*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά  (Αναγνώστηκε 404775 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #994 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 08:29:37 μμ »
Εγώ λοιπόν ρωτάω. Μπορεί ακόμα και το πιο μεγάλο πυσδε να έχει τοποθετήσει όλους τους μόνιμους ως 12 με 15 Σεπτεμβρίου ; Μικρές αλλαγές που ίσως γίνουν μετά, ας οδηγήσουν σε συμπλήρωση ωραρίου ή ας αφορούν αναπληρωτές ή ας δοθεί η δυνατότητα να διεκδικεί κάποιος σε δεύτερη φάση τα κενά αυτά και να πάει αναπληρωτής στην αρχική του τοποθέτηση. Γιατί να περιμένουν όλοι ως τον Οκτώβριο ;
Προφανώς κ μπορούν, αλλά πότε οι παραστάσεις, πότε οι νέες αποφάσεις, περιπλέκουν τα πράγματα.. :)..
Αλλά είπαμε ..φέτος δεν θα πάτε τόσο μακριά ούτως ή άλλως..
Όχι μόνο φέτος...  Θα είμαι και τα επόμενα 25 χρόνια  διαθεσίτης ...   :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2016, 08:31:16 μμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:06:38 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #995 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 08:34:26 μμ »
Οι εξετάσεις δεν μπορούν να γίνονται και ταυτόχρονα να προχωράνε και οι διαδικασίες τοποθετήσεων ;
Στην τελική ας βγει ένα νέο προεδρικό διάταγμα που θα κάνει λίγο πιο σύντομες τις διαδικασίες για να γίνονται οι τοποθετήσεις εως 15/9 .  Αφού δεν θέλουμε να μένουν τα παιδιά χωρίς καθηγητές , αυτό πρέπει να ζητάμε και να μην αφήνουμε τα πυσδε να πηγαίνουν με το πάσο τους .
Προφανώς μπορούνε, δλδ τα προηγούμενα χρόνια που δίνονταν κενά πλεονάσματα 1/9 δεν έτρεχε η εξεταστική του Σεπτέμβρη;;
Τώρα έδωσαν τα γνωστά κενά αρχικά κ μετά ζήτησαν κ τις β αναθέσεις για επικαιροποίηση κενών. Το λάθος ήταν στο 2/9 τελειώνουν όλα, αν αυτό ήταν πχ 7/9 πολλά θα είχαν αποφευχθεί.
Κ αυτά τα πδ του 1997 χρήζουν επικαιροποίησης.εν έτει 2016.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2016, 08:37:57 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #996 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 08:37:34 μμ »
Ερώτηση για οποιον ξέρει.
μεταξύ φυσικού με 20 ώρες ωράριο και δύο μαθηματικών με 18 ώρες ο καθένας, ποιος προηγείται στην ανάθεση 4 ώρων γεωγραφίας με βάση το νέο ΦΕΚ και το γεγονός ότι ο φυσικός δεν ξεπερνα τις 11 ώρες β ανάθεση (αν πάρει τις 4 ώρες). ΠΕ15 δεν υπάρχει. Οι μαθηματικοί τι θα κάνουν αν μείνουν με 16 ώρες ο καθένας. Στο γυμνασιο δεν υπάρχουν 2ωρα μαθηματικά.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #997 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 08:38:34 μμ »
Κ αυτά τα πδ του 1979 χρήζουν επικαιροποίησης.εν έτει 2016.

Ε ναι , τότε τους έστελναν τα κενά με τα ταχυδρομικά περιστέρια , τώρα υπάρχει και το διαδίκτυο.  Αιτήσεις ηλεκτρονικά και όλα τα καλά. Πολύ λέω 15/9 με παρέσυρε η LK .  Στον αγιασμό όλοι στα σχολεία τους. Αυτό πρέπει να ζητάμε. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:06:38 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #998 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 08:45:17 μμ »
 :)
Του 1997 ;)
Το διόρθωσα στο αρχικό μου μνμ..
Πρόσφατα πράγματα..
Πάντως είναι απαράδεκτο στην ηλεκτρονική εποχή να μένουμε σε ότι κ όπως το κάναμε πΧ... :)
Όλοι στα σχολεία στον αγιασμό είναι εφικτό.
Κ όπου απαιτούνται συμπληρώσεις μετά.. :)

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2016, 08:47:02 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #999 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 08:57:13 μμ »
2 μεγάλα λάθη έκανε το υπουργείο.
Οι υα αναθέσεων έπρεπε να είχαν βγει έγκαιρα κ σε κάθε περίπτωση πριν την έναρξη της διαδικασίας.
Κι αυτό το 2/9 πρωί τέλος αιτήσεων κ 2/9 μεσημέρι τέλος τοποθετήσεων  :o :o εκθέτει κ όσους το εισηγήθηκαν κ όσους δέχτηκαν να εφαρμόσουν αυτή την εισήγηση.
Κ  έδωσαν κ πατήματα για εκμετάλλευση..
ΥΓ: με την ίδια "λογική" το φεκ των τετραμήνων στα γυμνάσια θα βγει κατά το τέλος του α τριμήνου;;; ;D ;D
Πάλι καλά που κατάλαβαν ότι το 4+2 γυμνάσιο λύκειο είναι ανεφάρμοστο.. :P
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2016, 09:07:16 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1000 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 09:08:25 μμ »
Όλοι στα σχολεία στον αγιασμό είναι εφικτό.
Κ όπου απαιτούνται συμπληρώσεις μετά.. :)

Έτσι. Αυτονόητα πράγματα.  :)

Αποσυνδεδεμένος Στρουμφάκι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1001 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 09:33:49 μμ »
Τι εννοείς ότι χάσαμε το δικαστήριο; Εγώ απλώς ξέρω ότι δεν ξαναβγήκε η εγκύκλιος την επόμενη χρονιά και ότι είχαμε κάνει ασφαλιστικά μέτρα (κι εγώ συμμετείχα) για την εφαρμογή της εγκυκλίου. Μπορείς να το διευκρινίσεις καλύτερα;
Το καλοκαίρι του 2014 έγινε το δικαστήριο και δεν δικαιωθήκαμε οι ΠΕ 02 ως προς το να παίρνουν την ιστορία πρώτα όλοι οι φιλόλογοι που βρίσκονται στη διεύθυνση (στη διάθεση, αποσπασμένοι κτλ.) .Άλλωστε αυτό φάνηκε και τις επόμενες χρονιές στις αναθέσεις και φέτος στην κατανομή ειδικά των γυμνασίων.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1002 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 09:58:47 μμ »
Σύμφωνα με το νόμο, knkn, η διαδικασία των τοποθετήσεων διαρκεί περίπου 10 μέρες, για να πάμε όλοι με τη σωστή σειρά. Αν τοποθετηθούμε όλοι μέχρι τις 11 Σεπτέμβρη, σημαίνει ότι τα κενά πρέπει να βγουν 1 Σεπτέμβρη. Αυτό έγινε με την υπουργική απόφαση και είδες τα αποτελέσματα. Για να έχεις τα κενά 1 Σεπτέμβρη θα πρέπει να γίνονται οι μετεγγραφές και οι εγγραφές τον Ιούνιο, να μην έχεις μετεξεταστέους, να μην έχεις αναθέσεις μετά την ανακοίνωση των κενών. Προϋποθέτει το χρονοδιάγραμμά σου τέτοια πράγματα. Το χρονοδιάγραμμα που προβλέπει το προεδρικό διάταγμα και καταστρατηγεί με την απόφασή του ο Φίλης μειώνει τα λάθη και τις καραμπόλες. Όταν έρχεται η σειρά σου να δηλώσεις, δηλαδή, έχουν διορθωθεί τα λάθη και οι ενστάσεις έχουν εξεταστεί. Γι αυτό ακριβώς και τα περισσότερα πύσδε της Αττικής εκεί τελείωναν τις τοποθετήσεις, στα τέλη Σεπτέμβρη. Ε, και δεν είναι κακό (από την άποψη της μητέρας σου το λέω) να περιμένει μια εβδομάδα το παιδί μου για καθηγητή. Το πρόβλημα θα είναι μεγαλύτερο αν αυτός ο καθηγητής έρθει και φύγει ή δεν έρθει καθόλου.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1003 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 10:01:09 μμ »

Πάλι καλά που κατάλαβαν ότι το 4+2 γυμνάσιο λύκειο είναι ανεφάρμοστο.. :P
Αυτό από πού το συμπέρανες; Αφού το επεξεργάζονται, μαζί με την αλλαγή του τρόπου εισαγωγής στα ΑΕΙ.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1004 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 10:08:54 μμ »
Αυτό από πού το συμπέρανες; Αφού το επεξεργάζονται, μαζί με την αλλαγή του τρόπου εισαγωγής στα ΑΕΙ.
Το διάβασα σήμερα στο esos τόπε ο ίδιος.
Σύμφωνα με το νόμο, knkn, η διαδικασία των τοποθετήσεων διαρκεί περίπου 10 μέρες, για να πάμε όλοι με τη σωστή σειρά. Αν τοποθετηθούμε όλοι μέχρι τις 11 Σεπτέμβρη, σημαίνει ότι τα κενά πρέπει να βγουν 1 Σεπτέμβρη. Αυτό έγινε με την υπουργική απόφαση και είδες τα αποτελέσματα. Για να έχεις τα κενά 1 Σεπτέμβρη θα πρέπει να γίνονται οι μετεγγραφές και οι εγγραφές τον Ιούνιο, να μην έχεις μετεξεταστέους, να μην έχεις αναθέσεις μετά την ανακοίνωση των κενών. Προϋποθέτει το χρονοδιάγραμμά σου τέτοια πράγματα. Το χρονοδιάγραμμα που προβλέπει το προεδρικό διάταγμα και καταστρατηγεί με την απόφασή του ο Φίλης μειώνει τα λάθη και τις καραμπόλες. Όταν έρχεται η σειρά σου να δηλώσεις, δηλαδή, έχουν διορθωθεί τα λάθη και οι ενστάσεις έχουν εξεταστεί. Γι αυτό ακριβώς και τα περισσότερα πύσδε της Αττικής εκεί τελείωναν τις τοποθετήσεις, στα τέλη Σεπτέμβρη. Ε, και δεν είναι κακό (από την άποψη της μητέρας σου το λέω) να περιμένει μια εβδομάδα το παιδί μου για καθηγητή. Το πρόβλημα θα είναι μεγαλύτερο αν αυτός ο καθηγητής έρθει και φύγει ή δεν έρθει καθόλου.
Αυτό δεν έγινε με την ΥΑ..
Αυτό γινόταν και πριν..πχ..
Σε ένα από τα μεγάλα πύσδε στα οποία κινείσαι τα τελευταία χρόνια, συγκεκριμένα  πριν 3 χρόνια, τη μέρα του αγιασμού πήγαν οι της α φάσης κ παρουσιάστηκαν στα σχολεία..
Ήμουν κι εγώ εκεί.. :)
Τα κενά είχαν ζητηθεί 1/9 δε θυμάμαι αν είχαν ανακοινωθεί 1/9 ή 2/9..
Το ίδιο μεγάλο πύσδε 1 χρόνο νωρίτερα είχε τελειώσει με την α φάση υπεράριθμων, διαθεσιτών κ αποσπασμένων από την 1η βδομάδα του Σεπτέμβρη..
Οι προθεσμίες κ όχι μόνο του πδ πρέπει να επικαιροποιηθούν..
Τότε  τις κάναμε χειροκίνητα..
Τώρα σχεδόν όλα ηλεκτρονικά..
Γι αυτό υπήρχαν τότε αυτές οι προθεσμίες...
Έτσι για να μην υπάρχουν δικαιολογίες κ εκμετάλλευση.. :)

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2016, 10:21:18 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1005 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 10:16:02 μμ »
Δηλαδή, κατά τη γνώμη σου, 1/9 τα σχολεία μπορούν να δώσουν κενά; Γιατί εγώ άλλα είδα φέτος!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1006 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 10:19:53 μμ »
Απάντησα παραπάνω ;)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1007 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 10:29:32 μμ »
Και για να το συνειδητοποιήσετε καλύτερα, αυτή η βιασύνη εσάς βλάπτει που είστε οργανικά ανήκοντες στα πύσδε σας και όχι εμένα που είμαι αποσπασμένη και το εξηγώ αμέσως:
α) εγώ πάντα ως αποσπασμένη κάνω αίτηση μέσα σε μια μέρα. Για μας πολλές φορές ούτε ανακοίνωση δε βγαίνει. Πάμε στη δευτεροβάθμια και βλέπουμε από μια φωτοτυπία τα κενά και δηλώνουμε. Σε τέτοια εκτίμηση μας έχουν. Για μένα φέτος τίποτα δεν άλλαξε, για να εξηγούμαστε.
β) Τα κενά σε αυτή τη φάση (τουλάχιστον σε αυτό το πύσδε που ξέρω εγώ τόσα χρόνια) είναι τα 3/4 των πραγματικών κενών, γιατί ολοκληρωμένη εικόνα των κενών θα έχουμε τέλος του μήνα. (αυτό το δήλωσε και ο ίδιος ο διευθυντής της δευτεροβάθμιας) Εγώ, σε πρώτη φάση δε θα τοποθετηθώ, γιατί πρώτα πρέπει να τοποθετηθούν οι υπεράριθμοι και οι διαθεσίτες και τα κενά δε φτάνουν και για μένα.  Όταν κληθώ να ξαναδηλώσω, εγώ θα έχω να επιλέξω και νέα κενά που θα έχουν βγει, ενώ εσείς όχι, γιατί αν έχετε δηλώσει το σχολείο και έχετε τοποθετηθεί, τότε η ένστασή σας δεν μπορεί να δικαιωθεί. (και αυτή διευκρίνιση του προϊσταμένου μας ήταν). Συνεπώς, δεν είμαι εγώ αυτή που θα έπρεπε να θέλει να τηρηθεί η πεπατημένη, αλλά εσείς.  ;)

Και ως προς την απάντησή σου, Silkcut, για τα κενά και πότε πρέπει να δίνονται έχω μπερδευτεί. Συμπεραίνω ότι θεωρείς εφικτό την 1 Σεπτέμβρη, αρκεί να μην υπάρχουν ανακατατάξεις; Αυτό, να σε πληροφορήσω απαιτούν και οι αιρετοί και όλοι εδώ μέσα, αλλά δυστυχώς το υπουργείο δεν το κάνει. Κι όσο δεν το κάνει, δεν μπορούν τα κενά να δίνονται 1 Σεπτέμβρη, αν κατάλαβα καλά το πνεύμα των απαντήσεών σου.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159735
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 393
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 346
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.