*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά  (Αναγνώστηκε 402467 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #252 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 01:49:06 μμ »
Τοποθετήθηκα 3/9 σε λειτουργικό κενό όντας στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. 2-3 εβδομάδες αργότερα προέκυψε λειτουργικό κενό -από απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ- σε σχολείο που είχα βάλει πριν από αυτό που τοποθετήθηκα στη δήλωση προτίμησής μου. Στο νέο κενό τοποθετήθηκε αποσπασμένος εντός ΠΥΣΔΕ. Δικαιούμαι να πάω σε αυτό το κενό; Έπρεπε να κάνω ένσταση ή δήλωση επανατοποθέτησης; Τουλάχιστον να το ξέρω για του χρόνου.
όχι, δεν έπρεπε να κάνεις ένσταση και δεν μπορούσες να κάνεις δήλωση επανατοποθέτησης εφόσον είχες τοποθετηθεί ήδη σε άλλο λειτουργικό κενό, για τις τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά οι διαθεσίτες των πυσδε/πυσπε προηγούνται των τοποθετήσεων σε λειτουργικά κενά όσων ήρθαν με απόσπαση ή ζητούν απόσπαση εντός πυσδε/πυσπε (αυτές οι 2 κατηγορίες συνεξετάζονται). Το κενό που αναφέρεις  προέκυψε μετά την τοποθέτηση σου (γι αυτό και δεν μπορούσες αρχικά να το δηλώσεις) κατά τη διαδικασία των αποσπάσεων εντός πυσδε, κάποιος ζήτησε να φύγει  με απόσπαση και έφυγε ,και στη θέση του πήγε ένας άλλος που ζητούσε απόσπαση εντός πυσδε και το δήλωσε.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2013, 01:51:18 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:12:26 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #253 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 08:01:57 μμ »
Εγώ διαφωνώ με την silkcut. Θεωρώ ότι έπρεπε να κάνεις αίτηση επανατοποθέτησης. Ακόμα μπορείς να κάνεις αλλά όσο προχωράει η χρονιά τόσο πιο δύσκολο είναι να πετύχεις επανατοποθέτηση, επειδή κάτι τέτοιο διαταράσει την λειτουργία των σχολείων.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #254 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 08:42:39 μμ »
θα συμφωνήσω με την  happiness.... Εξάλλου....απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ δεν υφίσταται νομικά!! Δεν υπάρχει ούτε ένα τόσο δα χωρίο οπουδήποτε που να λέει ότι επιτρέπονται. Ειδικά μάλιστα αν μετακινείς οργανικά ανήκοντα απο την μία στην άλλη περιοχή ( όταν αυτές ακόμα υπήρχαν).

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #255 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 08:59:17 μμ »
μου δημιουργήσατε μια απορία: αφού νομικά δεν υφίστανται οι αποσπάσεις εντός πυσδε (αν κατάλαβα καλά, ομολογώ ότι πρώτη φορά το διαβάζω) τότε γιατί όλα τα πυσδε τις κάνουν? δηλαδή όλα παρανομούν? και εμείς τι πρέπει να κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις? και η εγκύκλιος (π χ επί Διαμαντοπούλου) που έλεγε ότι τα κριτήρια μοριοδότησης των αποσπάσεων από πυσδε σε πυσδε, θα πρέπει να ισχύουν και για τις αποσπάσεις εντός πυσδε ώστε να υπάρχει ενιαίος τρόπος αντιμετώπισης των αποσπάσεων τι είναι? ::) ::)
όσο για τη αίτηση επανατοποθέτησης happiness: πάγια αρχή των περισσότερων πυσδε είναι να μην τις κάνουν δεκτές με πρόσχημα την εύρυθμη λειτουργία των σχολείων (ακόμα και στην αρχή του σχολικού έτους), εξαίρεση αποτελούν τα ΥΣ που έχουν το δικαίωμα να διαταράσσουν την εύρυθμη λειτουργία των σχολείων ακόμα και στα μέσα της χρονιάς με καταργήσεις τμημάτων και μετακινήσεις συναδέλφων για κάλυψη των κενών.. ;)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:12:26 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #256 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 09:32:33 μμ »
τις κάνουν για ...κοινωνικούς λόγους!!!!

ψάξε όσο θες τη νομοθεσία - αν βρεις κάπου που να λέει ότι η διαδικασία για αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ είναι αυτή και αυτή και οι αιτήσεις υποβάλλονται με συγκεκριμένες διαδικασίες και ημερομηνίες γράψε μου.

Η εγκύκιιος Διαμαντοπούλου αναφερόταν στα κριτήρια τοποθέτησης των αποσπασμένων από άλλα ΠΥΣΔΕ. Και επειδή βεβαια στο υπουργείο ξέρουν τι γίνεται, και πως ουσιαστικά δεν μπορούν να το αποφύγουν, είπαν τουλάχιστον να υπάρχει και μία "νομιμοφανής" διαδικασία....και στα υπόλοιπα ...μαγειρέματα.

Αλλά ας μου πει κάποιος το εξής: ποια ειναι αυτή η "ανάγκη της υπηρεσίας" που επιβάλλει να έρχεται απο την άκρη του νομού ο οργανικά ανήκων για να κάνει μάθημα σε σχολείο της πόλης, δίπλα απ΄το σπιτι του, και στην θέση του να μπαίνει κάποιος απο διάθεση; Μόνο ο οργανικά ανήκων δηλαδή ειναι άξιος να κάνει μάθημα στο συγκεκριμένο σχολείο; Και μάλιστα παίρνοντας τα μόρια της Κολωπετεινίτσας; Εγώ θα έλεγα να αρχίσετε να ψάχνεστε όλοι σιγά σιγά γιατί κάποιοι έχουν μόρια που ποτέ δεν υπηρέτησαν και φιγουράρουν και στις πρώτες θέσεις για βελτίωση ή οριστική τοποθέτηση.  ;) ;)

 
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #257 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 10:42:05 μμ »
αν ψαχνόμαστε λέει ;D

Μόνο που δεν βγάζουμε άκρη, Γιάννης κερνά και Γιάννης πίνει...

Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #258 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 10:45:02 μμ »
σε τοπικο επίπεδο, ξέρεις ας πούμε ποιος ενώ ανήκει αλλού βρέθηκε κάπου αλλού. Έχεις έννομο συμφέρον να μάθεις πώς και τι. Μη φοβάστε να ζητάτε να μάθετε λεπτομέρειες. Όπως έγραψες και αλλού, κάποιοι πατάνε στην άγνοια των εκπαιδευτικών και τους τουμπάρουν .... καιρός αυτό να σταματήσει.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #259 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 10:55:24 μμ »
πάντως εγώ προσωπικά το έψαξα κάποιες φορές, ζήτησα απαντήσεις (γραπτώς) και είτε δεν πήρα απάντηση (ποτέ) είτε πήρα την απάντηση "εμμένουμε στην απόφασή μας" σκέτο..  :o
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #260 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 11:01:42 μμ »
αν δεν πήρες απάντηση μπορείς να πάρεις αποζημίωση (γιατί προβλέπεται ΚΑΙ αυτό ) και μετά αρκει μια αναφορούλα και αυτοί που δεν σου απάντησαν πάνε αυτεπάγγελτα για απόλυση επειδη προκάλεσαν ζημιά στο δημόσιο απο πράξεις ή παραλείψεις τους ( αρ. 38 του υπαλληλικού κώδικα).

Αν η απάντηση που πήρες ήταν "εμμένουμε στην απόφασή μας" το πας κι εσύ ένα επίπεδο παραπάνω : εμμένω στα ερωτήματά μου , δώστε μου νόμους πάνω στους οποίους βασιστήκατε, δώστε μου ονόματα τύπου "ποιος αντικατέστησε αυτόν που αποσπάστηκε και με τι σχέση εργασίας " και όλα τα σχετικά. Άκρη θα βρεις, απλά θέλει υπομονή και επιμονή. Και φυσικά θέλει και γενικοτερη αφύπνιση. Κάποιες φορές ειναι προτιμότερο να κινούνται πολλοί μαζι όχι ένας ένας μόνος του αλλά και πάλι από κάπου πρέπιε να γινει η αρχή.

Καλό βράδυ!! Πάω να την πέσω!!! Αύριο με περιμένει πολλή δουλειά!!!  :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #261 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 10:18:49 μμ »
πολύ καλές εναλλακτικές, αυτό με την αποζημίωση ειδικά μου άρεσε ιδιαίτερα, και με την ευκαιρία θυμήθηκα το πρόστιμο των 300 (αν δεν κάνω λάθος) ευρώ προς τη Δ Δ Ε Δωδεκανήσου σχετικά πρόσφατα, μετά από καταγγελία συναδέλφου στο Σώμα Επιθεωρητών Ελεγκτών Δημόσιας Διοίκησης για μη χορήγηση πρακτικών σχετικών με τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά..βέβαια απ' ότι θυμάμαι μέχρι να γευτεί τη χαρά της δικαίωσης ο συνάδελφος πέρασαν κάτι χρόνια....αλλά τελικά ποτέ δεν είναι αργά...
Όντως από κάπου πρέπει να γίνει η αρχή, αλλά ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη...
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #262 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 10:33:34 μμ »
ένας κουκος δεν φέρνει την άνοιξη αλλά από την άλλη, η επανάσταση ξεκινάει πάντα απ΄τους τρελούς.

θεωρώ ότι όσα έχουν γίνει και όσα γίνονται , γίνονται ακριβώς επειδή πρώτον υπάρχει άγνοια και δεύτερον φοβος του τύπου "και τι θα καταφέρω μόνος μου"....

Καιρός να μαζευόμαστε όλοι όσοι θιγόμαστε και όχι αυτός που το πήρε χαμπάρι. Πχ αν κάποιος έχει πολλά μόρια και υπάρχει ένας που υποπτεύεται πως τα μόρια αυτά ειναι "μαϊμού" για ντεμέκ "ανάγκες της υπηρεσίας" και δε συμμαζεύεται, μαζεύει και όλους τους από κάτω που επίσης θίγονται και το ψάχνουν όλοι μαζί. Ειδικά σε μικρές περιοχές που ο ένας ξέρει τον άλλον, ξέρει και πώς υπηρέτησε, πού, πότε και γιατί. Ξέρεις παράδειγμα ότι ο Χ αποσπάστηκε απο το Κουφονήσι στη Νάξο για τις "ανάγκες της υπηρεσίας"  και άρα τσιμπάει μόρια Κουφονησίου; Ως εδώ καλά! Αλλά αν αυτός στο Κουφονήσι έχει οργανική και ήρθε να καλυψει λειτουργικό κενό στη Νάξο , δίπλα στο σπίτι του και στο Κουφονήσι εστάλη άλλος απο διάθεση ή ακόμα χειρότερα αναπληρωτής, τότε το ΠΥΣΔΕ πρέπει να σου εξηγήσει κάπως πώς και με ποια κριτήρια επελέγη ο οργανικά ανήκων στο Κουφονήσι να πάει στη Νάξο και δεν μπορούσε την ίδια δουλειά να την κάνει ο σε διάθεση (που ούτως ή άλλως περίσσευε δηλαδή ) ή ακόμα χειρότερα, γιατί προσελήφθη αναπληρωτής ( και βγήκε ένα έξοδο απο το πουθενά για το κράτος ) ώστε να βολευτεί ο ημέτερος.
Αυτά ειναι πράγματα που πρέπει να αρχίσετε να ψάχνετε. Ειδικά τώρα που με τις οργαννικές θα γινει σφαγή.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PanagiotisX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #263 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 06:32:00 μμ »
Είμαι λειτουργικά υπεράριθμος δάσκαλος.
Επειδή δεν υπάρχουν λειτουργικά κενά στην ομάδα του σχολείου μου και στην όμορη ομάδα... ΜΑΘΑΙΝΩ ότι το ΠΥΣΠΕ θέλει να μας τοποθετήσει μαζί με όσους ζητούν απόσπαση εντός ΠΥΣΠΕ.
Είναι νόμιμο αυτό;

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #264 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 09:54:13 μμ »
όχι, το ΠΥΣΠΕ πρέπει να σε τοποθετήσει συγκρινόμενο με τους διαθεσίτες βάσει μορίων μετάθεσης (το παρακάτω έγγραφο αναφέρεται σε β/θμια αλλά και στην α/θμια ισχύει η ίδια νομοθεσία)
http://www.pde.gr/index.php?topic=29107.msg689129#msg689129

μετά γίνονται οι τοποθετήσεις όσων θα έρθουν με απόσπαση και όσων ζητούν απόσπαση εντός (συνεξετάζονται βάσει μορίων απόσπασης)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #265 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 11:03:49 μμ »
όχι, το ΠΥΣΠΕ πρέπει να σε τοποθετήσει συγκρινόμενο με τους διαθεσίτες βάσει μορίων μετάθεσης (το παρακάτω έγγραφο αναφέρεται σε β/θμια αλλά και στην α/θμια ισχύει η ίδια νομοθεσία)
http://www.pde.gr/index.php?topic=29107.msg689129#msg689129

μετά γίνονται οι τοποθετήσεις όσων θα έρθουν με απόσπαση και όσων ζητούν απόσπαση εντός (συνεξετάζονται βάσει μορίων απόσπασης)

http://www.pde.gr/index.php?page=6657
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2013, 11:06:45 μμ από newseditor »
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158518
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 333
Σύνολο: 347

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.