*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 316884 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #126 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 11:46:41 μμ »
Αν της φανούν πολλά, ας κάτσει να την κάνεις μόνη της.
Αμάν πια με όλους αυτούς που νομίζουν ότι δουλεύουμε τζαμπα. Λες και δεν έχουμε τίποτα καλύτερο να κάνουμε με το χρόνο μας.... ??? ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:12:35 »

Αποσυνδεδεμένος χλωρίνη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #127 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 02:43:57 πμ »
Αν της φανούν πολλά, ας κάτσει να την κάνεις μόνη της.
Αμάν πια με όλους αυτούς που νομίζουν ότι δουλεύουμε τζαμπα. Λες και δεν έχουμε τίποτα καλύτερο να κάνουμε με το χρόνο μας.... ??? ???
Δυστυχώς, η ανεργία μας δεν κρύβεται...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #128 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 03:16:25 μμ »
                                G3   &  Oπλοπολυβολα

 εξωφρενικο θα μου πεις να ζητανε να γραφουμε τις εργασιες των μαθητων εμεις!
Σημερα ομως, με πλησιασε η μαμα μιας μαθητριας β'γυμνασιου της Ραλλειου στον Πειραια, την οπια μαθητρια συμβαινει να τη βοηθαω που και που σε καποιες ασκησεις, γλωσσικες κυριως, και μου ειπε:
" κυριε Μαρκο, σεις που εχετε παει στρατο και σιγουρα θα ξερετε, ....εβαλαν ως εργασια στα παιδια να ζωγραφισουν την ασπιδα του Αχιλλεα, μηπως θα μπορουσατε να τη ζωγραφισετε εσεις και οσο κανει (οχι η ασπιδα, αλλα ο κοπος μου) θα σας την πληρωσουμε.

κυρια μου, απανταω εγω, ναι βεβαια εχω παει στρατο, αλλα υπηρετησα στα τελη του 20 αι. οχι κατα την μυκηναικη ή γεωμετρικη εποχη!
αν θελετε, επομενως, να σας ζωγραφισω ενα G3 ή ενα οπλοπολυβολο ευχαριστως. (ξερω να το λυνω και να το συναρμολογω επισης)

υπαρχουν και χειροτερα λοιπον, γιατι μια εργασια πανω σε ενα μυθιστορημα απαιτει πολλες ενεργειες και διαδικασιες νοητικες, αλλα η ζωγραφικη θελει και ταλεντο......
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #129 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 03:21:34 μμ »
                                G3   &  Oπλοπολυβολα

 εξωφρενικο θα μου πεις να ζητανε να γραφουμε τις εργασιες των μαθητων εμεις!
Σημερα ομως, με πλησιασε η μαμα μιας μαθητριας β'γυμνασιου της Ραλλειου στον Πειραια, την οπια μαθητρια συμβαινει να τη βοηθαω που και που σε καποιες ασκησεις, γλωσσικες κυριως, και μου ειπε:
" κυριε Μαρκο, σεις που εχετε παει στρατο και σιγουρα θα ξερετε, ....εβαλαν ως εργασια στα παιδια να ζωγραφισουν την ασπιδα του Αχιλλεα, μηπως θα μπορουσατε να τη ζωγραφισετε εσεις και οσο κανει (οχι η ασπιδα, αλλα ο κοπος μου) θα σας την πληρωσουμε.

κυρια μου, απανταω εγω, ναι βεβαια εχω παει στρατο, αλλα υπηρετησα στα τελη του 20 αι. οχι κατα την μυκηναικη ή γεωμετρικη εποχη!
αν θελετε, επομενως, να σας ζωγραφισω ενα G3 ή ενα οπλοπολυβολο ευχαριστως. (ξερω να το λυνω και να το συναρμολογω επισης)

υπαρχουν και χειροτερα λοιπον, γιατι μια εργασια πανω σε ενα μυθιστορημα απαιτει πολλες ενεργειες και διαδικασιες νοητικες, αλλα η ζωγραφικη θελει και ταλεντο......

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D Έλεος, έλιωσα στο γέλιο!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:12:35 »

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #130 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 03:22:00 μμ »
Ρε συ Μάρκο, έλιωσα! ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #131 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 03:26:05 μμ »
                                G3   &  Oπλοπολυβολα

 εξωφρενικο θα μου πεις να ζητανε να γραφουμε τις εργασιες των μαθητων εμεις!
Σημερα ομως, με πλησιασε η μαμα μιας μαθητριας β'γυμνασιου της Ραλλειου στον Πειραια, την οπια μαθητρια συμβαινει να τη βοηθαω που και που σε καποιες ασκησεις, γλωσσικες κυριως, και μου ειπε:
" κυριε Μαρκο, σεις που εχετε παει στρατο και σιγουρα θα ξερετε, ....εβαλαν ως εργασια στα παιδια να ζωγραφισουν την ασπιδα του Αχιλλεα, μηπως θα μπορουσατε να τη ζωγραφισετε εσεις και οσο κανει (οχι η ασπιδα, αλλα ο κοπος μου) θα σας την πληρωσουμε.

κυρια μου, απανταω εγω, ναι βεβαια εχω παει στρατο, αλλα υπηρετησα στα τελη του 20 αι. οχι κατα την μυκηναικη ή γεωμετρικη εποχη!
αν θελετε, επομενως, να σας ζωγραφισω ενα G3 ή ενα οπλοπολυβολο ευχαριστως. (ξερω να το λυνω και να το συναρμολογω επισης)

υπαρχουν και χειροτερα λοιπον, γιατι μια εργασια πανω σε ενα μυθιστορημα απαιτει πολλες ενεργειες και διαδικασιες νοητικες, αλλα η ζωγραφικη θελει και ταλεντο......
Μάρκο, έγραψες!!!!!!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #132 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 03:49:56 μμ »
                                G3   &  Oπλοπολυβολα

 και οσο κανει (οχι η ασπιδα, αλλα ο κοπος μου) θα σας την πληρωσουμε.

  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #133 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 09:47:53 μμ »
                                G3   &  Oπλοπολυβολα

 εξωφρενικο θα μου πεις να ζητανε να γραφουμε τις εργασιες των μαθητων εμεις!
Σημερα ομως, με πλησιασε η μαμα μιας μαθητριας β'γυμνασιου της Ραλλειου στον Πειραια, την οπια μαθητρια συμβαινει να τη βοηθαω που και που σε καποιες ασκησεις, γλωσσικες κυριως, και μου ειπε:
" κυριε Μαρκο, σεις που εχετε παει στρατο και σιγουρα θα ξερετε, ....εβαλαν ως εργασια στα παιδια να ζωγραφισουν την ασπιδα του Αχιλλεα, μηπως θα μπορουσατε να τη ζωγραφισετε εσεις και οσο κανει (οχι η ασπιδα, αλλα ο κοπος μου) θα σας την πληρωσουμε.

κυρια μου, απανταω εγω, ναι βεβαια εχω παει στρατο, αλλα υπηρετησα στα τελη του 20 αι. οχι κατα την μυκηναικη ή γεωμετρικη εποχη!
αν θελετε, επομενως, να σας ζωγραφισω ενα G3 ή ενα οπλοπολυβολο ευχαριστως. (ξερω να το λυνω και να το συναρμολογω επισης)

υπαρχουν και χειροτερα λοιπον, γιατι μια εργασια πανω σε ενα μυθιστορημα απαιτει πολλες ενεργειες και διαδικασιες νοητικες, αλλα η ζωγραφικη θελει και ταλεντο......


Πτυχιο φιλολογίας + Πτυχίο Αρχαιολογιας + Σχολή Καλών Τεχνών + Σχολή Ευελπίδων  = Καθηγητής ιδιαίτερων Μαθημάτων
 ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #134 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 01:54:52 μμ »
Αν της φανούν πολλά, ας κάτσει να την κάνεις μόνη της.
Αμάν πια με όλους αυτούς που νομίζουν ότι δουλεύουμε τζαμπα. Λες και δεν έχουμε τίποτα καλύτερο να κάνουμε με το χρόνο μας.... ??? ???
Δυστυχώς, η ανεργία μας δεν κρύβεται...


τι πάει να πει η ανεργεια μας δε κρυβεται; αυτο σημαινει πως θα κανουμε τα παντα αρκει να κρατησουμε ενα ιδιαιτερο; προσωπικα προτιμω να εργαστω ως σερβιτόρα και να εχω το πτυχιο φιλολογιας σε κορνιζα στο σπιτι παρα να το παιζω καθηγητρια αφηνοντας τον καθε επαρμενο γονιο και μαθητη να μου συμπεριφερεται σαν υπηρετη του.

βάλτε όρια και χρεωστε οτιδηποτε εξτρα σας ζητουν αλλιως αφηστε το το αθλημα!
η κομμωτρια πριν σας χρεωσει υπολογιζει τα οικονομικά σας;

πέρα από την αναγκη για χρηματα οι περισσοτεροι που κανουμε ιδιαιτερα ειναι για να εξασκησουμε αυτο που σπουδασαμε. αλλιως θα καναμε άλλη δουλεια πιο ευκολη , με μια προυπηρεσια που αναγνωριζεται στην αγορα εργασιας (ποιος νοιαζεται αν καναμε 25 χρονια ιδιαιτερα;)που θα εξασφαλιζε στανταρ χρηματα το μηνα, στανταρ ωραριο και δε θα μας αφηνε ανεργους 3 μηνες το καλοκαιρι...

Μάρκο...απιαστος όπως πάντα! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος nafsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #135 στις: Μάρτιος 07, 2010, 09:28:26 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το πρόβλημά μου και όποιος μπορεί ας με βοηθήσει.

Στις αρχές Νοεμβρίου ανέλαβα ένα μαθητή Β'  Λυκείου στα Λατινικά. Καθόλου καλός μαθητής - στην Α' είχε μείνει σε όλα τα βασικά μαθήματα τον Ιούνιο - και χωρίς διάθεση να βελτιωθεί. Φέρνει ασκήσεις όποτε έχει όρεξη και γενικά δεν ασχολείται με τίποτα. Να σημειώσω ότι είναι μοναχοπαίδι, με παραβατική συμπεριφορά - έχει δημιουργήσει προβλήματα και στο σχολείο και στην περιοχή. Οι γονείς του έχουν την εξής εικόνα: ''Είναι έξυπνος, αλλά δε διαβάζει (!)'', ''Μπορεί να πιάσει Νομική;'' (ερώτηση του πατέρα - δικηγόρου!!!). Το καλό είναι ότι μου έχει πει η μητέρα του ότι δε θα μου ρίξει ευθύνες γιατί ξέρει το παιδί... Στο τετράμηνο είχε 10 - αυτό μου είπε γιατί δε μου έδειχνε τους βαθμούς... Με την άλλη κοπέλα που του κάνει Έκθεση και Αρχαία δεν τα πάνε καλά. Του φωνάζει με αποτέλεσμα να της ακυρώνει συνέχεια μαθήματα και να μη διαβάζει καθόλου.

Σήμερα που είχαμε μάθημα μου είπε ότι αύριο έχει τεστ, ενώ μου είχε πει ότι θα έγραφε στις 15. Δεν του έδειξα τίποτα μόνο του είπα ότι μου είχε πει για τις 15 και φυσικά το αρνήθηκε. Είχαμε 1 ώρα μάθημα, αλλά δεν είχε διαβάσει τιποτα - 4 κείμενα τους είχε βάλει. Μέσα σε αυτή τη 1 ώρα έπρεπε να κάνουμε τις μεταφράσεις, τους αρχικούς χρόνους και τα τις κλίσεις των ουσιαστικών. Του είπα ότι θα κάνουμε 30' παραπάνω και μου λέει ''αποκλείεται, 15' θα κάνουμε''. Του είπα ότι τις μεταφράσεις και τους αρχικούς έπρεπε να τους κάνει μόνος του πριν το μάθημα και να κάναμε μαζί ασκήσεις για να καλύψουμε κάποια κενά. Το 15' πέρασε, κάναμε τα μισά από αυτά που ήθελα και ύστερα από επιλογή δική του και μόλις του ζήτησα ν ακάνουμε ένα τελευταίο ουσιαστικό, νευρίασε, άρχισε να φυσάει και να ξεφυσάει και να λέει ''τι μ@@κίες είναι αυτά;''. Στο άκουσμα αυτού, εκνευρίστηκα τόσο πολύ που ήθελα να βάλω τα κλάματα. Χωρίς δεύετρη σκέψη μάζεψα τα πράγματα μου και πριν ανοίξω την πόρτα του δωματίου του λέω: ''Δε σου έχω φερθεί άσχημα, ούτε σου έχω μιλήσει άσχημα'' και μου λέει ''Ούτε εγώ σου έχω μιλήσει άσχημα''. "Η συμπεριφορά σου δεν ήταν καθόλου καλή'', του λέω και μου λέει ''Κάτσε να το κάνουμε''. ''Δε χρειάζεται'' του λέω. Με πήγε μέχρι την πόρτα, του ευχήθηκα καλή τύχη γαι το τεστ και έφυγα.

Με ενόχλησε πάρα πολύ η συμπεριφορά του. Δεν ξέρω αν χειρίστηκα καλά το θέμα. Καλώς ή κακώς δεν μπορώ να υψώσω τη φωνή σε μαθητή, δεν το θεωρώ αποτελεσματικό, προτιμώ άλλα μέσα. Ποιά στάση θα ήταν καλύτερο να κρατήσω από εδώ και πέρα; Νόμιζα ότι είχα κερδίσει το σεβασμό του μιας και ήμουνα, όσο γίνεται και όσο νομίζω, κοντά του. Έχω λυπηθεί πολύ από το σημερινό συμβάν... Καλοδεχούμενη η οποιαδήποτε άποψη. Σας ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #136 στις: Μάρτιος 07, 2010, 09:37:46 μμ »
να μη στεναχωριεσαι. αποψη μου ειναι οτι το γεγονος οτι ειπε αυτην την κουβεντα δεν εχει καμια σχεση με το αν σε σεβεται ή οχι. ειναι ενα παιδι στην εφηβεια που δε θελει να διαβασει κ τσατιστηκε που εκατσε παραπανω. εσυ οφειλεις να ενημερωσεις τους γονεις του για το συμβαν κ να τους ξεκαθαρισεις οτι απο την πλευρα σου κανεις ο,τι μπορεις. αν αυτος δεν εχει ορεξη δε φταις εσυ...
μην ξεχνας οτι εχουμε να κανουμε με ανθρωπους κ ειναι φυσιολογικο πολλες φορες να μας στεναχωρουν. οπως επισης πολλες φορες ειμαστε χαρουμενοι εξαιτιας τους. μην το παιρνεις προσωπικα...

Αποσυνδεδεμένος nafsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #137 στις: Μάρτιος 07, 2010, 09:48:51 μμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ maryvas  :)
Όσο για την ενημέρωση των γονέων, το σκέφτηκα ότι θα πρέπει να τους το αναφέρω. Δεν μπήκα στη διαδικασία αυτό να γίνει εκείνη τη στιγμή γιατί δεν μπορούσα. Στο επόμενο μάθημα θα είναι καλύτερα να γίνει κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #138 στις: Μάρτιος 08, 2010, 12:30:39 πμ »
Καλό θα ήταν να ενημερώνεις τους γονείς αμέσως και να μην περιμένεις το επόμενο μάθημα. Γιατί, τις περισσότερες φορές, έχει υπάρξει στο μεταξύ η... παραπληροφόρηση από τον μαθητή και ο γονιός σε περιμένει, έχοντας ήδη σχηματίσει άποψη και συνήθως πυρ και μανία με τον καθηγητή που ... εγκατέλειψε το βλαστάρι του, ενώ αυτό έγραφε τεστ! Άσε που κινδυνεύεις να χρεωθείς εξ' ολοκλήρου μια ενδεχόμενη αποτυχία του. Δεν έχει σημασία το ότι δεν διάβασε... ο καθηγητής φταίει! >:(

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #139 στις: Μάρτιος 08, 2010, 10:00:23 πμ »
για μενα το χειριστηκες παρα μα παρα πολυ σωστα! Συμφωνω και γω με maryvas. δεν ειναι οτι δεν σε σεβεται. καταλαβε οτι δεν ηταν σωστη η συμπεριφορα του και στο τελος σου λεει "κατσε να  κανουμε το ουσιαστικο"/
η αληθεια ειναι οτι προσωπικα θα τον αρχιζα στα "μπινελικια" αλλα η σχεση καθηγητη-με μαθητη(αγορι) ειναι διαφορετικη.Αν ηταν κοριτσι τοτε ναι θα ημουν πιο .... συγκρατημενος, αλλα φανερα ενοχλημενος...
συμφωνω και με karxarias29, οτι δυστυχως για ολα .....φταιμε εμεις! Πιστευω οτι πρεπει να μιλας καθημερινα με τους γονεις και να τους λες καποια πραγματα σχετικα με την προοδο.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 525
Σύνολο: 525

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.