*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 315172 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LENA2061

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 10, 2008, 12:32:43 μμ »
Όταν όμως ο μαθητής έχει το βοήθημα, το οποίο έχει μετάφραση και παραγματολογικά, τί να του κάνεις;
Εξάσκηση στη σύνταξη;
Αφού στην Α' Λυκείου τώρα αρχίζουν να ασχολούνται με το συντακτικό, τί να κάνεις;
Κι είναι λέω ο παράδεισος για μας,
 αγάπη μου μικρή,
να μοιραζόμαστε τούτη την κόλαση μαζί...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:55:50 »

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 10, 2008, 01:11:14 μμ »
Και επειδή έχει το βοήθημα? Σκοπός σου είναι να μάθει την μετάφραση κάνοντας σύνταξη με τη δική σου βοήθεια και όχι να τα βρει έτοιμα από το βοήθημα. Επίσης θα κάνεις ερωτήσεις πραγματολογικές για το κάθε κομμάτι όχι ακολουθώντας μόνο τις ερωτήσεις του σχολείου.
Επίσης απ' ό,τι έχω καταλάβει τα βοηθήματα μερικές φορές είναι δυσνόητα για τους μαθητές και δεν τα διαβάζουν (αντιγράφουν καμιά άσκηση) Εσύ θα γράψεις απλά και κατανοητά τους βασικούς άξονες στους οποίους πρέπει να κινηθεί το παιδί και να τα αναπτύξει και θα κάνετε χρονικές εγκλιτικές αντικαταστάσεις και κλίσεις ουσιαστικών. Το βοήθημα δεν είναι λύση. Πρέπει μόνος του να τα βρίσκει. Οι ερωτήσεις των εξετάσεων δε θα είναι ίδιες με το βοήθημα. Πρέπει να μάθει να κάνει μετάφραση  με βάση το αρχαίο κείμενο και να ξέρει ποιες λέξεις μεταφράζει κάθε στιγμή.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2008, 01:21:29 μμ από ariadni »

Αποσυνδεδεμένος LENA2061

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 11, 2008, 10:05:49 πμ »
Να σου πώ την αλήθεια, δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Θα δοκιμάσω να κάνουμε μετάφραση, σύνταξη και γραμματική στο κείμενο.
Όντως δικαιολογία αυτή που είχα επαναπαυτεί σστο βοήθημα. Λάθος, θα ξεκινήσω σήμερα κιόλας.
Ευχαριστώ!
Κι είναι λέω ο παράδεισος για μας,
 αγάπη μου μικρή,
να μοιραζόμαστε τούτη την κόλαση μαζί...

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 01:44:19 μμ »
Καλησπέρα στην παρέα!
Έχω μια μαθήτρια στη Β Λυκείου, στην οποία κάνω Λατινικά και Άγνωστο. Στα Λατινικά κάτι καταφέρνει, αλλά στο άγνωστο είναι .... άστα να πάνε.
Κάνουμε μάθημα εδώ και ενάμιση μήνα, κι ακόμα παιδευόμαστε με την Α κλίση ουσιαστικών και την Ενεργητική Φωνή του "λύω"...

Η κοπελιά όπως παραδέχτηκε δεν είχε διαβάσει ποτέ της Αρχαία στα προηγούμενα 4 χρόνια, αλλά παρ' όλα αυτά στα τρίμηνα είχε 17-18, οπότε θεώρησε ότι δε χρειάζεται να διαβάσει.

Φυσικά τώρα ζορίζεται. Έκανα υπομονή ένα μήνα τώρα, αλλά βρε παιδιά πόσο καιρό να περιμένω να μάθει την Α κλίση? Οταν τη ρωτάω ποιό είναι ο πρόβλημα, μου λέει ότι δεν τα καταλαβαίνει. Τί να καταλάβει πια? Αφού έτσι κλίνεται, κάτσε και μάθε το.

Στα ρήματα πάλι έκατσα πόσο καιρό και ασχολήθηκα με το πώς σχηματίζεται ο κάθε χρόνος στην Οριστική, σαν να κάνω μάθημα σε παιδί πρώτης Γυμνασίου.
Χθες που της έβαλα μια Χρονική Αντικατάσταση (Οριστική Ενεστώτα ο τύπος έτσι?) δεν μου έγραψε ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ τύπο σωστα....

Δε ξέρω τί να την κάνω... Μίλησα με τη μητέρα της και μου λέει "αφού μου είπε ότι διάβασε...." Άντε βγάλε άκρη...

Αυτό που θα ήθελα πραγματικά να κάνω είναι να σταματήσω το μάθημα μαζί της. Δε με πειράζει να κουράζομαι, αλλά απαιτώ να κουράζεται κι εκείνη εξίσου. Επιπλέον, είναι μία ευθύνη την οποία δε θέλω να αναλάβω κάτω από αυτές τις συνθήκες.

Μήπως είμαι παράλογη? Κακιά? Που θέλω να την αφήσω στη μέση της χρονιάς? Μήπως έχω "καλομάθει" με πιο φυσιολογικούς μαθητές και τώρα ζορίζομαι? Αλλά από την άλλη, στην κατεύθυνση είναι, θα έπρεπε να έχει συνειδητοποιήσει κάποια πράγματα ρε γαμώτο...

Δε ξέρω τί να κάνω. Μάθημα πάντως δε γίνεται. Ούτε προχωράμε καθόλου. Μετά σκέφτομαι και τα χρήματα, που πραγματικά τα χρειάζομαι, αλλά από την άλλη.... θα με στείλει στο τρελοκομείο.

Any ideas? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:55:50 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 02:46:51 μμ »

 Έκανα υπομονή ένα μήνα τώρα, αλλά βρε παιδιά πόσο καιρό να περιμένω να μάθει την Α κλίση? Οταν τη ρωτάω ποιό είναι ο πρόβλημα, μου λέει ότι δεν τα καταλαβαίνει. Τί να καταλάβει πια? Αφού έτσι κλίνεται, κάτσε και μάθε το.

συντομη απαντηση:
μην απελπιζεσαι. ειναι μερικα παιδια που θελουν το χρονο τους. προχωρα αργα αλλα σταθερα και με επαναληψεις θα ερθει και θα μαθει τι ειναι η Α΄κλιση.
ειναι μερικα παιδια που θελουν να τους εξηγησεις με τροπο πιο απλο πραγματα που οπως σωστα λες "κατσε μαθετα" δε γινεται αλλιως.
Εκεινα ομως θελουν ως εξης: πχ. τι ειναι βερυτονα ρηματα? (σου λενε) και συ πρεπει να τους απαντησεις ως εξης: βαρυτονο ειναι ενα πραγμα 2 μετρα υψος, πλατος 70 ποντους κλπ κλπ) δηλ παραστατικά για να το καταλαβουν ως εικονα. μα δεν ειναι ολα ετσι, πως να το κανουμε!



Δε ξέρω τί να την κάνω... Μίλησα με τη μητέρα της και μου λέει "αφού μου είπε ότι διάβασε...." Άντε βγάλε άκρη...

συντομη απαντηση:
παντα για τη μαμα διαβασε η κορη.



.... θα με στείλει στο τρελοκομείο.

συντομη απαντηση-συμπερασμα:
βαλε απο τωρα την ασπρη μπλουζα



Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 02:52:57 μμ »
Ν'α 'σαι καλά βρε Μάρκο, με έκανες και γέλασα! ;D ;D ;D

Απλά δε ξέρω μέχρι πότε θα αντέξω και θεωρώ καλύτερο το να σταματήσουμε τώρα που είναι ακόμη νωρίς. Δεν είναι ανέντιμο να παίρνω τα λεφτουδάκια μου, ενώ στην ουσία δε μαθαίνει τίποτα?

Δε με πειράζει να πηγαίνω με τους ρυθμούς της. 2 μήνες η Α κλίση, εντάξει.... Όταν όμως έρθει η ώρα να δώσει Πανελλαδικές ποιός θα φταίει που θα πατώσει? (γιατί θα πατώσει αν συνεχίσει έτσι). Η άχρηστη δασκάλα θα φταίει, που έναν ολόκληρο χρόνο δεν της έκανε τίποτα....

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 02:53:07 μμ »
εμενα που με ρωτουσε καθε φορα που ειχαμε μαθημα, αν μου αρεσουν τα ρουχα που φορα !!!!!!
(περιγραφη δεν χωραει, βεβαιως)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 02:57:55 μμ »
Α, και τώρα που το θυμήθηκα: Τις προάλλες μου λέει η λεγάμενη "βρε Κατερίνα, η τάδε συμμαθήτριά μου που κάνει ιδιαίτερα κάνει με τη δασκάλα της ευθύ και πλάγιο λόγο. Εμείς πότε θα το μάθουμε?"

Τί της απαντάς τώρα, μου λες? ??? :P

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 02:59:48 μμ »
Ν'α 'σαι καλά βρε Μάρκο, με έκανες και γέλασα! ;D ;D ;D

απαντηση:
τιποτα ! εδω ειμαστε για να βοηθαμε.


Απλά δε ξέρω μέχρι πότε θα αντέξω
συντομη απαντηση:
σωστα, γιατι τωρα  ξερεις και τα μέτρα της ασπρης μπλουζας,αργοτερα ισως σε στενευει....


 Δεν είναι ανέντιμο να παίρνω τα λεφτουδάκια μου, ενώ στην ουσία δε μαθαίνει τίποτα?
συντομη απαντηση:
οχι. ανεντιμο δεν ειναι να παιρνεις εσυ τα λεφτουδακια σου, ανεντιμο ειναι να πληρωνει ενω δεν θελει να μαθει τιποτα.


ποιός θα φταίει που θα πατώσει?

συντομη απαντηση:
η μαμα θα φταιει που πιστευε την κορη της οτι εχει διαβασει.

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 03:02:00 μμ »
Α, και τώρα που το θυμήθηκα: Τις προάλλες μου λέει η λεγάμενη "βρε Κατερίνα, η τάδε συμμαθήτριά μου που κάνει ιδιαίτερα κάνει με τη δασκάλα της ευθύ και πλάγιο λόγο. Εμείς πότε θα το μάθουμε?"

Τί της απαντάς τώρα, μου λες? ??? :P

μηπως μεσα απο το ευθυ και πλαγιο λογο μαθει καλυτερα τα βαρυτονα?!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 03:07:23 μμ »
Η γνώμη σου δηλαδή είναι να το συνεχίσω και ό,τι γίνει, έτσι?

Προβλέπειται ζόρικη χρονιά.....
Άντε να δούμε πού θα βγάλει αυτή η ιστορία >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 03:14:25 μμ »
ναι, συνεχισε. το ξερω ειναι αγωνας, αλλα ο καλος ο καπετανιος στη φουρτουνα φαινεται.
μη φοβασαι τιποτα. εγω ειμαι εδω. αν δεις τα σκουρα φωναξε να πεταχτω ισαμε κει πανω να της μαθω την Α΄κλιση με αλλο, δικο μου τροπο (τον εντελως δασκαλοκεντρικο)! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2009, 04:04:58 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 03:19:20 μμ »
gringa, είναι δύσκολο να μάθει τις κλίσεις και τα ρήματα μέσα σε 1 μιση μήνα. Εγώ θα σου έλεγα να της δίνεις για τα Σ/κ φυλλάδια με ασκήσεις για την κλίση των ουσιαστικών και των ρημάτων. Μετά να τα φέρνεις και να βλέπει τα λάθη της και να της εξηγείς γιατί έχει λάθος στην κατάληξη και να το ξαναπεί/γράψει σωστά.

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 03:32:53 μμ »
ariadni αυτό το κάνω έτσι κι αλλιώς. Δεν της λέω "κλίνε μου τον ποιητή", της βάζω ασκήσεις για το σπίτι, συμπλήρωση κενών και τέτοια. Είμαι όμως σίγουρη ότι τα κάνει με το βιβλίο της γραμματικής ανοιχτό, γιατί όταν τα συναντάμε στο κείμενο και τη ρωτάω, δεν μπορεί να ανγνωρίσει καν την πτώση του ουσιαστικού....

Χώρια που την τελευταία βδομάδα άρχισε να καταλαβαίνει τί είναι πτώση, τί είναι γένος, τί είναι έγκληση, κ.τ.λ.

Σας έχει τύχει παρόμοια περίπτωση?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.