*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους  (Αναγνώστηκε 22435 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 26, 2008, 03:56:01 μμ »
Οι εκπαιδευτικοί, ειδικά των θεωρητικών επιστημών, πρέπει να δρουν ενωμένοι.
1++++
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:45:06 »

Αποσυνδεδεμένος soc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 27, 2008, 10:20:55 πμ »
Μόλις σήμερα είδα το αστρονομικό νούμερο των κοινωνιολόγων στο διαγωνισμό. Μου φαίνεται ότι θα αρχίζω να κλαίω τα 50 ευρώ που έδωσα για να κάνω αίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ.

Καλή επιτυχία σε όσους αποφασίσουν να δώσουν. Εγώ χαράζω νέα πορεία…. (στον κλάδο εννοείται :))

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 27, 2008, 10:45:13 πμ »
Ηταν μεγάλο το σοκ, αλλά δεν ξέρω αν ο σύλλογος κάνει κάτι... :-\Μου κάνει εντύπωση.Τίποτε δεν κουνιέται. Καμία φωνή διαμαρτυρίας ... :(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2008, 11:05:06 πμ από marias »

Αποσυνδεδεμένος giannis27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 27, 2008, 11:36:51 πμ »
τι το σκεφτετε αραγε κανεις να δωσει φετος με 12 θεσεις? μην τρελαθουμε δεν εχει ΝΟΗΜΑ παιδια! κανεις δεν θα παει φανταζομαι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:45:06 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 28, 2008, 02:30:12 μμ »
Βέβαια και θα δώσετε εξετάσεις. Οι θέσεις είναι πράγματι λίγες. Όμως αυτό που θα πρέπει να σκεφτείτε είναι ότι τις 12 αυτές θέσεις τις διεκδικούν (ουσιαστικά) μόνο όσοι έχουν Παιδαγωγική Κατάρτιση.
Πόσοι ΠΕ10 έχουν παιδαγωγική κατάρτιση? 200, 300? ΟΚ η αναλογία τελικά παραμένει 1/16 ή 1/25.
Καλά Κουράγια. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2008, 02:31:49 μμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος giannis27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 28, 2008, 03:01:44 μμ »
ετσι οπως τα λες ειναι αλλα ειναι αυξημενες οι θεσειςστιν Ασπαιτε εδω και 2 χρονια ματ καΙ ΑΥΤΟ σημαινει κατι αν το παισες.οτι και παλι δεν αξιζει να δωσει κανεις., τσαμπα ο κοπος τσαμπα φροντιστηρια και πνευματρικη κουραση. αυττο πιστευω κι εγω και πολλοι αλλοι

Αποσυνδεδεμένος giannis27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 28, 2008, 03:03:19 μμ »
και να προσθεσω οτι στον πορηγουμενο ειχαμε λιγοπτερους  κοιννωιολογους με ασπαιτε τωρα θα χουμε 35 καθε χρονο συν αρα πανω απο 200 και ισωα πανω απο 300 και η βαση ηταν το 68
 τωρα θα ναι το 80! δεν αξιζει παιδια

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 28, 2008, 03:08:42 μμ »
Εσύ Μη δώσεις, όπως και οι "πολλοί άλλοι" που λες. Δεν μπορείς και δεν έχεις δικαίωμα όμως, να αποθαρρύνεις όλους τους άλλους. Εκτός και... τα κίνητρα σου είναι άλλα.
Έτσι έλεγες πως δεν πρόκειται να δουλέψεις και ως αναπληρωτής ή ωρομίσθιος αλλά τελικά είδα ότι δούλεψες...
και ίσως να θές να περιμένεις σε βάθος χρόνου (μα πολύ χρόνου) να διοριστείς με το 24μηνο+ΑΣΕΠ αφού ήδη έχεις μια επιτυχία στο διαγωνισμο και τα πρώτα σου μοριάκια από την ωρομισθία.

Συνάδελφοι όποιοι σκεφτούν ψύχραιμα κι όχι φυγόπονα, θα δώσουν στο διαγωνισμό έστω και για τις 12 θέσεις. Για να μην πω ότι αν η "κυρίαρχη" στάση είναι σαν κι αυτή του giannis27 έχουν ίσως κάποιες ελπίδες ακόμη κι όσοι δεν έχουν παιδαγωγική κατάρτιση.
Αν με κάθε "σπρωξιά" που δίνουν στον κλάδο μας εμείς πάμε από μόνοι μας 10 βήματα πίσω και δεν διεκδικήσουμε ούτε κι αυτά τα "ψίχουλα που μας πετάνε", να είστε σίγουροι ότι κάποτε θα σταματήσουν να μας "πετάνε" ακόμη κι αυτά.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2008, 03:27:19 μμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 28, 2008, 10:49:19 μμ »
Mat, με τι κουράγιο και τι δύναμη ψυχής να βρούμε για να δώσουμε; Εγώ προσωπικά σκέφτομαι να εγκαταλείψω κάθε όνειρο κι ελπίδα για την εκπαίδευση :'(

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 29, 2008, 12:27:36 πμ »
Θα υπάρξουν 12 που δεν θα εγκαταλείψουν και θα βρούν το κουράγιο και τη δύναμη ψυχής. Σε τι διαφέρεις εσύ δηλαδή από αυτούς? Σκέψου το.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος felis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 29, 2008, 04:22:01 μμ »
Mεταφέρω εδώ μήνυμα που έγραψα κατα λάθος σε άλλη ειδικότητα.

Kαλά αυτές ήταν οι λίγες θέσεις που θα έδινε στους ΠΕ13? Δίνει 30 θέσεις για ΠΕ13 που στην ουσία έχουν ένα μόνο μάθημα Α ανάθεσης και στους ΠΕ09 δίνει μόλις 36 και τους ΠΕ10 δίνει 12!. Δεν σχολιάζω καθόλου τον αριθμό των φιλολόγων  και των μαθηματικών διότι είναι ντροπή

Mat θα ήθελα να σε διορθώσω προκειμένου να μην καταγράφονται ανακρίβιες και παραποιείται η αλήθεια.. Βρες την "ανάθεση μαθημάτων" του Υπουργείου Παιδείας και θα διαπιστώσεις οτι η ειδικότητα ΠΕ13 έχει 5 μαθήματα Α΄ανάθεσης σήμερα για τα Ενιαία Λύκεια, τα ΕΠΑΛ και το Γυμνάσιο.  Αν το ψάξεις θα το διαπιστώσεις και μόνος σου..

Αποσυνδεδεμένος ooo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 29, 2008, 07:44:03 μμ »
felis που φαίνεται αυτό που λες; Είμαι υποψήφιος ΠΕ13 και στο λινκ αυτό http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_education/21-1st-2nd-anathesi-2006.htm, υπάρχει μόνο μία α' ανάθεση για τον κλάδο ΠΕ13 (Δίκαιο Β' Λυκείου) και από κοινού στο μάθημα Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή της Γ' Γυμνασίου με την ΠΕ10.

Έχεις κάτι άλλο υπόψη σου;

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 30, 2008, 09:38:36 πμ »
felis, σίγουρα στις προθέσεις μου δεν ήταν αν παραπληροφορήσω. Γι αυτό ζητώ συγγνώμη. Όταν αναφέρθηκα ότι οι Π13 έχουν μια Α' ανάθεση μιλούσα για τα Γυμνάσια και τα ΓΕΛ. Κι εγώ γνωρίζω το ίδιο με την οοο με βάση την υπ' αριθμ. πρωτ. 69598/Γ2/10-07-2006 Υ.Α. (ΦΕΚ 1050 Β΄). Για τα ΕΠΑΛ - ΕΠΑΣ δεν γνωρίζω πράγματι ποιες αναθέσεις έχετε ως κλάδος και καλό θα ήταν για να μην έχουμε λάθος εντύπωση να μας παραπέμψεις στο αντίστοιχο έγγραφο. Ή αν θες με βάση το ωρολόγιο πρόγραμμα των ΕΠΑΛ (http://www.ypepth.gr/docs/w_p_a_b_g_hmerhsiwn_epal_071010.doc) να μας πεις ποια μαθήματα έχετε πρώτη ανάθεση.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2008, 09:41:41 πμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος sophia_24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 30, 2008, 12:21:15 μμ »
καλησπέρα! Λέγομαι Σοφία, ειμαι 24 ετών εχω τελειώσει Κοινωνιολογία στο Πάντειο Πανεπιστήμιο.Αυτή τη στιγμή ειμαι τυχερή και δουλεύω με stage σε δημόσιο φορέα. Ειμαι καινούργια στο φόρουμ... Θα γίνουμε 4 και ο κούκος! Συγχαρητήρια στην ματ για την επιτυχία της στο διαγωνισμό του ασεπ... Θα ήθελα πάρα πολύ να μιλήσουμε και προσωπικά γιατί εισαι ενα παραδειγμα προς μίμησην και η αισιοδοξία σου μου δίνει θετική αύρα κάτι που χρειάζομαι πολύ! Τα νέα για τις θεσεις ήταν απογοητευτικά, βέβαια δεν σκοπευα να δώσω εγώ διοτι δεν εχω πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ αλλά ετσι οπως πάνε για αφανισμό μας βλέπω... Πρόσφατα έγινε κατοχύρωση των επαγγελματικών δικαιωμάτων του τμηματος μου. Αυτό θα σημαίνει κάτι ουσιαστικά?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159858
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 499

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.