*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 316879 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #280 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 11:10:26 μμ »
χαχαχαχ του τραβα και ένα κεφαλοκλείδωμα -κλωτσομπούνι και μαστιγώνοντας τον ,τον βάζει να κάνει χρονικές αντικαταστάσεις χαχαχαχαα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:59:06 »

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #281 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 11:23:47 μμ »
silvi   μου, ασε τις αβρότητες και πιασε τον στα μπινελίκια να δεις για πότε θα στρωσει τον πισινό του κατω! Αντε γιατι εχουμε και νευρα πες του....

κοιτα, φτανεις στο σπιτι, κτυπας τη πόρτα, μπαινεις μεσα, τον αρπας απ τ' αφτι και τον σερνεις ως τη καρεκλα. Ως εδω ηταν, του λες, τέρμα, αυτα που ηξερες θα τα ξεχασεις....

χαχαχαχ του τραβα και ένα κεφαλοκλείδωμα -κλωτσομπούνι και μαστιγώνοντας τον ,τον βάζει να κάνει χρονικές αντικαταστάσεις χαχαχαχαα

εξαιρετική μέθοδος... την έχω σκεφτεί πολλάκις... αλλά έλα π την ώρα π πάω για μά8ημα έχω ηρεμήσει...!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #282 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 11:28:48 μμ »
να παιρνεις χαπι "υστερίας"...χαχαχα
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Mariaaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #283 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 11:31:13 μμ »
Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Ειλικρινα με ηρεμησατε και το ειδα λιγο διαφορετικα το θεμα γιατι ειχα αγχωθει με αυτη την κατασταση 

Μαρκο και Ερση ωραιες ιδεες μου δωσατε!! ;D ;D ;D

 pontiki πραγματι η κατασταση αυτη φθειρει ψυχολογικα. Απλως  θα περιμενω να περασει η χρονια..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:59:06 »

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #284 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 12:02:31 πμ »
silvi εχω ενα παρομοιο περιστατικο με το δικο σου.εχω μια κοπελιτσα στην γ' γυμνασιου,τις κανω 4 ωρες βεβαια αλλα επειδη τη βοηθαω σε ολα τα μαθηματα ειμαστε οριακα. Την εχω απο περυσι αλλα η στασιμοτητα της με απογοητευει. Και εμας το πρόβλημά μας είναι τ'αρχαία.Κυμαινεται στο 13-14 αλλά νομίζω πως εκτός από την κλασική τεμπελιά που πραγματικά είναι η πηγή του κακού,το μάθημα αυτό καθεαυτό αν μη τι άλλο έχει κάποιες αντικειμενικές δυσκολίες.Τα αρχαία από πρωτότυπο της γ΄ γυμνασίου απαιτούν συνεχές φρεσκάρισμα ήδη διδαγμένων γνώσεων στίς οποίες προστίθενται οι νέες κ.ο.κ. Είναι φυσικά και η αντίληψη του κάθε παιδιού..
Αλλά πέρα από αυτά, δεν χρειάζεται να σε αγχώνει τόσο αν θα πάρει 12 13 ή 14..δεν ειναι εκεί το θέμα..
Κατα τη γνώμη μου, αυτό που καλούμαστε να κάνουμε είναι να δειξουμε στα παιδια πώς να δουλεύουν πιο μεθοδικά και όχι να τα πιέζουμε να μάθουν σώνει και καλά την υποτακτικη και την ευκτικη, δηλ. να παπαγαλίσουν τους τύπους...Μην τρελαίνεσαι...κι εγώ αγχωνόμουν ότι θα χρεωθώ την αποτυχία αλλά αυτά έχει η δουλειά μας..Καποιες φορες οι δυνατότητες βελτίωσης είναι μικρές...
Προσπάθησε να κάνεις πιο δημιουργικό το μάθημα της γλώσσας με θέματα έκθεσης που να τα πάιρνεις από νεανικα sites,θεματα επικαιρότητας,στην ανάγκη βάλε παραπάνω δόση αθλητισμού,τεχνολογίας και μουσικής...ειδικα τεχνολογίας..θα ξετρελαθεί. Προσωπικά μ'αρέσει να τα τσιγκλάω σε κοινωνικο-πολιτικά θέματα,νομιζω πρεπει να τα βάζουμε να σκεφτονται σαν ''πολιτες''.Δοκίμασε το παιχνίδι του διαλόδου σε στιλ ''πινγκ-πονγκ'' κοινώς στιχομυθία.
Αυτά από μένα!
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #285 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 12:12:48 πμ »
ναι, βάλτον να βγάλει αρκετή δουλειά την ώρα του μαθήματος. Εγώ το δικό μ το έχω ξετινάξει στη γραμματική!

Αποσυνδεδεμένος ΝΕΦΕΛΗ_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #286 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 12:47:51 πμ »
παιδια εχω και εγω μια μαθητρια με παρομοια "συμπτωματα ". το κακο ειναι πως το δικο μου ειναι Γ λυκειου και το προετοιμαζω για πανελληνιες. δεν ειναι τοσο το οτι ειναι τεμπελα, οσο το οτι αμα δεν την στρωσω την ωρα που κανουμε μαθημα οι 2 μας να μαθει πχ την μεταφραση εκεινη τη στιγμη, ε την επομενη φορα που θα εχουμε αρχαια θα την εχει μαθει μιση και κακομοιρικη.με αυτον τον τροπο της διαρκους πιεσης καταφερα τουλαχιστον στο διαγωνισμα της στο σχολειο στην "Πολιτεια" να γραψει ενα 18,5. Αλλα και παλι, αφιερωνω πολυ χρονο για να γινει ολο αυτο, τον οποιο χρονο θα μπορουσα να ειχα εκμεταλλευτει και να προχωρουσα την υλη με ταχυτερους ρυθμους για να μας μεινει χρονος για περισσοτερες επαναληψεις.
δεν ξερω τι αλλο να κανω,γιατι αισθανομαι πως την ευθυνη για αυτο το παιδι και το πως θα παει στις πανελληνιες την εχω αποκλειστικα εγω και το εχω παρει πολυ πατριωτικα το θεμα. απο την αλλη αν δεν στρωθει να διαβασει περισσοτερο και απο μονη της αυτα που της βαζω δεν γινεται δουλεια...
το ωραιο ειναι πως καθε φορα που της τονιζω πως δεν εχουμε χρονο για χασιμο, πως 2-3 μηνες εμειναν και δινει, συμφωνει μαζι μου και επαυξανει!!!! :o αλλα στην πραξη...μισες δουλειες κανει οσον αφορα τον χρονο που πρεπει να αφιερωσει απο μονη της στο διαβασμα.. :-\
"Φύσα Νοτιά μου κι άδικα λυπήθηκα

    σ' άλλους καιρούς μπορεί και ν' αγαπήθηκα.."

Αποσυνδεδεμένος Mariaaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #287 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 12:58:55 πμ »
Zoe συμφωνω απολυτα οτι το θεμα δεν ειναι τοσο οι βαθμοι αλλα οι βασεις που θα παρει ενα παιδι. Εγω, εσυ και οσοι ασχολουνται με μαθηματα το καταλαβαινουν αυτο. Ορισμενοι γονεις απο την αλλη.... .και αντε να τους το εξηγησεις αυτο!  Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες  :)

bania  το κανω ηδη αλλα μου φαινεται θα αυξησω και γω τις ασκησεις και βλεπουμε   ;D

Αποσυνδεδεμένος Mariaaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #288 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 01:09:39 πμ »
παιδια εχω και εγω μια μαθητρια με παρομοια "συμπτωματα ". το κακο ειναι πως το δικο μου ειναι Γ λυκειου και το προετοιμαζω για πανελληνιες. δεν ειναι τοσο το οτι ειναι τεμπελα, οσο το οτι αμα δεν την στρωσω την ωρα που κανουμε μαθημα οι 2 μας να μαθει πχ την μεταφραση εκεινη τη στιγμη, ε την επομενη φορα που θα εχουμε αρχαια θα την εχει μαθει μιση και κακομοιρικη.με αυτον τον τροπο της διαρκους πιεσης καταφερα τουλαχιστον στο διαγωνισμα της στο σχολειο στην "Πολιτεια" να γραψει ενα 18,5. Αλλα και παλι, αφιερωνω πολυ χρονο για να γινει ολο αυτο, τον οποιο χρονο θα μπορουσα να ειχα εκμεταλλευτει και να προχωρουσα την υλη με ταχυτερους ρυθμους για να μας μεινει χρονος για περισσοτερες επαναληψεις.
δεν ξερω τι αλλο να κανω,γιατι αισθανομαι πως την ευθυνη για αυτο το παιδι και το πως θα παει στις πανελληνιες την εχω αποκλειστικα εγω και το εχω παρει πολυ πατριωτικα το θεμα. απο την αλλη αν δεν στρωθει να διαβασει περισσοτερο και απο μονη της αυτα που της βαζω δεν γινεται δουλ
το ωραιο ειναι πως καθε φορα που της τονιζω πως δεν εχουμε χρονο για χασιμο, πως 2-3 μηνες εμειναν και δινει, συμφωνει μαζι μου και επαυξανει!!!! :o αλλα στην πραξη...μισες δουλειες κανει οσον αφορα τον χρονο που πρεπει να αφιερωσει απο μονη της στο διαβασμα.. :-\

Νεφελη σε καταλαβαινω απολυτα .. Εδω εγω αγχωθηκα με γυμνασιο.. φανταζομαι εσυ που εχεις Γ λυκειου... :-\
Παντως ,απ οτι λες ,μου φαινεται οτι προσπαθεις και με το παραπανω για τη βελτιωση της  επιδοσης της..Απο κει περα εξαρταται και απο την μαθητρια σου -  που δεν ειναι και μικρουλα, γνωριζει  φανταζομαι και απο μονη της οτι πρεπει να αλλαξει συμπεριφορα-

Αποσυνδεδεμένος ΝΕΦΕΛΗ_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #289 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 02:59:22 μμ »
Νεφελη σε καταλαβαινω απολυτα .. Εδω εγω αγχωθηκα με γυμνασιο.. φανταζομαι εσυ που εχεις Γ λυκειου... :-\
Παντως ,απ οτι λες ,μου φαινεται οτι προσπαθεις και με το παραπανω για τη βελτιωση της  επιδοσης της..Απο κει περα εξαρταται και απο την μαθητρια σου -  που δεν ειναι και μικρουλα, γνωριζει  φανταζομαι και απο μονη της οτι πρεπει να αλλαξει συμπεριφορα-

silvi αυτο ακριβως, δεν ειναι  μικρουλα.εχω αρχισει να την ταρακουναω τωρα τελευταια, γιατι αποφασισε ξαφνικα πως θελει να περασει φιλολογια (οκ, ας μην το κρινω..).. και την εβαλα να σκεφτει πως αυτα που τωρα μαθαινει θα κληθει μεθαυριο να τα διδαξει η ιδια σε μαθητες, εφοσον θελει να γινει φιλολογος..ισως να επαναπαυεται στο γεγονος πως την πιεζω και τα μαθαινουμε μαζι εκεινη την στιγμη?αλλα το κανω γιατι ξερω πως αν της τα αφησω ολα για το σπιτι θα μου κανει μισες δουλειες και αποτελεσμα μηδεν!!! >:(
"Φύσα Νοτιά μου κι άδικα λυπήθηκα

    σ' άλλους καιρούς μπορεί και ν' αγαπήθηκα.."

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #290 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 03:02:51 μμ »
εμ ..μάλλον δεν το έχει πάρει στα σοβαρά τ όλο θέμα....πώς της κάνεις μάθημα τύπου μελέτη σε ύλη πανελληνίων;;γιατί δεν τη βάζεις να γράψει ένα κριτήριο προηγούμενων ετών να δει αν μπορεί να γράψει πάνω από 10  μπας και ταρακουνηθεί ....στους γονεις επίσης, αν βρεις ευκαιρία, να μιλήσεις μη γράψει κανα 9 αρι στην καλύτερη και το χρεωθείς εσύ :)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #291 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 03:03:58 μμ »
....... θελει να περασει φιλολογια (οκ, ας μην το κρινω..).. και την εβαλα να σκεφτει πως αυτα που τωρα μαθαινει θα κληθει μεθαυριο να τα διδαξει η ιδια σε μαθητες, εφοσον θελει να γινει φιλολογος..ισως να επαναπαυεται στο γεγονος πως την πιεζω και τα μαθαινουμε μαζι εκεινη την στιγμη?αλλα το κανω γιατι ξερω πως αν της τα αφησω ολα για το σπιτι θα μου κανει μισες δουλειες και αποτελεσμα μηδεν!!! >:(

οχι να το κρίνεις και να της πεις πως και καλα να τα μαθει παλι "μηδεν" θα ειναι το αποτελεσμα, αν δεν αλλαξει προσανατολισμο!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ΝΕΦΕΛΗ_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #292 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 03:22:38 μμ »
εμ ..μάλλον δεν το έχει πάρει στα σοβαρά τ όλο θέμα....πώς της κάνεις μάθημα τύπου μελέτη σε ύλη πανελληνίων;;γιατί δεν τη βάζεις να γράψει ένα κριτήριο προηγούμενων ετών να δει αν μπορεί να γράψει πάνω από 10  μπας και ταρακουνηθεί ....στους γονεις επίσης, αν βρεις ευκαιρία, να μιλήσεις μη γράψει κανα 9 αρι στην καλύτερη και το χρεωθείς εσύ :)

οχι, σε καμια περιπτωση δεν κανουμε μαθημα τυπου μελετης,δεν γινεται ετσι κι αλλιως.ωστοσο, θελω να την πιεζω πχ τις μεταφρασεις να τις μαθαινουμε μαζι για να ειμαι καλλυμενη σε ενα μερος και να δινει βαση πχ στα ερμηνευτικα στο σπιτι.(σαν παραδειγμα το αναφερω).στους γονεις εχω μιλησει πολλακις,και το γνωριζουν και οι ιδιοι και μου εχουν πει πως πριν ξεκινησει μαζι μου δεν ειχαν καμια ελπιδα να περασει σε σχολη..τωρα που ομολογουμενως την εχω φτασει σε ενα καποιο σημειο, βλεπουν και οι ιδιοι καλυτερευση.αλλα ενταξει, ολοι γνωριζουμε πως οι πανελληνιες δεν ειναι ενδοσχολικη εξεταση!!!μην τρελαθουμε!!! :o

Μαρκο, ειπα να μην το κρινω γιατι δεν θελω να της ριξω τα φτερα..γιατι φοβαμαι μην απογοητευθει και τα παρατησει..δεν μπορω να πως πως ειναι αδιαφορη,απο την στιγμη που εχει ανεβασει τους βαθμους που μου γραφει και σε τεστακια που της βαζω..αλλα δεν ειναι αρκετο αυτο.καθε μερα την εφιστω την προσοχη μπας και "τρομαξει" να το πω?και δωσει το 100% των δυνατοτητων της.
απο την μερια μου παντως, ενημερωνω καθημερινα τους γονεις γιατι θελω να εχουν πληρη εικονα και να μην τα βλεπουν ολα ροδινα(αν και το ηξεραν  καιρο πριν)..
μου μενει κατι αλλο να κανω?προσπαθω 200% απο μεριας μου γι αυτο το παιδι..τι αλλο να κανω?
"Φύσα Νοτιά μου κι άδικα λυπήθηκα

    σ' άλλους καιρούς μπορεί και ν' αγαπήθηκα.."

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #293 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 03:28:13 μμ »
τίποτα ,από τη στιγμή που οι γονείς είναι γνώστες της κατάστασης είσαι καλυμμένη σ ένα βαθμό από κει και πέρα συνέχισε το μάθημα σου ως έχει,πάντως βάλε κανένα κριτήριο πανελληνίων ειδικά αρχαίων να δεις τι ερμηνευτικά θυμάται ...

καλή δύναμη :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 464

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.