*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 315181 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bubuka

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 03:53:09 μμ »
μου ειχε τυχει και μενα μια χρονια με λατινικα...εξηγουσα την υποτακτικη και σταδιακα καταλαβα οτι η τυπισα δεν ηξερε τις εκλισεις ουτε στα ελληνικα!προσπαθησα λοιπον με ελληνικα παραδειγματα και μετα μπηκαμε στα λατινικα.δεν μπορεις να κανεις και πολλα-απλα εξηγεις απο την αρχη στο γονιο οτι το βρεφος του θα περασει ΤΕΙ Καπερναουμ...
η επανασταση ξεκιναει απο μεσα μας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:31:03 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 04:11:07 μμ »
να σε ρωτησω: στα άλλα μαθηματα πως παει?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 04:16:29 μμ »
Στα Λατινικά τα πάει καλούτσικα, μάλλον γιατί είναι κάτι εντελώς καινούριο και ξεκινάει από το μηδέν. Μου λέει ότι της αρέσουν κιόλας πολύ. Τα Αρχαία τα ΣΙΧΑΙΝΕΤΑΙ. Μου το δήλωσε από την αρχή. Άλλα μαθήματα δεν της κάνω εγώ, αλλά μου είπε ότι ζορίζεται πολύ και στην Έκθεση. Η μητέρα της πιστεύει πως η κόρη της κάνει το καλύτερο που μπορεί, αλλά εγώ αμφιβάλλω αν έχει διαβάσει έστω και μία ώρα στη ζωή της Αρχαία...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 04:46:59 μμ »
γενικα ρε συ οχι μονο στα φιλολογικα, ξερεις πώς τα παει?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:31:03 »

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 05:00:26 μμ »
Πολύ μέτρια. Η ίδια πιστεύει ότι είναι πολύ καλή, αλλά μια συμμαθήτριά της που ξέρω και τη ρώτησα πώς είναι μέσα στην τάξη, μου είπε "μέτρια". Πέρυσι έβγαλε γύρω στο 15-16, όχι ότι αυτό λέει κάτι (Αρχαία είχε 17).

Δεν τη βλέπω να έχει δυσκολίες μάθησης, αν αυτό υποπτεύεσαι. Έναι γενικώς "βαρύ" παιδί, αλλά εκεί που θέλει. Δε μπορώ να χωνέψω δηλαδή πώς μπορεί να μαθαίνει τις κλίσεις στα Λατινικά, και όχι στα Αρχαία.

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 08:29:03 μμ »
Μου φαίνεται περίεργο πάντως να έχει τόσες ελλείψεις στα αρχαία και ο βαθμός της να είναι 17. Σίγουρα λέει αλήθεια;
Δύσκολη περίπτωση μου φαίνεται. Συνέχισε να της κάνεις επαναλήψεις στην γραμματική κάθε φορά που έχεις μάθημα και  δες αν έχει καθόλου βελτίωση σε ένα μήνα από τώρα.

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 10:44:46 μμ »
Μην σε παραξενεύει ο βαθμός, έχω δει παιδιά που κάνουν πολύ σοβαρά λάθη και έχουν 18-19. Μου φαίνεται λίγο δύσκολη περίπτωση. Να εξηγήσεις αναλυτικά στους γονείς πώς έχει η κατάσταση γιατί μετά ό,τι και να γίνει, βγαίνουμε και φταίχτες. Καλή δύναμη.

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 11:05:36 μμ »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τη συμπαράσταση. Αύριο το πρωί έχουμε μάθημα. Θα κάνω μια ακόμη συζήτηση μαζί της και με τη μαμά της, μπας και βγει καμιά άκρη...

Οψόμεθα... ??? :)

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 12:15:17 πμ »
Καλησπέρα στην παρέα!
Έχω μια μαθήτρια στη Β Λυκείου, στην οποία κάνω Λατινικά και Άγνωστο. Στα Λατινικά κάτι καταφέρνει, αλλά στο άγνωστο είναι .... άστα να πάνε.
Κάνουμε μάθημα εδώ και ενάμιση μήνα, κι ακόμα παιδευόμαστε με την Α κλίση ουσιαστικών και την Ενεργητική Φωνή του "λύω"...

Η κοπελιά όπως παραδέχτηκε δεν είχε διαβάσει ποτέ της Αρχαία στα προηγούμενα 4 χρόνια, αλλά παρ' όλα αυτά στα τρίμηνα είχε 17-18, οπότε θεώρησε ότι δε χρειάζεται να διαβάσει.

Φυσικά τώρα ζορίζεται. Έκανα υπομονή ένα μήνα τώρα, αλλά βρε παιδιά πόσο καιρό να περιμένω να μάθει την Α κλίση? Οταν τη ρωτάω ποιό είναι ο πρόβλημα, μου λέει ότι δεν τα καταλαβαίνει. Τί να καταλάβει πια? Αφού έτσι κλίνεται, κάτσε και μάθε το.

Στα ρήματα πάλι έκατσα πόσο καιρό και ασχολήθηκα με το πώς σχηματίζεται ο κάθε χρόνος στην Οριστική, σαν να κάνω μάθημα σε παιδί πρώτης Γυμνασίου.
Χθες που της έβαλα μια Χρονική Αντικατάσταση (Οριστική Ενεστώτα ο τύπος έτσι?) δεν μου έγραψε ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ τύπο σωστα....

Δε ξέρω τί να την κάνω... Μίλησα με τη μητέρα της και μου λέει "αφού μου είπε ότι διάβασε...." Άντε βγάλε άκρη...

Αυτό που θα ήθελα πραγματικά να κάνω είναι να σταματήσω το μάθημα μαζί της. Δε με πειράζει να κουράζομαι, αλλά απαιτώ να κουράζεται κι εκείνη εξίσου. Επιπλέον, είναι μία ευθύνη την οποία δε θέλω να αναλάβω κάτω από αυτές τις συνθήκες.

Μήπως είμαι παράλογη? Κακιά? Που θέλω να την αφήσω στη μέση της χρονιάς? Μήπως έχω "καλομάθει" με πιο φυσιολογικούς μαθητές και τώρα ζορίζομαι? Αλλά από την άλλη, στην κατεύθυνση είναι, θα έπρεπε να έχει συνειδητοποιήσει κάποια πράγματα ρε γαμώτο...

Δε ξέρω τί να κάνω. Μάθημα πάντως δε γίνεται. Ούτε προχωράμε καθόλου. Μετά σκέφτομαι και τα χρήματα, που πραγματικά τα χρειάζομαι, αλλά από την άλλη.... θα με στείλει στο τρελοκομείο.

Any ideas? ??? ???
καλησπερα σκεψου ομως οτι αν κατι παει στραβα εσενα θα πουν οτι οτι δεν εκανες καλα την δουλεια  σου.καλυτερα να την αφησεις και  που ειναι αδικο για τους γονεις να πληρωνουν τσαμπα το .μηπως να της μιλησεις για την σχολη κομμωτικης;; ;D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 02:21:18 πμ »
 gringa να σου απαντήσω σαν μαθήτρια;;
Η κοπελίτσα έχει τρελά κενά στα νέα ελληνικά,γραμματική,συντακτικό κτλΔεν είναι τυχαίο ότι τα Λατινικά που τα μαθαίνει από την αρχή,από το μηδεν και της αρέσουν και τα καταφέρνει καλύτερα.Και'γω έτσι με τα μαθηματικά στο Λύκειο.Υπήρξα ΑΘΛΙΑ μαθήτρια πάντα είχα 10-11 και μέχρι τις αρχές Γ' Λυκείου δεν ήξερα τι είναι η διακρίνουσα(αν το διαβάζει αυτό τώρα μαθηματικός.... ;D),οπότε πώς να μάθω τα υπόλοιπα αφού δεν είχα βάσεις;
Όταν λοιπόν άρχισα ιδιαίτερα και ξεκίνησα από το μηδέν έγινα τρελό αστέρι και απέκτησα εμμονή με τα μαθηματικά.Τα λάτρεψα!!Έλυνα ασκήσεις για την πλάκα μου,έτσι γιατι γούσταρα και την δεύτερη χρονιά Παννελλήνιες έγραψα 16 και κάτι.Όχι και μαμώ τους βαθμούς αλλά για μένα ήταν σαν να αρίστευσα!
Φυσικά με τα αρχαία δεν είχα την ίδια τύχη.Δεν τα χώνεψα,δε με χώνεψαν.....(οκ 4η Δέσμη...) ;D.Μάλλον πρέπει να εντοπίσεις τα κενά της κοπέλίτσας(μετοχή,επίρρημα κτλ ;D ;D)
Καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος El_Pikpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • ■Δόξα και τιμή σε αυτούς που χάθηκαν χωρίς ίχνη...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 03:29:48 πμ »
Έχεις διερευνήσει το ενδεχόμενο να είναι δεκτικοί οι γονείς σε εναλλακτικές εκπαιδευτικές προσεγγίσεις (π.χ. να την δέρνεις);
Nulla in mundo pax sincera... 

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 11:53:10 πμ »
Έχεις διερευνήσει το ενδεχόμενο να είναι δεκτικοί οι γονείς σε εναλλακτικές εκπαιδευτικές προσεγγίσεις (π.χ. να την δέρνεις);

 ;D ;D ;D ;D ;D Τέλειο!

Μόλις τελείωσα το μάθημα με την εν λόγω μαθήτρια. Έκατσα κι έκανα μια συζήτηση με τη μαμά της και την ίδια, δείχνοντας και τα γραπτά της στη μαμά (ευτωχώς τα κρατάω σε αρχείο φωτοτυπημένα), ώστε να μη μπορεί να μου πει "μα αφού διάβασε"

Η αλήθεια είναι ότι είχαμε κλάματα και δράματα από την πλευρά της μαθήτριας στην αρχή, αλλά εν τέλει συμφωνήσαμε να προσπαθήσουμε ξανά. Συμφώνησε μάλιστα πως αν δε ένα μήνα δε βελτιωθεί η κατάσταση, να σταματήσομε να κάνουμε μάθημα και να τραβήξει ο καθένας το δρόμο του....

Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι θα μου κρατήσει κακία τον πρώτο καιρό που την "κάρφωσα", αλλά εδώ που τα λέμε εργοδότες μου είναι οι γονείς της και όχι η ίδια.

Boldini πραγματικά την ξεκίνησα από το μηδέν (δε γινόταν αλλιώς άλλωστε). Ποιά είναι τα μακρά, τα βραχέα, κανόνες τονισμού κ.τ.λ.

Δεν περιμένω θαύματα να σας πω την αλήθεια, αλλά τουλάχιστον έχω ξεκαθαρίσει τη θέση μου με τους δικούς της και κατάλαβαν πως αν δεν αλλάξει κάτι το βλαστάρι τους, δεν πρόκειται να δει χαϊρι...

Αυτά τα ολίγα

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας...

PS: Μάρκο, το ζουρλομανδύα τον παρήγγειλα για καλό και για κακό... ;)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 12:17:16 μμ »
μετα τα σημερινα δεν θα σου χρειαστει.

εισαι επαγγελματιας και ετσι επρεπε να πραξεις. πολυ καλα εκανες. μην εχεις τυψεις. ησουν σωστη και δικαιη.

βεβαια, τωρα θα σου κρατησει λιγο "μουρη" αλλα αυτο δεν ειναι το ζητουμενο. αργα ή γρηγορα θα καταλαβει.
κανε της στο αμεσως πρωτο μαθημα μια κουβεντουλα και εξηγησε της γιατι το εκανες. προσπαθησε να καταλαβει οτι απο ενδιαφερον γιαυτην το εκανες και οτι θα δει οτι τελικα θα δικαιωθεις. δεν ειχες κατι να χωρισεις. πρεπει να τιμαμε τα λεφτα που μας δινουν. ειπαμε δυσκολο επαγγελμα του εκπ/κου ιδιως οταν κάνεις ιδιαιτερ (για το δημοσιο σχολειο, εκει καλα, μη τρελαθω κιολας, δεν ειναι και φυλακες του αλ κατραζ, χαλαρωστε μερικοι )
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bubuka

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 02:26:36 μμ »
συμβαινει πολλες φορες αυτο-εκανες το καλυτερο gringa.οσες φορες το αντιμετωπισα, ενημερωσα τους γονεις για τις προοπτικες και η αποφαση ειναι δικη τους.σπανια παντως κανουν πισω-σου λενε παλεψε το κι οτι κανει.δινω κι εγω φωτοτυπιες,εξηγω οτι μπορω κι οταν στο τελος περνανε στο univercity of kamena vourla, εγω ειμαι καλυμενη!
η επανασταση ξεκιναει απο μεσα μας

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159836
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 574
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 559
Σύνολο: 565

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.