*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 317741 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #266 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 03:28:39 μμ »
Αν ο φυσικος ξέρει καλα λατινικα,γιατι οχι ας την αναλαβει.. :P

Δεν ξερω βρε παιδια  αν ηξερα οτι ειναι τοσο δυσκολο να βρεθει εκει φιλολογος θα ειχα μετακομισει καιρο τωρα εκει...την γκαντεμια μου μεσα... ;D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:22:20 »

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #267 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 03:30:26 μμ »
Αν ο φυσικος ξέρει καλα λατινικα,γιατι οχι ας την αναλαβει.. :P

Δεν ξερω βρε παιδια  αν ηξερα οτι ειναι τοσο δυσκολο να βρεθει εκει φιλολογος θα ειχα μετακομισει καιρο τωρα εκει...την γκαντεμια μου μεσα... ;D
γιατι το θυμηθηκε τοσο αργα??
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #268 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 03:45:34 μμ »
το ιδιο ρωτησα και εγω και η απαντηση ηταν....εεεεεεεμμμμμ.... ναι εχεις δικιο ,να ξερεις εχω κενα απο περυσι.... ::) :o
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Mariaaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #269 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 08:40:05 μμ »
Θα ηθελα την βοηθεια σας.. Φανταζομαι καποιοι εχετε βρεθει στην ιδια θεση.
Εχω ενα μαθητη Γ γυμνασιου (κανουμε μαζι απο α γυμνασιου)  με τον οποιο  αντιμετωπιζω μεγαλο προβλημα. Ποτε δεν ηταν επιμελης μαθητης αλλα τη φετινη χρονια η κατασταση εχει ξεφυγει !!  Δεν διαβαζει, σπανια κανει ασκησεις και γραφει παντα κοντα στο 8-10 στα τεστ. Εχω χρησιμοποιησει καθε μεθοδο...
 Εχω μιλησει στον ιδιο και στους γονεις ( εξαιρετοι ανθρωποι οι οποιοι ποτε δεν μου δημιουργησαν προβλημα) αλλα λυση δεν ειδα! Τον μαλωνουν και τον συμβουλευουν αλλα τιποτα.  Βαριεται απιστευτα την ωρα του μαθηματος και το δειχνει επιδεικτικα. Μεχρι και υπολογιστη εφερα  -να λυνουμε εκει ασκησεις-αλλα τιποτα..Απ οτι ξερω και στο μαθημα των αγγλικων του το ιδιο κανει.
Σημερα λοιπον (μετα απο 5-6 μαθηματα πανω στην παθητικη φωνη και πολλες ασκησεις )  του εβαλα ευκολο(-γελοιο) τεστ -αφου τον ειχα προειδοποιησει γι αυτο- και δεν μου ελυσε τιποτα απολυτως. Ειλικρινα απογοητευτηκα τοσο πολυ ...Αρχισα να αναρωτιεμαι μηπως εγω κανω κατι λαθος.. Δεν εχω την απαιτηση να γραφει 20 ( δεν εχουν ολοι τις ιδιες δυνατοτητες ) αλλα να δω καποια βασικη προσπαθεια. Εξοργιστηκα, του φωναξα, μιλησα για ακομα μια φορα με την μητερα του και η μονιμη δικαιολογια που ακουγα ηταν οτι τα διαβασα αλλα τα ξεχασα..
Αποφασισα να μην ξαναπω κατι,(νομιζω οτι κουρασα και την μητερα με αυτο το θεμα!!) γνωριζουν τη θεση μου αλλα φοβαμαι οτι στο τελος εστω και εμμεσα την αποτυχια στις εξετασεις θα την χρεωθω εγω..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:22:20 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #270 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 08:59:29 μμ »
Θα ηθελα την βοηθεια σας.. Φανταζομαι καποιοι εχετε βρεθει στην ιδια θεση.
Εχω ενα μαθητη Γ γυμνασιου (κανουμε μαζι απο α γυμνασιου)  με τον οποιο  αντιμετωπιζω μεγαλο προβλημα. Ποτε δεν ηταν επιμελης μαθητης αλλα τη φετινη χρονια η κατασταση εχει ξεφυγει !!  Δεν διαβαζει, σπανια κανει ασκησεις και γραφει παντα κοντα στο 8-10 στα τεστ. Εχω χρησιμοποιησει καθε μεθοδο...
 Εχω μιλησει στον ιδιο και στους γονεις ( εξαιρετοι ανθρωποι οι οποιοι ποτε δεν μου δημιουργησαν προβλημα) αλλα λυση δεν ειδα! Τον μαλωνουν και τον συμβουλευουν αλλα τιποτα.  Βαριεται απιστευτα την ωρα του μαθηματος και το δειχνει επιδεικτικα. Μεχρι και υπολογιστη εφερα  -να λυνουμε εκει ασκησεις-αλλα τιποτα..Απ οτι ξερω και στο μαθημα των αγγλικων του το ιδιο κανει.
Σημερα λοιπον (μετα απο 5-6 μαθηματα πανω στην παθητικη φωνη και πολλες ασκησεις )  του εβαλα ευκολο(-γελοιο) τεστ -αφου τον ειχα προειδοποιησει γι αυτο- και δεν μου ελυσε τιποτα απολυτως. Ειλικρινα απογοητευτηκα τοσο πολυ ...Αρχισα να αναρωτιεμαι μηπως εγω κανω κατι λαθος.. Δεν εχω την απαιτηση να γραφει 20 ( δεν εχουν ολοι τις ιδιες δυνατοτητες ) αλλα να δω καποια βασικη προσπαθεια. Εξοργιστηκα, του φωναξα, μιλησα για ακομα μια φορα με την μητερα του και η μονιμη δικαιολογια που ακουγα ηταν οτι τα διαβασα αλλα τα ξεχασα..
Αποφασισα να μην ξαναπω κατι,(νομιζω οτι κουρασα και την μητερα με αυτο το θεμα!!) γνωριζουν τη θεση μου αλλα φοβαμαι οτι στο τελος εστω και εμμεσα την αποτυχια στις εξετασεις θα την χρεωθω εγω..



silvi μου, πραγματικα σε καταλαβαινω. ειναι μια απο τις δυσκολες περιπτωσεις.
θελω να ρωτησω ομως, οι σχεσεις του παιδιου με τους γονεις του πως ειναι, ξερεις ? εχεις αντιληφθει εστω κατι εσυ?
δηλ. απο τον τροπο που τους μιλα κλπ κλπ

ειπες, πως μιλησες στο παιδι, το ιδιο το παιδι μιλησε σε σενα για το τι ειναι αυτο που τον κανει να νοιωθει αποστροφη?

τί μαθημα του κανεις? αρχαια ή νεα ελληνικα? (σορυ αλλα δεν εχω καταλαβει)

εχεις δοκιμασει μεθοδους λες. ΟΚ. το παιδι μηπως θελει να κανει το μαθημα καπως διαφορετικα? αστο να σου πει και εκεινο εστω το ελαχιστο για το πως θελει να γινεται το μαθημα.

ισως να εχεις απαντηση για ολα αυτα, αλλα επειδη στο παραπανω μηνυμα σου δεν φαινονται, αν θελεις πες κατι ωστε να δουμε τι μπορουμε να βρουμε ψαχνοντας.

επισης,(τωρα το προσεξα) λες πως δεν ειναι επιμελης μαθητης και οτι τωρα ειναι στη Γ΄γυμνασιου, τοτε ισως τα κενα εχουν μαζευτει και αυτο τον κανει φυγοπονο, και ακομα ισως ο καθηγητης που τον εχει φετος στο σχολειο ειναι πιο απαιτητικος απο τους 2 προηγουμενους και αυτο τον "στρεσάρει" (αυτο ως προς μια "ευκολη" ή για να το πω σωστότερα μια αιτιολογηση με βαση τα "εξωτερικα" χαρακτηριστικα που δημιουργουν την αιτια του προβληματος. Η αντιμετωπιση ομως μας ενδιαφερει εδω)





« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2011, 09:08:55 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Mariaaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #271 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 09:36:18 μμ »
Marko αρχικα σε ευχαριστω για το χρονο σου..
Ναι εχεις δικιο, δεν διευκρινησα ορισμενα πραγματα..Ειναι μοναχοπαιδι κατ αρχας και οι σχεσεις με τους γονεις φαινονται πολυ καλες. Το κλιμα στο σπιτι ειναι ευχαριστο απ οτι βλεπω εγω.
Κανουμε αρχαια και γλωσσα και εχουμε μονο 2 ωρες στη διαθεση μας.
Τον εχω ρωτησει απειρες φορες μηπως δεν του αρεσει κατι, μηπως δεν καταλαβαινει τον τροπο που του εξηγω το μαθημα, τι προτιμα ο ιδιος να κανουμε. Η μονιμη απαντηση ειναι οτι τα καταλαβαινει ολα και δεν θελει να αλλαξω τιποτα και αν χρειαστει θα μου το πει και ο ιδιος. Γι αυτο και γω οπως ειπα αρχισα απο μονη  μου να αλλαζω λιγο καποια πραγματα μηπως και τραβηξω την προσοχη. Αυτο που λες με τα κενα το σκεφτομαι και γω..
Α γυμνασιου ηταν αρκετα καλος, διαβαζε, απο τη δευτερα ομως τα παρατησε γιατι οπως λεει αποφασισε να παει θετικη κατευθυνση!! :)  Κανω ό.τι μπορω, απλως πελαγωσα καθως ειμαι σχετικα νεα στο χωρο των μαθηματων. 

Αλλοι συναδελφοι (που κανουν χρονια μαθηματα) μου ειπαν χαρακτηριστικα : ''Δεν εισαι θαυματοποιος!! Δες το καθαρα! το παιδι ειναι τεμπελακος και αυτο ειναι ολο!"
Τι να πω θελω να πιστευω πως θα βρω μια ακρη... :-\

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #272 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 09:38:38 μμ »
Marko αρχικα σε ευχαριστω για το χρονο σου..
Ναι εχεις δικιο, δεν διευκρινησα ορισμενα πραγματα..Ειναι μοναχοπαιδι κατ αρχας και οι σχεσεις με τους γονεις φαινονται πολυ καλες. Το κλιμα στο σπιτι ειναι ευχαριστο απ οτι βλεπω εγω.
Κανουμε αρχαια και γλωσσα και εχουμε μονο 2 ωρες στη διαθεση μας.
Τον εχω ρωτησει απειρες φορες μηπως δεν του αρεσει κατι, μηπως δεν καταλαβαινει τον τροπο που του εξηγω το μαθημα, τι προτιμα ο ιδιος να κανουμε. Η μονιμη απαντηση ειναι οτι τα καταλαβαινει ολα και δεν θελει να αλλαξω τιποτα και αν χρειαστει θα μου το πει και ο ιδιος. Γι αυτο και γω οπως ειπα αρχισα απο μονη  μου να αλλαζω λιγο καποια πραγματα μηπως και τραβηξω την προσοχη. Αυτο που λες με τα κενα το σκεφτομαι και γω..
Α γυμνασιου ηταν αρκετα καλος, διαβαζε, απο τη δευτερα ομως τα παρατησε γιατι οπως λεει αποφασισε να παει θετικη κατευθυνση!! :)  Κανω ό.τι μπορω, απλως πελαγωσα καθως ειμαι σχετικα νεα στο χωρο των μαθηματων. 

Αλλοι συναδελφοι (που κανουν χρονια μαθηματα) μου ειπαν χαρακτηριστικα : ''Δεν εισαι θαυματοποιος!! Δες το καθαρα! το παιδι ειναι τεμπελακος και αυτο ειναι ολο!"
Τι να πω θελω να πιστευω πως θα βρω μια ακρη... :-\

αχ αυτή η τεμπελιά...!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #273 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 10:03:54 μμ »
χαχαχα, αχ βρε bania !!!! καλα τα λες!

τεμπελια ειναι σιγουρα αλλα δεν ειναι μονο αυτο. Απορω, δεν βλεπει τις παρεες του? (αλλα μπορει ομοιος τον ομοιο, θα μου πειτε). Πρεπει να ξυπνησει μεσα του το "εγωιστηλικι" που λεω και γω, οτι δηλ γιατι οι αλλοι και οχι και εγω?!!

2 ωρες μονο για μαθηματα γλωσσικα ειναι ελαχιστες. Αν μπορουσαν να αυξησουν λιγο τις ωρες  οι γονεις! ενα παιδι το εχουν και μαλλον κακο/καλομαθημενο, απ ο,τι φαινεται.

προσπαθησε να του καλυπτεις κενα προηγουμενων ταξεων(αν και φανατζομαι αυτο το κανεις ουτως ή αλλως)

στο θεμα μας τωρα.

δυστυχως καποιοι μαθητες πρεπει να παθουν για να μαθουν. και ισως ετσι να ειναι καλυτερα. Ομως, εσυ πως θα βοηθηθεις ειναι το ζητημα, ωστε να μη νοιωθεις και υπευθυνη και να βρεθεις και υπολογος στο τελος.

συνεχιζε να κανεις το μαθημα με οσα μεσα διαθετεις και μπορεις και παραλληλα να μη σταματησεις λεπτο να ενημερωνεις τους γονεις για την οποια προοδο  ή τεμπελια του.

ασε να το σκεφτω λιγο και θα επανελθω.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #274 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 10:24:23 μμ »
χαχαχα, αχ βρε bania !!!! καλα τα λες!

τεμπελια ειναι σιγουρα αλλα δεν ειναι μονο αυτο. Απορω, δεν βλεπει τις παρεες του? (αλλα μπορει ομοιος τον ομοιο, θα μου πειτε). Πρεπει να ξυπνησει μεσα του το "εγωιστηλικι" που λεω και γω, οτι δηλ γιατι οι αλλοι και οχι και εγω?!!

2 ωρες μονο για μαθηματα γλωσσικα ειναι ελαχιστες. Αν μπορουσαν να αυξησουν λιγο τις ωρες  οι γονεις! ενα παιδι το εχουν και μαλλον κακο/καλομαθημενο, απ ο,τι φαινεται.

προσπαθησε να του καλυπτεις κενα προηγουμενων ταξεων(αν και φανατζομαι αυτο το κανεις ουτως ή αλλως)

στο θεμα μας τωρα.

δυστυχως καποιοι μαθητες πρεπει να παθουν για να μαθουν. και ισως ετσι να ειναι καλυτερα. Ομως, εσυ πως θα βοηθηθεις ειναι το ζητημα, ωστε να μη νοιωθεις και υπευθυνη και να βρεθεις και υπολογος στο τελος.

συνεχιζε να κανεις το μαθημα με οσα μεσα διαθετεις και μπορεις και παραλληλα να μη σταματησεις λεπτο να ενημερωνεις τους γονεις για την οποια προοδο  ή τεμπελια του.

ασε να το σκεφτω λιγο και θα επανελθω.

σίγουρα του λείπει το κίνητρο... ρώτα τον κ τι παίζει στην τάξη, με τις παρέες τ κλπ.
μήπως να του έλεγες ότι θα αναγκαστείς να τον αφήσεις?? εγώ το είπα προκαταβολικά στο χειρότερο μαθητή κ είναι απ' όταν ξεκινήσαμε ο πιο εργατικός!!

από την άλλη, ο ρόλος των γονιών είναι καθοριστικός. αν δεν του τρίξουν αυτοί τα δόντια, εσύ τι να κάνεις?!

Marko εδώ δε δείχνει ενδιαφέρον στο δίωρο... στο τρίωρο θα βαράει ενεσεις!

κ δεν μπορώ άλλο με τις δικαιολογίες των μικρών, γράφουμε διαγωνίσματα κ δεν πρόλαβα, διάβασα αλλά τα ξέχασα, δεν αντέγραψα-είχα έμπνευση κ.λπ κ.λπ  :o :o >:( >:( !


Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #275 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 10:30:16 μμ »
σίγουρα του λείπει το κίνητρο... ρώτα τον κ τι παίζει στην τάξη, με τις παρέες τ κλπ. Συμφωνω

μήπως να του έλεγες ότι θα αναγκαστείς να τον αφήσεις?? εγώ το είπα προκαταβολικά στο χειρότερο μαθητή κ είναι απ' όταν ξεκινήσαμε ο πιο εργατικός!! ( Εξυπνο τρικ, αλλά θα "πιάσει"?)


Marko εδώ δε δείχνει ενδιαφέρον στο δίωρο... στο τρίωρο θα βαράει ενεσεις! ( αυτος ? εγω φοβαμαι μηπως η silvi  χρειαστει να το κανει....χαχα)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2011, 10:32:30 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Mariaaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #276 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 10:43:15 μμ »
Marko οι γονεις δεν μπορουν παραπανω ωρες..

Bania οσον αφορα το κινητρο το προσπαθησα και αυτο. Το μονο που του αρεσει ειναι το ποδοσφαιρο και να ασχολειται με την ομαδα του γι αυτο και σκεφτηκα να του βαλω εκθεσεις με θεμα το ποδοσφαιρο, τον αγαπημενο του ποδοσφαιριστη κτλ  εστω να γραψει κατι που τον ευχαριστει. Το εκανε και με ευχαριστηση μαλιστα. Αλλα δεν μπορουμε να γραφουμε μονο γι αυτα!! Πρεπει να ακολουθω την υλη!

Του ειπα πως θα τον αφησω αν συνεχισει αυτη τη συμπεριφορα αλλα δεν επιασε... Τι να κανω..Εκτιμαω πολυ τους γονεις και δεν θα τον αφησω ετσι στα μεσα της χρονιας. Θα προσπαθησω και θα κανω ό,τι αλλο μπορω..Σας ευχαριστω και συγνωμη αν  σας ζαλισα!! :D


Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #277 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 10:58:36 μμ »
silvi είναι κλασικός τεμπέλης...σε δική μου περίπτωση, χαρακτηριστικά, έτυχε να βάλει καθηγητής των αγγλικών τιμωρία και ο μικρός σκάναρε την τιμωρία σε 20 Α4 για να μην τη γράψει ..δε βρίσκεις άκρη και μην το παιρνεις προσωπικά ,όποιος και αν τον είχε έτσι θα φερόταν...το πολύ πολύ να κάνετε ασκήσεις μαζί ώστε φεύγοντας από το μάθημα να ξέρεις ότι τουλάχιστον κάτι του έμεινε ,σαν μελέτη ....

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #278 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 11:03:50 μμ »
silvi, μην απογοητεύεσαι.Δυστυχώς, υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις! Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι κάνεις εσύ κάτι λάθος. Και κακά τα ψέματα δεν γίνεται να είναι πάντα τέλειες οι σχέσεις με τους μαθητές μας, ούτε να υπάρχει η επιθυμητή χημεία. Καποιοι αρνούνται να συνεργαστούν...

Τα κολπάκια του τύπου " θα σε αφήσω, αν δεν δειξεις ενδιαφέρον", δεν πιάνουν σε όλες τις περιπτώσεις. 
Ειχα και γώ ανάλογη εμπειρία τον πρώτο χρόνο που εκανα μάθηματα. Είχα δύο μαθητές με αυτα τα χαρακτηριστικά...
Ο ένας ήταν δύστροπος και αρνητικός σε όλα... έκανα υπομονή, δοκίμασα τα πάντα και τα νευρα μου. Μου μαυριζε την ψυχή κάθε φορά με την αρνητικότητά του. Μία φορά εφυγα στα μέσα του μαθήματος μπας και καταλάβει... ε και; Τίποτα δεν κατάλαβε. Πολύ απλά περίμενα να τελειώσει η χρονιά και την επόμενη δεν τον ανέλαβα. Περισσότερο για να είμαι εγώ καλά. Με έφθειρε αυτή η κατάσταση...

Ο δευτερος πάλι μεσα στο κέφι αλλά δεν διάβαζε ποτε. Τον ανελαβα και για δευτερη χρονιά, η κατάσταση του ήταν όμως πιο δραματική. Το θεμα είναι οτι πλέον φοιτούσε στη γ' γυμνασίου και τα πράγματα ήταν πιο απαιτητικά στο μάθημα των αρχαίων.  Δεν αρκει το νόημα, χρειάζεται μετάφραση , γνωση των προηγουμενων και περισσότερο διάβασμα. Πριν καν περάσει ο σεπτέμβρης, μίλησα με τη μαμα του και της ανακοίνωσα οτι δεν μπορω να συνεχίσω με αυτόν τον τρόπο. Η ιδια, γνωρίζοντας το παιδί της και μην έχοντας λεφτά για πέταμα εκτίμησε όσα της είπα και αποφασίσαμε από κοινού να σταματήσουμε.

Αυτά... ευτυχώς από τοτε δεν ξαναέπεσα σε τέτοιες περιπτώσεις. Δεν λέω βέβαια, ότι όλοι ειναι μελετηροί , αλλά τουλαχιστον δεν υπάρχει αυτή η αδιαφορία που σου καταστρέφει την ψυχολογία και το μεράκι σου.


Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #279 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 11:09:04 μμ »
silvi   μου, ασε τις αβρότητες και πιασε τον στα μπινελίκια να δεις για πότε θα στρωσει τον πισινό του κατω! Αντε γιατι εχουμε και νευρα πες του....

κοιτα, φτανεις στο σπιτι, κτυπας τη πόρτα, μπαινεις μεσα, τον αρπας απ τ' αφτι και τον σερνεις ως τη καρεκλα. Ως εδω ηταν, του λες, τέρμα, αυτα που ηξερες θα τα ξεχασεις....

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161786
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 409
Σύνολο: 419

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.