*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 316907 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #462 στις: Αύγουστος 25, 2011, 06:36:17 πμ »
Αυτό το πρόγραμμα με τις αλλαγές πού το βρήκατε?
Φέτος ανέλαβα για πρώτη φορά μαθητή Α' Λυκείου και σκόπευα να κάνω ένα δύωρο αρχαία και μία ώρα έκθεση..είναι λίγο? 3 ώρες αρχαία μου φαίνονται πολλές για Α' λυκείου.. :-\ κάνω λάθος?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:44:04 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #463 στις: Αύγουστος 25, 2011, 10:10:17 πμ »
πως γινομαστε συνδρομητες?

Κανε τους ενα τηλεφωνημα (βρες τον αριθμο κλησης απο το ιντερνετ), και θα σου πουν.
Εγω ειχα παρακολουθησει ενα σεμιναριο που εκαναν για τη διδακτικη νεων και αρχαιων και εκανα εκει την εγγραφη μου ως συνδρομητης.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #464 στις: Αύγουστος 25, 2011, 10:16:20 πμ »
Αυτό το πρόγραμμα με τις αλλαγές πού το βρήκατε?
Φέτος ανέλαβα για πρώτη φορά μαθητή Α' Λυκείου και σκόπευα να κάνω ένα δύωρο αρχαία και μία ώρα έκθεση..είναι λίγο? 3 ώρες αρχαία μου φαίνονται πολλές για Α' λυκείου.. :-\ κάνω λάθος?
Εξαρτάται από το μαθητή. 2 ώρες αρχαία είναι υποβοητικό της διδασκαλίας στο σχολείο: δεν προλαβαίνεις να διδάξεις τα πάντα, τονίζεις βασικά σημεία, ελέγχεις γραμματική και συντακτικό. Αν πρόκειται για αδύναμο μαθητή χρειάζεσαι σίγουρα 3ωρο. Τώρα για έκθεση 1 ώρα μου φαίνεται οκ.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #465 στις: Αύγουστος 25, 2011, 02:34:20 μμ »
ευχαριστώ πολύ  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:44:04 »

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #466 στις: Αύγουστος 25, 2011, 05:52:43 μμ »
Καλησπέρα σας! Πρόκειται να αναλάβω ένα ιδιαίτερο στα αρχαία ελληνικά της Α΄ Λυκείου. Μέχρι πέρυσι οι ώρες που θεωρούσα πως ήταν ιδανικές για το συγκεκριμένο μάθημα της Α΄Λυκείου ήταν 3... 1,5 ώρα για τον Ξενοφώντα-Θουκυδίδη και 1,5 για τη γλωσσική (γραμματικοσυντακτική) διδασκαλία. Συγκεκριμένα, αφιερώναμε τη 1,5 ώρα του κειμένου στη σύνταξη και έπειτα στη μετάφραση του κειμένου από το μαθητή. Έπειτα, σε πραγματολογικά και λεξιλογικά σχόλια και τέλος σε αρχικούς χρόνους ρημάτων, αντικαταστάσεις και κλίση ουσιαστικών μέσα από το κείμενο. Τη 1,5 ώρα της γλωσσ. διδασκαλίαε, την αφιέρωνα στην εκ του μηδενός διδασκαλία της γραμματικής και του συντακτικού.
     Φέτος όμως, μετά την ανακοίνωση του νέου προγράμματος σπουδών για την Α΄ Λυκείου και ειδκότερα για το μάθημα των Αρχαίων, προβληματίζομαι αφενός σχετικά με τη γλωσσική διδασκαλία (αν δηλ. πρέπει να ξεκινήσω από το μηδέν, και να διδάξω όλα τα φαινόμενα, όπως πάντοτε έκανα, ή αν πρέπει να τη δουλέψω τα γραμμ.-συντ. φαινόμενα σε συνάρτηση με το κείμενο του Ξενοφώντα και του Θουκυδίδη και αφετέρου, σχετικά με το συντακτικό και τη μετάφραση του κειμένου (καθώς "αλλάζει τακτική και κατεύθυνση" ο τρόπος προσέγγισης του αρχαίου κειμένου).
Θα ήθελα παρακαλώ να ακούσω τη γνώμη σας!  :)


Εν όψει της νέας σχολικής χρονιάς και των επικείμενων αλλαγών διάβασα και εγώ το πρόγραμμα της Α' Λυκείου. Η πρώτη μου αίσθηση είναι μάλλον θετική, η ανησυχία μου παραμένει πάντα πώς τα όσα λέγονται σε θεωρητικό επίπεδο θα εφαρμοστούν στην πράξη και την σχολική πραγματικότητα. Προβληματίστηκα και εγώ σχετικά με το αν θα πρέπει να αλλάξει κάτι στον τρόπο που κάνω το μάθημα στα ιδιαίτερά μου, ιδιαίτερα όσον αφορά την επεξεργασία του κειμένου, γιατί ως προς τη γλωσσική διδασκαλία δεν είδα να αλλάζει κάτι (πέραν ίσως της αφόρμησης από το κείμενο για τη διδασκαλία ενός γραμματικού ή συντακτικού φαινομένου, της αναγνώρισής του και της κατανόησης της λειτουργίας του μέσα στο κειμενικό περιβάλλον): και εδώ προβλέπεται η διδασκαλία των γραμματικοσυντακτικών φαινομένων "εκ του μηδενός" και πάντα σε συνάρτηση με το επίπεδο των μαθητών (αν κοιτάξεις και τους πίνακες που έχει με τη διδακτέα ύλη, θα δεις πως αρχίζει από το λύω-λύομαι).
Σε κάθε περίπτωση, επειδή ο ρόλος του ιδιαίτερου μαθήματος είναι κυρίως ενισχυτικός και βοηθητικός, νομίζω πως θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε πώς (και αν) θα εφαρμοσθεί στο σχολείο το νέο πρόγραμμα, τι αλλαγές θα κάνουν οι καθηγητές που διδάσκουν και τι απαιτήσεις θα έχουν. Και αναλόγως να προσαρμόσουμε τη διδασκαλία, τις μεθόδους και τους στόχους μας. Για παράδειγμα, αν στόχος δεν είναι πια η μετάφραση του κειμένου και δεν θα εξετάζεται, όπως αφήνεται να εννοηθεί στην αξιολόγηση, τότε θα πρέπει να στραφούμε περισσότερο στην κατανόηση και την ερμηνευτική επεξεργασία του κειμένου.

κι εγώ έχω προβληματιστεί αρκετά με τα αρχαία της α΄......
είναι δυνατόν να μη μαθαίνουν μετάφραση???! πώς θα βγουν τα σχόλια?!

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #467 στις: Αύγουστος 25, 2011, 10:51:02 μμ »
Είναι απλό νομίζω. Θέλουν να απαξιώσουν το μάθημα με σκοπό να το καταργήσουν. Είναι η πλάγια τακτική που βλέπουμε να ακολουθείται σε πολλούς τομείς τον τελευταίο καιρό.
Αν θυμάστε πριν ένα χρόνο περίπου είχε βγει μια πρόταση για αναμόρφωση του λυκείου την οποία υπέγραφαν (ανώνυμα!) κάποιοι διευθυντές λυκείων (sic!). Αυτή η πρόταση, αρκετά ριζοσπαστική και θετική σε πολλά σημεία πιστεύω, δεν πέρασε λόγω αντιδράσεων. Και σε αυτή την πρόταση τα αρχαία διδάσκονταν στην Α Λυκείου από μετάφραση. Το υπουργείο, μολονότι είχε αρνηθεί ότι ήταν δική του η πρόταση για το νέο λύκειο, εμφανίστηκε μήνες αργότερα να διαλαλεί την ίδρυση του νέου λυκείου αλλά με το ίδιο σε γενικές γραμμές αναλυτικό πρόγραμμα που ίσχυε μέχρι τώρα. Γιατί; Διότι δεν ήθελε αντιδράσεις στην παρούσα φάση. Έτσι τώρα δια της πλαγίας οδού κάνει προσπάθειες να υπονομεύσει κάποια μαθήματα, και συγκεκριμένα το μάθημα των αρχαίων της Α Λυκείου, (προοδευτικά και της Β και της Γ), να το κάνει ουσιαστικά μη διδάξιμο, ώστε αργότερα να επέλθει και η κατάργησή του.
Ωστόσο, μεσούσης της αλλαγής που επέρχεται θα συμβούν διάφορα τρελά. Οι μαθητές της Γ Γυμνασίου θα εξετάζονται στη μετάφραση, στην Α Λυκείου όχι, αλλά στη Β Λυκείου ναι (και μάλιστα σε πιο δύσκολο κείμενο).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2011, 11:03:31 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #468 στις: Αύγουστος 27, 2011, 12:12:20 πμ »
Παιδιά αν και διάβασα ένα περσινό ποστ στο φόρουμ για την έκθεση και τα αρχαία της Α λυκείου ακόμα νιώθω πολύ ανασφάλεια και είμαι γεμάτη απορίες.
Δυστυχώς θα κάνω μόνο μια ώρα αρχαία και μία ώρα έκθεση στο παιδί, γιατί η μητέρα του (είναι και εκπαιδευτικός) θεωρεί ότι είναι αρκετό, όσο και αν της εξήγησα πως με κάτι τέτοιο δεν θα γίνει σωστή δουλειά. Πώς θα προλάβω μέσα σε 1 ώρα να κάνω έκθεση? Πέρυσι έγραψε 15 στο τέλος. Επίσης πώς να κάνω το μάθημα της Έκθεσης? Δεν το έχω ξαναδιδάξει..Αρχισα σήμερα να διαβάζω το βιβλίο με ένα βοήθημα της ελληνοεκδοτικής και έχω φρικάρει τελείως. Το βιβλίο είναι ένα χάος  :-\ Από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω. Συνάδελφοι θέλω τα φώτα σας!
Θα κάνουμε το πρώτο μας μάθημα σε μια εβδομάδα και δε ξέρω τί να κάνω μέσα σε αυτή την ώρα.. Βλέπω πως υπάρχει πολύ θεωρία, πρέπει να εξασκηθεί στην περίληψη, στα σχεδιαγράμματα, στην έκθεση, να κάνουμε και κανένα κείμενο..πού θα τα προλάβω? Εσείς πώς δουλεύετε? Εκτός από τους Θεματικούς κύκλους ποια θέματα είναι για την Ά Λυκείου?
Και πέρα από την Έκθεση..Στα Αρχαία τί να πρωτοκάνω σε μια ώρα? Μερικές ασκήσεις γραμματικής, συντακτικού και λεξιλογίου ή ερμηνευτικά?
Μήπως δε θα έπρεπε να το έχω αναλάβει αφού θα έχω τόσο περιορισμένο χρόνο
? Τώρα που κοιτάζω τα βιβλία μου φαίνεται ανευφικτο αυτό το πράγμα.. :'(

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #469 στις: Αύγουστος 28, 2011, 04:47:27 μμ »
οι γονεις εκπαιδευτικοι ειναι οι χειροτεροι.για d class θελουν μονο ενα 2ωρο την εβδομαδα 1 και 1.πως να οργανωσω την υλη μου?πως να προλαβω γραμματικη,λεξιλογιο,εκθεση ,listening kai reading?any ideas?

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #470 στις: Αύγουστος 28, 2011, 04:58:11 μμ »
Και πέρα από την Έκθεση..Στα Αρχαία τί να πρωτοκάνω σε μια ώρα? Μερικές ασκήσεις γραμματικής, συντακτικού και λεξιλογίου ή ερμηνευτικά?
Αν δεν το έχεις πραγματικά ανάγκη, μη το αναλαμβάνεις. Είναι ανέφικτο σε 1 ώρα να καλύψεις κενά, άσε που μετά μπορεί να σε κατηγορήσουν για την αποτυχία του παιδιού τους.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #471 στις: Αύγουστος 28, 2011, 05:14:06 μμ »
Δυστυχώς το έχω ανάγκη :(
Πριν ένα χρόνο μετακόμισα και ακόμα προσπαθώ να φτιάξω κύκλο.
Μου είπε η μητέρα, ότι ξεκινάμε και αν δουμε πως το χρειάζεται, του κάνεις μια ώρα παραπάνω την Κυριακή. Δυστυχώς την Κυριακή έχω σεμινάρια όμως και κάτι τέτοιο δεν θα γίνεται.
Το Σάββατο που μας έρχεται θα έχουμε 2ωρο. Μία ώρα Αρχαία και μία Έκθεση. Θα δω σε τί επίπεδο είναι το παιδί  και θα προσπαθήσω να της μιλήσω ξανά. Αν επιμείνει για μια ώρα θα της πω ότι θα το βοηθησω αποκλειστικά σε γραμματική και συντακτικά φαινόμενα. Μετάφραση, αναλυτικη σύνταξη κειμένου και Ερμηνευτικά θα πρέπει να τα αναλάβει ή μόνο του το παιδί ή να το βοηθαει η ίδια (λεει πως τα αρχαία είναι η αδυναμία της και είναι πολύ καλή). Εγώ θα περιοριστώ σε λεξιλογικές, συντακτικές και γραμματικές ασκήσεις..Αυτό θα της το ξεκαθαρίσω ξανά το Σάββατο που έχουμε μαθημα. Και θα της πω ακόμα πως χίλιες φορές να κάνουμε από τώρα μια ώρα παραπάνω παρά αργότερα και να τρέχουμε και να μην προλαβαίνουμε. Ουφ  :-\

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #472 στις: Αύγουστος 28, 2011, 05:26:36 μμ »
(λεει πως τα αρχαία είναι η αδυναμία της και είναι πολύ καλή).

οποτε θα σε ελεγχει κιολας αν τα διδασκεις σωστα.οσο αναγκη και αν εχεις μακρια απο την κυριουλα αυτη.θα σου βγαλει την ψυχη.

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #473 στις: Αύγουστος 28, 2011, 05:58:29 μμ »
Καλέ αφού είναι τόσο καλή στα Αρχαία, γιατί δεν το κάνει η ίδια το μάθημα και να σου δώσει ένα 2ωρο να κάνεις την Έκθεση σαν άνθρωπος? ::) ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #474 στις: Αύγουστος 28, 2011, 06:02:30 μμ »
Δεν έπρεπε να το έχω αναλάβει..
Μ**α έκανα.  :-\ Θα δω τι σκάγια κάνει το παιδί το Σάββατο και θα της μιλήσω ξανά.
Αν δε δεχτεί όμως τί να κάνω? δε θα γίνει η δουλειά σωστά και φοβάμαι ότι αν δεν πάει καλά στο τέλος θα το χρεωθώ και ως αποτυχία

Αποσυνδεδεμένος ΝΕΦΕΛΗ_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #475 στις: Αύγουστος 28, 2011, 06:07:56 μμ »
δες τι παιζει οταν θα κανετε μαθημα, ετσι για να σου φυγει και η περιεργεια και αστο οσο ειναι καιρος. η μητερα αυτη, οπως λεει και η gringa θα σου βγαλει την ψυχη.εκαστος στο ειδος του πες της  >:(  αλλιως ας το αναλαβει αυτη! ε μα πια, ολοι φιλολογοι  εχουν γινει!!! συγχιζομαι  >:(
"Φύσα Νοτιά μου κι άδικα λυπήθηκα

    σ' άλλους καιρούς μπορεί και ν' αγαπήθηκα.."

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 450
Σύνολο: 454

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.