*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 316862 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #840 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 02:55:32 μμ »
Αυτό που συνηθίζω να κάνω με τέτοιους μαθητές είναι να βάζω σε κάθε μάθημα τεστάκια με το μάθημα της ημέρας.  Παραδίδω το μάθημα, λύνουμε απορίες και την επόμενη φορά γράφει ένα 10λεπτο τεστάκι (όχι παραπάνω, για να μη χάνεται η ώρα). Μετά ζητώ να μου το φέρει υπογεγραμμένο από τους γονείς. Όταν βλέπουν τα 8άρια και τα 12άρια, ταρακουνούνται λιγάκι ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:20:44 »

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #841 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 03:02:11 μμ »
Σωστή! Το σκέφτηκα κ εγώ... αλλά προτίμησα να της βάζω περίπου ανά εβδομάδα

Τα τεστ τα κρατάς εσύ ή τα αφήνεις στο παιδί;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2012, 03:03:42 μμ από bania »

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #842 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 06:21:10 μμ »
Μου τα δείχνει υπογγραμμένα και τα επιστρέφω, αλλά πριν του τα δώσω κρατάω μία φωτοτυπία για το αρχείο μου. Έτσι, σε περίπτωση που πλαστογραφηθεί η υπογραφή του γονιού (ναι, έχει συμβεί και αυτό), είμαι καλύμμένη ;)

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #843 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 12:24:19 πμ »
Γεια σας παιδιά,
πρόκειται να αναλάβω ένα ιδιαίτερο Έκθεσης Γ Γυμνασίου. Θα κάνουμε μιάμιση ώρα την εβδομάδα. Το παιδί πάει σε ιδιωτικό σχολείο και ενώ είναι πολύ καλή μαθήτρια στην Έκθεση έχει 15. Το πρόγραμμά της είναι φοβερά φορτωμένο με ξένες γλώσσες και κάθε μέρα διαβάζει ως τις 1-2 τη νύχτα. Κοιμάται λίγο. Οι γονείς της είναι πολύ απαιτητικοί όπως και το σχολείο. Οι εκθέσεις της δε μου φανηκαν για 15. Εγώ θα τις βαθμολογούσα άνετα με ένα 17. Ούτε πρόβλημα στο λόγο έχει, ούτε στο λεξιλόγιο. Ενώ έχω διδάξει και άλλες φορές Έκθεση στη Γ' Γυμνασίου, αυτή τη φορά έχω αγχωθεί γιατί δεν ξέρω πώς μπορώ να τη βοηθήσω να φτάσει το 18-19. Στο ιδιωτικό τους δίνουν πολύ καλές σημειώσεις και από ότι είδα κάνουν πολύ καλή δουλειά. Τί παραπάνω να της κάνω για να βελτιωθεί;  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2012, 10:22:44 πμ από monogramma »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:20:44 »

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #844 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 10:45:30 πμ »
Γεια σας παιδιά,
πρόκειται να αναλάβω ένα ιδιαίτερο Έκθεσης Γ Γυμνασίου. Θα κάνουμε μιάμιση ώρα την εβδομάδα. Το παιδί πάει σε ιδιωτικό σχολείο και ενώ είναι πολύ καλή μαθήτρια στην Έκθεση έχει 15. Το πρόγραμμά της είναι φοβερά φορτωμένο με ξένες γλώσσες και κάθε μέρα διαβάζει ως τις 1-2 τη νύχτα. Κοιμάται λίγο. Οι γονείς της είναι πολύ απαιτητικοί όπως και το σχολείο. Οι εκθέσεις της δε μου φανηκαν για 15. Εγώ θα τις βαθμολογούσα άνετα με ένα 17. Ούτε πρόβλημα στο λόγο έχει, ούτε στο λεξιλόγιο. Ενώ έχω διδάξει και άλλες φορές Έκθεση στη Γ' Γυμνασίου, αυτή τη φορά έχω αγχωθεί γιατί δεν ξέρω πώς μπορώ να τη βοηθήσω να φτάσει το 18-19. Στο ιδιωτικό τους δίνουν πολύ καλές σημειώσεις και από ότι είδα κάνουν πολύ καλή δουλειά. Τί παραπάνω να της κάνω για να βελτιωθεί;  :-\
καλημερα..μπορειτε να δουλεψετε το θεμα της τεχνικης..μπορει το παιδι να εχει λεξιλογιο και ιδεες αλλα να μην μπορει να τις αποδωσει σωστα
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #845 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 11:05:21 πμ »
Εννοείς πώς να αναπτύσσει σωστά την παράγραφο και την έκθεση;
Τα λίγα εκφραστικά λάθη που κάνει πώς θα μπορούσα να τη βοηθήσω να τα βελτιώσει;

Χρησιμοποιώ Καλαβρουζιώτου (Σαββάλα). Θα ήταν καλή ιδέα να της δίνω επιπλέον κείμενα ή άρθρα πιο ανεβασμένης δυσκολίας; Κι αν ναι, από πού θα μπορούσα να αντλήσω υλικό;

ευχαριστώ πολύ  :)

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #846 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 11:17:29 πμ »
Εννοείς πώς να αναπτύσσει σωστά την παράγραφο και την έκθεση;
Τα λίγα εκφραστικά λάθη που κάνει πώς θα μπορούσα να τη βοηθήσω να τα βελτιώσει;

Χρησιμοποιώ Καλαβρουζιώτου (Σαββάλα). Θα ήταν καλή ιδέα να της δίνω επιπλέον κείμενα ή άρθρα πιο ανεβασμένης δυσκολίας; Κι αν ναι, από πού θα μπορούσα να αντλήσω υλικό;

ευχαριστώ πολύ  :)
εννοειται..αφου το παιδι τραβαει πρεπει να ανεβασεις το επιπεδο..δουλεψε καλυτερα με αυθεντικα κειμενα
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #847 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 11:25:20 πμ »
Μήπως να της έδινα κείμενα από τους Θεματικούς Κύκλους του Λυκείου που έχει και αυθεντικά κείμενα; Αλλιώς να επιλέξω εγώ η ίδια από εφημερίδες;

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #848 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 11:35:35 πμ »
θα της δωσεις συμφωνα με το επιπεδο της..εσυ θα κρινεις..εγω δουλευω απο τις εκδοσεις κεδρος το τετραδιο δημιουργικης γραφης..ειναι για καλους μαθητες
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #849 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 11:36:02 πμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!  :)

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #850 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 11:39:10 πμ »
παρακαλω ;)
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος ΝΕΦΕΛΗ_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #851 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 07:13:47 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα!θα ζητήσω εκ των προτέρων συγνώμη για το μεγάλο ποστ που θα κάνω..με προβληματίζει ενα συμβάν σε ιδιαίτερό μου, Γ γυμνασίου στο μάθημα της Ελένης..
η άσκηση που είχε το παιδί από το σχολείο, ηταν να αναφέρουν ποια στοιχεία του προλόγου και συγκεκριμένα του διαλόγου της ελένης με τον Τεύκρο, δείχνουν την τραγικότητα των δυο προσώπων. αυτά που πολύ σωστά (κατά την γνώμη μου έστω....)εντόπισε το παιδί και ανέπτυξε ήταν συνοπτικά τα εξής :για τον Τεύκρο -->1)βίαιη ανατροπή της τύχης του , όταν εξορίστηκε από τον πατέρα του και αναγκάστηκε να περιπλανιέται στις θάλασσες χωρίς πατρίδα και δικούς του ανθρώπους
2) άδικη η τιμωρία του, όπως και της ελένης, που βασανίζονται χωρίς να φταίνε από την τραγική μοίρα
3)ζει σε μια ψευδαίσθηση, μια πλάνη, καθώς πιστεύει πως η ελένη όντως υπήρξε στην τροία και είναι βέβαιος για την ενοχή της
4)βίαιη συμπεριφορά απέναντι στην ηρωίδα, τυφλωμένος από το μίσος , έχει χάσει τον έλεγχο λόγω των καταστάσεων τις οποίες περνάει
για την Ελένη
1)   είναι ξεριζωμένη από την πατρίδα της
2)   βασανίζεται χωρίς να φταίει από την τραγική της μοίρα
3)   αντιλαμβάνεται το μέγεθος του μίσους που τρέφουν στην Ελλάδα για εκείνη, χωρίς η ίδια να έχει φταίξει κάπου
4)   μαθαίνει μέσω του Τεύκρου πως ο άντρας της, οι γονείς της και τα αδέρφια της , είναι όλοι νεκροί εξαιτίας της
5)   όλες της οι ελπίδες καταρρέουν γιατί ο ερμής της είχε πει πως θα ξαναζήσει στην σπάρτη με τον μενέλαο, και τώρα μαθαίνει πως είναι νεκρός
ο διάλογος τους είναι ένα παιχνιδι αναμεσα στην γνωση και στην αγνοια .

απο τα στοιχεια που μας δινει ο πρόλογος , και στηριζόμενη προσωπικά ΚΑΙ στο βιβλίο του καθηγητή το σχολικό,τα θεωρώ σωστά τα παραπάνω. Η καθηγήτρια του σχολείου όμως αφού μετα βίας άφησε το παιδί να διαβάσει την πρώτη μόνο πρόταση, του είπε οτι η άσκηση ειναι ΟΛΗ λάθος, χωρίς να δώσει διευκρινίσεις, προχώρησε στην ανάγνωση της άσκησης από άλλο μαθητή, ο οποίος είχε κινηθεί στα ίδια δεδομένα με της μαθήτριάς μου, και το αποτέλεσμα ήταν σωστό στο ένα παιδί , και λανθασμένο στο άλλο,με βάση την καθηγήτρια.

το θέμα μου εδώ είναι διττό. Αφενός ως προς την ορθότητα της απάντησης της μαθήτριάς μου, όπου και θεωρώ σωστή,αλλά θα ήθελα πολύ να ακούσω την άποψή σας μήπως κάνω εγώ κάπου λάθος, και αφετέρου ως προς την συμπεριφορά της συγκεκριμένης καθηγήτριας.Το ίδιο συμβαίνει κάθε φορά που η μαθήτρια σηκώνει χέρι να πει κάποια άσκηση.την διακόπτει βιαστικά λέγοντάς της πως είναι όλα λάθος, συνεχίζει με άλλο παιδί, στο οποίο τα ίδια ακριβώς πράγματα τα παίρνει ως σωστά...εμπιστεύομαι το παιδί αυτό γιατί πρόκειται για πολύ πολύ κοντινό μου συγγενή, δεν τίθεται θέμα ψεύδους απο την μεριά της. ειναι μαθητρια του 18, ήπιων τόνων και ευγενική.αλλά με την καθηγήτρια τι μπορώ να κάνω?....εαν δεν έχω κάνει και εγώ η ίδια λάθος ως προς την απάντηση, δεν γίνεται να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση και να αποθαρρύνει το παιδί με αυτόν τον τρόπο!την ακυρώνει μονίμως μπροστά σε όλους τους συμμαθητές της!

κάθε απάντησή σας πολύτιμη για μένα.

"Φύσα Νοτιά μου κι άδικα λυπήθηκα

    σ' άλλους καιρούς μπορεί και ν' αγαπήθηκα.."

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #852 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 09:36:39 μμ »
Η απάντηση είναι πλήρης κατά τη γνώμη μου.
Όσο για την καθηγήτρια, αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, είναι ώρα να πάει ο κηδεμόνας του παιδιού στο σχολείο και να μιλήσει με τη Φιλόλογο. Θα ξεκαθαρίσει αμέσως το τοπίο!

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #853 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 10:19:36 μμ »
Εσυ, κατα τη γνωμη μου, μην αναρωτιεσαι καθολου... Αν ισχυουν τα οσα περιγραφει το παιδι, οχι μονο τα τελευταια αλλα και οτι το εχει ξανακανει γενικοτερα, οπωσδηποτε πες στο στους γονεις του παιδιου για να την επισκεφτουν και να ρωτησουν, κατα τη γνωμη μου οταν παν στο σχολειο να ειναι και το παιδι μπροστα για να ανταπαντησει, αν η φιλολογος παραστησει οτι κατι τετοιο δεν συνεβη ποτε κτλ... Θεωρω οτι η κοπελα ειναι απλως μια φιλολογος , και δεν το λεω υποτιμητικα κι εγω το ιδιο ειμαι, εννοω οτι δεν ειναι και θεος και ουτε γενικα κατι ανωτερο σε νοημοσυνη που μπορει να υποτιμα ετσι τη σωστη δουλεια ενος μαθητη (αλλα και ο Αινσταιν να ηταν απαγορευεται να φερθει ετσι σε οποιαδηποτε προσπαθεια παιδιου). Αν ισχυουν επαναλαμβανω αυτα που ισχυριζεται το παιδι (το λεω γιατι μερικες φορες μπορει και να υπερβαλλουν για να καλυψουν τυχον δικα τους λαθη) να δρασετε αμεσως για να καταλαβει οτι δεν μπορει να κανει ο,τι θελει και να φερεται οπως της καπνισει. Συγνωμη για τα νευρα αλλα ειχα κι εγω παρομοιες εμπειριες απο καθηγητες και δυστυχως δεν το ειπα σε κανενα και οχι τοσο για το βαθμο αλλα για το υφος χιλιων καρδιναλιων και την υποτιμηση μεσα στην ταξη.  ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 593
Σύνολο: 595

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.