*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 316911 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #714 στις: Ιούνιος 28, 2012, 09:15:51 μμ »
Ευχαριστώ Μάρκο!!  :)
monogramma εν ξερω τι σχολη  θελουν αυριο θα τις δω κ θα τα πουμε αναλυτικα....μακαρι να με προτιμησουν....κ να πανε ολα καλα!!!! :P

Φυσικά κ στόχος μου ειναι η επιτυχία...αλλά κ τα χρηματα ειναι κινητρο....!!!!!Σου φαινονται καλα ε..πλεον στις μερες μας...!!!! :-\

Καλή δύναμη κ σε σας...παιδιά που ξεκίνησατε μες το καλοκαιρι προετοιμασια για πανελληνιες...!! :-[

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:50:36 »

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #715 στις: Ιούνιος 29, 2012, 04:14:13 μμ »
Καλησπέρα παιδιά!!!!
Συναντηθήκαμε με τις κοπέλες ειναι πολύ αποφασισμενες να διαβάσουν κ να δωσουν εξετάσεις...συζητήσαμε κ η εικόνα που πήρα ειναι οτι εχουν θετικές εντυπώσεις απο μενα...αλλα ειπαν θα δουν ποιές μέρες τις βολέυει κ μέχρι την Κυριακή θα με τηλ για να μου πουν.... :-\!!!!!
τωρα αυτο τι το λες οτι εκλεισε....??εγω πάντως εχω τις επιφυλάξεις μου.... :-[

Ένα θεμα που ηθελα να  θίξω ειναι οταν τελειώνει η χρονια οι γονεις πώς αντιδρούν στην τελική βαθμολογία κ σας λένε απο τωρα οτι θα συνεχισετε κ του χρονου ή το αφήνουν ανοικτο....? ;D

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #716 στις: Ιούνιος 29, 2012, 04:32:25 μμ »
Δώρα, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να περιμένεις να σε πάρουν, μην αγχώνεσαι γιατί έτσι κ αλλιώς δεν αλλάζει κάτι  ;D ;D

Τί γίνεται οταν τελειώνει ο χρόνος. Λοιπόν, έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα.
Είμαι νέα εκπαιδευτικός, όπως μάλλον κι εσύ. Εγώ ντρέπομαι να τους αναφέρω κάτι, αλλά ευτυχώς το λένε μόνοι τους ότι έμειναν ικανοποιημένοι και θελουν να συνεχίσουμε από Σεπτέμβρη.

Φέτος μου έτυχε μια μαμά η οποία από ότι κατάλαβα από την αρχή της χρονιάς αλλάζει κάθε χρόνο φιλόλογο. Δε μου είπε τίποτα για το αν θέλει να συνεχίσουμε του χρόνου, αν και πιστεύω ότι δε θα θέλει. Τώρα που θα την πάρω τηλέφωνο για να δω πώς τα πήγε το παιδί με τις εξετάσεις σκοπεύω να της πω: "Αν με χρειαστείτε του χρόνου, καλό θα είναι να με πάρετε νωρίς τηλέφωνο για να κανονίσω τις ώρες μου με τους παλιούς μαθητές πρώτα". 

Αυτά! Ελπίζω να βοήθησα!! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #717 στις: Ιούνιος 29, 2012, 04:39:55 μμ »
Τώρα που θα την πάρω τηλέφωνο για να δω πώς τα πήγε το παιδί με τις εξετάσεις σκοπεύω να της πω: "Αν με χρειαστείτε του χρόνου, καλό θα είναι να με πάρετε νωρίς τηλέφωνο για να κανονίσω τις ώρες μου με τους παλιούς μαθητές πρώτα". 

Οχι, δεν θα πεις πανω σε αυτο απολυτως ΤΙΠΟΤΑ.
 Ρωτα για το παιδι, πες σε γενικες γραμμες πως κυλησε η χρονια, αν ησουν ευχαριστημενη με τη προσπαθεια και τη συνεργασια του παιδιου και κλεισε λεγοντας πως και συ ησουν ευχαριστημενη, πως να αφησουν τωρα το παιδι να ξεκουραστει για να εχει δυναμεις για τη νεα σχολικη χρονια και ευχησου  καλο καλοκαιρι.
Ο γονιος ή και το παιδι, αν ειναι ευχαριστημενοι μαζι σου να σαι σιγουρη πως θα σε καλέσουν.
 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:50:36 »

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #718 στις: Ιούνιος 29, 2012, 04:52:47 μμ »
εγω ασχολούμαι 8 χρόνια με ιδιαίτερα μαθηματα κ στα πρωτα χρονια κάπως ετσι το αντιμετωπιζα ελεγα αν θελουν να μου πουν εγκαίρως για να μην δεν βολεύουν οι ώρες τελευταία στιγμη!!! Τα 2-3 τελευταια χρονια δεν το κανω πια γιατι δεν θελω να δειχνω ανασφαλης κ ισως γιατι καποιοι εμμεσα μου το δειχνουν....χωρις να λεν θα συνεχισουμε απλα ατην οικειότητα κ την σταθερη συμπεριφορα που σου δειχνουν κ ευτυχως εχω επιβεβαιωθει..!!! ;)

Αλλα φέτος ειχα μια περιπτωση μαθητριας που ολη τη χρονια ηταν αντιδραστική...με ειχε ενημερωση η μητερα της..γιαυτο!!γενικα καλα τα πήγαμε στο πρωτο τριμηνο...ειχε φιλολογικα γυρω στο 13-15 μονο στη ν.γλώσσα 9 λόγω του καθηγητη που δεν τον συμπαθησε κ ηταν αδιαφορη!Στη συνέχεια επεσαν λιγο οι βαθμοι γιατι φυσικα ανεβηκε κ το επιπεδο ....οι βαθμοι της στα μηνιαια γραπτα ηταν χαλια...5-6 ομως οκ ποτε δεν μου εκαναν παρατηρηση...εδειχναν να δεχονται την επιδοση της..μεχρι κ που μου ζητησαν να μιλησω η ιδια με τους καθηγητες του σχολειου για να δω αν μπορω να τη βοηθησω καπως αλλιως...κατι κ που εκανα!!!τωρα τελικα περασε την ταξη...αλλα οι βαθμοι στα φιλολογικα ηταν παλι κατω απτη βαση....για μενα αναμενομενο....κ τους ειχα εμμεσα προειδοποιησει...ομως ενω η μαμα της ειπε θα με παρει οταν βγουν δε με πηρε κ την πηρα εγω...μου ειπε δεν σε πηρα γιατι να δεν τα πηγε καλα κ να μη σε στεναχωρεσω κιεσενα...κ να στεωαχωρεθηκα γιατι περασε οριακα...στα φιλολογικα κατω αοτη βαση ενω μαθηματικα ας πουμε εγραψε 13 λεει!!!δεν μου καταλογισε κατι...εννοειται αλλα ηταν καπως σφιγμενη κ στεναχωρημενη....στο τελος μου ειπε οκ θα τα πουμε ....φιλια!!!

Πως κρινετε τη συμπεριφορα της μανας οτι κ να εγραωε δεν επρεπε να με ενημερωσει οπως ειπε...η σταση της μου εδειξε να μου καταλογιζει ευθυνες... :-[.τι λετε....?

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #719 στις: Ιούνιος 29, 2012, 04:58:44 μμ »
Ναι Μαρκο αυτο φροντιζω να κανω εμμεσα...με κάποιους οκ αλλους παλι δεν τους βλεπω γιατι εργαζονται...κ με αλλους οπως την παραπανω περιπτωση που ανεφερα τι να καταλαβεις με αυτην την ασταθη για μενα συμπεριφορα....!!!

Γενικα  πόσο πιστεύετε οτι οι τελικοι βαθμοι καθορίζουν αν θα συνεχιστει η συνεργασια την επομενη χρονια?

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #720 στις: Ιούνιος 29, 2012, 05:14:27 μμ »
Πιστεύω ότι σ' ένα βαθμό καθορίζουν και τη συνέχεια. Αλλά εξαρτάται πάντα κι απ' τη διαπροσωπική σχέση που έχεις αναπτύξει και με το ίδιο το παιδί και με τους γονείς. Και στην τελική, εσύ ό,τι μπορούσες, αν κατάλαβα σωστά να κάνεις, το έκανες. Αν δεν προσπαθεί και το ίδιο το παιδί για κάτι καλύτερο, τι άλλο μπορείς να κάνεις; Τουλάχιστον, να καταφέρνει να περνά τις τάξεις. Αυτό είναι σημαντικό. Θυμάμαι κάποτε είχα αναλάβει έναν μαθητή της α' γυμνασίου από τα μέσα της σχ. χρονιάς. Οι δυνατότητές του ήταν εξαιρετικά περιορισμένες. Συν τοις άλλοις δεν αγαπούσε καθόλου το σχολείο. Δεν μπορώ να πω ότι κατάφερα να κάνω κάποιο θαύμα, αλλά κατόρθωσα τουλάχιστον να περάσει σε όλα τα μαθήματα, πλην των μαθηματικών βεβαίως στα οποία και δεν μπορούσα να τον αναλάβω. Θυμάμαι τη μητέρα να με παίρνει τηλ. λέγοντας μου χίλια ευχαριστώ και πώς θα γινόταν να συνεχίσουμε και του χρόνου, μόνο και μόνο γιατί γνώριζε το γιο της και της είχε φανεί κατόρθωμα το γεγονός ότι μπόρεσε να περάσει σε όλα τα μαθήματα. Θέλω να πω μην απογοητεύεσαι. Από αυτά που γράφεις καταλαβαίνω ότι οι γονείς κατανοούν την προσπάθεια που έχεις καταβάλει. Εύχομαι να δικαιωθείς και να τα πάει ο μαθητής σου καλύτερα, έστω από του χρόνου.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #721 στις: Ιούνιος 29, 2012, 05:25:48 μμ »
ειναι πολυ σωστο αυτο που λες marion!! :)κιεγω πιστευω οτι ολα ξεκινουν απο τι γνωμη εχουν οι γονεις για τα παιδια κ ποσο κατανοουν τις δυνατοτητες τους!!! ναι με τη μαμα εχουμε πολυ καλη σχεση κ οικειοτητα σαφως κ αναγνωριζουν την προσπαθεια μου....απλα γιαυτην την καλη σχεση κ οικειοτητα ισως ηταν καλυτερο κ για μενα νακουσω οτι οκ το περιμενεμε οτι ετσι θα παει...αρκει που περασε..κ οντως εκανες ο.τι μπορουσες αλλα φαινεται οτι στα φιλολογικα δεν τοχει!!!κατι πιο σταθερο κ αισιοδοξο οχι ...υπεκφυγες...κ περασε αλλα...!!!κ να φανταστεις...κοντα στο πασχα εγω τους ανοιξα τα ματια κ τους ειπα πρεπει να διαβασει κ το Πασχα γιατι κ βιολογια κ γεωγραφια ειχε 9 κ διαβασανε μαζι κ εκει εγραωε καλα 18!!!γιαυτο λεω οτι  εμμεσα μου  αταλογιζει ευθυνες....!!! :-\

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #722 στις: Ιούνιος 29, 2012, 05:35:59 μμ »
Ίσως απ' την πλευρά σου να 'χεις δίκιο. Ίσως μιλήσατε σε στιγμή που ήταν αρκετά στεναχωρημένη με το αποτέλεσμα, δηλ. μόλις είχε μάθει τη βαθμολογία, και να αντέδρασε κάπως αυθόρμητα. Πάντως με το να κάνεις εικασίες, δε νομίζω να μπορέσεις να βγάλεις άκρη. Εξάλλου, δε θα περάσει πολύς καιρός έως ότου φανεί η όποια πρόθεση υπάρχει από πλευράς της συγκεκριμένης μητέρας είτε να συνεχίσετε είτε να διακόψετε. Σε καταλαβαίνω πάντως, διότι φέτος είχα μαθητή στην α' γυμνασίου πάλι, που έβγαζε πολύ καλούς βαθμούς τριμήνων γύρω στο 18,5 με 19 και όταν στη λογοτεχνία έγραψε 17 η μητέρα με κάλεσε για να με "επιπλήξει" ευγενικά πάντα, μιας και στα τρίμηνα το παιδί είχε 20.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #723 στις: Ιούνιος 29, 2012, 05:44:09 μμ »
Προσωπικα θεωρω καλυτερη την αντιδραση..εστω κ ευγενικη επιπληξη παρα την γκρινια...κ την ασταθη συμπεριφορα...!!
γενικώς εχω δει κιαλλα διφορουμενα κ γιαυτο εχω επιφυλλάξεις...οπως ας πουμε ειχα ξεκινησει κ το γιο της α λυκειου αρχαια κ μετα απο ενα μηνα διακοωαμε χωρις να μου πει ξεκαθαρα οτι δεν χρειαζεται αλλο βοηθεια απλα εμμεσα με ακυρωσεις κ οτι κ καλα θα παει θετικη κατευθυνση!!!κιενω ειναι ευκαταστατη σκεφτεται κατο οικονομικο...οπως εχω καταλαβει!!

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #724 στις: Ιούνιος 29, 2012, 05:45:44 μμ »
Καλησπέρα dora_thess

Γενικά μην αγχώνεσαι .... σχετικά με τους γονείς είναι πονεμένη ιστορία ... παίζει ρόλο και η σχέση με το παιδί , ειδικά αν είναι στην εφηβεία δένεται περισσότερο με τον καθηγητή του και σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να επηρεάσει και τους γονείς , όταν μιλάμε για παιδάκια δημοτικού τότε το μπαλάκι πάει στη μαμά που χρειάζεται να μένει πρώτα εκείνη ευχαριστημένη . Σε γενικές γραμμές αν είμαστε επικοινωνιακοί και λέμε αυτό που θέλουμε αλλά κάπως διπλωματικά τότε δεν έχουμε τίποτα να φοβηθούμε , αν τώρα κάποιος γονέας δεν επικοινωνήσει τότε .... απλά το αποδεχόμαστε , διαφορετικά μας έχει κλείσει για την επόμενη χρονιά πριν το τελευταίο μάθημα  ... καλή δύναμη :)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #725 στις: Ιούνιος 29, 2012, 05:49:15 μμ »
Dora, αν τελικά δε θέλει να συνεχίσετε, νομίζω ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι'αυτό.
Εγώ θα σου πρότεινα να μην το σκέφτεσαι άλλο. Ό,τι είναι να γίνει, θα γίνει. Καλή συνέχεια.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #726 στις: Ιούνιος 29, 2012, 05:53:30 μμ »
ετσι ειναι το σκεφτομαι φυσιολογικα κ ζητω τις αποωεις σας απο αναλογες εμπειρίες!!!

Ευχαριστώ καλη δυναμη κσε  σενα marion!!

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #727 στις: Ιούνιος 29, 2012, 05:58:31 μμ »
Ερση τι εννοεις μας εχουν κλεισει για την επομενη χρονια πριν το τελευαταιο μαθημα?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 436
Σύνολο: 440

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.