*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά  (Αναγνώστηκε 404375 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1666 στις: Αύγουστος 28, 2021, 06:13:02 μμ »
τοποθετήσεις δεν γίνονται ποτέ  χωρίς μοριοδότηση, πέφτουν ενστάσεις, υπάρχει μια σειρά.
για τους αναπληρωτές εγώ αγνοώ πώς και τι θα γίνει. για μένα - το έχω ξαναγράψει - είναι ΛΑΘΟΣ και ΥΠΟΠΤΟ να γίνονται όλα χωρίς ΠΛΗΡΗ διαφάνεια (πχ να έχουν όλοι οι εκπαιδευτικοί πρόσβαση σε κενά μέσω πλατφόρμας σε πραγματικό χρόνο).
Και ομως εχει γινει, προφανως επειδη πιεζε το Υπουργειο με τις προθεσμιες και φυσικα τωρα που θα πρεπει να τοποθετηθουν κανονικα οι μονιμοι με τα μορια τους θα εχουν καλυφθει θεσεις απο αναπληρωτες...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2021, 06:18:02 μμ από Lucifer »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:57:08 »

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1667 στις: Αύγουστος 28, 2021, 06:16:54 μμ »
Και ομως εχει γινει...

Και οι υπόλοιποι πως αντέδρασαν;

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1668 στις: Αύγουστος 28, 2021, 06:30:23 μμ »
Και οι υπόλοιποι πως αντέδρασαν;
Υποτιθεται οτι θα γινει τις επομενες μερες η κανονικη τοποθετηση. Τωρα μπηκαν ομως "σφηνα" οι αναπληρωτες μεσω ΟΠΣΥΔ...
Ποιος αποφασισε ποια κενα θα περισσευαν αφου οι μονιμοι δεν εχουν επιλεξει;

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1669 στις: Αύγουστος 28, 2021, 06:35:00 μμ »
Και ομως εχει γινει, προφανως επειδη πιεζε το Υπουργειο με τις προθεσμιες και φυσικα τωρα που θα πρεπει να τοποθετηθουν κανονικα οι μονιμοι με τα μορια τους θα εχουν καλυφθει θεσεις απο αναπληρωτες...

Δεν το πιστεύω, αν δε δω τουλάχιστον ιστοσελίδα της διευθυνσης που το έκανε. Πιο πιθανό θεωρώ   -αλλά μιλάμε για καθαρή σεναριολογία νά'χουμε να λέμε- να έβαλαν όπως όπως κάπου κάποιους προσωρινά ΟΧΙ χωρίς μοριοδότηση μεταξύ τους (δεν παίζει αυτό) και να έδωσαν τα δύσκολα κενά της περιοχής σε αναπληρωτές και να πέσουν μαλακά οι λοιποί...
Είσαι σίγουρος για αυτό που λες και ότι ξέρεις όλες τις πτυχές; Κάπου μπερδεύεσαι ή δεν τα ξέρεις καλά ή πιθανολογείς. Εγώ πάλι είμαι πολύ καχύποπτος. Κάτι δεν κολλάει. Εσύ τι μορφή εργασίας έχεις σχετικά με την εν λόγω υπόθεση;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2021, 06:37:09 μμ από aporias »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:57:08 »

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1670 στις: Αύγουστος 28, 2021, 06:36:47 μμ »
Παιδιά, αυτά είναι σφάλματα των πυσδε. Απαιτείτε διαφάνεια! Μόρια μπροστά σε όλους και με σειρά η επιλογή. Τα αυτονόητα δηλαδή. Αν σας βρήκαν βολικούς, θα βόλεψαν όποιους ήθελαν.

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1671 στις: Αύγουστος 28, 2021, 06:41:22 μμ »
Παιδιά, αυτά είναι σφάλματα των πυσδε. Απαιτείτε διαφάνεια! Μόρια μπροστά σε όλους και με σειρά η επιλογή. Τα αυτονόητα δηλαδή. Αν σας βρήκαν βολικούς, θα βόλεψαν όποιους ήθελαν.


Όσο δεν υπάρχει πλήρης διαφάνεια (που όσο και να τη ζητά ο κλάδος, η ΗΓΕΣΙΑ και τα στελέχη ΔΕΝ θέλουν και δεν θα ρωτήσουν τους δασκαλάκους, ούτε μπορεί να την επιβάλει κανείς, αν δεν υπάρξει πολιτική βούληση- που δεν υπάρχει) θα υπάρχει θέμα. Φυσικά , υπάρχουν και ενστάσεις για πράγματα ανιχνεύσιμα, αμφιβάλλεις όμως εσύ ή άλλος πως , αν θέλουν - ειδικά επαρχία- δεν μπορούν όλοι μαζί εκεί να βολέψουν ό,τι θέλουν και να μην πάρει κανείς πρέφα; Εδώ , όπως έχω γράψει σε άλλο νήμα, παίζουν διαθέσεις που δεν φαίνονται ούτε σε ιστοσελίδες , ούτε σε πράξη πυσπε/πυσδε, ούτε τη διαύγεια ΔΠΕ/ΔΔΕ/ΠΔΕ που εμπλέκονται και βγαίνει και κενάκι για αναπληρωτές σε κάποιες περιπτώσεις. Ύπνος δικαίου δηλαδή...

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1672 στις: Αύγουστος 28, 2021, 07:03:08 μμ »
Απο την ιστοσελιδα της συγκεκριμενης Διευθυνσης:

ΠΡΟΣΩΡΙΝΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΜΟΝΙΜΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ (ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΟΙ-ΑΠΟΣΠΑΣΜΕΝΟΙ-ΑΠΟ ΜΕΤΑΤΑΞΗ)
Οι τοποθετήσεις είναι προσωρινές προκειμένου οι εκπαιδευτικοί να παρουσιαστούν στις σχολικές μονάδες την 1η Σεπτεμβρίου και θα ακολουθήσει η προβλεπόμενη από το νόμο διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1673 στις: Αύγουστος 28, 2021, 07:18:16 μμ »
Απο την ιστοσελιδα της συγκεκριμενης Διευθυνσης:

ΠΡΟΣΩΡΙΝΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΜΟΝΙΜΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ (ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΟΙ-ΑΠΟΣΠΑΣΜΕΝΟΙ-ΑΠΟ ΜΕΤΑΤΑΞΗ)
Οι τοποθετήσεις είναι προσωρινές προκειμένου οι εκπαιδευτικοί να παρουσιαστούν στις σχολικές μονάδες την 1η Σεπτεμβρίου και θα ακολουθήσει η προβλεπόμενη από το νόμο διαδικασία.

Παρόμοιο μήνυμα έχω διαβάσει σε ιστοσελίδες - λίγες  (όχι μία μόνο εννοώ που αναφέρεις),  σαν disclaimer ένα πράγμα, αχαχαχαχα.
Φέτος το μπάχαλο όπως έχει πολλάκις αναφερθεί θα είναι μεγάλο σχετικά, κυρίως γιατί ο καθένας κάνει ό,τι θέλει, το έχουμε δει ήδη , φαντάσου και πόσα αγνοούμε , γιατί είναι στο ημίφως ή στο σκότος. Πώς θα κουνήσουν χωρίς γκρίνια κάποιους απορώ, εκτός αν όπως προανέφερα γίνει σε καλύτερη θέση και συμφέρει ;) . Οπότε ικανοποίηση παντού (προθεσμίες, εκπαιδευτικοί, στελέχη) και μούγκα. Αν υπάρχει άλλο σενάριο...

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1674 στις: Αύγουστος 28, 2021, 07:23:32 μμ »
Παρόμοιο μήνυμα έχω διαβάσει σε ιστοσελίδες - λίγες  (όχι μία μόνο εννοώ που αναφέρεις),  σαν disclaimer ένα πράγμα, αχαχαχαχα.
Φέτος το μπάχαλο όπως έχει πολλάκις αναφερθεί θα είναι μεγάλο σχετικά, κυρίως γιατί ο καθένας κάνει ό,τι θέλει, το έχουμε δει ήδη , φαντάσου και πόσα αγνοούμε , γιατί είναι στο ημίφως ή στο σκότος. Πώς θα κουνήσουν χωρίς γκρίνια κάποιους απορώ, εκτός αν όπως προανέφερα γίνει σε καλύτερη θέση και συμφέρει ;) . Οπότε ικανοποίηση παντού (προθεσμίες, εκπαιδευτικοί, στελέχη) και μούγκα. Αν υπάρχει άλλο σενάριο...
Και εγω για πληροφορηση το αναφερω, δεν ειμαι σε αυτη την Διευθυνση. Απλα επεσε το ματι μου...

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1675 στις: Αύγουστος 28, 2021, 10:35:43 μμ »

Όσο δεν υπάρχει πλήρης διαφάνεια (που όσο και να τη ζητά ο κλάδος, η ΗΓΕΣΙΑ και τα στελέχη ΔΕΝ θέλουν και δεν θα ρωτήσουν τους δασκαλάκους, ούτε μπορεί να την επιβάλει κανείς, αν δεν υπάρξει πολιτική βούληση- που δεν υπάρχει) θα υπάρχει θέμα. Φυσικά , υπάρχουν και ενστάσεις για πράγματα ανιχνεύσιμα, αμφιβάλλεις όμως εσύ ή άλλος πως , αν θέλουν - ειδικά επαρχία- δεν μπορούν όλοι μαζί εκεί να βολέψουν ό,τι θέλουν και να μην πάρει κανείς πρέφα; Εδώ , όπως έχω γράψει σε άλλο νήμα, παίζουν διαθέσεις που δεν φαίνονται ούτε σε ιστοσελίδες , ούτε σε πράξη πυσπε/πυσδε, ούτε τη διαύγεια ΔΠΕ/ΔΔΕ/ΠΔΕ που εμπλέκονται και βγαίνει και κενάκι για αναπληρωτές σε κάποιες περιπτώσεις. Ύπνος δικαίου δηλαδή...
Συγκεντρώνετε στοιχεία και τα στέλνετε στο υπουργείο. Δεν είναι τσιφλίκι τους. Κάπως έτσι στην προηγούμενη διεύθυνση που ήμουν αλλάξανε τακτική. Είχαν κάτι αιρετούς που έκοβαν και έραβαν! Μην τα θυμάμαι καλύτερα. Οι διευθυντές επίσης σε πολλές περίπτώσεις δίνουν κενά ό,τι να ναι. Είναι υπόλογοι. Όσο δεν τιμωρούνται όμως για τις αυθαιρεσίες τους, θα υπάρχουν αυτά.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1676 στις: Αύγουστος 29, 2021, 08:16:11 πμ »
Λειτουργικά υπεράριθμοι ( ω ναι θα προκύψουν κι άλλοι) διαθεσίτες και νεοδιόριστοι που δεν τοποθετήθηκαν, συμπληρώσεις ωραρίου οπωσδήποτε, αποσπασμένοι που δεν τοποθετήθηκαν, και εσωτερικές αποσπάσεις δλδ όλες οι κατηγορίες..

Τις έβαλες και στη σωστή σειρά;  Τελικά η συμπλήρωση ωραρίου πάει μετά τις τοποθετήσεις σε κενά 12+  ή πάει πριν και μπορεί να σπάσει ένα κενό 12+ και να πάρει λίγες ώρες για συμπλήρωση ωραρίου κάποιος που έχει οργανική ;   Το δικό μου φέτος κάνει το ένα ενώ όλα τα χρόνια έκανε το άλλο..

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1677 στις: Αύγουστος 29, 2021, 09:45:41 πμ »
Τις έβαλες και στη σωστή σειρά;  Τελικά η συμπλήρωση ωραρίου πάει μετά τις τοποθετήσεις σε κενά 12+  ή πάει πριν και μπορεί να σπάσει ένα κενό 12+ και να πάρει λίγες ώρες για συμπλήρωση ωραρίου κάποιος που έχει οργανική ;   Το δικό μου φέτος κάνει το ένα ενώ όλα τα χρόνια έκανε το άλλο..
Όχι δεν τα έβαλα κατά σειρά, απλά έγραψα ότι θα κληθούν για αιτήσεις πάλι όλες οι κατηγορίες..
Εδώ να πω ότι όταν λέμε προηγούνται οι συμπληρώσεις ωραρίου κάποιων εννούμε ότι προηγούνται οι συμπληρώσεις ωραρίου των ΛΥ (πδ 100/97), δεν εννοούμε να σπάσει σε αυτή τη φάση ένα κενό 12 ωρών για να πάρω πχ εγώ 2 ώρες προς συμπλήρωση του ωραρίου μου..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1678 στις: Αύγουστος 29, 2021, 11:21:38 πμ »
Όχι δεν τα έβαλα κατά σειρά, απλά έγραψα ότι θα κληθούν για αιτήσεις πάλι όλες οι κατηγορίες..
Εδώ να πω ότι όταν λέμε προηγούνται οι συμπληρώσεις ωραρίου κάποιων εννούμε ότι προηγούνται οι συμπληρώσεις ωραρίου των ΛΥ (πδ 100/97), δεν εννοούμε να σπάσει σε αυτή τη φάση ένα κενό 12 ωρών για να πάρω πχ εγώ 2 ώρες προς συμπλήρωση του ωραρίου μου..

Που το λέει ο νόμος ότι ένα λειτουργικό κενό 12 ωρών δεν μπορεί να σπάσει από έναν λειτουργικά υπεράριθμο για συμπλήρωση ωραρίου, και εις βάρος διαθεσιτών, αποσπασμένων ή αναπληρωτών; Μπορείς να μας παραθέσεις το σημείο του νόμου που αναφέρεται αυτό; Γιατί εγώ στο νόμο διαβάζω άλλα.

https://www.kodiko.gr/nomothesia/document/394200/p.d.-50-1996

Άρθρο 15
  6. Μετά τις τοποθετήσεις των υπεράριθμων εκπαιδευτικών, σύμφωνα με το άρθρο 14 του Π.Δ., τα περιφερειακά υπηρεσιακά συμβούλια, σε συνεδρίασή τους, αναμορφώνουν τους πίνακες των κενών οργανικών θέσεων κατά το μέρος που τροποποιούνται από τις τοποθετήσεις των υπεραρίθμων. Οι πίνακες αυτοί καθώς και οι κατάστασεις με τα ονοματεπώνυμα και τα στοιχεία των εκπαιδευτικών που μετατέθηκαν από άλλες περιοχές, αναρτώνται στην πινακίδα ανακοινώσεων των Συμβουλίων.

Σύμφωνα με το παραπάνω,  ένας λειτουργικά υπεράριθμος έχει δικαίωμα από τον νόμο να σπάσει ένα ολόκληρο κενό για συμπλήρωση του ωραρίου του, πριν ξεκινήσουν να τοποθετούνται διαθεσίτες, αποσπασμένοι ή αναπληρωτές.

Νόμος; Τι είναι αυτό; Ωχ βρε αδελφέ......ποιος τα λαμβάνει σοβαρά υπόψη του αυτά τα φιρμάνια;;;
https://www.youtube.com/watch?v=qbmWs6Jf5dc


« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2021, 11:53:52 πμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος diamand

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λετ εμ καμ!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1679 στις: Αύγουστος 29, 2021, 11:53:47 πμ »
https://www.kodiko.gr/nomothesia/document/687553/yp.-apofasi-115824-d3-2018

Καλό είναι να γνωρίζουμε τις διατάξεις που είναι σε ισχύ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159581
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 357
Σύνολο: 385

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.