*

Ψηφοφορία

Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;

Ναι
149 (34.7%)
Όχι
281 (65.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 420

Αποστολέας Θέμα: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;  (Αναγνώστηκε 244576 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος el

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"ΕΛΥΤΗΣ
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #140 στις: Οκτώβριος 18, 2007, 11:07:58 πμ »
Οι αιτήσεις για ΠΔΣ ήταν μέσα στις ίδιες προθεσμίες  με τις αιτήσεις αναπληρωτών και ωρομισθίων. Κάποιες φορές βγαίνει ανακοίνωση για συμπληρωματικές αιτήσεις και το Σεπτέμβρη αλλά φέτος δε βγήκε.
Δεν κάνουν όλες οι ειδικότητες ΠΔΣ ( πχ δεν κάνουν οι γυμναστές..)
Οι ΠΕ06 γνωρίζω ότι κάνουν και συγκεκριμένα διδάσκουν αγγλικά σε όσους το δηλώνουν ως ειδικό μάθημα στη Γ'Λυκείου.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Οσο παραξενο κ αν φαίνεται κ παρά το οτι έχω δουλέψει 2 χρονιές ωρομίσθια σε ολοήμερα κ σε πρωινό για την ΠΔΣ δεν είχα ιδέα. :-[ Thanks again! 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2007, 11:10:46 πμ από _ΛΕΝΑ_ »
cease the day!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:08:33 »

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #141 στις: Οκτώβριος 18, 2007, 02:55:22 μμ »
Παιδιά.. να σας πω μια υποψία που έχω και μακάρι να βγω ψεύτρα.. Ότι αν δεν οριστούν οι νέοι διευθυντές στα σχολεία η ΠΔΣ ΔΕΝ πρόκειται ν'αρχίσει.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος dplastour

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #142 στις: Οκτώβριος 18, 2007, 03:19:31 μμ »
Να κάνω μία ερώτηση για όποιον τυχόν γνωρίζει:

Στον τελευταίο διαγωνισμό ΑΣΕΠ, μία κοπέλα ΠΕ01 (Θεολόγος) μας έλεγε ότι επειδή είχε κάποια προηγούμενα μόρια από ΑΣΕΠ, νομίζω ο Προϊστάμενος Δ.Ε. της περιοχής της, της έδωσε "χαριστικά"  >:( κάποιες ώρες για ΠΔΣ ή Ενισχυτική (δεν θυμάμαι για τι απ' τα δύο).

Αυτό μπορεί να γίνει;;   ???
Δεδομένου ότι οι Θεολόγοι δεν μπορούν να κάνουν αίτηση ούτε για ΠΔΣ ούτε για Ενισχυτική, σωστά;;   ???


Μπορεί να συμβεί αυτό;  ??? :-\

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #143 στις: Οκτώβριος 18, 2007, 03:27:16 μμ »
Εχουν ακουστει διαφορα για ''τμηματα φαντασματα'' που δινουν μορια σε ατομα που δεν εχουν δουλεψεο ποτε σε αυτα....Στην Ελλαδα ζουμε....Εγω τιποτα δεν αποκλειω πια....
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:08:33 »

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #144 στις: Οκτώβριος 18, 2007, 04:50:53 μμ »
Παιδιά.. να σας πω μια υποψία που έχω και μακάρι να βγω ψεύτρα.. Ότι αν δεν οριστούν οι νέοι διευθυντές στα σχολεία η ΠΔΣ ΔΕΝ πρόκειται ν'αρχίσει.

Μάλλοπν οι υποψίες σου θα βγούν αληθινές.Αυτό μου είπε ο περσινός Σχεδιαστής γιατι συνήθως οι Διευθυντές είναι και Σχεδιαστές.Αλλά και απο την άλλη πολλά Λύκεια άρχισαν σήμερα κατάληψη.Μην με ρωτήσετε τον λόγο.Ετσι γιατι τους ήρθε μου είπαν

Αποσυνδεδεμένος alexand

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #145 στις: Οκτώβριος 18, 2007, 05:27:27 μμ »
Αν είχε αρκετά μόρια από ΑΣΕΠ, και ήταν η σειρά της μπορεί να πάρει ενισχυτική. Είναι σαν να είναι ωρομίσθια σε κανονικό ωράριο. Πάντα μιλάμε για γυμνάσιο. Πρόσθετη απαγορεύεται.
Mπορούν να μου πάρουν τα λεφτά μου, την οικογένεια μου, την δουλειά μου, την υγεία μου, το σπίτι μου. Την ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ μου όμως ΔΕΝ μπορούν να μου την πάρουν μόνο εγώ μπορώ να την ξεπουλήσω και ΔΕΝ θα το κάνω!

Αποσυνδεδεμένος dplastour

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #146 στις: Οκτώβριος 18, 2007, 05:47:23 μμ »
Ας υποθέσουμε ότι είναι έτσι. Και όντως αυτή έχει πολλά μόρια από ΑΣΕΠ.

Εχω δει, όμως, και το εξής παράδοξο στους ενιαίους πίνακες:

Να έχει γράψει κάποιος 0,κάτι σε ΑΣΕΠ και να μαζεύει σε δύο σχολικές χρονιές 0,κάτι μόρια, πάλι...  >:(  >:(
Και απ' ό,τι φαίνεται πρέπει να έχει δουλέψει ως ωρομίσθιος..  >:(
Δηλαδή, οι υπόλοιποι τι είμαστε;;;  ??? ???

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #147 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 08:13:21 πμ »
Απο ότι έχω καταλάβει κάθε Διεύθυνση κάνει οτι θέλει.
Εμεις είχαμε έναν Διευθυντή ο οποίος αποφάσιζε μόνος του, το 40% των ωρων τις έδινε πάντα σε νέους για να μπούν στον πίνακα και τις υπόλοιπες αναλογα με το βύσμα του καθενός.

Ετσι ειναι συναδελφοι, ο καθε Διευθυντης εχει δικαιωμα να οριζει τα δικα του κριτηρια για την καταταξη των υποψηφιων, δεν τα καθοριζει καμια εγκυκλιος. Απο συναδελφους που εχουν δουλεψει εκει, ξερω οτι ενας διευθυντης στην Αθηνα κατατασσει τους αιτουντες για ΠΔΣ με βαση κοινωνικα κριτηρια (δηλ. αριθμο παιδιων) κι αλλος παιρνει παντα ενα ποσοστο ατομων χωρις μορια ετσι ωστε ν'αποκτησουν προϋπηρεσια. (τωρα, ποσο δικαιο ειναι αυτο για οσους εχουν μορια ΑΣΕΠ και το δηλωνουν στην αιτηση περιμενοντας να προτιμηθουν... :'( Ειπαμε, ο καθε Διευθυντης εχει τα δικα του κριτηρια! )
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2007, 08:27:33 πμ από utenar »

rozy4

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #148 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 11:48:35 πμ »
Στο σχολειο που δουλεψα περυσι ΠΔΣ είχε έρθει χαρτι απο τη Βθμια με τα ονοματα των καθηγτων και τις ωρες που ενεκριναν για τον καθένα (2 ωρες/καθηγητη). Μαλιστα, επειδη στη συνεχεια δημιουργηθηκε και αλλο τμημα στην ειδικοτητα μου ρωτηθηκα από το σχεδιαστη αν ενδιαφερομουν να παρω και τις αλλες δυο ωρες. Σημειωτεον απο τη Βθμια ειχαν στειλει και 2ο συναδελφο γιατι απο το σχολειο ειχαν αρχικα ζητηθει 4 ωρες ΠΕ04 τις οποιες τις ειχαν μοιρασει σε δυο καθηγητες. Για να παρω τις επιπλεον 2 ωρες χρειαστηκε να περιμενω 10 μερες να ερθει η εγκριση τοσο για τιο τμημα οσο και για να της παρει ιδιος καθηγητης.
Ειναι φανερο οτι υπαρχει πολιτικη να γινεται απιμερισμος σε οσους περισσοτερους γινεται για να μην δημιουργειται ευκιολα επετηριδα πχ 30μηνιτων, αλλα και για να μας εχουν ολους στην μπριζα (ιδιαιτερα σε προεκλογικες περιοδους)
Κι ενα τελευταιο, στηνΠΔΣ παντως ολων προηγουνται οι τριτεκνοι και μετα ακολουθουν οι εχοντες προυπηρεσια και αλλα παιδαγωγικου χαρακτηρα προσοντα, οπως αναγραφονται στο βιογραφικο που καταθετουμε.

Αποσυνδεδεμένος evistamp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #149 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 12:01:11 μμ »
¨Εχω μια απορία Οσοι  έχουν φροντιστήριο μπορούν να πάρουν ΠΔΣ? Γιατί ξέρω πολλούς στην περιοχή μου που έχουν κάνει, και όχι μόνο ΠΣΔ αλλά και ωρομίσθειοι.  Η αλήθεια είναι  ότι ρωτάω γιατι προχθές  με πήρανε από τη δευτεροβάθμια τηλ. να με ρωτήσουνε αν με ενδιαφέρει 4 ώρες ΠΔΣ σε ένα σχολείο τονιζοντάς μου βεβαια οτι σε τετοια περιπτωση πρέπει να κλείσω το φροντιστήριο. Τώρα αν μπορεί να ζήσει κανεις με 4 ώρες ΠΔΣ είναι άλλο θέμα....

Αποσυνδεδεμένος almali

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάθε παιδί μου γράμματα! - ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #150 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 12:09:29 μμ »
¨Εχω μια απορία Οσοι  έχουν φροντιστήριο μπορούν να πάρουν ΠΔΣ? Γιατί ξέρω πολλούς στην περιοχή μου που έχουν κάνει, και όχι μόνο ΠΣΔ αλλά και ωρομίσθειοι.  Η αλήθεια είναι  ότι ρωτάω γιατι προχθές  με πήρανε από τη δευτεροβάθμια τηλ. να με ρωτήσουνε αν με ενδιαφέρει 4 ώρες ΠΔΣ σε ένα σχολείο τονιζοντάς μου βεβαια οτι σε τετοια περιπτωση πρέπει να κλείσω το φροντιστήριο. Τώρα αν μπορεί να ζήσει κανεις με 4 ώρες ΠΔΣ είναι άλλο θέμα....
έχουν αρχίσει να παίρνουν τηλ για ΠΔΣ;Αν επιτρέπεται για ποια περιοχή μιλάμε;

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #151 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 12:37:04 μμ »
¨Εχω μια απορία Οσοι  έχουν φροντιστήριο μπορούν να πάρουν ΠΔΣ? Γιατί ξέρω πολλούς στην περιοχή μου που έχουν κάνει, και όχι μόνο ΠΣΔ αλλά και ωρομίσθειοι.  Η αλήθεια είναι  ότι ρωτάω γιατι προχθές  με πήρανε από τη δευτεροβάθμια τηλ. να με ρωτήσουνε αν με ενδιαφέρει 4 ώρες ΠΔΣ σε ένα σχολείο τονιζοντάς μου βεβαια οτι σε τετοια περιπτωση πρέπει να κλείσω το φροντιστήριο. Τώρα αν μπορεί να ζήσει κανεις με 4 ώρες ΠΔΣ είναι άλλο θέμα....


Νομιζω οτι αν δουλευες σε φροντιστηριο θα εκαναν τα στραβα ματια αλλα το να εχεις δικο σου φροντιστηριο απαγορευεται αυστηρα για πολλους και διαφορους ευνοητους λογους.

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #152 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 03:39:20 μμ »
alfavita.gr: Οι κρίσεις διευθυντών καθυστερούν την Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη

Οι κρίσεις διευθυντών που γίνονται αυτές τις μέρες καθυστερούν την ανακοίνωση της έναρξης της Πρόσθετης Διδακτικής Στήριξης η οποία σύμφωνα με την τελευταία ενημέρωση πάει για το τέλος του μήνα.

Η δικαιολογία του ΥΠΕΠΘ είναι ότι δεν μπορεί να αρχίσει η ΠΔΣ πριν ξεκαθαρίσει το τοπίο των διευθυντών των σχολείων καθώς αυτοί είναι που εμπλέκονται ως σχεδιαστές – αξιολογητές.
Κάθε πέρσι και καλύτερα η ΠΔΣ. Τα παιδιά σιγά μη κάτσουν να περιμένουν την εγκύκλιο και τις κρίσεις. Καλό Νοέμβρη...

Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος vassilis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα καλύτερα έρχονται ! ! ! (ΠΕ 02)
    • Προφίλ
    • http://dradio.gr
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #153 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 03:46:49 μμ »
Παράθεση
Κάθε πέρσι και καλύτερα η ΠΔΣ. Τα παιδιά σιγά μη κάτσουν να περιμένουν την εγκύκλιο και τις κρίσεις. Καλό Νοέμβρη...
Έτσι ακριβώς είναι ;)
Βρε παιδιά, από πέρυσι φαινότανε ότι δεν έχει πολύ "ψωμί" η ΠΔΣ και πάνε να την "αυτοκαταργήσουνε" ένα πράμα.
Και με τις αλλαγές των Διευθυντάδων τώρα, μέχρι να πάνε να αναλάβουνε κλπ κλπ σιγά μην έχουν την ΠΔΣ πρώτη προτεραιότητα...
Οπότε καλά λες... Καλό Νοέμβρη ;) ;)
<br />blog:adioristos <br /><br /><br />radio station dRadio

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32325
  • Τελευταία: MariaK.
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161601
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 449
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 377
Σύνολο: 378

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.