*

Ψηφοφορία

Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;

Ναι
149 (34.7%)
Όχι
281 (65.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 420

Αποστολέας Θέμα: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;  (Αναγνώστηκε 243351 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #420 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 01:05:04 μμ »
Asi από ποια περιοχή σε καλεσαν? Σε ρωτάω γιατί πιστεύω ότι είσαι η εξαίρεση του κανόνα..... :-[ :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:09:54 »

asi

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #421 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 01:40:59 μμ »
βρε συ ΛΑΡΑ λεσ να έχω προθεση να πω ψέματα?να κερδίσω τι..?καλο ειναι να ακόγεται και μια άλλη γνωμη...
φυσικα μπορει του χρόνου να μην έχω καμια πρόταση για σχολείο..αλλα οκ..

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #422 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 02:08:28 μμ »
Κι εγώ την ίδια απορία έχω! Αναρωτιέμαι μάλιστα μήπως ο/η asi αναφέρεται σε κάποια άλλη χώρα ή μας δουλεύει κανονικά ψιλό γαζί. (ειδικά αν σκεφτείς ότι οι ώρες που πήρε είναι και σε δυσπρόσιτο)!

Σχετικά τώρα με τα υπόλοιπα... Αναρωτιέμαι κι εγώ η ίδια για το τμήμα με ένα απόφοιτο που μου έδωσαν, πώς είναι δυνατόν να υπάρχει τμήμα μόνο με έναν μαθητή και μάλιστα απόφοιτο. Δεν ξέρω τι γίνεται. Θα ρωτήσω τον υπεύθυνο όταν ξαναπάω. Τι να πω, ίσως βάζει μόνος του υπογραφές.
Αυτό που είπατε με τη γραμμή που δόθηκε μέχρι 4 ώρες πρέπει να είναι αλήθεια, γιατί όταν πήγα στον προϊστάμενο να τον ρωτήσω αν υπάρχει πιθανότητα να πάρω καμμιά ώρα παραπάνω (γιατί με 4 ώρες τη βδομάδα ούτε 1 μόριο δεν παίρνω), μου έδειξε μια λίστα με ονόματα στην οποία κανείς δεν είχε πάνω από 4 ώρες. Τώρα αλήθεια, ψέματα ήταν τι να σας πω δεν ξέρω. Επίσης μου είπε ότι αυτό που έγινε φέτος με τις πιέσεις ήταν πρωτοφανές. Οτι τον πήραν τηλεφωνο νομάρχες, βουλευτές μέχρι και υπουργός, κι όχι μόνο από το δικό μας νομό αλλά κι από άλλους.

Θέλω να ρωτήσω, αυτό είναι νόμιμο; Δηλ. ισχύει και για την ΠΔΣ ό,τι και για τους ωρομίσθιους; Δηλ η αίτηση ισχύει για όλη την περιφέρεια ή μόνο για τη β/θμια στην οποία έκανες την αίτηση;

Το όλο σύστημα πάντως είναι εντελώς σκατά. Ξεφτιλίζει τα πτυχία, τις γνώσεις μας, την προσωπικότητά μας. Το τρέξιμο και τα παρακάλια που έκανα για να πάρω στο φινάλε λιγότερο από 1 μόριο (αν διατηρηθούν τα τμήματα μέχρι το τέλος) με έκαναν να νιώσω ότι είμαι ένα τίποτα, ενα σκουπίδι, μια νέα μορφή ζητιάνου που του δίνουν ελεημοσύνη αντί για μερικά ψιλά, μερικές ωρίτσες. Δεν ξέρω αν είμαι η μοναδική που νιώθει έτσι ή αν κι εσείς μοιράζεστε τα ίδια συναισθήματα...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #423 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 02:47:22 μμ »
πάντως παιδιά ο διαγωνισμός του ΑΣΕΠ είναι σοβαρή λύση. Έστω όχι για διορισμό αλλά για μόρια πάνω από τη βάση. Εννοώ να τρέχεις να ξεφτιλίζεσαι και να χρωστάς χάρες για ένα μόρια έχει ιδιαίτερο νόημα όταν φίλοι μου με καλή παρουσία στον πιό πάνω διαγωνισμό είναι τώρα αναπληρωτές χωρίς πρόσθετη χωρίς τίποτα.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:09:54 »

rozy4

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #424 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 02:56:21 μμ »

Θέλω να ρωτήσω, αυτό είναι νόμιμο; Δηλ. ισχύει και για την ΠΔΣ ό,τι και για τους ωρομίσθιους; Δηλ η αίτηση ισχύει για όλη την περιφέρεια ή μόνο για τη β/θμια στην οποία έκανες την αίτηση; ..
κανεις αιτηση σε καθε β/θμια που σε ενδιαφερει και σε καλουν ξεχωριστα απο καθε μια. ετσι μπορεις να παρεις  πχ 4 ωρες απο α αθηνας ,4 ωρες απο β αθηνας, 2 ωρες γ αθηνας, γιατι απο μονο μια β/θμια δεν συμπληρωνεις ευκολα το 10ωρο. Σε τρωνε βεβαια οι δρομοι και εχεις  παιδια σε διαφορετικα σχολεια, διαφορετικες ταξεις και μαθηματα. πχ. αν εχεις 10ωρο τοτε μπορει να εχεις 5 διαφορετικα μαθηματα οποτε χρειαζεται πολυ προετοιμασια για να τα εξατομικευσεις.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #425 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 03:07:33 μμ »
Για την Αθήνα το καταλαβαίνω. Για άλλους νομούς όμως; Δηλ μπορεί να πάρει ΠΔΣ στην Αιτ/νία κάποιος που έχει κάνει αίτηση στη β/θμια της Αχαϊας; Είναι στην ίδια περιφέρεια αλλά διαφορετικοί νομοί. Ξέρω ότι ως ωρομίσθιος στο κανονικό πρόγραμμα μπορεί να δουλέψει, ισχύει όμως το ίδιο και στην ΠΔΣ;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

rozy4

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #426 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 03:13:43 μμ »
Για την Αθήνα το καταλαβαίνω. Για άλλους νομούς όμως; Δηλ μπορεί να πάρει ΠΔΣ στην Αιτ/νία κάποιος που έχει κάνει αίτηση στη β/θμια της Αχαϊας; Είναι στην ίδια περιφέρεια αλλά διαφορετικοί νομοί. Ξέρω ότι ως ωρομίσθιος στο κανονικό πρόγραμμα μπορεί να δουλέψει, ισχύει όμως το ίδιο και στην ΠΔΣ;
δεν υπαρχει περιορισμος σε ποσες β/θμιες θα υποβαλεις αιτησεις. υπαρχουν συναδελφοι που μενουν Αθηνα και πηγαινουν Χαλκιδα, βοιωτια για καποιες ωρες ΠΔΣ, προκειμενου να μαζεψουν μορια. εννοειται οτι δουλευουν και αναγκαζονται να "πληρωνουν" αντι να πληρωνονται

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #427 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 03:38:57 μμ »
Μάλιστα. Δεν το ήξερα. Ευχαριστώ για την ενημέρωση.  Αν το ήξερα ίσως το έκανα κι εγώ φέτος. Ίσως το κάνω του χρόνου. Αν έχω το κουράγιο να ανταπεξέλθω στα πήγαινε-έλα.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος ioanna-9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω...τη ζωη!
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #428 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 03:57:30 μμ »
Εγω εδω κ χπονια κανω τα χαρτια μου και...τιποτα σε ολα τα λυκεια της περιοχης μου μπαινουν με μεσο,απο οτι μου λενε τουλαχιστον φιλοι μου που δουλευουν.Ετσι τα παρατησα...τελος για μενα το δημοσιο κ μετα απο 3 ασεπ...τι να περιμενω πια?

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #429 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 04:07:54 μμ »
Για την Αθήνα το καταλαβαίνω. Για άλλους νομούς όμως; Δηλ μπορεί να πάρει ΠΔΣ στην Αιτ/νία κάποιος που έχει κάνει αίτηση στη β/θμια της Αχαϊας;

Οχι, αν δεν εχει κανει αιτηση στη Β/βαθμια της Αιτ/νιας. Αν ομως εχει παει να κανει αιτηση κι εκει, τοτε ναι! Η Περιφερεια δεν εχει καμια σχεση, η αιτηση για ΠΔΣ ειναι ξεχωριστη απο την αιτηση για Αναπληρωση-Ωρομισθια. Θα πρεπει να πας προσωπικα να καταθεσεις την αιτηση ή να τη στειλεις με συστημενη επιστολη (μονο που τοτε δε θα εχεις τον αριθμο πρωτοκολλου) σε οσες δευτεροβαθμιες θελεις να εργαστεις.

Αποσυνδεδεμένος libera

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #430 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 04:15:53 μμ »
Όταν κάνεις αίτηση για ωρομίσθιος δηλώνεις μια περιφέρεια. Στη δική σου περίπτωση η περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας περιλαμβάνει Αιτωλοακαρνανία, Αχαΐα και Ηλεία. Για ΠΔΣ, αν κάνεις αίτηση στο γραφείο β/θμιας Αγρινίου ή Μεσολογγίου π.χ μπορείς να δουλέψεις μόνο στο νομό Αιτ/νιας, είτε στη Ναύπακτο είτε στην Αμφιλοχία ή οπουδήποτε αλλού. Για να μπορείς να πάρεις ώρες ΠΔΣ στην Αχαΐα ή Ηλεία πρέπει να κάνεις ξεχωριστά αιτήσεις στις αντίστοιχες β/θμιες. Και αν σου δώσουν καμιά ώρα στη Πάτρα ή εκεί γύρω πάλι καλά, αλλιώς δε νομίζω να σε συμφέρει να πηγαίνεις στα Καλάβρυτα ας πούμε για δύο ώρες. Όσο για το μέσο και τις γνωριμίες δεν έχω να πω τίποτα γιατί έχω μείνει άναυδη με αυτά που έχω ακούσει τελευταίως από πολλούς διευθυντές και προϊσταμένους. Δε μπορόυσα να φανταστώ με τίποτα τότε που σπούδαζα ότι θα βγω στην αγορά εργασίας και θα έχω τέτοια αντιμετώπιση και θα φτάσω σε σημείο να χάνω την αξιοπρέπεια για 2 ώρες ΠΔΣ και να νιώθω σκουπίδι.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #431 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 07:16:19 μμ »
παιδια συγνωμη αλαλ οι περισσοτεροι πλαναστε πλανην οικτραν!!!εγω πρωτη φορα φετος πηρα ωρες ΠΔΣχωρις να χρωσταω σε κανενα τιποτε απολυτος .Να σας πω την αληθεια ειχα ακούσει και εγω για την παραφιλλολογια περι διευθυντων και πηγα και βρηκα και διευθυντη ,και με εγραψε κανονικοτατα...Σας πληροφορω χωρις καμια γνωριμια εχω 6 ωρες  σε σχολείο..το κακο εναι τοι θελω 50 κμ να παω ,αλλα ειναι δυσπροσιτο και κερδιζω μορια.Και αλλες δυο ωρες που προεκειψαν σε ενα αλλο σχολειο οχι ακι τοσο κοντα.συνολο 8 ωρες..χωρις καμια βοηθεια χωρις καμια γνωριμια..Και παλι πριν απο μια ωρα με πηραν απο αλλο σχολειο ..μακρινο φυσικα...χωρις να γνωριζω κανενα ..βεβαια αρνηθικα διοτι εχω ήδη ώρες...Επισης εχω φίλη φιλλολογο με μεγαλο πολιτικο μεσον που τελικα όχι μονο δεν την πηραν εφετο ΠΔΣ, αλλα δεν μου μιλαει κιολας επειδη εγω χωρις μεσον πηρα αρκετες ωρες.Λοιπον παιδια σταματηστε όλα αυτα περί μέσου,,,,μην χρυσωνετε το χάπι σας...με πολλυ τρεξιμο όλα γίνονται...μην αφήνεστε λέγοντας....ναι σιγα-θελει μεσον-ναι θελει ...για τα περισσοτερα...υπαρχουν όμως και τομεις..που θελει τρεξιμο αλλα δεν ειναι πάντοτε το..μεσον..παραδειγμα εγω...Και χαιρομαι που κανω παραπανω κοπο και τρεξιμο.και ειμαι και μειον ..απο θεμα οδοιπορικων αλλλα αν μη τι αλλο δεν χρωσταω σε κανενα κερ....τα....τιποτα!


Είσαι πολυ καυστική και ειρωνική asi. Το να προσπαθείς να ιντριγκάρεις επιστήμονες που διδάσκουν μαθηματικά πολύ πριν γεννηθείς, είναι τουλάχιστον ασέβεια.
Το να πάρεις τόσες ώρες ΠΔΣ έχοντας πτυχίο στα μέσα του 2005, χωρίς να ξέρεις πριν ελάχιστους μήνες καν τι ισχύει και τι όχι ακόμη και στα φροντιστήρια, εμένα με κάνει πολύ επιφυλακτικό στο τι χρωστάς τελικά σε κάθε κερ...τα και τι όχι...     
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #432 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 07:22:13 μμ »
... και με σειρά ωρομισθίων Αττικής πάνω από 1200!!!!...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #433 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 03:25:46 πμ »
παιδια συγνωμη αλαλ οι περισσοτεροι πλαναστε πλανην οικτραν!!!εγω πρωτη φορα φετος πηρα ωρες ΠΔΣχωρις να χρωσταω σε κανενα τιποτε απολυτος .Να σας πω την αληθεια ειχα ακούσει και εγω για την παραφιλλολογια περι διευθυντων και πηγα και βρηκα και διευθυντη ,και με εγραψε κανονικοτατα...Σας πληροφορω χωρις καμια γνωριμια εχω 6 ωρες  σε σχολείο..το κακο εναι τοι θελω 50 κμ να παω ,αλλα ειναι δυσπροσιτο και κερδιζω μορια.Και αλλες δυο ωρες που προεκειψαν σε ενα αλλο σχολειο οχι ακι τοσο κοντα.συνολο 8 ωρες..χωρις καμια βοηθεια χωρις καμια γνωριμια..Και παλι πριν απο μια ωρα με πηραν απο αλλο σχολειο ..μακρινο φυσικα...χωρις να γνωριζω κανενα ..βεβαια αρνηθικα διοτι εχω ήδη ώρες...Επισης εχω φίλη φιλλολογο με μεγαλο πολιτικο μεσον που τελικα όχι μονο δεν την πηραν εφετο ΠΔΣ, αλλα δεν μου μιλαει κιολας επειδη εγω χωρις μεσον πηρα αρκετες ωρες.Λοιπον παιδια σταματηστε όλα αυτα περί μέσου,,,,μην χρυσωνετε το χάπι σας...με πολλυ τρεξιμο όλα γίνονται...μην αφήνεστε λέγοντας....ναι σιγα-θελει μεσον-ναι θελει ...για τα περισσοτερα...υπαρχουν όμως και τομεις..που θελει τρεξιμο αλλα δεν ειναι πάντοτε το..μεσον..παραδειγμα εγω...Και χαιρομαι που κανω παραπανω κοπο και τρεξιμο.και ειμαι και μειον ..απο θεμα οδοιπορικων αλλλα αν μη τι αλλο δεν χρωσταω σε κανενα κερ....τα....τιποτα!

πράγματι φιλη.δε παίζει μέσο. εχεις δικιο....αν μπορεις να μου εξηγησεις κ εμενα πως γινεται να εχω κανει περισυ σε 2 σχολεια ενισχυτικη ,να να με προτείνουν ξανα φετος οι υπευθυνοι και να μαθαίνω πως τις ώρες μου τις πήρε ατομο που ηταν υποψήφιος με συγκεκριμενο πολιτικο χώρο...αλλα ξέχασα,εσυ εισαι η εξυπνοη και εμεις οι μακακες οπως ελεγε σημερα ο λαζοπουλος.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2007, 03:28:23 πμ από michalis »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 750
Σύνολο: 762

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.