*

Αποστολέας Θέμα: Ανάλυση Ύλης ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 10720 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greco

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: Ανάλυση Ύλης ΑΣΕΠ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 21, 2008, 03:29:48 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι,

Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μπορούσε κάποια-κάποιος  να με διαφωτίσει σχετικά με το κομμάτι της ύλης
που αφορά τις «Εφαρμογές Λογισμικού».
Σας ευχαριστώ, εκ των προτέρων και ελπίζω να μην βρίσκεστε όλοι στις διακοπές σας και μας αφήσετε εδώ
να ψαχνόμαστε με τέτοια ζέστη.
 ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάλυση Ύλης ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:26:53 »

Αποσυνδεδεμένος meteo_xampos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ανάλυση Ύλης ΑΣΕΠ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 21, 2008, 09:01:12 μμ »
Καλησπέρα σας. Εϊναι η πρώτη φορά που στέλνω e-mail σε αυτό το forum.Δυο πράγματα θα ήθελα
να ρωτήσω. Πρώτον, για τις εφαρμογές λογισμικού, όπως και ο συνάδελφος που έστειλε αμέσως πριν
e-mail, τι θα πρέπει να διαβάσουμε. Δεύτερον, στο παιδαγωγικό αντικείμενο, υπάρχει περίπτωση να
μας βάλουν κάποια ερώτηση, και να πρέπει να αναπτύξουμε την απάντηση; Και αν ναι, πόσες μονάδες
από τις 100 πιάνει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.
Χαράλαμπος Καρανδεινός.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ανάλυση Ύλης ΑΣΕΠ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 21, 2008, 10:15:28 μμ »
Παιδιά δεν βλέπω να βγαίνει άκρη σε αυτή την ενότητα. Δεν υπάρχει κανείς να μπορεί να πει συγκεκριμένα πράγματα;;; Όπως το βλέπω δηλαδή πρέπει να διαβάσουμε όλα τα σχολικά βιβλία και τα μισά πανεπιστημιακά και άντε να βρούμε άκρη..... Έχετε ξεκινήσει διάβασμα;;

Αποσυνδεδεμένος meteo_xampos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ανάλυση Ύλης ΑΣΕΠ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 23, 2008, 09:27:59 πμ »
Εγώ Χριστίνα το παλεύω να ξεκινήσω από τώρα. Γίνεται μεγάλη μάχη μέσα μου, μιας και το διάβασμα
μετά από 8 χρόνια που έχω να δώσω εξετάσεις, είναι λίγο δύσκολο. :-) Αλλά το χω πάρει απόφαση
να ξεκινήσω μέσα στην εβδομάδα αυτή. Ξεκινώ με θεωρία αλγορίθμων, πολυπλοκότητα, και όλα τα ωραία (...)
της πρώτης ενότητας. Ταυτόχρονα, διαβάζω και php (μιας και μου χρειάζεται σε κάτι που δουλεύω).
Καλή εβδομάδα να έχουμε!!!
Χαράλαμπος.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάλυση Ύλης ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:26:53 »

Αποσυνδεδεμένος fzappa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη μουσική
    • Προφίλ
Απ: Ανάλυση Ύλης ΑΣΕΠ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 23, 2008, 01:40:11 μμ »
Στην ύλη για τον Ασεπ και στον προγραμματισμό υπολογιστών αναφέρεται:
"Κωδικοποίηση σε γλώσσα προγραμματισμού (σε οποιαδήποτε απο αυτές που προβλέπονται στα Προγράμματα Σπουδών)"

ξέρει κανείς τις γλώσσες που προβλέπονται απο τα προγράμματα σπουδών?
Frank Zappa
Remember, information is not knowledge; knowledge is not wisdom; wisdom is not truth; truth is not beauty; beauty is not love; love is not music; music is the best.

Αποσυνδεδεμένος mkrid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ανάλυση Ύλης ΑΣΕΠ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 23, 2008, 03:31:10 μμ »
καλησπέρα σε όλους τους συναδέλους!!! έδωσα ασεπ το 2005 και μπορω να σας πω 2-3 πραγματακια απο την προσωπικη εμπειρια.
οσον αφορα το γνωστικο αντικειμενο..... διαπιστωσα εκ των υστερων οτι κατα 70% (προσδιοριστικά) τα θεματα τα έλυνε καποιος που διαβασε απο τα σχολικα. εγω δεν ειχα διαβασει τιποτα και αμεσως μετα πηρα τα σχολικα βιβλια και διαπιστωσα πωσ θα εγραφα σιγουρα πολυ καλυτερα.... προσωπικη μου αποψη ειναι να καλυφθει η υλη των σχολικων εμπλουτισμενη ομως απο τα πανεπιστημιακα.....

οσων αφορα τα παιδαγωγικα, τα οποια και ειχα μελετησει το 2005.... διαβασα ενα βιβλιο παιδαγωγικων "ασεπ, κλαδος πληροφορικης" το οποιο με βοηθησε να μπω γενικα στη νοοτροπια του πως πρεπει να σκεφτεται ενας εκπαιδευτικος.βοηθησε αρκετα. απο εκει και περα υπηρχαν και 2 ,αν θυμαμαι καλα, ερωτησεις αναπτυξης.... καποιο σχεδιο μαθηματος.... σε αυτο το κομματι με βοηθησε το οτι διδασκα σε φροντηστηριο και ειχα εμπειρια απο ταξη. και εμπειρια ομωσ να μην υπαρχει, αν καλυψει καποιος τα σχολικα βιβλια και φυσικα ειναι σε θεση να δωσει και 2-3 παραδειγματα πρακτικης εφαρμογης, νομιζω ειναι καλυμμενος.
ολα τα παραπανω συμπερασματα αφορουν τον ασεπ 2005..... το πως θα ειναι τα πραγματα στον καινουριο διαγωνισμο ενασ θεοσ ξερει....
καλη επιτυχια σε ολους και κουραγιο σε αυτους που εχουν σκοπο να διαβασουν!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ανάλυση Ύλης ΑΣΕΠ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 23, 2008, 11:41:07 μμ »
Σε ευχαριστούμε πολύ για τις συμβουλές! :)

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Απ: Ανάλυση Ύλης ΑΣΕΠ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 25, 2008, 09:58:23 μμ »
καλησπέρα σε όλους τους συναδέλους!!! έδωσα ασεπ το 2005 και μπορω να σας πω 2-3 πραγματακια απο την προσωπικη εμπειρια.
οσον αφορα το γνωστικο αντικειμενο..... διαπιστωσα εκ των υστερων οτι κατα 70% (προσδιοριστικά) τα θεματα τα έλυνε καποιος που διαβασε απο τα σχολικα. εγω δεν ειχα διαβασει τιποτα και αμεσως μετα πηρα τα σχολικα βιβλια και διαπιστωσα πωσ θα εγραφα σιγουρα πολυ καλυτερα.... προσωπικη μου αποψη ειναι να καλυφθει η υλη των σχολικων εμπλουτισμενη ομως απο τα πανεπιστημιακα.....

οσων αφορα τα παιδαγωγικα, τα οποια και ειχα μελετησει το 2005.... διαβασα ενα βιβλιο παιδαγωγικων "ασεπ, κλαδος πληροφορικης" το οποιο με βοηθησε να μπω γενικα στη νοοτροπια του πως πρεπει να σκεφτεται ενας εκπαιδευτικος.βοηθησε αρκετα. απο εκει και περα υπηρχαν και 2 ,αν θυμαμαι καλα, ερωτησεις αναπτυξης.... καποιο σχεδιο μαθηματος.... σε αυτο το κομματι με βοηθησε το οτι διδασκα σε φροντηστηριο και ειχα εμπειρια απο ταξη. και εμπειρια ομωσ να μην υπαρχει, αν καλυψει καποιος τα σχολικα βιβλια και φυσικα ειναι σε θεση να δωσει και 2-3 παραδειγματα πρακτικης εφαρμογης, νομιζω ειναι καλυμμενος.
ολα τα παραπανω συμπερασματα αφορουν τον ασεπ 2005..... το πως θα ειναι τα πραγματα στον καινουριο διαγωνισμο ενασ θεοσ ξερει....
καλη επιτυχια σε ολους και κουραγιο σε αυτους που εχουν σκοπο να διαβασουν!!!!!


βάλε και τα τετράδια μαθητή κ βιβλία καθηγητή... υπάρχουν υποσημειώσεις των υποσημειώσεων που πέσανε το 2005.
όσο για τα παιδαγωγικά το βιβλίο είναι καλό αλλά κάπως μπερδεμένο. κ εγώ αυτό είχα ξεκινήσει αλλά αφού μπήκα ασπαίτε θα ασχοληθώ
μόνο με το υλικό της σχολής. όσο για το σχέδιο μαθήματος μπορεί να φαίνεται απλό αλλά δεν είναι καθόλου!!!! κ εγώ δούλεψα σε φροντιστήριο
αλλά ποτέ δεν έκανα φυλλα εφαρμογής αξιολόγησης κτλ στην τάξη και κακά τα ψέματα κανένας δεν το κάνει!

Αποσυνδεδεμένος outsider

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • Think open!
    • Προφίλ
Απ: Ανάλυση Ύλης ΑΣΕΠ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 26, 2008, 09:52:41 πμ »
καλησπέρα σε όλους τους συναδέλους!!! έδωσα ασεπ το 2005 και μπορω να σας πω 2-3 πραγματακια απο την προσωπικη εμπειρια.
οσον αφορα το γνωστικο αντικειμενο..... διαπιστωσα εκ των υστερων οτι κατα 70% (προσδιοριστικά) τα θεματα τα έλυνε καποιος που διαβασε απο τα σχολικα. εγω δεν ειχα διαβασει τιποτα και αμεσως μετα πηρα τα σχολικα βιβλια και διαπιστωσα πωσ θα εγραφα σιγουρα πολυ καλυτερα.... προσωπικη μου αποψη ειναι να καλυφθει η υλη των σχολικων εμπλουτισμενη ομως απο τα πανεπιστημιακα.....

οσων αφορα τα παιδαγωγικα, τα οποια και ειχα μελετησει το 2005.... διαβασα ενα βιβλιο παιδαγωγικων "ασεπ, κλαδος πληροφορικης" το οποιο με βοηθησε να μπω γενικα στη νοοτροπια του πως πρεπει να σκεφτεται ενας εκπαιδευτικος.βοηθησε αρκετα. απο εκει και περα υπηρχαν και 2 ,αν θυμαμαι καλα, ερωτησεις αναπτυξης.... καποιο σχεδιο μαθηματος.... σε αυτο το κομματι με βοηθησε το οτι διδασκα σε φροντηστηριο και ειχα εμπειρια απο ταξη. και εμπειρια ομωσ να μην υπαρχει, αν καλυψει καποιος τα σχολικα βιβλια και φυσικα ειναι σε θεση να δωσει και 2-3 παραδειγματα πρακτικης εφαρμογης, νομιζω ειναι καλυμμενος.
ολα τα παραπανω συμπερασματα αφορουν τον ασεπ 2005..... το πως θα ειναι τα πραγματα στον καινουριο διαγωνισμο ενασ θεοσ ξερει....
καλη επιτυχια σε ολους και κουραγιο σε αυτους που εχουν σκοπο να διαβασουν!!!!!


βάλε και τα τετράδια μαθητή κ βιβλία καθηγητή... υπάρχουν υποσημειώσεις των υποσημειώσεων που πέσανε το 2005.
όσο για τα παιδαγωγικά το βιβλίο είναι καλό αλλά κάπως μπερδεμένο. κ εγώ αυτό είχα ξεκινήσει αλλά αφού μπήκα ασπαίτε θα ασχοληθώ
μόνο με το υλικό της σχολής. όσο για το σχέδιο μαθήματος μπορεί να φαίνεται απλό αλλά δεν είναι καθόλου!!!! κ εγώ δούλεψα σε φροντιστήριο
αλλά ποτέ δεν έκανα φυλλα εφαρμογής αξιολόγησης κτλ στην τάξη και κακά τα ψέματα κανένας δεν το κάνει!

Σας χαιρετώ όλους, πρόσφατα γράφτηκα στο forum γιατί ενδιαφέρομαι να δώσω στις επόμενες εξετάσεις εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ. Δεν έχω διδάξει ποτέ σε σχολείο (απασχολούμαι σαν Μηχανικός Λογισμικού) και δεν έχω ιδέα για το ποια είναι και τι περιλαμβάνουν τα σχολικά βιβλία. Έχω μόνο τα βιβλία του Πανεπιστημίου.

Πιστεύτε λοιπόν πως απαιτείται να διαβάσει κάποιος τα σχολικά βιβλία; Ποια είναι αυτά και πως μπορεί να τα βρει κάποιος (φαντάζομαι πωλούνται στα βιβλιοπωλεία ; )

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Απ: Ανάλυση Ύλης ΑΣΕΠ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 26, 2008, 10:58:24 πμ »
καλώσήρθες και καλή αρχή!!!!
τα βιβλία μπορείς να τα ζητήσεις κ από κάποιο σχολείο αν και δύσκολο αλλά αν έχεις γνωστό...
αρκετά υπάρχουν στο site του παιδαγωγικού ινστιτούτου σε pdf. σαφώς όμως δεν αρκούν ειδικά για προγραμματισμό δίκτυα κ λειτουργικά.
οτιδήποτε θελήσεις post it!!!!

Αποσυνδεδεμένος drikou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • εκπαίδευση...... ΧΑΧΑΧΑ
    • Προφίλ
Απ: Ανάλυση Ύλης ΑΣΕΠ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 26, 2008, 11:17:39 πμ »
όταν λέτε να διαβάσουμε από τα βιβλία του λυκείου, ποια τάξη Α, Β ή  Γ ? Επειδή δεν ξέρω ποια βιβλία διδάσκονται τώρα,  μπορείτε να μου πείτε τους τίτλους τους  για να αρχίσω την αναζήτηση....

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Απ: Ανάλυση Ύλης ΑΣΕΠ
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 26, 2008, 12:25:22 μμ »
χαχαχα πλάκα έχεις!!! εννοείται όλα....  ;D

Αποσυνδεδεμένος drikou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • εκπαίδευση...... ΧΑΧΑΧΑ
    • Προφίλ
Απ: Ανάλυση Ύλης ΑΣΕΠ
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 26, 2008, 01:02:19 μμ »
χαχαχα πλάκα έχεις!!! εννοείται όλα....  ;D

έχω ο άτιμος!!!!  ;D  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Απ: Ανάλυση Ύλης ΑΣΕΠ
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 26, 2008, 01:14:52 μμ »
καλά μη νομίζεις κ εγώ ανυποψίαστη ήμουν στην αρχή  ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 374
Σύνολο: 381

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.