*

Αποστολέας Θέμα: Υλη για ΠΕ04???  (Αναγνώστηκε 40548 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

rozy4

  • Επισκέπτης
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 30, 2008, 04:10:20 μμ »
στον τελευταιο διαγωνισμο τα μονα συνεξεταζομενα μαθηματα ηταν η φυσικη για χημικους και γεωλογους και η χημεια για φυσικους και βιολογους.
στην υλη που δοθηκε αναφερονται και τα 4 μαθηματα ως συνεξεταζομενα.
νομιζω οτι ευκολα καποιος καταληγει στο συμπερασμα οτι θα εξετασθουμε σε τουλαχιστον τρια μαθηματα.  και ως ενα σημειο ειναι λογικο αφου θα κληθουμε να διδαξουμε ολα τα μαθηματα του πε04 (μην ξεχνατε τις αντιδρασεις που ενεκυψαν κατα τις μεταθεσεις οταν ο κλαδος αντιμετωπιστηκε ως διασπασμενος. νομιζω οτι αυτη ηταν η "πληρωμενη" απαντηση του υπεπθ).
καλο διαβασμα σε ολους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:33:15 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 30, 2008, 04:14:04 μμ »
Για να κάνουμε δηλαδή μια ώρα Γεωλογία (άμα κάνουμε........) θα πρέπει να διαβάσουμε την ύλη που είχαν στα 2 πρώτα έτη οι γεωλόγοι?
Θα τρελαθούμε τελείως............?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 30, 2008, 04:32:15 μμ »
Αν και δεν μου αρέσει να βγάζω πρόωρα συμπεράσματα και να κινδυνολογώ, δείτε την διαφορά στην διατύπωση στις δύο ανακοινώσεις (2006 και 2008) για το ίδιο σημείο:

Από την ύλη του διαγωνισμού 2006
Α2. ΦΥΣΙΚΗ (Ως συνεξεταζόμενο μάθημα βασικών γνώσεων για τις ειδικότητες ΠΕ04.02 Χημικών και ΠΕ04.04 Γεωλόγων του κλάδου ΠΕ04).

Από την ύλη του διαγωνισμού 2008
Α2. ΦΥΣΙΚΗ (Ως συνεξεταζόμενο μάθημα βασικών γνώσεων  για τις υπόλοιπες, πλην Φυσικών, ειδικότητες του κλάδου ΠΕ04).

Το ίδιο επαναλαμβάνεται παρακάτω και με τα άλλα μαθήματα. Βγάλτε λοιπόν τα συμπεράσματα σας...

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 30, 2008, 06:51:46 μμ »
ως ενα σημειο ειναι λογικο αφου θα κληθουμε να διδαξουμε ολα τα μαθηματα του πε04

Ποιος σου ειπε οτι θα κληθουμε να διδαξουμε ολα τα μαθηματα? Τα μαθηματα Β'αναθεσης
ανατιθονται σ'εναν καθηγητη μονο για να συμπληρωσει ωραριο. Αρα ΠΙΘΑΝΟΝ να κληθουμε να διδαξουμε καποιο αλλο μαθημα... και σιγουρα οχι ολα! Καθολου λογικο δεν ειναι, λοιπον, να εξεταζομαστε σε πανεπιστημιακο επιπεδο σε ολα αυτα τα αντικειμενα, που τα περισσοτερα μπορει να μην κληθουμε να διδαξουμε ποτε! Διαγωνιζονται οι φιλολογοι στα θρησκευτικα, που ειναι μαθημα Β'αναθεσης οταν δε συμπληρωνουν ωραριο με τα φιλολογικα? Αν μαλιστα διαβασεις την υλη που εδωσαν, πολλα κεφαλαια εκ των πραγματων δε θα τα διδαξουμε ποτε, γιατι πολυ απλά δεν υπαρχουν στα σχολικα βιβλια!

Επιπλεον, υπαρχει κατι αλλο αντιφατικο με την υλη: αυτοι που την εθεσαν δε μοιαζουν να ενδιαφερονται  πραγματικα οι υποψηφιοι να γνωριζουν τα άλλα αντικειμενα που πιθανον να κληθουν να διδαξουν, γιατι εχουν αφησει απεξω ουσιωδη κεφαλαια απο τα μαθηματα γενικης παιδειας που κατεξοχην θα κληθει να διδαξει οποιος χρειαστει να συμπληρωσει ωραριο! π.χ. ειναι εκτος υλης για οσους η Βιολογια ειναι συνεξεταζομενο μαθημα ολα τα κεφαλαια περι Αμυνας (ειδικης και μη ειδικης) του ανθρωπινου οργανισμου, ενα θεμα που ειναι SOS στη Βιολογια Γενικης Παιδειας της Γ'Λυκειου και που πεφτει παντα στις Πανελλαδικες! Κι αυτο, οταν η Βιολογια Γενικης Παιδειας της Γ'Λυκειου ειναι το κατεξοχην μαθημα που ζητουν να διδαξουν Φυσικοι, Χημικοι και Φυσιογνωστες για να συμπληρωσουν ωραριο, μιας και τη βρισκουν "ευκολη" σε σχεση με την πανδυσκολη Βιολογια Κατευθυνσης. Τιθονται λοιπον τα ερωτηματα:
α) αφου ολοι τη θεωρουν τοσο "ευκολη" και τη ζητανε, γιατι αυτα τα κεφαλαια να μην ειναι στην υλη του ΑΣΕΠ για το συνεξεταζομενο μαθημα? (γιατι ειναι παλουκια, να γιατι!)
β) αν οντως οι θετοντες την υλη ενδιαφερονταν πραγματικα να γνωριζουν οι αλλες ειδικοτητες τα συγκεκριμενα κεφαλαια εις βαθος, δεν οφειλαν να τα συμπεριλαβουν στην υλη? Πώς μετα δινουν σε ολες τις αλλες ειδικοτητες να διδαξουν τα συγκεκριμενα κεφαλαια, οταν ουτε τα εχουν διδαχτει ποτε στο Πανεπιστημιο, ουτε τα εχουν διαβασει  για τον ΑΣΕΠ???


Παράθεση
(μην ξεχνατε τις αντιδρασεις που ενεκυψαν κατα τις μεταθεσεις οταν ο κλαδος αντιμετωπιστηκε ως διασπασμενος. νομιζω οτι αυτη ηταν η "πληρωμενη" απαντηση του υπεπθ).

Εκδικητικοτητα, δηλαδη? Και σε ποιους, τους αδιοριστους που δε ζητησαν ποτε μεταθεση???
(παρεπιμπτοντως, τι ακριβως αντιδρασεις ενεκυψαν? Μου διεφυγαν τα γεγονοτα...)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:33:15 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 30, 2008, 08:50:49 μμ »
Έστω ότι πράγματι θα εξεταστούμε σε όλα τα μαθήματα.
Είναι δυνατόν να απαιτήσουν από φυσικούς να γράψουν γεωλογία τη στιγμή που δεν υπάρχουν καν μαθήματα επιλογής που να την αφορούν σε όλα τα τμήματα φυσικής?

Στο Ηράκλειο προέκυψαν 2 τέτοια (Εφαρμοσμένη Γεωφυσική και ένα ακόμη,δεν το θυμάμαι......) από το 2003 και μετά όμως............

Άμα έχουν την απαίτηση να μας εξετάσουν σε ύλη πανεπιστημίου,στη χημεία πχ.........να τη κάνουν υποχεωτικό μάθημα σε όλα τα τμήματα...........

Όχι να έχουμε 4 μαθήματα, του χημικού, επιλογής στα οποία έπαιρναν 20 άτομα και όποιος προλάβαινε γραφότανε. >:(

Όλο εξυπνάδες είμαστε στην Ελλάδα................

ΥΓ : Λέτε τελικά να εξεταστούμε σε 2,το γνωστικό του καθενός και ακόμη ένα και να κληθούμε να διαλέξουμε εμείς σε ποιο μάθημα θα εξεταστούμε? ???


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 30, 2008, 09:00:35 μμ »
Παιδιά για 4 το βλέπω.
Απορώ η Ένωση Ελλήνων Φυσικών και οι αντίστοιχες ενώσεις για τους άλλους κλάδους της κατηγορίας ΠΕ04 τι κάνουν;
Αν συμβεί αυτό και η τελευταία πιθανότητα να δώσω χάνεται.
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 30, 2008, 09:33:55 μμ »
Ρε παιδιά ................δηλαδή........μας λένε τελευταία ώρα ότι πρέπει να διαβάσουμε 3 επιστήμες άσχετες από αυτές που σπουδάσαμε..................?

Εμένα μου μοιρίζει βρωμοδουλειά.................σαν να λένε : ελάτε οι παλιοί που τα έχετε διδάξει και το ψάξατε λίγο παραπάνω να δώσετε και αφήστε τους άλλους............


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 30, 2008, 09:51:11 μμ »
Σαφώς όμως και ένας ωρομίσθιος που αναγκαστικά θα δώσει ΑΣΕΠ και τα έχει διδάξει είναι ευνοημένος σε σχέση με κάποιον που δεν τα διδάχθηκε καν στο πανεπιστήμιο.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Διογένης04

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 30, 2008, 09:57:00 μμ »
να πιεσουμε γιατι λογικα τιποτα δεν ειναι σιγουρο ακομα!ας κινηθει και η ΕΕΦ!

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 30, 2008, 10:10:16 μμ »
Τι να κινηθεί χρυσέ μου............?

Φωτιά πρέπει να πάρει ο κώλος της.
Μα είναι πράγματα αυτά τώρα?
Εξέταση στη βιολογία?
Είμαστε σοβαροί?
Τους είπε κανένας ότι οι φυσικοί γουστάρουν να κάνουν βιολογία?
Νομίζετε.........άμα είχαν να διαλέξουν ανάμεσα στη φυσική και τη βιολογία............τη βιολογία θα διάλεγαν?
Μην τρελαθούμε τώρα.................


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 30, 2008, 10:14:17 μμ »
(μην ξεχνατε τις αντιδρασεις που ενεκυψαν κατα τις μεταθεσεις οταν ο κλαδος αντιμετωπιστηκε ως διασπασμενος. νομιζω οτι αυτη ηταν η "πληρωμενη" απαντηση του υπεπθ).

Τι ακριβώς έχει γίνει με τις μεταθέσεις; Μπορεί να ενημερώσει κάποιος που γνωρίζει το θέμα;
Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

rozy4

  • Επισκέπτης
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 31, 2008, 03:11:17 πμ »
ως ενα σημειο ειναι λογικο αφου θα κληθουμε να διδαξουμε ολα τα μαθηματα του πε04

Ποιος σου ειπε οτι θα κληθουμε να διδαξουμε ολα τα μαθηματα? Τα μαθηματα Β'αναθεσης
ανατιθονται σ'εναν καθηγητη μονο για να συμπληρωσει ωραριο. Αρα ΠΙΘΑΝΟΝ να κληθουμε να διδαξουμε καποιο αλλο μαθημα... και σιγουρα οχι ολα! Καθολου λογικο δεν ειναι, λοιπον, να εξεταζομαστε σε πανεπιστημιακο επιπεδο σε ολα αυτα τα αντικειμενα, που τα περισσοτερα μπορει να μην κληθουμε να διδαξουμε ποτε)

συμφωνω απολυτα μαζι σου.
δεν εννοουσα οτι θα διδαδαξουμε ολα τα μαθηματα ταυτοχρονα, αλλα οτι εν δυναμει μπορουμε να διδαξουμε και φυσικη και χημεια και γεωλογια και βιολογια αν μας το αναθεσουν....
σαφεστατα δεν συμφωνω με αυτη τη σουπα.

οσο για τις μεταθεσεις δες τις διαμαρτυριες των φυσικων κυριως και μετα των χημικων οταν ο κλαδος αντιμετωπιστηκε ως 4 ξεχωριστοι κλαδοι και τις ανακοινωσεις ολνε κλπ.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 31, 2008, 07:28:47 πμ »
οσο για τις μεταθεσεις δες τις διαμαρτυριες των φυσικων κυριως και μετα των χημικων οταν ο κλαδος αντιμετωπιστηκε ως 4 ξεχωριστοι κλαδοι και τις ανακοινωσεις ολνε κλπ.

Κι οι υπολοιπες ειδικοτητες, τι φταιμε? Αλλα κυριως, ΟΙ ΑΔΙΟΡΙΣΤΟΙ τι φταιμε?

Απο τη μια σπανε τον κλαδο και ζητανε απο τα σχολεια συγκεκριμενες ελλειψεις σε ειδικοτητες, αλλά απο την αλλη μας βαζουν να τα διαβασουμε ολα και μαλιστα χωρις ουσιωδη κεφαλαια υλης απο τα βιβλια που πιθανον να κληθουμε να διδαξουμε για να συμπληρωσουμε ωραριο??? Αυτο δε φαινεται να εχει κανενα σκοπο και νοημα περα απο το να κανει δυσκολη τη ζωη των υποψηφιων!

'Η μαλλον... υπαρχει αλλη μια πιθανοτητα, αλλά θα εφταναν μεχρι εκει? Αυτη η πιθανοτητα ειναι να θελουν ετσι να εξυπηρετησουν τους δικους ανθρωπους, που συνεχως μαζευουν μορια προϋπηρεσιας, με τη λογικη: "ν'αποτυχουν πολλοι ΠΕ04 στον ΑΣΕΠ, ετσι ωστε οι περισσοτεροι που θα κληθουν αναπληρωτες και θα μονιμοποιηθουν να ειναι απο προϋπηρεσια". Το 2006, η συντριπτικη πλειοψηφια των ΠΕ04 που κληθηκαν αναπληρωτες ηταν επιτυχοντες ΑΣΕΠ, επειδη περασαν μπροστα απο τους εχοντες προϋπηρεσια στον Ενιαιο πινακα. Αυτο σιγουρα χαλασε οσους μαζευαν προϋπηρεσια και τους "προστατες" τους.

rozy4

  • Επισκέπτης
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 31, 2008, 08:39:35 πμ »
οσο για τις μεταθεσεις δες τις διαμαρτυριες των φυσικων κυριως και μετα των χημικων οταν ο κλαδος αντιμετωπιστηκε ως 4 ξεχωριστοι κλαδοι και τις ανακοινωσεις ολνε κλπ.

Κι οι υπολοιπες ειδικοτητες, τι φταιμε? Αλλα κυριως, ΟΙ ΑΔΙΟΡΙΣΤΟΙ τι φταιμε?

ελα ντε!
αλλα τα παραπανω μια προσωπικη εκτιμηση ειναι. δεν ειμαι εξαλλου και η προσωπικη συμβουλος του στυλιανιδη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159836
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 574
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 543
Σύνολο: 548

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.