*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους  (Αναγνώστηκε 22433 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« στις: Μάιος 30, 2008, 10:03:12 πμ »
Θα θελα αν υπάρχουν συνάδελφοι στο forum να συζητούσαμε μερικά θέματα για τον καινούριο διαγωνισμό.
Όπως πως σας φάνηκε η ύλη?
Προσωπικά εκτιμώ ότι η ύλη του διαγωνισμού εναρμονίζεται πλήρως με την ύλη του καινούριου βιβλίου στα σχολεία. Αλλά στην πραγματικότητα δεν διαφοροποιείται και τραγικά από την ύλη του περασμένου διαγωνισμού.
Ένα άλλο θέμα που σκέφτομαι είναι ποιός μπορεί να είναι ο αριθμός των θέσεων που θα δοθούν για τους ΠΕ10 φέτος.
Δεν ξέρω κατά πόσο σχετίζεται το γεγονός πως φέτος οι θέσεις για τους ΠΕ10 στην προκήρυξη της ΑΣΠΑΙΤΕ είναι μειωμένες (27 έναντι των 34 πέρσι), θέλω όμως να ελπίζω ότι δεν θα μειώσουν τις θέσεις και στο διαγωνισμό. Τουλάχιστον να αφήσουν τον ίδιο αριθμό. :-[
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:53:23 »

Αποσυνδεδεμένος soc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 30, 2008, 11:52:06 πμ »
Mat καλημέρα.
Αν και καινούργια στο φορουμ έχω να πω ότι η ύλη των κοινωνιολόγων καλύπτει ένα ευρύ φάσμα από τα θέματα που διαπραγματεύεται η επιστήμη. Αλήθεια υπάρχει σχετική βιβλιογραφία; Δεν έχω δώσει ΑΣΕΠ και δεν γνωρίζω.
Επίσης, τι γίνεται με την ΑΣΠΑΙΤΕ που λες mat; Υπάρχει ζήτηση από κοινωνιολόγους; Σκέφτομαι να κάνω φέτος τα χαρτιά και θα ήθελα πληροφορίες ...

Πήρα πρόσφατα το πτυχίο και θέλω να δω τι γίνεται στην αγορά εργασίας…

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 30, 2008, 12:39:23 μμ »
Mat καλημέρα.
Αν και καινούργια στο φορουμ έχω να πω ότι η ύλη των κοινωνιολόγων καλύπτει ένα ευρύ φάσμα από τα θέματα που διαπραγματεύεται η επιστήμη. Αλήθεια υπάρχει σχετική βιβλιογραφία; Δεν έχω δώσει ΑΣΕΠ και δεν γνωρίζω.
Επίσης, τι γίνεται με την ΑΣΠΑΙΤΕ που λες mat; Υπάρχει ζήτηση από κοινωνιολόγους; Σκέφτομαι να κάνω φέτος τα χαρτιά και θα ήθελα πληροφορίες ...

Πήρα πρόσφατα το πτυχίο και θέλω να δω τι γίνεται στην αγορά εργασίας…


Καλημέρα και καλώς ήρθες  :)
Αντε βρε παιδιά να αυξηθούμε και λίγο εδώ στο forum. 3 και ο κούκος είμαστε :-[
Ναι είναι αλήθεια ότι η ύλη καλύπτει ένα ευρύ φάσμα από τα θέματα που πραγματεύεται η Κοινωνιολογία αλλά για τον συγκεκριμένο διαγωνισμό δεν χρειάζεται να κατεβάσεις για διάβασμα όλη τη βιβλιογραφία. Τα θέματα της ύλης του διαγωνισμού αφορούν βασικά θέματα που υποτίθεται γνωρίζει και έχει διδαχθεί ένας πτυχιούχος Κοινωνιολογίας.
Αν σκέφτεσαι να δώσεις στον διαγωνισμό θα σου πρότεινα να διαβάσεις καλά το σχολικό βιβλίο (τόσο το παλιό όσο και το καινούργιο) και να εμπλουτίσεις το διαβασμά σου με βάση τη βιβλιογραφία από τη σχολή σου. Το 2τομο του Τάτση για την Κοινωνιολογία είναι ένα καλό συμπλήρωμα. Επίσης να βρεις και το βιβλίο του καθηγητή και να το μελετήσεις προσεχτικά για να προσανατολιστείς σε ότι αφορά την ειδική διδακτική.
Για τη Διδακτική της Κοινωνιολογίας επίσης (προσωπικά κρίνοντας πάντα κι έχοντας υπόψη ότι αυτά διάβασα για να δώσω εγώ και να επιτύχω στον διαγωνισμό) να δεις πάλι τα βιβλία του Τάτση: Διδακτική της Κοινωνιολογίας.
Πριν από όλα όμως, από τη στιγμή που δεν έχεις το πτυχίο της ΑΣΠΑΙΤΕ ή κάποιο άλλο πτυχίο που να σου εξασφαλίζει παιδαγωγική κατάρτιση, θα πρέπει να λάβεις υπόψη ότι για μας και για κάποιες άλλες ειδικότητες ισχύει η απόλυτη προτεραιότητα στους διορισμούς αυτών που έχουν παιδαγωγική κατάρτιση και έχουν φυσικά επιτύχει τη βαθμολογική βάση στα γραπτά.
Με άλλα λόγια ενώ δεν αποκλείεται η συμμετοχή στο διαγωνισμό αυτών που δεν έχουν παιδαγωγική κατάρτιση δεν εξασφαλίζεται κι ο διορισμός τους σε περίπτωση που βρεθούν τόσοι πτυχιούχοι όσες και οι θέσεις, οι οποίοι έχουν πιάσει τουλάχιστον τη βάση και διαθέτουν επιπλέον παιδαγωγική κατάρτιση.
Σε ότι αφορά την ΑΣΠΑΙΤΕ οι θέσεις είναι όντως πολύ λίγες για μας ακόμη και σε σχέση με τους οικονομολόγους. Αίτηση όμως να κάνεις και να ξανά κάνεις αν χρειαστεί. Περισσότερες πληροφορίες για την ΑΣΠΑΙΤΕ μπορείς να βρείς εδώ: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=471.0
Eπίσης θα σου πρότεινα να δείς λίγο και τα σεμινάρια ετήσιας εξειδίκευσης στην ειδικής αγωγή του Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδικής Αγωγής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (δες σχετική ανακοίνωση εδώ http://www.alfavita.gr/epikerotis/ep8522a.php) παρότι το κόστος είναι αρκετά υψηλό νομίζω ότι αξίζει το κόπο αν σε ενδιαφέρει η Ειδική Αγωγή εν όψει μάλιστα και του καινούργιου νομοσχεδίου για την εκπαίδευση των ατόμων με ειδικές ανάγκες.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος soc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 30, 2008, 01:11:55 μμ »
Mat
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!! Ωστόσο θα ήθελα να μου πεις αν ξέρεις:
1. Αν μπω στην ΑΣΠΑΙΤΕ τι πιθανότητες έχω για αναπληρώτρια ή ωρομίσθια; Σε οποιοδήποτε μέρος …. (Δεν έχω πρόβλημα σε αυτήν την φάση να πάω οπουδήποτε)
2. Μπορούμε δηλαδή να συμμετέχουμε στην ειδική αγωγή ως κοινωνιολόγοι; Τα σεμινάρια που αναφέρεις αρκούν για να δουλέψεις σε αυτά τα σχολεία ή χρειάζεται μεταπτυχιακός τίτλος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:53:23 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 30, 2008, 01:43:00 μμ »
Mat
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!! Ωστόσο θα ήθελα να μου πεις αν ξέρεις:
1. Αν μπω στην ΑΣΠΑΙΤΕ τι πιθανότητες έχω για αναπληρώτρια ή ωρομίσθια; Σε οποιοδήποτε μέρος …. (Δεν έχω πρόβλημα σε αυτήν την φάση να πάω οπουδήποτε)
Εδω παρόλο που δεν το θέλω θα σε απαγοητεύσω διότι ακόμη κι αν τελειώσεις την ΑΣΠΑΙΤΕ και βρεθείς στις πάνω σειρές του πίνακα αναπληρωτών Γ θα εξακολουθείς να είσαι σε ένα πίνακα που κανένα λόγο ύπαρξης έχει από τη στιγμή που ως αναπληρωτές το ΥΠΕΠΘ καλεί πολύ λίγους. Φέτος κάλεσε το αστρονομικό νούμερο των 7.

2. Μπορούμε δηλαδή να συμμετέχουμε στην ειδική αγωγή ως κοινωνιολόγοι; Τα σεμινάρια που αναφέρεις αρκούν για να δουλέψεις σε αυτά τα σχολεία ή χρειάζεται μεταπτυχιακός τίτλος;
Καταρχήν να σου πω ότι με τη βεβαίωση ότι έχεις παρακολουθήσει το ετήσιας βάσης διάρκειας 400 ωρών σεμινάριο για την ειδική αγωγή μπορείς να κάνεις αίτηση για να μπείς στον πίνακα αναπληρωτών των ΣΜΕΑ. Αυτό και μόνο θα σου δώσει μόρια προυπηρεσίας και θα βρεθείς στον πίνακα Β.
Δεύτερον ναι η ειδικότητα μας όπως και όλες οι υπόλοιπες ειδικότητες σύμφωνα με την 1.5 του προσχέδιου νόμου, συμπεριλαμβάνεται στην κατηγορία των ΠΕ (όλοι οι κλάδοι ειδικοτήτων με τον ισχύοντα κωδικό τους και προέκταση «.01», έως εκεί που μπορεί να συνεχιστεί η αρίθμηση), πλην εκείνων των κλάδων όπου ισχύουν ειδικά προσόντα:
α) Διδακτορικό δίπλωμα στην ειδική αγωγή, με βασικές σπουδές σε ανώτατα
εκπαιδευτικά ιδρύματα της ημεδαπής, ή με αναγνωρισμένο ως ισότιμο και αντίστοιχο
πτυχίο της αλλοδαπής ή
β) Μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών στην ειδική αγωγή, με βασικές σπουδές στα
ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της ημεδαπής, ή με αναγνωρισμένο ως ισότιμο και
αντίστοιχο πτυχίο της αλλοδαπής ή
γ) Πτυχίο διετούς μετεκπαιδεύσεως στην ειδική αγωγή της ημεδαπής, ή
αναγνωρισμένο ως ισότιμο και αντίστοιχο πτυχίο της αλλοδαπής, με βασικές σπουδές
στα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της ημεδαπής, ή με αναγνωρισμένο ως ισότιμο
και αντίστοιχο πτυχίο της αλλοδαπής ή
δ)Πτυχίο από ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της ημεδαπής ή αναγνωρισμένο ως
ισότιμο και αντίστοιχο πτυχίο της αλλοδαπής με τουλάχιστον τριετή αποδεδειγμένη
προϋπηρεσία στην ειδική αγωγή παράλληλα με πιστοποιητικό παρακολούθησης
σεμιναρίων κατάρτισης στην ειδική αγωγή από αναγνωρισμένους δημόσιους φορείς,
αποδεδειγμένης διάρκειας τουλάχιστον 400 ωρών.
[/b]

Έχω επίτηδες τονίσει την τελευταία παράγραφο για να καταλάβει τη σημασία του σεμιναρίου.
Επιπλέον οι Κοινωνιολόγοι περιλαμβάνονται και σε μια άλλη κατηγορία προσωπικού του Κλάδου ΠΕ 22 Επαγγελματικών Συμβούλων που σύμφωνα με το προσχέδιο θα πρέπει να είναι κάτοχοι:
Πτυχίο του τμήματος φιλοσοφίας – παιδαγωγικής ή φιλοσοφίας – παιδαγωγικής –ψυχολογίας ή φιλοσοφίας
και κοινωνικών σπουδών ή ψυχολογίας ή κοινωνιολογίας ή παιδαγωγικού τμήματος
Δημοτικής Εκπαίδευσης ή Νηπιαγωγών ή Ειδικής Αγωγής των πανεπιστημίων της
ημεδαπής ή αναγνωρισμένο ως ισότιμο και αντίστοιχο πτυχίο της αλλοδαπής και
μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης στην συμβουλευτική και τον επαγγελματικό
προσανατολισμό Πανεπιστημίου της ημεδαπής, ή αναγνωρισμένο ως ισότιμο και
αντίστοιχο πτυχίο της αλλοδαπής.

Αυτά τα ολίγα γιατί τελικά μόνο για τον επικείμενο διαγωνισμό δεν μιλάμε ;D

"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 30, 2008, 02:04:51 μμ »
Μαt, καταρχήν μπράβο σου που αν και διοριστέα -με το καλό-, είσαι στο πλευρό των απανταχού κοινωνιολόγων.
Είμαι ένας από τους τρεις, γιατί την τιμητική  θέση του κούκου, επάξια την κρατάς εσύ ;D
Την καινούρια ύλη δεν πρόλαβα να την τσεκάρω. Σε ότι αφορα στις θέσεις για την ΑΣΠΑΙΤΕ είναι όντως λιγότερες; ???
Σίγουρα αγωνιώ για τις προκηρυσσόμενες θέσεις. Δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι το γεγονός ότι φέτος δεν θα υπάρξουν στον ΑΣΕΠ θέσεις για τους ΠΕ13 Ιδωμεν...

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 30, 2008, 02:16:18 μμ »
Σε ότι αφορα στις θέσεις για την ΑΣΠΑΙΤΕ είναι όντως λιγότερες; ???
Σίγουρα αγωνιώ για τις προκηρυσσόμενες θέσεις. Δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι το γεγονός ότι φέτος δεν θα υπάρξουν στον ΑΣΕΠ θέσεις για τους ΠΕ13 Ιδωμεν...
Για την ΑΣΠΑΙΤΕ οι θέσεις των κοινωνιολόγων με τη διαδικασία της επιλογής των ιδιωτών οι θέσεις είναι 28 ενώ πέρσι ήταν 34!. Ας ελπίσουμε ότι θα πάρει περισσότερους από τον πίνακα των αναπληρωτών κι όχι όπως πέρσι που πήρε μόνο 1 άτομο.
Ομολογώ ότι δεν είχα προσέξει πως δεν έβγαλε ύλη για τους ΠΕ13!!! Έλεγξα μάλιστα αν τους αναφέρει σε αυτές τις ειδικότητες για τις οποίες θα βγάλει ύλη πιο μετά αλλά ούτε εκεί τους αναφέρει.
Αλλά, ούτε εγώ μπορώ να συσχετίσω αυτό το γεγονός με τις δικές μας θέσεις και για να είμαι ειλικρινής δεν θα ήθελα γιατί είναι άδικο για τους ΠΕ13. :-[
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 30, 2008, 04:06:52 μμ »
Μιλώντας για αδικία... Οι ΠΕ13 διορίζονται με 2,5 μόρια (μία χρονιά σε ΣΔΕ με 6 ώρες φτάνουν). Διορίσθηκε πέρσι γνωστή και θα διορισθεί και φέτος μία συνάδελφος από το ΣΔΕ. Η πρώτη μάλιστα πήρε φέτος μετάθεση και απόσπαση σε ΙΕΚ, για να είναι στον τόπο καταγωγής, που τυγχάνει να είναι και τόπος συμφερόντων, αφού διατηρεί γραφείο δικηγορικό όπου θα εργάζεται τα πρωινά. Αυτοί που αδικούνται είναι οι Πολιτικών επιστημών απο τους ΠΕ13

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 26, 2008, 01:27:10 πμ »
Mεταφέρω εδώ μήνυμα που έγραψα κατα λάθος σε άλλη ειδικότητα.

Kαλά αυτές ήταν οι λίγες θέσεις που θα έδινε στους ΠΕ13? Δίνει 30 θέσεις για ΠΕ13 που στην ουσία έχουν ένα μόνο μάθημα Α ανάθεσης και στους ΠΕ09 δίνει μόλις 36 και τους ΠΕ10 δίνει 12!. Δεν σχολιάζω καθόλου τον αριθμό των φιλολόγων  και των μαθηματικών διότι είναι ντροπή
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 26, 2008, 08:15:18 πμ »
Kαλά αυτές ήταν οι λίγες θέσεις που θα έδινε στους ΠΕ13? Δίνει 30 θέσεις για ΠΕ13 που στην ουσία έχουν ένα μόνο μάθημα Α ανάθεσης και στους ΠΕ09 δίνει μόλις 36 και τους ΠΕ10 δίνει 12!. Δεν σχολιάζω καθόλου τον αριθμό των φιλολόγων  και των μαθηματικών διότι είναι ντροπή.
Φαντάσου ότι δεν τους είχε προβλέψει για τον ΑΣΕΠ τους ΠΕ13...Οπότε καταλαβαίνεις από πού έκοψαν θέσεις...Κρίμα και ήθελα να ξαναδώσω...Φυσικά και το 40% θα είναι 4+4!(για το 2008-2009 και το 2009-2010). Μας αφάνισαν και ο Σύλλογος κοιμάται! :'(

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 26, 2008, 12:42:18 μμ »
Το μόνο σίγουρο μετά την ανακοίνωση της ντροπής: 12 θέσεις για τους κοινωνιολόγους, εγώ θα συνεχίσω να παραμιλάω...
Και αναρωτιέμαι... για τις άλλες ειδικότητες υπάρχει μία ηλίθια δικαιολογία, ότι μέσω των ρυθμίσεων θα διορισθούν αρκετοί και γιαυτό και η μείωση. Για τους κοινωνιολόγους τι δικαιολογία υπάρχει αφού δεν έχουμε ούτε 40μηνίτες, ούτε 24μηνίτες με επυτιχία στον ΑΣΕΠ; Το ποσοστό του 40% αντιστοιχεί σε 4 άτομα για τα εκπαιδευτικά έτη, 2008-2009 και 2009-2010.  Αίσχος και ντροπή! ???

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 26, 2008, 01:23:26 μμ »
Πριν από λίγες ημέρες γίναμε θεατές των προσπαθειών των πτυχιούχων ΠΕ13 να προσπαθούν να εξασφαλίσουν θέσεις στον επικείμενο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Οι προσπάθειες απέδωσαν και βρέθηκαν «εντός νυμφώνος» και μάλιστα με περισσότερες θέσεις από τον προηγούμενο διαγωνισμό που ήταν 24, αφού τελικά πήραν 30 θέσεις.
Κατά τραγική σύμπτωση μειώθηκαν δραματικά οι θέσεις των Κοινωνιολόγων ΠΕ10 από 24 που ήταν στον προηγούμενο διαγωνισμό σε 12.   
Η αδικία είναι εμφανής, αφού σε παρεμφερείς ειδικότητες το ελάχιστο που έπρεπε να τηρείται είναι ο ίσος αριθμός υποψηφίων για το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. 
Επειδή θέλουμε ως πολίτες αυτής της χώρας να συνεχίσουμε πιστεύουμε στις αρχές της Ισοπολιτείας και της Ισονομίας κι όχι  να βλέπουμε  ότι ισχύει η λαϊκή ρήση «αν δεν κλάψει το παιδί η μάννα δεν το ταΐζει», ελπίζω να αρθεί αυτή η αδικία πριν βγει η προκήρυξη.

Αποσυνδεδεμένος ooo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 26, 2008, 02:19:55 μμ »
Εγώ ως ΠΕ13 θα έπρεπε κανονικά να πανηγυρίζω γιατί εκεί που πιστεύαμε πως θα μέναμε εκτός διαγωνισμού τελικά είχαμε και αύξηση των θέσεων! Δεν μπορώ να εξηγήσω που οφείλεται η αλλαγή αυτή, τί ειίδους πιέσεις ασκήθηκαν, ωστόσο για τον συγγενή μας κλάδο των Κοινωνιολόγων είναι καταφανέστατη η αδικία του ΥΠΕΠΘ και η άνιση ώς βάρβαρη μεταχείριση- μακάρι να αλλάξει τελικά η τελική κατανομή των θέσεων και να υπάρχει ίση αντιμετώπιση. Οι εκπαιδευτικοί, ειδικά των θεωρητικών επιστημών, πρέπει να δρουν ενωμένοι.

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 26, 2008, 02:57:07 μμ »
Εγώ ως ΠΕ13 θα έπρεπε κανονικά να πανηγυρίζω γιατί εκεί που πιστεύαμε πως θα μέναμε εκτός διαγωνισμού τελικά είχαμε και αύξηση των θέσεων! Δεν μπορώ να εξηγήσω που οφείλεται η αλλαγή αυτή, τί ειίδους πιέσεις ασκήθηκαν, ωστόσο για τον συγγενή μας κλάδο των Κοινωνιολόγων είναι καταφανέστατη η αδικία του ΥΠΕΠΘ και η άνιση ώς βάρβαρη μεταχείριση- μακάρι να αλλάξει τελικά η τελική κατανομή των θέσεων και να υπάρχει ίση αντιμετώπιση. Οι εκπαιδευτικοί, ειδικά των θεωρητικών επιστημών, πρέπει να δρουν ενωμένοι.
Τα ίδια συναισθήματα ένοιωσα όταν πριν λίγες ημέρες  είδα ότι θα έμεναν εκτός ΑΣΕΠ οι ΠΕ13. Οι κινήσεις του υπουργείου είναι απαράδεκτες. Δείχνουν να "άγονται και να φέρονται". Καμία σταθερότητα στην πολιτική κι όποιος "πρόλαβε τον Κύριιο οίδε". Μετά αφήνουν εμάς να τρωγόμαστε μεταξύ μας... ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 440
Σύνολο: 440

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.