά σε κείμενα και γλώσσα για να μην μείνει στην ίδια τάξη! Ευτυχώς, πέρασε..


[/quote]

Να καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία...:
Παραιτήθηκα πριν ένα μήνα από μόνιμη δουλειά (διορισμός μέσω ΑΣΕΠ) γιατί κάθε φορά που βλέπω σχολείο βουρκώνω... Όσο μελοδραματικό κι αν ακούγεται, έτσι νιώθω και πιστεύω ότι έτσι τουλάχιστον θα τα έχω καλά με τον εαυτό μου, ότι δηλ. μου έδωσα την ευκαιρία τουλάχιστον να κυνηγήσω το όνειρο να διδάξω... Οι απόψεις διίστανται: ο διευθυντής μου (πρώην) είπε ότι κάνω μ.....ία και ότι θα το μετανιώσω, η οικογένειά μου είπε ότι οφείλω να προσπαθήσω να ασχοληθώ με αυτό που από αγάπη διάλεξα να διδάξω...
Στο σημείο αυτό να τονίσω την συμπαράσταση του συζύγου μου που όχι μόνο επικρότησε την απόφασή μου αλλά και με ώθησε στο να την λάβω...
Τώρα αν τα καταφέρω, αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Πάντως, ανυπομονώ να βγουν τα αποτελέσματα της ΠΔΣ (ευχόμενη να μην είναι ήδη "κανονισμένα") και να αρχίσω τα ιδιαίτερα (να βγάζω κι ένα χαρτζιλίκι!)...
ΥΓ: ευχαριστώ για όσες/όσους αφιέρωσαν λίγα λεπτά για την...ψυχολογική μου συνεδρία!!!

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 31, 2008, 09:20:33 μμ »
Την επόμενη φορά που θα με ευχαριστήσεις θα σε χρεώσω με την ατάκα. ::)


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Gwgaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 530
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 31, 2008, 09:30:17 μμ »
Χρέωσέ με, χρέωσέ με, έτσι κι αλλιώς αυτό το διάστημα -και μέχρι τον ΑΣΕΠ- χρωστάω....της Μιχαλούς!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 07, 2008, 08:39:59 μμ »
θα ήθελα τη συμβουλή των πιο εμπειρων συναδελφων μιας και εγω φετος ασχολουμαι σοβαρα με ιδιαιτερα...

ποσες ωρες την εβδομαδα ιδιαιτερα θεωρειται πως πρεπει να κανει ενας μαθητης Α Λυκειου στα αρχαια;
στο σχολειο κανουν 6. μετα απο συμβουλη γνωστης μου με εμπειρια στα ιδιαιτερα τον ξεκινησα με 5 ωρες τη βδομαδα (σημειωση:ο μαθητης εχει απιστευτα κενα)
μεχρι τωρα παμε πολυ καλα. το προβλημα ειναι πως θελει να μειωσουμε τις ωρες με τη δικαιολογια πως "στα φροντιστηρια κανουν 2 ωρες αρχαια" κοιτωντας προγραμματα 2 πολυ γνωστων φροντιστηριων ειδα πως οντως κανουν μονο 2!! και δε πιστευα στα ματια μου γιατι νιωθω πως με 2 δε υπαρχει περιπτωση να προλαβουμε! δεδομενου πως εκεινος απο μονος του δε διαβαζει καθολου ποτε και τιποτα.. γι'αυτο φροντιζω να κανουμε πολυ συχνες επαναληψεις μαζι. και με αυτη τη μεθοδο εχω δει πολυ καλα αποτελεσματα... απο το 10 που ειχε μεσο ορο στο γυμνασιο καταφεραμε να γραψει διαγωνισμα τετραμηνου 17,8..φοβαμαι πως αν μειωσουμε τις ωρες θα πεσει η αποδοση του..

τι με συμβουλευετε;
μηπως το βλεπω λαθος και οντως πρεπει να τις μειωσω; εσεις ποσες κανετε;

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 08, 2008, 01:04:10 μμ »
Εγώ ξεκίνησε σε φροντιστήριο με 2 ώρες.Ο μαθητής με άπειρα κενά και δυσκολευόμουν αρκετά!Μετά μίλήσα με τη μητέρα του η οποία αποφάσισε μετά από παρότρυνσή μου να τον στείλει σε τεε!Νομίζω ότι δε θα τα κατάφερνε στο ενιαίο.
Γνώμη μου ότι για τέτοιο μαθητή δε θα είναι αρκετές 2 ώρες μόνο!Και πάλι 5 ώρες νομίζω ότι είναι πολλές για ιδιαίτερο.Αρχικά θα σου πρότεινα να κάνεις μια κουβέντα με τους γονείς χρησιμοποιώντας την πρόοδό του!Από το 10 μέχρι το 17,8 είναι τεράστια διαφορά ειδικά για τα αρχαία!Αν και οι γονείς επιμένουν σε μείωση της ώρας πρότεινέ τους 2 ώρες Ξενοφώντα και 1 ώρα γλωσσική διδασκαλία και βλέπεις!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 08, 2008, 01:56:52 μμ »
θα ήθελα τη συμβουλή των πιο εμπειρων συναδελφων μιας και εγω φετος ασχολουμαι σοβαρα με ιδιαιτερα...

ποσες ωρες την εβδομαδα ιδιαιτερα θεωρειται πως πρεπει να κανει ενας μαθητης Α Λυκειου στα αρχαια;
στο σχολειο κανουν 6. μετα απο συμβουλη γνωστης μου με εμπειρια στα ιδιαιτερα τον ξεκινησα με 5 ωρες τη βδομαδα (σημειωση:ο μαθητης εχει απιστευτα κενα)
μεχρι τωρα παμε πολυ καλα. το προβλημα ειναι πως θελει να μειωσουμε τις ωρες με τη δικαιολογια πως "στα φροντιστηρια κανουν 2 ωρες αρχαια" κοιτωντας προγραμματα 2 πολυ γνωστων φροντιστηριων ειδα πως οντως κανουν μονο 2!! και δε πιστευα στα ματια μου γιατι νιωθω πως με 2 δε υπαρχει περιπτωση να προλαβουμε! δεδομενου πως εκεινος απο μονος του δε διαβαζει καθολου ποτε και τιποτα.. γι'αυτο φροντιζω να κανουμε πολυ συχνες επαναληψεις μαζι. και με αυτη τη μεθοδο εχω δει πολυ καλα αποτελεσματα... απο το 10 που ειχε μεσο ορο στο γυμνασιο καταφεραμε να γραψει διαγωνισμα τετραμηνου 17,8..φοβαμαι πως αν μειωσουμε τις ωρες θα πεσει η αποδοση του..

τι με συμβουλευετε;
μηπως το βλεπω λαθος και οντως πρεπει να τις μειωσω; εσεις ποσες κανετε;

Εγώ στα ιδιαίτερα πρώτη λυκείου έκανα πάντα 2. Η αλήθεια είναι ότι για πρώτη λυκείου σε ιδιαίτερο 5 ώρες είναι πολλές! Συμφωνώ κι εγώ με την maryk, τρεις ώρες είναι καλά, αν και θα σου έλεγα να κάνεις 1 ή 1,5 κείμενο και 1,5 ή 2 γραμματική-συντακτικό. Επίμεινε όμως για 3 και όχι λιγότερες, αν ο μαθητής είναι αδύναμος και τον βοηθάει κυρίως το μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 08, 2008, 06:19:38 μμ »
ευχαριστω για τις απατησεις σας... :) τελικα θα κανω 3..2 ξενοφωντα και 1 εγχειριδιο.
ναι ηταν πολλες αλλα ουτως η αλλως οι 2 απο τις 5 καταναλωνονταν στο να προσπαθω να "τον διαβασω" πραγμα το οποιο βεβαια τον εφτασε σε σημειο να γραψει τοσο καλα στο διαγωνισμα αλλα εμενα με κουραζε..ας το κανει μονος του(ελπιζω αν και δε το πολυπιστευω..... :'( ) αν θελει να τα παει καλα..τι αλλο να κανω;;

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 08, 2008, 06:55:23 μμ »
ευχαριστω για τις απατησεις σας... :) τελικα θα κανω 3..2 ξενοφωντα και 1 εγχειριδιο.
ναι ηταν πολλες αλλα ουτως η αλλως οι 2 απο τις 5 καταναλωνονταν στο να προσπαθω να "τον διαβασω" πραγμα το οποιο βεβαια τον εφτασε σε σημειο να γραψει τοσο καλα στο διαγωνισμα αλλα εμενα με κουραζε..ας το κανει μονος του(ελπιζω αν και δε το πολυπιστευω..... :'( ) αν θελει να τα παει καλα..τι αλλο να κανω;;
[/quo
 

Κάνω εδώ κ χρόνια αρχαία Ά Λυκείου ιδιαίτερο ,οι ώρες είναι 3-4 .Οι δύο είναι ελάχιστες ,τις συνηθίζουν  στα φροντ γιατί δεν κάνουν διαφοροποιημένη διδασκαλία,απλά τους ενδιαφέρει να βγει η ύλη κ να φανεί στο πρόγραμμα ότι το παιδί σπαταλά λίγο χρόνο στη διδασκαλία(συνήθως κάνουν κ άλλα μαθ στο φροντ πέρα από αυτό..οπότε μαζεύονται πολλές ώρες).Οι 5 είναι πολλές, ο μαθητής πρέπει να αυτενεργεί ,να μάθει να δουλεύει κ μόνος .Ελπίζω να βοήθησα συνάδελφε. :)


                                                       

Αποσυνδεδεμένος LENA2061

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 09, 2008, 01:05:14 μμ »
Να ρωτήσω κάτι:
Η διδασκαλία του Ξενοφώντα στο ιδιαίτερο πώς γίνεται;

Κι είναι λέω ο παράδεισος για μας,
 αγάπη μου μικρή,
να μοιραζόμαστε τούτη την κόλαση μαζί...

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 10, 2008, 11:58:40 πμ »
Θα σου πω τι έκανα εγώ. Ήμουν πάντα πιο μπροστά από το σχολείο. Μαθαίναμε λίγο την μετάφραση κάνοντας μαζί με τον μαθητή σύνταξη. Μετά κάναμε πραγματολογικές και στο τέλος κάναμε ασκήσεις γραμματικής μέσα από το κείμενο μετοχές, ουσιαστικά. (έδινα φωτοτυπία της μετάφρασης και κάποια βασικά πράγματα στα πραγματολογικά.)
Ελπίζω να βοήθησα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 495
Σύνολο: 517

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.156 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.