*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 316890 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #392 στις: Ιούνιος 17, 2011, 12:57:19 πμ »
Καλά καταπληκτική συμβουλή! Πιάνει στην επαρχία (τσεκαρισμένο). Στην Αθήνα είναι λίγο δύσκολο όμως...

Χαιρομαι που συμφωνειτε!  Και στην Αθηνα πιανει αρκει να μενεις καιρο. Αλλα και μονος σου να μενεις, παντα μαθαινεις σχεδον αμεσως, ποια ειναι η πλεον κουτσομπολα της γειτονιας. θα την καταλαβεις απο το βλεμμα της, απο το τροπο που κοιταζει και προχωρα! ολα ειναι στο μικροσκοπειο της.
Εδω, εγω που μενω 6 μηνες σε νεο διαμερισμα αλλης περιοχης, και ενω δεν γνωριζω κανεναν στη πολυκατοικια ακομα, εχει κοψει το ματι μου 2 κουτσομπολες!!! Αυτες μου λενε "καλημερα παληκαρι μου" οταν το πρωι ξεκιναω για τη δουλεια, και ειμαι βεβαιος πως γνωριζουν πολλα.Απο που?...δεν ξερω. Τελικα, αυτος ο κοσμος ο μικρος ο Μεγας !!!

Ελπιζω να βοηθησα!

Τα πειράματα λένε ότι σας χωρίζουν το πολύ 6 άτομα - γνωριμίες....

Με έχετε προβληματίσει... ;) Να λέω καλημέρα σε κάτι γειτόνισσες το πρωί ή προθέσεις τους δεν είναι τόσο αγαθές;
 :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:29:39 »

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #393 στις: Ιούνιος 24, 2011, 02:46:45 μμ »
Λοιπόν παίδες, θέλω συμβουλές...

Πέρυσι τέτοιον καιρό έγραφα για 2 ξαδερφάκια μου που θα τους έκανα μάθημα και σκεφτόμουν την τιμή. Φέτος η μητέρα τους μου ζήτησε να συνεχίσουμε του χρόνου. Ο μεγάλος θα πάει Β Λυκείου (Τεχνολογική) και η αδερφούλα του Β Γυμνασίου. Το θέμα είναι πως η μικρή έχει πολλά προβλήματα. Μετά από δική μου πίεση, κατάφερα να πείσω τη μαμά κάπου το Γενάρη να την πάει στα ΚΔΑΥ (ή όπως αλλιώς λέγονται τώρα) και η διάγνωση έβγαλε στη μικρή οριακή νοημοσύνη και διάφορα άλλα συναφή μαθησιακά προβλήματα.

Περιττό νας σας πω ότι όλη τη χρονιά έφτυσα αίμα με το κοριτσάκι, αλλά εντάξει, χαλάλι, πέρασε τη χρονιά. Το θέμα είναι ότι δε μπορώ να τραβήξω το ίδιο πράγμα φέτος. Δεν είναι καλό ούτε για μένα και σίγουρα όχι για το παιδί. Η μητέρα της όμως αδυνατεί να το καταλάβει και να τη βάλει σε τμήμα ένταξης ή να πάρει κάποια της ειδικής στο σπίτι.  Πώς να της το πω ρε παιδιά ότι δεν έχει νόημα να καθόμαστε να μαθαίνουμε τον Παρακείμενο στα Αρχαία όταν η μικρή δε μπορεί να καταλάβει το νόημα ενός απλού παραμυθιού για 10χρονα?

Heeeeelp... :(

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #394 στις: Ιούνιος 24, 2011, 11:41:04 μμ »
Ίσως θα έπρεπε να πεις στη μητέρα ότι θα βοηθούσε πολύ περισσότερο το παιδί αν έκανε μάθημα με κάποιον λογοθεραπευτή. Ίσως αυτό που την ενοχλεί είναι οι φράσεις ειδική αγωγή, τμήμα ένταξης κ.τ.λ.  ορισμένοι γονείς αδυνατούν να αποδεχτούν την κατάσταση του παιδιού τους και έτσι χάνεται πολύτιμος χρόνος γι' αυτά. Ίσως να δει πιο θετικά τη λογοθεραπεία, που σίγουρα θα είναι καλύτερη από το να  κάνει μάθημα στην κόρη της κάποιος μη ειδικός. Από την άλλη μπορεί να μην εξετάσει αυτήν την προοπτική για λόγους κόστους, αν και έχω ακούσει ότι η λογοθεραπεία καλύπτεται από τα ταμεία. Να της το πεις πάντως κάπως επιτακτικά με την έννοια ότι αυτό είναι καλύτερο για το παιδί και ότι διαφορετικά, αν δε το αναλάβει ειδικός τώρα, μετά θα είναι αργά. Τόνισε της ότι πολλά παιδιά κάνουν λογοθεραπεία, ότι είναι κάτι πολύ σύνηθες και ότι έχει βοηθήσει πολλά παιδιά να προοδεύσουν. Αν επιμείνει και πάλι τότε καλό κουράγιο, γιατί θα είναι πολύ δύσκολο να αρνηθείς και μάλιστα αν συνεχίσεις με τον αδελφό της-η μικρή θα αισθανθεί μειονεκτικά και ότι την απορρίπτεις- άσε που είστε και συγγενείς και η μαμά θα έχει το θάρρος να είναι πιο πιεστική  >:(. Το παν είναι να πείσεις τη μητέρα να βοηθήσει το παιδί της ουσιαστικά και ότι  αυτό δεν μπορεί να το κάνει ένας φιλόλογος χωρίς ειδικές γνώσεις.

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #395 στις: Ιούνιος 25, 2011, 11:45:36 πμ »
Ίσως θα έπρεπε να πεις στη μητέρα ότι θα βοηθούσε πολύ περισσότερο το παιδί αν έκανε μάθημα με κάποιον λογοθεραπευτή. Ίσως αυτό που την ενοχλεί είναι οι φράσεις ειδική αγωγή, τμήμα ένταξης κ.τ.λ.  ορισμένοι γονείς αδυνατούν να αποδεχτούν την κατάσταση του παιδιού τους και έτσι χάνεται πολύτιμος χρόνος γι' αυτά. Ίσως να δει πιο θετικά τη λογοθεραπεία, που σίγουρα θα είναι καλύτερη από το να  κάνει μάθημα στην κόρη της κάποιος μη ειδικός. Από την άλλη μπορεί να μην εξετάσει αυτήν την προοπτική για λόγους κόστους, αν και έχω ακούσει ότι η λογοθεραπεία καλύπτεται από τα ταμεία. Να της το πεις πάντως κάπως επιτακτικά με την έννοια ότι αυτό είναι καλύτερο για το παιδί και ότι διαφορετικά, αν δε το αναλάβει ειδικός τώρα, μετά θα είναι αργά. Τόνισε της ότι πολλά παιδιά κάνουν λογοθεραπεία, ότι είναι κάτι πολύ σύνηθες και ότι έχει βοηθήσει πολλά παιδιά να προοδεύσουν. Αν επιμείνει και πάλι τότε καλό κουράγιο, γιατί θα είναι πολύ δύσκολο να αρνηθείς και μάλιστα αν συνεχίσεις με τον αδελφό της-η μικρή θα αισθανθεί μειονεκτικά και ότι την απορρίπτεις- άσε που είστε και συγγενείς και η μαμά θα έχει το θάρρος να είναι πιο πιεστική  >:(. Το παν είναι να πείσεις τη μητέρα να βοηθήσει το παιδί της ουσιαστικά και ότι  αυτό δεν μπορεί να το κάνει ένας φιλόλογος χωρίς ειδικές γνώσεις.
η λογοθεραπεια που κολλαει στην υποθεση της οριακης νοημοσυνης?το παιδι χρειαζεται παρεμβαση απο ειδικη παιδαγωγο με συγκεκριμενο τροπο.
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:29:39 »

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #396 στις: Ιούνιος 25, 2011, 12:03:51 μμ »
Ούτε κι εγώ πιστεύω πως ο λογοθεραπευτής μπορεί να τη βοηθήσει. Το παιδί έχει σοβαρά προβλήματα, όχι μόνο με τη μάθηση, αλλά και με τη συμπεριφορά κ.τ.λ.

Θα πάω από βδομάδα στο σπίτι του παιδιού να το συζητήσω πιο αναλυτικά και θα δούμε...

Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις συμβουλές :)

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #397 στις: Ιούνιος 28, 2011, 01:21:52 μμ »
 Καλημέρα παιδιά! Σήμερα προβληματίστηκα πολύ με μια συζήτηση που είχα με τη μητέρα της μαθήτριάς μου! Ξεκίνησα σήμερα καλοκαιρινό σε όλα τα μαθήματα και μέ ρώτησε αν είναι καλύτερα καθε μάθημα της κατεύθυνσης να το κάνει με διαφορετική καθηγήτρια για να μη βαριέται η μαθήτρια. Το έκανε μια γνωστή της και σκέφτεται να το εφαρμόσει και αυτή καθαρά για παιδαγωγικούς λόγους και όχι ότι έχει κάποιο πρόβλημα με εμένα. Μου είπε να την αναλάβω εγώ στα λατινικά και να έχει άλλον για τα αρχαία, άλλον για την έκθεση κλπ. Πρώτη φορά την άκουσα αυτή την εκδοχή και δε μου πέρασε ποτέ από το μυαλό. Εσάς πως σας φαίνεται αυτή η πρακτική. Στέκει ή είναι εντελώς ανούσια?
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #398 στις: Ιούνιος 28, 2011, 01:24:51 μμ »
που μενεις??γιατι στην αθηνα παιζει πολυ αυτο..αλλα ποτε περιμενε να σου το πει?
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #399 στις: Ιούνιος 28, 2011, 01:30:02 μμ »
Φέτος μετακόμισα στην Αθήνα. Στα Γιάννενα που έκανα 5 χρόνια ιδιαίτερα δεν το είχα ξανακούσει! Σήμερα μου το είπε αλλά δεν ξέρει ακόμη αν θα το εφαρμόσει! Πραγματικά μου έκανε πολλή εντύπωση!
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος mohitto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #400 στις: Ιούνιος 28, 2011, 01:34:56 μμ »
Κι εγώ (από επαρχία) πρώτη φορά το ακούω.

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #401 στις: Ιούνιος 28, 2011, 01:51:40 μμ »
στην αθηνα ειναι μοδα η εξειδικευση παντως..κ εγω εδω το ακουσα πρωτη φορα..αλλα γιατι να δωσει σε σενα τα λατινικα?
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #402 στις: Ιούνιος 28, 2011, 02:21:40 μμ »
Εμένα χαζομάρα μου ακούγεται... δηλαδή τα παιδιά του Δημοτικού πρέπει να πλήττουν!!!

Μήπως είναι λίγο καλομαθημένα; Κάνουμε ιδιαίτερα, θέλουμε και ποικιλία!

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #403 στις: Ιούνιος 28, 2011, 02:38:27 μμ »
Δε ξέρω αν έχει λογική ή όχι (δε νομίζω) αλλά στην περιοχή μου δε συνηθίζεται κάτι τέτοιο. Υπάρχουν βέβαια συνάδελφοι που "ειδικεύονται" σε κάποια μαθήματα, αλλά αυτό είναι επιλογή δική τους, όχι των γονιών.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #404 στις: Ιούνιος 28, 2011, 03:04:47 μμ »
Εγώ πάντως που μεγάλωσα Κεφαλλονιά όταν έκανα κατεύθυνση η καθηγήτρια μου στα ιδιαίτερα δε με ανέλαβε στην Ιστορία κατεύθυνσης. Έλεγε πως δεν ήταν εξειδικευμένη σε κάτι τέτοιο και ότι δε μπορούσε να βοηθήσει. Έτσι για Ιστορία πήγαινα σε άλλη καθηγήτρια.

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #405 στις: Ιούνιος 29, 2011, 12:53:50 μμ »
Πάντως σήμερα που κάναμε μάθημα δεν αναφέρθηκε κάτι επί του θέματος. Πιστεύω πως μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα δείξει. Να δω τι άλλο θα μάθω!!! Καλημέρα σε όλους!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 494

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.