*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά  (Αναγνώστηκε 405730 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Maria12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #196 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 09:31:33 πμ »
Πήρα τηλέφωνο την πρωτοβάθμια Α Αθηνών και μου είπαν ότι οι ειδικότητες θα βγούν σήμερα το βράδυ ή αύριο το πρωί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:57:19 »

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #197 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 12:21:43 μμ »
Πήρα τηλέφωνο την πρωτοβάθμια Α Αθηνών και μου είπαν ότι οι ειδικότητες θα βγούν σήμερα το βράδυ ή αύριο το πρωί.

Μακάρι!
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #198 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 01:37:50 μμ »
@bitch
Διάολε!!! Ξέρεις απέξω και τις περιοχές κάθε νομού;;; (προσκυνάω  ;D)

@susanna
Τους νόμους θα στους παραθέσει η bitch (αν θέλει) γιατί εγώ βαριέμαι να τους ψάξω (καλύτερα να κάνεις και μόνη σου αναζήτηση). Δυστυχώς αυτός ο παραλογισμός των αποσπάσεων ανά νομό και όχι ανά περιοχή μετάθεσης δεν επηρεάζει μόνο τις κατά προτεραιότητα αποσπάσεις αλλά όλες! Όλοι όσοι ζητάνε απόσπαση έχουν μία συγκεκριμένη περιοχή (ή πόλη) του νομού στο μυαλό τους και  μπορεί δυστυχώς να βρεθούν αλλού γι αλλού. Και αυτό είναι άσχημο είτε είσαι σύζυγος στρατιωτικού (και πήρες κατά προτεραιότητα απόσπαση), είτε σύζυγος περιπτερά (και πήρες κανονική απόσπαση). Και να σημειωθεί ότι ακόμα κι αν οι αποσπάσεις γινόταν ανά περιοχή μετάθεσης, πάλι ΔΕΝ θα προηγούταν οι κατά προτεραιότητα αποσπασθέντες στις τοποθετήσεις και πάλι μπορεί να ήταν μακριά από τον τόπο διαμονής του συζύγου (αν και πλέον μέσα στην ίδια περιοχή μετάθεσης, οπότε περιορίζεται λίγο η απόσταση).

susanna η κατά προτεραιότητα απόσπαση δίνεται στους συζύγους ενστόλων, διότι το κράτος αναγνωρίζει ότι αφού το ίδιο (το κράτος) είναι αυτό που αλλάζει τόπο διαμονής στον ένστολο κάθε τόσο, τότε ο σύζυγός του/της πρέπει να έχει μία καλύτερη μοίρα από τους άλλους στο να μπορεί να τον/την ακολουθήσει. Δεν είναι όμως δυνατόν να διασφαλίζεται ότι θα τοποθετηθούν οι σύζυγοι ενστόλων στον τόπο διαμονής του συζύγου για τον εξής λόγο: Αν κάτι τέτοιο θεσμοθετηθεί με νόμο (πχ "οι σύζυγοι ενστόλων τοποθετούνται απαραίτητα εντός του δήμου στον οποίο υπηρετεί ο σύζυγος"), τότε οι αποσπάσεις τέτοιους είδους (συζύγων ενστόλων) θα μειωθούν σε τραγικό σημείο διότι πόσα κενά θα υπάρχουν για μια ειδικότητα σε μία τόσο περιορισμένη περιοχή; Και φαντάζομαι ότι ούτε οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί θα το θέλουν αυτό. Απ' την άλλη αν προηγούνται οι παραπάνω στις τοποθετήσεις (δλδ να διαλέγουν πρώτοι κενά) τότε καταλαβαίνεις πόσο άδικο θα είναι αυτό για έναν άλλο συνάδελφο με περισσότερα μόρια ή/και σύζυγο που απλά τυγχάνει να μην είναι ένστολος  :-\

Εν τέλει αυτό που θα βελτιώσει τα πράγματα για όλους, διότι θα ξέρουμε περισσότερο που πατάμε και που βρισκόμαστε, είναι να γίνονται οι αποσπάσεις ανά περιοχή μετάθεσης.

ΥΓ: νομίζω ότι παραβγήκαμε εκτός θέματος. Εγώ σταματάω.

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #199 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 01:52:07 μμ »
happiness,
συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες. ούτε διεκδικώ την πρωτοκαθεδρία επειδή είμαι σύζυγος στρατιωτικού ούτε θα ήθελα από μόνη μου να τοποθετηθώ σε καλύτερο σχολείο από κάποιον που έχει περισσότερα μόρια από εμένα. Ασ πήγαινα και σε δύο και σε τρια σχολεία και ασ έκανα και 100 χιλιόμετρα την ημέρα. Αυτό όμως που συμβαίνει εδώ είναι εντελώς παράλογο. πώς να πηγαίνω δύο μερες σε νησί; γίνεται αυτό; και γυναίκα στρατιωτικού να μην ήμουν και παιδιά να μην είχα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:57:19 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #200 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 02:32:26 μμ »
Μην απολογείσαι βρε eva92 μου, η συζήτηση είναι γενική, δεν αναφερόμαστε προσωπικά σε σένα :)

Εν τέλει εγώ θα σε συμβούλευα στα πάρε-δώσε σου με την ΔΔΕ να "ξεχάσεις" το ζήτημα "ένστολος σύζυγος" και να μην το αναφέρεις καθόλου ως επιχείρημα, γιατί όπως σου είπαμε ο νόμος δεν σε καλύπτει εκεί. Σε καλύπτουν οι νόμοι όμως που σου έβαλε η bitch περί περιοχών και ομάδων σχολείων και ως "δεύτερο επίπεδο" επιχειρημάτων θα βάλεις και αυτά που σου είπα εγώ περι δρομολογίων ΜΜΜ κτλ. Διότι στο ρεζουμέ, η υπηρεσία δεν θέλει έναν εκπαιδευτικό που θα σκάει με 1 ώρα καθυστέρηση στο σχολέιο γιατί δεν υπάρχει πλοίο ή λεοφωρείο να πάει.Αλλά κυρίως αυτά που σου είπε η bitch!!

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #201 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 03:16:44 μμ »
Να σαι καλά βρε happiness.  Σήμερα έχω εξαντλήσει την κοινωνικότητα μου. Δεν μπορείς να φανταστείς με πόσους ανθρώπους έχω  μιλήσει στη βθμια. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
 :(

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #202 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 11:13:03 πμ »
Μας ειδοποίησαν σημερα το πρωί τηλεφωνικά για την τοποθέτηση.Ακόμα δεν έχει βγει κάτι στη σελίδα τους.
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #203 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 11:56:01 πμ »
nena8, σε ποια περιοχή αναφέρεσαι;

Αποσυνδεδεμένος Maria12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #204 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 12:46:44 μμ »
Μας ειδοποίησαν σημερα το πρωί τηλεφωνικά για την τοποθέτηση.Ακόμα δεν έχει βγει κάτι στη σελίδα τους.
Εμένα δεν με έχουν ειδοποιήσει ακόμα..

Αποσυνδεδεμένος Maria12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #205 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 12:47:19 μμ »
nena8, σε ποια περιοχή αναφέρεσαι;
Α Αθηνών

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #206 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 01:14:46 μμ »
Ευχαριστώ πολύ! Β' Αθήνας είχαν αναρτήσει χτες τις τοποθετήσεις στην ιστοσελίδα και μετά από μια ώρα τις βγάλανε. Πήρα τηλ και μου είπαν ότι θα γίνει ανακοινοποίηση σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #207 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 02:11:05 μμ »
Σωστά, δεν είπα σε ποιά περιοχή :P Α Αθήνας οπως είπε και η μαρία12 και συγκεκριμένα για τα καλλιτεχνικά.Όντως και σε μας ακόμα δεν τα έχει βγάλει στο ιντερνετ η διεύθυνση.
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #208 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 03:44:47 μμ »
Συνάδελφοι να ρωτήσω το εξής και ευχαριστώ για προηγούμενες απαντήσεις.

Είμαι στη διάθεση της περιοχής Α' ,διαλέγω σχολείο πριν τους αποσπασμένους και υπάρχουν λειτουργικά κενά στην περιοχή Α' , Β' και Γ'.

Μπορώ με δική μου αίτηση και χωρίς να απαιτήσω οδοιπορικά (δεν ξέρω ακόμα αν καν ισχύουν) να τοποθετηθώ στις περιοχές Β', Γ'
ή πρέπει οπωσδήποτε να καλύψω κενό της  περιοχής Α';


Να αναφέρω ότι υπάρχουν μπόλικοι αποσπασμένοι για να καλύψουν όλα τα εναπομείνοντα κενά.
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #209 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 01:53:35 μμ »
Έχω να θέσω ένα σημαντικό και εξαιρετικά ΕΠΕΙΓΟΝ ερώτημα:

Πήρα απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ στην πρώτη φάση που έγινε στις αρχές Αυγούστου του 2012. Τα μόρια με τα οποία πήρα απόσπαση ήταν 38,667, τα οποία αναλύονται ώς εξής: Μόρια εκπαιδευτικής υπηρεσίας 9,667, Μόρια οικογενειακής κατάστασης 15, Μόρια εντοπιότητας 4, και Μόρια συνηπηρέτησης 10. Χθες που ανακοινώθηκαν οι τοποθετήσεις, στον πίνακα με τα μόρια φαίνονται 32,667 με εντοπιότητα και συνυπηρέτηση στον ίδιο δήμο. Η δικαιολογία που προέβαλαν είναι ότι υπολόγισαν τα μόρια της εντοπιότητας ως 4 και τα μόρια της συνυπηρέτησης ως 4 (όπως ακριβώς συμβαίνει με τις μεταθέσεις).
Ερωτώ λοιπόν: κατά πόσο είναι νόμιμη ο συγκεκριμένος υπόλογισμός μορίων από το ΠΥΣΔΕ απόσπασης;

Ήδη έχω καταθέσει ένσταση κατά της συγκεκριμένης Πράξης του ΠΥΣΔΕ επικαλούμενος τη σχετική εγκύκλιο των αποσπάσεων της 17-05-2012.

Θα παρακαλούσα να με βοηθήσετε με συγκεκριμένες απαντήσεις στοιχειθετημένες από εγκυκλίους, νόμους, Προεδρικά Διατάγματα κλπ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 520

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.