*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους  (Αναγνώστηκε 22434 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 30, 2008, 02:41:37 μμ »
Πρόσφατα έγινε κατοχύρωση των επαγγελματικών δικαιωμάτων του τμηματος μου. Αυτό θα σημαίνει κάτι ουσιαστικά?
Kι εγώ την ίδια απορία με σένα έχω. Δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει και σε τι αναφέρεται αυτή η κατοχύρωση των επαγγελματικών δικαιωμάτων των πτυχιούχων των Τμημάτων Κοινωνιολογίας. Και δυστυχώς ούτε στη ιστοσελίδα του Συλλόγου Κοινωνιολόγων υπάρχει σχετική ανακοίνωση. :-[
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:58:46 »

Αποσυνδεδεμένος felis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 30, 2008, 08:02:46 μμ »
 
Σχετικά με τις αναθέσεις μαθημάτων των ΠΕ13,στα ΕΠΑΛ έχουν ως Α ανάθεση τα μαθήματα:
1) Ευρωπαϊκή Ένωση (Α' Λυκείου), 2) Αστικό-Εργατικό Δίκαιο (Β΄Λυκείου) και 3) Δημόσιες σχέσεις (Γ΄ Λυκείου).
Δυστυχώς δεν έχω αυτή τη στιγμή το έγγραφο να σας παραπέμψω αλλά πρόκειται για κάτι απολύτως σίγουρο καθώς τα έχω ήδη διδάξει..
Θεωρώ ότι όταν όλοι μας έχουμε τα προσόντα και κάνει ο καθένας τον προσωπικό του αγώνα δεν θα πρέπει να στρεφόμαστε ως "οικείες" ειδικότητες η μια εναντίον της  άλλης. Δυστυχώς οι αδικίες που συντελλεί το Υπουργείο Παιδείας μας οδηγεί στο παραπάνω.. Είναι απαράδεκτοι οι αριθμοί θέσεων που προκύρηξαν..

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 30, 2008, 11:08:46 μμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο felis. Ζητώ συγγνώμη αν παραπληροφόρησα καθώς μέσα από τον εκνευρισμό μου έκανα ένα σχόλιο που δεν είχε στην πραγματικότητα στόχο το δικό σας κλάδο αλλά τον εμπαιγμό του ΥΠΕΠΘ.
Η παρακάτω δε, παρατήρηση σου με βρίσκει απολύτως σύμφωνη.
[/quote]
Θεωρώ ότι όταν όλοι μας έχουμε τα προσόντα και κάνει ο καθένας τον προσωπικό του αγώνα δεν θα πρέπει να στρεφόμαστε ως "οικείες" ειδικότητες η μια εναντίον της  άλλης. Δυστυχώς οι αδικίες που συντελεί το Υπουργείο Παιδείας μας οδηγεί στο παραπάνω.. Είναι απαράδεκτοι οι αριθμοί θέσεων που προκήρυξαν..
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος giannis27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 03, 2008, 08:53:11 πμ »
αν εχεις να πεις κατι ματ να το λες ξεκαθαρα για το προσωπο μου κι οχι με υπαινιγμους και σε παρακαλω να ανακαλεσεις οτι ειπες για μενα. αρκετο θαροος πηραμε. δεν γνωριζομαστε κιολας ετσι? και δεν ειχα καμια αλλαη προθεση. και ναι πηρα τα πρωτα μοριακια μου ακριβψως μοριακα ειναι λιγα. αν σε πειραζει κι αυτο που τα πηρα τι να πω. η αν νομιζεισ οτι με αυτα σωθηκα τοτε τι να πω γνωριζεισ πολυ λιγα γηια τον κλαδο μας. λεω οτι ενιωσα μολισ ειδα τισ 12 θεσεις και νομιζω εκφραζω πολλους. και το οτι με πηραν ωρομισθιο φετοσς δεν μου εξασφαλιζει τιποτα για του χρονου. λες και δεν τα ξερεις.εχω διαπιστωσει οτι εισια αρκετες φορες αιχμηρη με αρκετουσ συναδελφους και εχισ γενικα ενα στυλ που απεχθανομαι. απλυτο παντα εριστικο παντα να κατηγοριησεις καποιον. με γνωριζεισ και απο χτες ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:58:46 »

Αποσυνδεδεμένος triffid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 14, 2008, 11:56:10 πμ »
Γεια χαρά και από μένα. Κοίταζα τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων σήμερα και το "Έθνος" είχε ως θέμα τη μαζική φυγή των εκπαιδευτικών στη σύνταξη. Χαρακτηριστικά έγραφε ότι "διπλασιάζονται εφέτος οι αποχωρήσεις λόγω του νέου ασφαλιστικού" και ότι "ανατρέπεται το πρόγραμμα διορισμών για το νέο έτος". Πιστέυετε ότι μπορεί να αυξηθεί ο αριθμός των θέσεων του κλάδου μας;

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 14, 2008, 12:22:10 μμ »
Kαλημέρα,
Μακάρι να ξέραμε τι θα γίνει με το δικό μας κλάδο.  :-\
Πάντως για τον επικείμενο διαγωνισμό του 2008 δεν πολύ πιστεύω ότι θα αυξηθούν οι θέσεις. Με δεδομένο ότι είμαστε σχετικά "νέος" κλάδος εκπαιδευτικών δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι μας που θα βγουν στη σύνταξη έτσι ώστε να δημιουργηθούν επιπλέον κενά. Μακάρι να κάνω λάθος.
Πάντως πως θα ανατραπεί το πρόγραμμα διορισμών? Κι αυτό λίγο δύσκολο το βλέπω αλλά, θα μου πεις ποτέ δεν ξέρεις. Αν δεν κάνω λάθος μόνο ΦΕΚ για την ύλη έχει βγεί? Αν δεν έχει βγει σχετικό ΦΕΚ για τον αριθμό θέσεων σε κάθε ειδικότητα ίσως τότε και αν πράγματι είναι στη βούληση του ΥΠΕΠΘ, ίσως τότε να αυξηθεί κι ο αριθμός των θέσεων για κάθε κλάδο και συνεπώς ίσως και για μας.
Η ελπίδα άλλωστε πεθαίνει τελευταία.....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2008, 12:23:51 μμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος xhtos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 30, 2008, 01:27:22 μμ »
 παιδια , γεια σας  ,ειμαι συζηγος κοινωνιολογου  . η οποια πηρε το πτυχιο 1992 .εχουμε 2 παιδια 10 και 6 χρονων.μεχρι αυτην τη στιγμη το μονο που καταλαβα ειναι οτι δεν υπαρχει καμια μα καμια ενεργεια απο πλευρασ συλλογου π10.αν υπαρρχει βεβαια.οργανωθειτε πριν ειναι πολυ αργα.5 χρονια προσπαθουσε να μπει σελετε,και καθε χρονια η το πτυχιο των αγγλικων δεν ηταν επικυρωμενο καλα η το ενα η το αλλο.σελετε ποιοσ  ο  ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΣ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΘΟΥΛΟΥ ΚΑΛΑ.και ομωσ δεν βλεπω καμια αντιδραση σε αυτο οπωσ και σε πολλα αλλα θεματα. ευχομαι στο μελλον να βρεθει καποιοσ ,καποια που να βαλει τα πραγματα στην θεση τουσ

Αποσυνδεδεμένος gen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 01, 2008, 12:48:54 μμ »
Γειά χαρά!
Ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν κάποια εμπειρία στον διαγωνισμό ασεπ, αν αξίζει τον κόπο να δώσει κάποιος φέτος που είναι  ελάχιστες οι θέσεις. Και ιδιαίτερα κάποιος χωρίς ΑΣΠΑΙΤΕ. Για τί πιθανότητες μιλάμε?
Εχω το πτυχίο από το 2000, είμαι κάτοχος μεταπτυχιακού, έχω μία γλώσσα σε άριστο επίπεδο και επαγγελματική -αλλά όχι εκπαιδευτική- εμπειρία. Παίζουν αυτά κάποιο ρόλο στη μοριοδότηση? 

Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 01, 2008, 02:40:39 μμ »
Άποψη μου gen είναι πως χωρίς ασπαιτέ οι πιθανότητες σου είναι ελάχιστες...εδώ έχω φιλαράκια κοινωνιολόγους που έχουν ασπαιτέ και είναι πάρα μα πάρα πολύ απογοητευμένοι-----οι θέσεις σας είναι πραγματικά πάρα πολύ λίγες----με ασπαιτέ και πάλι παίζει  έντονα να μην διοριστούν ΈΝΤΟΝΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 01, 2008, 05:46:16 μμ »
Gen, τα πράγματα είναι πράγματι δύσκολα, χωρίς ΑΣΠΑΙΤΕ και οι θέσει λίγες. Προσωπικά δεν θα μπορούσα να σου πω να μηδώσεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να "παιχτεί". Το μεταπτυχιακό που έχεις είναι γενικά στην ειδικότητα ή μήπως σου εξασφαλίζει και την παιδαγωγική κατάρτιση? Αν είναι γενικά στην ειδικότητα παίρνεις κάπου 1 μόριο επιπλέον. Αν σου εξασφαλίζει και παιδαγωγική κατάρτιση παίρνεις 1 μόριο και δεν χρειάζεται και πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ. Ξένες γλώσσες και επαγγελματική εμπειρία γενικά δεν μετρούν στον διαγωνισμό των εκπαιδευτικών.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος gen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 02, 2008, 12:44:35 μμ »
Μάλιστα...κατάλαβα, καθόλου ενθαρρυντικά τα πράγματα :( Με τί ψυχή να δώσεις όταν όλη σου τη ζωή σε αυτή τη χώρα δίνεις εξετάσεις χωρίς καμία βεβαιότητα?
Οχι, το μεταπτυχιακό είναι γενικά στην ειδικότητα, δεν είναι παιδαγωγικό. Οκ, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος xhtos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 02, 2008, 03:40:15 μμ »
ΜΑΤ ΓΕΙΑ ΣΟΥ , ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΟΣΟΥΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ Π10 ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΦΕΤΟΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αποσυνδεδεμένος daffy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 02, 2008, 04:17:53 μμ »
Παιδιά τα πράγματα είναι όντως δύσκολα για την ειδικότητά μας. Η αλήθεια είναι ότι χωρίς την ΑΣΠΑΙΤΕ τα πράγματα γίνονται ακόμα δυσκολότερα ακόμα κι αν δώσεις ΑΣΕΠ γιατί απλά θα είσαι πάντα πιο κάτω από αυτούς που έχουν παιδαγωγική επάρκεια και το γεγονός ότι παίρνουν πολύ λίγους αναπληρωτές ... αυτό σημαίνει ότι δύσκολα έως ποτέ θα μπορέσει να πάει κάποιος αναπληρωτής χωρίς ΑΣΠΑΙΤΕ. Αν μελετήσετε τον πίνακα των αναπληρωτών θα δείτε ότι υπάρχουν άτομα με μεγάλες προϋπηρεσίες χωρίς ΑΣΠΑΙΤΕ. Θα αναρωτηθείτε πώς απέκτησαν αυτή την προϋπηρεσία... ίσως μέσω των ΣΜΕΑ ή από ιδιωτικά σχολεία, λίγο από ΠΔΣ. Το γεγονός ότι θα δοθούν όπως λέγεται πιο πολλές θέσεις για αναπληρωτές μεγάλης προϋπηρεσίας στην ΑΣΠΑΙΤΕ φέτος και με τη νέα ρύθμιση 30μήνου και 24μήνου αυτό προσωπικά μου λέει ότι του χρόνου ο πίνακας ΠΕ10 θα αλλάξει κατά πολύ αφού αυτοί με τις μεγάλες προϋπηρεσίες θα το εκμεταλλευτούν(και καλά θα κάνουν βέβαια αν θέλουν να διοριστούν), επίσης ίσως αυτοί που είναι κοντά στο 24μηνο να σπεύσουν να δώσουν ΑΣΕΠ. Οι λίγες δυστυχώς θέσεις στον διαγωνισμό αποτελούν μια τροχοπέδη ακόμα στην ελπίδα για  διορισμό. Τι λοιπόν προσφέρει το ΑΣΕΠ σε έναν κοινωνιολόγο με ΑΣΠΑΙΤΕ; Σίγουρη ελπίδα για αναπλήρωση και διορισμό. Τι προσφέρει σε έναν κοινωνιολόγο χωρίς ΑΣΠΑΙΤΕ; Απλά μια επιτυχία και μόρια στον πίνακα αναπληρωτών και ωρομισθίων.Ανοίγουν έτσι ένα δίαυλο για να μπορέσουν να εργαστούν ως ωρομίσθιοι παλεύοντας ταυτόχρονα να πετύχουν μήπως ανοίξει και γι αυτούς η πόρτα της ΑΣΠΑΙΤΕ. Τουλάχιστον είναι καλύτερο από το τίποτε.
Τίποτε δεν είναι ακατόρθωτο αλλά και τίποτε δεν σου εξασφαλίζει την επιτυχία χωρίς να προϋποθέτει θυσίες και αγώνες.
Με αυτά θα ήθελα να προσθέσω ένα πετραδάκι στον προβληματισμό σας. Η απόφαση είναι δική σας. Δικαιούστε όμως την αλήθεια της πληροφορίας.

Στο ερώτημα πόσους αναπληρωτές θα πάρουν φέτος δεν υπάρχει απάντηση. Κάθε χρονιά είναι νέα τα δεδομένα και οι ανάγκες. Η απόφαση είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων.... Πάντως αν πάρουν αναπληρωτές θα είναι μονοψήφιος αριθμός και φυσικά θα είναι οι πρώτοι στον πίνακα αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 02, 2008, 07:14:28 μμ »
ΜΑΤ ΓΕΙΑ ΣΟΥ , ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΟΣΟΥΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ Π10 ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΦΕΤΟΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Μακάρι να ήξερα ??? Πάντως τη χρονιά που μας πέρασε κάλεσε 7 άτομα. 4 στην αρχή της χρονιάς, 3 κατά τον Νοέμβρη και 1 άτομο κάπου τον Μάρτη. Φέτος όμως δεν ξέρω πόσους θα πάρει. Εκτιμώ ότι δεν πρόκειται να πάρει πάνω από 7 πάντως. Εκείνο που παρατηρώ τα τελευταία χρόνια είναι ότι ως ωρομίσθιοι δουλεύουν οι διπλάσιοι για να μην σου πω και οι τριπλάσιοι...
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 431
Σύνολο: 431

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.144 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.