*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά  (Αναγνώστηκε 402534 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #980 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 04:46:46 μμ »
Εγώ λοιπόν ρωτάω. Μπορεί ακόμα και το πιο μεγάλο πυσδε να έχει τοποθετήσει όλους τους μόνιμους ως 12 με 15 Σεπτεμβρίου ; Μικρές αλλαγές που ίσως γίνουν μετά, ας οδηγήσουν σε συμπλήρωση ωραρίου ή ας αφορούν αναπληρωτές ή ας δοθεί η δυνατότητα να διεκδικεί κάποιος σε δεύτερη φάση τα κενά αυτά και να πάει αναπληρωτής στην αρχική του τοποθέτηση. Γιατί να περιμένουν όλοι ως τον Οκτώβριο ; 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2016, 04:50:44 μμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:28:27 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #981 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 04:57:59 μμ »
Μπορεί να απαντήσει κανείς στην προηγούμενη ερώτησή μου;  Οργανικά υπεράριθμος στου οποίου το σχολείο υπάρχει συστεγαζόμενο που έχει ώρες της ειδικότητας. Μπορεί να διεκδικήσει ώρες σε άλλο σχολείο της ομάδας ως υπεράριθμος ή πρέπει να ζητήσει απόσπαση;

 Το λέω γιατί το ΠΔ λέει πως όταν υπάρχουν ώρες στην ομάδα σου δεν μπορείς να διεκδικήσεις σε όμορη ομάδα ως υπεράριθμος.
Θεωρείς δλδ ότι ο περιορισμός κενό στην ομάδα - δεν μπορώ να διεκδικήσω κενό στην όμορη, μεταφέρεται στο κενό στο συστεγαζόμενο - δεν μπορώ να διεκδικήσω κενό στην ομάδα;
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #982 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 05:04:24 μμ »
Εγώ λοιπόν ρωτάω. Μπορεί ακόμα και το πιο μεγάλο πυσδε να έχει τοποθετήσει όλους τους μόνιμους ως 12 με 15 Σεπτεμβρίου ; Μικρές αλλαγές που ίσως γίνουν μετά, ας οδηγήσουν σε συμπλήρωση ωραρίου ή ας αφορούν αναπληρωτές ή ας δοθεί η δυνατότητα να διεκδικεί κάποιος σε δεύτερη φάση τα κενά αυτά και να πάει αναπληρωτής στην αρχική του τοποθέτηση. Γιατί να περιμένουν όλοι ως τον Οκτώβριο ;
Προφανώς κ μπορούν, αλλά πότε οι παραστάσεις, πότε οι νέες αποφάσεις, περιπλέκουν τα πράγματα.. :)..
Αλλά είπαμε ..φέτος δεν θα πάτε τόσο μακριά ούτως ή άλλως..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #983 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 05:06:36 μμ »
Εγώ λοιπόν ρωτάω. Μπορεί ακόμα και το πιο μεγάλο πυσδε να έχει τοποθετήσει όλους τους μόνιμους ως 12 με 15 Σεπτεμβρίου ; Μικρές αλλαγές που ίσως γίνουν μετά, ας οδηγήσουν σε συμπλήρωση ωραρίου ή ας αφορούν αναπληρωτές ή ας δοθεί η δυνατότητα να διεκδικεί κάποιος σε δεύτερη φάση τα κενά αυτά και να πάει αναπληρωτής στην αρχική του τοποθέτηση. Γιατί να περιμένουν όλοι ως τον Οκτώβριο ;
Αυτό με τον Οκτώβρη μπορεί να συνέβαινε στο δικό σας. Εγώ για 3 μεγάλα πύσδε που ξέρω (Πειραιάς, Γ΄ Αθήνας και Δ΄ Αθήνας) δεν τοποθετούν τον Οκτώβρη, αλλά τέλος Σεπτέμβρη. Μόνο τότε με την αύξηση του ωραρίου και με τις εκλογές είχε δημιουργηθεί θέμα. Εγώ που είμαι τελευταία στην τοποθέτηση, καθώς συνήθως είμαι με απόσπαση μέχρι τέλος Σεπτέμβρη έχω τοποθετηθεί.Τα δε μικρά πύσδε έχουν τελειώσει πριν τις 11 Σεπτέμβρη. Οπότε, η εγκύκλιος άλλους σκοπούς εξυπηρετεί.

Δεν μπορεί στο όνομα του ότι κάποια πύσδε τοποθετούν Οκτώβρη να ισοπεδώνονται τα πάντα!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2016, 05:08:37 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:28:27 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #984 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 05:12:39 μμ »
Δεν μου απάντησες όμως. Μπορεί να γίνει αυτό που λέω; Είναι σωστό να γίνει ή όχι; 

Αποσυνδεδεμένος MATRIX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Αστειεύομαι.
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #985 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 05:53:57 μμ »
Θεωρείς δλδ ότι ο περιορισμός κενό στην ομάδα - δεν μπορώ να διεκδικήσω κενό στην όμορη, μεταφέρεται στο κενό στο συστεγαζόμενο - δεν μπορώ να διεκδικήσω κενό στην ομάδα;

Ε δε θα έπρεπε; Ή μπορεί ο κάθε υπεράριθμος της ίδιας ομάδας να σου πάρει ώρες απ'το συστεγαζόμενο ή δεν μπορείς ούτε εσύ να πάρεις άλλο κενό εκτός απ'αυτό.

Δηλαδή , ουσιαστικά θεωρεί τα συστεγαζόμενα σαν ένα σχολείο. Εφόσον συμπληρνεις στο συστεγαζόμενο, δεν είσαι υπεράριθμος. Άρα πρέπει να ζητήσεις απόσπαση. Για μένα είναι ξεκάθαρο.

Αποσυνδεδεμένος MATRIX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Αστειεύομαι.
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #986 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 06:06:29 μμ »
Για τις ειδικότητες που πήραν τρίτη ανάθεση ,ο Οκτώβριος θα είναι μακρύς.

Και θέτω άλλο ένα ερώτημα. Στο σχολείο μου υπάρχουν ώρες γ' ανάθεσης αλλά το ΠΥΣΔΕ με στέλνει για συμπλήρωση σε άλλο σχολείο καθώς η γ'ανάθεση ενεργοποιείται τον Οκτώβριο. Μπορώ να επιστρέψω στο σχολείο μου εφόσον δεν καλυφθεί το κενό μέχρι τον Οκτώβριο;

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #987 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 07:11:15 μμ »
Δεν μου απάντησες όμως. Μπορεί να γίνει αυτό που λέω; Είναι σωστό να γίνει ή όχι;
Νομίζω ότι σου απάντησα! Σε μεγάλα πύσδε (γ΄Αθήνας, δ΄ Αθήνας και Πειραιάς) οι τοποθετήσεις (όλες όμως) γίνονται τέλος Σεπτέμβρη. Αυτό το θεωρώ ένα λογικό χρονικό πλαίσιο προκειμένου να γίνουν οι εξετάσεις, να οριστούν τα τμήματα, να βγουν τα κενά σωστά και να τηρηθούν οι προθεσμίες που προβλέπει το προεδρικό διάταγμα για τις τοποθετήσεις.  Λαμβάνοντας υπόψιν το προεδρικό διάταγμα και την παράμετρο των μετεγγραφών και των εξετάσεων οι τοποθετήσεις ολοκληρώνονται άνετα στα τέλη Σεπτέβρη (όχι 15 που λες εσύ, γιατί τότε δε θα υπήρχαν τα χρονικά περιθώρια που δίνει το προεδρικό διάταγμα για αιτήσεις και ενστάσεις στους μόνιμους)

Φυσικά και τα παιδιά δεν μπορούν να μένουν επί 1,5 μήνα χωρίς καθηγητή, αλλά δεν μπορούμε να αφήνουμε και το υπουργείο να καταστρατηγεί τα πάντα, στ' όνομα ότι κάποια πύσδε μπορεί να πιεστούν και να κάνουν πιο γρήγορα. Ναι, να έχουμε εκπαιδευτικούς γρήγορα στα σχολεία (και εγώ μητέρα παιδιού είμαι στη δευτεροβάθμια), αλλά όχι τους εκπαιδευτικούς έξω από το γραφείο του πύσδε να κάνουν συνεχώς ενστάσεις. Άλλωστε, η εγκύκλιος του υπουργείου δε θέλει να λύσει προβλήματα, αλλά να δημιουργήσει την εικόνα ότι υπάρχουν πλεονάσματα, ώστε να αποδείξει ότι λέμε ψέματα περί ελλείψεων, αλλά και να πάρει λιγότερους αναπληρωτές. Αν ήθελε το υπουργείο να συντονιστούν όλα τα πύσδε θα έπρεπε να πει "μέχρι 25 Σεπτεμβρίου ολοκληρώστε τη διαδικασία", έπρεπε, όπως πέρυσι και τις άλλες χρονιές να στείλει αναπληρωτές σύμφωνα με την εκτίμηση των διευθύνσεων. Εγώ, πάντως, δεν είδα με αυτή τη μέθοδο αναπληρωτές αν περισσεύουν, μάλλον το αντίθετο. Άρα, τι προσπαθούν να κάνουν. Μάλλον το προφανές!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2016, 07:26:52 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #988 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 07:13:57 μμ »
Ε δε θα έπρεπε; Ή μπορεί ο κάθε υπεράριθμος της ίδιας ομάδας να σου πάρει ώρες απ'το συστεγαζόμενο ή δεν μπορείς ούτε εσύ να πάρεις άλλο κενό εκτός απ'αυτό.

Δηλαδή , ουσιαστικά θεωρεί τα συστεγαζόμενα σαν ένα σχολείο. Εφόσον συμπληρνεις στο συστεγαζόμενο, δεν είσαι υπεράριθμος. Άρα πρέπει να ζητήσεις απόσπαση. Για μένα είναι ξεκάθαρο.
Για μένα δεν είναι πάντως γιατί τα περί υπεραριθμιών ρυθμίζονται από τα γνωστά πδ, κ δεν μπορεί να τα αντικαταστήσει μια υα. Επιπλέον οι "οργανικές" είναι σε 1 σχολείο κ αυτό επίσης δεν αλλάζει με μια υα οδηγιών τοποθετήσεων.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #989 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 07:24:41 μμ »
Για τις ειδικότητες που πήραν τρίτη ανάθεση ,ο Οκτώβριος θα είναι μακρύς.

Και θέτω άλλο ένα ερώτημα. Στο σχολείο μου υπάρχουν ώρες γ' ανάθεσης αλλά το ΠΥΣΔΕ με στέλνει για συμπλήρωση σε άλλο σχολείο καθώς η γ'ανάθεση ενεργοποιείται τον Οκτώβριο. Μπορώ να επιστρέψω στο σχολείο μου εφόσον δεν καλυφθεί το κενό μέχρι τον Οκτώβριο;
Η γ ανάθεση δόθηκε για να κλείσουν όπως όπως τρύπες κενών κ ωραρίων συναδέλφων που θα παραμένουν σε εκκρεμότητα μετά κ τις προσλήψεις αναπληρωτών.
Οι ώρες της δικής σου γ ανάθεσης πιθανότατα θα έχουν καλυφθεί μέχρι τότε από τη β ή και την α ανάθεση κάποιων άλλων συναδέλφων. Αν πάλι δεν γίνει αυτό κ μείνουν κενές μέχρι τότε, ποιος θα πάει στο σχολείο που σε έστειλαν τώρα για συμπλήρωση;
Αλλά κ να βρεθεί για ν ανταλλάξετε δύσκολο να το δεχτεί υσ, για την εύρυθμη λειτουργία των σχολείων.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2016, 07:27:07 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος MATRIX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Αστειεύομαι.
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #990 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 07:54:13 μμ »
Η γ ανάθεση δόθηκε για να κλείσουν όπως όπως τρύπες κενών κ ωραρίων συναδέλφων που θα παραμένουν σε εκκρεμότητα μετά κ τις προσλήψεις αναπληρωτών.
Οι ώρες της δικής σου γ ανάθεσης πιθανότατα θα έχουν καλυφθεί μέχρι τότε από τη β ή και την α ανάθεση κάποιων άλλων συναδέλφων. Αν πάλι δεν γίνει αυτό κ μείνουν κενές μέχρι τότε, ποιος θα πάει στο σχολείο που σε έστειλαν τώρα για συμπλήρωση;
Αλλά κ να βρεθεί για ν ανταλλάξετε δύσκολο να το δεχτεί υσ, για την εύρυθμη λειτουργία των σχολείων.

Το παράδειγμα δεν είναι προσωπικό.

 Δόθηκε γ'ανάθεση στη φυσική και στα μαθηματικά γιατί υπάρχουν τεράστιες ελλείψεις και πάρα πολλά κενά δε θα έχουν καλυφθεί.Είναι λοιπόν σίγουρο πως θα ενεργοποιηθεί η γ'ανάθεση . Σίγουρά επίσης  κάποιοι μηχανικοί και πληροφορικοί θα έχουν συμπληρώσει σε άλλο σχολείο ενώ δικαιούνται ώρες γ ανάθεσης στο σχολείο τους. Το θεωρείς λογικό και νόμιμο να έρθει άλλος στο σχολείο σου για να πάρει τις ώρες σου; Το τι θα κάνει το άλλο σχολείο που έχεις τοποθετηθεί είναι άλλο θέμα. Εσύ διαιωματικά επιστρέφεις στο σχολείο σου .

Αποσυνδεδεμένος MATRIX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Αστειεύομαι.
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #991 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 08:00:39 μμ »
Για μένα δεν είναι πάντως γιατί τα περί υπεραριθμιών ρυθμίζονται από τα γνωστά πδ, κ δεν μπορεί να τα αντικαταστήσει μια υα. Επιπλέον οι "οργανικές" είναι σε 1 σχολείο κ αυτό επίσης δεν αλλάζει με μια υα οδηγιών τοποθετήσεων.

Όπως ξέρεις, κάθε χρόνο εφαρμόζεται η  εγκύκλιος του εκάστοτε υπουργού . Τα τελευταία χρόνια βέβαια γιατί παλιά εφαρμοζόταν ο νόμος του μεγαλύτερου βύσματος. Αν κινηθεί κάποιος νομικά κατά της εγκυκλίου τότε αλλάζει το πράγμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #992 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 08:21:05 μμ »
Σε μεγάλα πύσδε (γ΄Αθήνας, δ΄ Αθήνας και Πειραιάς) οι τοποθετήσεις (όλες όμως) γίνονται τέλος Σεπτέμβρη. Αυτό το θεωρώ ένα λογικό χρονικό πλαίσιο προκειμένου να γίνουν οι εξετάσεις, να οριστούν τα τμήματα, να βγουν τα κενά σωστά και να τηρηθούν οι προθεσμίες που προβλέπει το προεδρικό διάταγμα για τις τοποθετήσεις.  Λαμβάνοντας υπόψιν το προεδρικό διάταγμα και την παράμετρο των μετεγγραφών και των εξετάσεων οι τοποθετήσεις ολοκληρώνονται άνετα στα τέλη Σεπτέβρη (όχι 15 που λες εσύ, γιατί τότε δε θα υπήρχαν τα χρονικά περιθώρια που δίνει το προεδρικό διάταγμα για αιτήσεις και ενστάσεις στους μόνιμους)

Οι εξετάσεις δεν μπορούν να γίνονται και ταυτόχρονα να προχωράνε και οι διαδικασίες τοποθετήσεων ;
Στην τελική ας βγει ένα νέο προεδρικό διάταγμα που θα κάνει λίγο πιο σύντομες τις διαδικασίες για να γίνονται οι τοποθετήσεις εως 15/9 .  Αφού δεν θέλουμε να μένουν τα παιδιά χωρίς καθηγητές , αυτό πρέπει να ζητάμε και να μην αφήνουμε τα πυσδε να πηγαίνουν με το πάσο τους .   

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #993 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 08:23:28 μμ »
Matrix
ΥΑ δεν καταργεί ΠΔ, το 2ο υπερισχύει.
Αν η ΥΑ του Φίλη κατά την εφαρμογή της παράγει αποτελέσματα που δεν συμφωνούν με τα σχετικά ΠΔ , πρέπει να τροποποιηθεί.
Ίσως τα ΥΣ να έχουν ήδη ζητήσει διευκρινίσεις.
Θα δείξει.
Όσον αφορά το θέμα της επιστροφής στην οργανική για συμπλήρωση με β ανάθεση, μη μένεις στο δικαιωματικά, πρέπει ο ενδιαφερόμενος να το κυνηγήσει.
Υπάρχουν πολλά παρόμοια κακά προηγούμενα σε εποχές που δεν υπήρχαν μεν γ αναθέσεις, αλλά άλλαζαν οι υα αναθέσεων εν μέσω λειτουργικών τοποθετήσεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2016, 08:28:05 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 373

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.