*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά  (Αναγνώστηκε 404853 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SOKAL

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1246 στις: Αύγουστος 28, 2019, 01:48:32 μμ »
Γεια σας,θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κανεις πως ακριβώς πιστοποιείται από το ΙΚΑ ο δήμος εργασίας του συζύγου.Ο σύζυγος μου είναι ελαιοχρωματιστής και έχει ένσημα ΙΚΑ όμως αυτά λένε απλά ένα κωδικό, πόσα είναι και ποτέ κοληθηκαν. Πως θα αποδείξω σε ποιο δήμο ακριβώς δουλεύει εφόσον δε μου δίνουν βεβαίωση εργοδότη από το ΙΚΑ και δε μπορουμε να ζητήσουμε από καποιον πολίτη ο οποίος απλά έβαψε το σπίτι του και του κολησε τα ένσημα στο ΙΚΑ. Πολλές φορές μου τα ακυρώνουν γιατί μου ζητάνε βεβαίωση εργοδότη την οποία δεν μπορώ να έχω. Σας ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:45:45 »

Αποσυνδεδεμένος mandyts

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1247 στις: Αύγουστος 30, 2019, 04:29:05 μμ »
Καλησπερα,
Ειμαι αποσπασμενη συζυγος στρατιωτικού απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ και τοποθετηθηκα στο ΠΥΣΔΕ αποσπασης μου που ειναι κ ο τοπος συμφεροντων χωρις να γινει εφαρμογη του αρθρου3 του ν 4553 που οριζει οτι δυναται να τοποθετηθουμε σε σχολειο εως 20 χλμ απο το στρατοπεδο υπηρετησης του συζυγου και του διευκρινιστικου 118746/E2/13-07-2018 που καλουσε  τα ΠΥΣΔΕ να φροντισουν για την τοποθετηση μας σε ακτινα εως 20 χλμ. Οχι μονο στα 20 δεν φροντισαν να τοποθετηθω, αλλα πηγα στα 120!

Θα ηθελα να μαθω αν ξερει καποιος εδω στο forum ποιος προηγειται στην τοποθετηση οταν υπαρχουν λειτουργικα κενα. Στη δικη μου περιπτωση η ερμηνεια του ΠΥΣΔΕ ηταν οτι στα λειτουργικα κενα εως 20 χλμ ππυ υπηρχαν επρεπε να τοποθετηθουν πρωτα οι οργανικα ανηκοντες για συμπληρωση ωραριου μετα οσοι ηταν στη διαθεση κ αρα ουσιαστικα δεν εμειναν λειτουργικα κενα για μενα κ τους αλλους συναδελφους στην ιδια κατηγορια κ ετσι δεν εκαναν καμια εφαρμογη του νομου εφοσον καλυψαν τα κενα με τις παραπανω τοποθετησεις.   

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1248 στις: Αύγουστος 30, 2019, 05:00:53 μμ »
Ορθώς σου απάντησαν, οι κατά προτεραιότητα αποσπασμένοι δεν τοποθετούνται κατά προτεραιότητα εντός ΠΥΣΔΕ, προηγούνται οι οργανικά ανήκοντες, δες εδώ σε σχετική εγκύκλιο στο κεφ Β τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά κ στην παράγραφο 4:
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/265043_pos-topothetoyntai-sta-leitoyrgika-kena-oi-ekpaideytikoi-odigies-gia-ti
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2019, 05:02:59 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος mandyts

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1249 στις: Αύγουστος 30, 2019, 05:25:25 μμ »
Ευχαριστω για την απαντηση, εξακολουθω να εχω την ιδια απορια ωστοσο..κ αλλες χρονιες ημουν κατα προτεραιοτητα αποσπασμενη αλλα γνωριζα οτι δεν εχω δικαιωμα για ευνοικοτερη τοποθετηση εξαιτιας αυτης ακριβως της σειρας που περογραφεται στην εγκυκλιο. Με βαση το αρθρο 3 που νομου που μπηκε περσυ στο προσκηνιο (κ επειδη ημουν σε αδεια αντροφης κ δεν το παρακολουθησα) σκεφτομαι μηπως εχω νομικο πατημα για να κυνηγησω καλυτερη τοποθετηση κ εχω αδικηθει απο την ερμηνεια που δινει το ΠΥΣΔΕ, δλδ το "αν δεν υπαρχουν λειτουργικα κενα" που γ αυτους σημαινει υπηρχαν αλλα καλυφθηκαν με τις ανω τοποθετησεις αρα δεν υπαρχουν πια αρα δε μπορω να σας βαλω στην ακτινα των εως 20χλμ αρα ελετε να υπογραψετε αν συναινειτε κ αν δεν συναινειτε θα παρουμε τηλ το υπουργειο να εξετααστει πιθανη αιτηση ανακλησης οπως ελεγε η τελευταια διευκρινιση επι του θεματος απο το υπουργειο, (που ανακληση στην κατα προτεραιοτητα χωρις αιτηση κιολας δε νομιζω οτι παιζει)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:45:45 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1250 στις: Αύγουστος 30, 2019, 05:55:20 μμ »
Το να κρατηθούν τα κενά έως 20 χλμ για να δοθούν στους κατά προτεραιότητα αποσπασμένους συζύγους στρατιωτικών δεν ευσταθεί σε κάθε περίπτωση διότι έρχεται σε αντίθεση με το γράμμα κ το πνεύμα της παραπάνω εγκυκλίου, οπότε δεν τίθεται θέμα αδικίας, όσον αφορά την ανάκληση προβλέπεται ως διαδικασία σε σχετική περσινή εγκύκλιο που εκδόθηκε ύστερα από σχετικά ερωτήματα που τέθηκαν πέρσι:
https://www.esos.gr/arthra/58765/dieykriniseis-gia-tis-topothetiseis-apospasmenon-ekpaideytikon-syzygon-stratiotikon
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2019, 05:58:25 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος dimfil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1251 στις: Σεπτέμβριος 02, 2019, 09:13:23 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι έχω μια απορία και χρειάζομαι άμεση απαντηση, καθώς η προθεσμία για τις εξετάσεις λήγει αύριο.
Συνάδελφος κρίνεται οργανικά υπεράριθμος. Δεν τοποθετείται σε οργανικό κενό και κρίνεται λειτουργικά υπεράριθμος. Ζητάει απόσπαση και προηγείται, όπως λέει το ΠΥΣΔΕ, από τους συναδέλφους στη διάθεση....( ισχύει αυτό;).  Κατόπιν με απόφαση ΠΥΣΔΕ τοποθετείται σε λειτουργικό κενό σχολείου όμορης ομάδας και όχι σε σχολείο της ίδιας ομάδας με το σχολείο στο οποίο ανήκει οργανικά, παρόλο που στο σχολείο της ίδιας ομάδας  υπάρχει κενό 25 ωρών.
Η απορία μου είναι η εξής. Αφού υπάρχει λειτουργικό κενό σε σχολείο της ίδιας ομάδας με το σχολείο στο οποίο έχει οργανική δε θα έπρεπε να πάει εκεί και όχι σε σχολείο όμορης ομάδας;
Ευχαριστώ προκαταβολικά και ζητάω συγγνώμη αν η απορία μου έχει απαντηθεί. Δεν έχω το χρόνο να το κοιτάξω. Διάβασα και το Π.Δ 50/96 αλλά δεν έβγαλα άκρη.
ΑΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ

Αποσυνδεδεμένος dstntvip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1252 στις: Σεπτέμβριος 02, 2019, 10:58:02 μμ »
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΥΣΔΕ – ΣΕΙΡΑ ΚΑΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΩΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΩΝ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΚΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΕΤΟΣ 2019 – 2020

http://dide.ira.sch.gr/new/wp-content/uploads/2019/09/%CE%94%CE%99%CE%91%CE%94%CE%99%CE%9A%CE%91%CE%A3%CE%99%CE%91-%CE%A4%CE%9F%CE%A0%CE%9F%CE%98%CE%95%CE%A4%CE%97%CE%A3%CE%95%CE%A9%CE%9D-%CE%94%CE%99%CE%94%CE%91%CE%9A%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%A5-%CE%95%CE%A4%CE%9F%CE%A5%CE%A3-2019.doc


Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1253 στις: Σεπτέμβριος 08, 2019, 07:00:24 μμ »
η λογικη λεει οτι μια τοποθετηση σε λειτουργικο κενο (απο αποσπαση εντος/εκτος ΠΥΣΔΕ) προηγειται της τοποθετησης για συμπληρωση ωραριου.
υπαρχει αυτο καπου σε νομοθεσια;

συγκεκριμενα: υπαρχουν 2 σχολεια που ως ομαδα δημιουργουν ενα λειτουργικο κενο με πληρες ωραριο.
το κενο αυτο θα το καλυψει ενας που προερχεται απο αποσπαση (ειτε εντος ειτε εκτος ΠΥΣΔΕ) ή καποιος που εχει ηδη ωρες στην οργανικη του και χρειαζεται 1 απο τα 2 αυτα σχολεια για να καλυψει το ωραριο του;
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1254 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 09:54:47 μμ »
Ερώτηση
Ξέρω ότι για την β/θμια , μετά την 1/10 οι τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά . συμπληρώσεις ωραρίου κλπ δεν γίνονται με απόφαση ΠΥΣΔΕ αλλά με απόφαση διευθυντού Β/θμιας. Δηλαδή δεν περνούν απο το υπηρεσιακό συμβούλιο. Ισχύει το ίδιο και για πρωτοβάμια; Φνωρίζει κανείς το ΦΕΚ;

Αποσυνδεδεμένος fivi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1255 στις: Δεκέμβριος 07, 2019, 12:08:37 πμ »
Αρχικά δεν ξέρω αν το νήμα είναι σωστό.
@platonas αυτό που λες για τις τοποθετήσεις ισχύει και για τους αναπληρωτές; υπάρχει φεκ;
Συνάδελφοι θέλω τα φώτα σας. Τοποθετήθηκα σε λειτουργικό κενό 2ης επιλογής μου με προφορική εντολή, ενώ εγγράφως είχα τοποθετηθεί στην 1η επιλογή. Σύμφωνα με τον πίνακα και τα κριτήρια ήμουν 2ος σε σύνολο 11 ατόμων. Κακώς μάλλον το αποδέχτηκα χωρίς αντιρρήσεις αν και χειρότερη τοποθέτηση. Μετά από 1 μήνα και χωρίς καμία ενημέρωση βγαίνει απόφαση διευθυντή που με τοποθετεί στη χειρότερη επιλογή όλων (και των 11), δη την εσχάτη η οποία δεν μου κοινοποιείται παραά μετά από 1 εβδομάδα. Χωρίς καμία αιτιόλογηση. Χωρίς καμία κοινοποίηση (εγω τη ζήτησα) και πάντα προφορικά όχι μέσω της διεύθυνσης αυτή τη φορά αλλά μέσω των σχολείων με πιέζουν(απειλούν) με κάθε τρόπο να εγκαταλείψω τη θέση μου και να αποδεχτώ αυτοβούλως να μετακινηθώ 100 χλμ. μακρυά. Είναι όλα αυτά συννομα; Τι με συμβουλεύετε να κάνω;

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1256 στις: Δεκέμβριος 07, 2019, 10:16:14 πμ »
Αρχικά δεν ξέρω αν το νήμα είναι σωστό.
@platonas αυτό που λες για τις τοποθετήσεις ισχύει και για τους αναπληρωτές; υπάρχει φεκ;
Συνάδελφοι θέλω τα φώτα σας. Τοποθετήθηκα σε λειτουργικό κενό 2ης επιλογής μου με προφορική εντολή, ενώ εγγράφως είχα τοποθετηθεί στην 1η επιλογή. Σύμφωνα με τον πίνακα και τα κριτήρια ήμουν 2ος σε σύνολο 11 ατόμων. Κακώς μάλλον το αποδέχτηκα χωρίς αντιρρήσεις αν και χειρότερη τοποθέτηση. Μετά από 1 μήνα και χωρίς καμία ενημέρωση βγαίνει απόφαση διευθυντή που με τοποθετεί στη χειρότερη επιλογή όλων (και των 11), δη την εσχάτη η οποία δεν μου κοινοποιείται παραά μετά από 1 εβδομάδα. Χωρίς καμία αιτιόλογηση. Χωρίς καμία κοινοποίηση (εγω τη ζήτησα) και πάντα προφορικά όχι μέσω της διεύθυνσης αυτή τη φορά αλλά μέσω των σχολείων με πιέζουν(απειλούν) με κάθε τρόπο να εγκαταλείψω τη θέση μου και να αποδεχτώ αυτοβούλως να μετακινηθώ 100 χλμ. μακρυά. Είναι όλα αυτά συννομα; Τι με συμβουλεύετε να κάνω;
Μου χε τύχει κάτι πιο ελαφρύ βέβαια αλλά παρόμοιο και ξεκίνησα από την τοπική ελμε κι έφτασα μέχρι και το Υπουργείο. Μου βρήκαν διά μαγείας λύση! Θέλει γερό στομάχι όμως. Υπάρχει και η άλλη σκέψη: αφήνω τη μοίρα να με πάει και μπορεί να μου βγει σε καλό. Ό.τι σου ταιριάζει, συνάδελφε!

Αποσυνδεδεμένος fivi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1257 στις: Δεκέμβριος 07, 2019, 10:44:55 πμ »
Μου χε τύχει κάτι πιο ελαφρύ βέβαια αλλά παρόμοιο και ξεκίνησα από την τοπική ελμε κι έφτασα μέχρι και το Υπουργείο. Μου βρήκαν διά μαγείας λύση! Θέλει γερό στομάχι όμως. Υπάρχει και η άλλη σκέψη: αφήνω τη μοίρα να με πάει και μπορεί να μου βγει σε καλό. Ό.τι σου ταιριάζει, συνάδελφε!
@JURE σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αποδέχτηκα την πρώτη αλλαγή με το 2ο σκεπτικό που λες, ήτοι "κάθε εμπόδιο σε καλό". Δυστυχώς δεν ήταν. Τους έδωσα το μνμ ότι μπορούν να με πετούν σαν μπαλάκι. Εννοείται πως τώρα πάω με το γερό στομάχι. Αν κάποιος μπορεί να με κατευθύνει πρακτικά θα το εκτιμούσα.

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1258 στις: Δεκέμβριος 07, 2019, 05:00:15 μμ »
Τι ισχύει μετά την 1/10; :o :o

Όλες με απόφαση δντη γίνονται κατόπιν εισηγήσεως του ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1259 στις: Δεκέμβριος 07, 2019, 06:26:11 μμ »
@JURE σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αποδέχτηκα την πρώτη αλλαγή με το 2ο σκεπτικό που λες, ήτοι "κάθε εμπόδιο σε καλό". Δυστυχώς δεν ήταν. Τους έδωσα το μνμ ότι μπορούν να με πετούν σαν μπαλάκι. Εννοείται πως τώρα πάω με το γερό στομάχι. Αν κάποιος μπορεί να με κατευθύνει πρακτικά θα το εκτιμούσα.

Θα μπορούσες να επικοινωνήσεις με κάποιον αιρετό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159756
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 392
Σύνολο: 405

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.