*

Αποστολέας Θέμα: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 219749 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 04, 2008, 10:58:07 πμ »
ναι και εγω τωρα που το θυμαμαι το α ειναι.δεν ηξερα τα υπολοιπα αλλα ηξερα απο το γνωστικο οτι ο ''Υμνος'' δεν ηταν αποσπασματικος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:56:58 »

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 04, 2008, 11:51:01 πμ »

...και κάτι για τις γραμματολογίες...Πολίτης και Δημαράς είναι για όσους έχουν χρόνο να
(εκ)- παιδεύονται...ετεροχρονισμένα...διαβάστε, αποδελτιώστε, διαγραμματοποιείστε τις εισαγωγές όλων των σχολικών...εμένα αυτό μου πρόσφερε ένα 80 κι ένα 87...[/b]

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ


Δηλαδή VICA θες να μας πεις ότι όσοι διαβάζουνε μια γραμματολογία και όχι μόνο τα σχολικά βιβλία δεν έχουν εκπαιδευτεί και μορφωθεί στο πανεπιστήμιο;;; Καταπληκτική λογική και κυρίως πολύ συναδελφική!! Και για πες μας: πώς απάντησες στις κουφές ερωτήσεις γραμματολογίας του διαγωνισμού;;Μόνο με βάση τις εισαγωγές των σχολικών βιβλίων; Δώσε μας κάποια παραδείγματα.....αν μπορείς........
Νομίζω ότι όσοι είναι διορισμένοι ή διοριστέοι και γράφουν σε topics για υποψήφιους του ΑΣΕΠ, θα πρέπει να προσέχουν πολύ αυτά που λένε και αυτά που έχουν να προτείνουν και όχι να πετάνε αφ' υψηλού μπαρούφες ( π.χ. εσείς που κάθεστε να διαβάζετε γραμματολογίες και τα ρέστα είστε αστοιχείωτοι!!!). Εσύ VICA δε νομίζω ότι βοηθάς με το αφοριστικό σου στυλάκι.....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2008, 12:04:58 μμ από apuleius »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 04, 2008, 12:04:49 μμ »
Εδώ ρε παιδιά, η ερώτηση αυτή για τον Καριωτάκη, δεν υπάρχει καμία απάντηση , ούτε το α) ούτε το β), ούτε τ γ) στον Λ. Πολίτη, όχι στα σχολικά να το βρούμε!!! Μόνο για τον Στρ. Τσίρκα λέει ότι είναι ψευδώνυμο, αλλά και αυτό μόνο να ξέρεις (άντε και να το φανταστείς), τα άλλα 3;

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 04, 2008, 12:08:06 μμ »
παρανοησες νομιζω το πνευμα της...νομιζω πως μιλα για το "παιδεμα" του ασεπ και οτι στα γεραματα οι περισσοτεροι ξαναδιαβαζουμε... :'(
εγω τουλαχιστον αυτο καταλαβα... ::)

...και κάτι για τις γραμματολογίες...Πολίτης και Δημαράς είναι για όσους έχουν χρόνο να
(εκ)- παιδεύονται...ετεροχρονισμένα...διαβάστε, αποδελτιώστε, διαγραμματοποιείστε τις εισαγωγές όλων των σχολικών...εμένα αυτό μου πρόσφερε ένα 80 κι ένα 87...[/b]

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ


Δηλαδή VICA θες να μας πεις ότι όσοι διαβάζουνε μια γραμματολογία και όχι μόνο τα σχολικά βιβλία δεν έχουν εκπαιδευτεί και μορφωθεί στο πανεπιστήμιο;;; Καταπληκτική λογική και κυρίως πολύ συναδελφική!! Και για πες μας: πώς απάντησες στις κουφές ερωτήσεις γραμματολογίας του διαγωνισμού;;Μόνο με βάση τις εισαγωγές των σχολικών βιβλίων; Δώσε μας κάποια παραδείγματα.....αν μπορείς........
Νομίζω ότι όσοι είναι διορισμένοι ή διοριστέοι και γράφουν σε topics για υποψήφιους του ΑΣΕΠ, θα πρέπει να προσέχουν πολύ αυτά που λένε και αυτά που έχουν να προτείνουν και όχι να πετάνε αφ' υψηλού μπαρούφες ( π.χ. εσείς που κάθεστε να διαβάζετε γραμματολογίες και τα ρέστα είστε αστοιχείωτοι!!!). Εσύ VICA δε νομίζω ότι βοηθάς με το αφοριστικό σου στυλάκι.....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2008, 12:10:04 μμ από vifo »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:56:58 »

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 04, 2008, 12:08:23 μμ »
παιδια μην ψαχνετε αδικα απαντηση
ολα ειναι ενα κολπο
αν υπηρχαν σωστες απαντησεις βιβλιογραφια κλπ εγκυρη και γραφαμε ολοι τοτε τι θα μας κανανε;
δε θα ειχαν δικαιολογια
οποτε τωρα βαζουν ακυρα θεματα για να μας δουλευουν
μην το ψαχνετε

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 04, 2008, 12:19:18 μμ »
παρανοησες νομιζω το πνευμα της...νομιζω πως μιλα για το "παιδεμα" του ασεπ και οτι στα γεραματα οι περισσοτεροι ξαναδιαβαζουμε... :'(
εγω τουλαχιστον αυτο καταλαβα... ::)

...και κάτι για τις γραμματολογίες...Πολίτης και Δημαράς είναι για όσους έχουν χρόνο να
(εκ)- παιδεύονται...ετεροχρονισμένα...διαβάστε, αποδελτιώστε, διαγραμματοποιείστε τις εισαγωγές όλων των σχολικών...εμένα αυτό μου πρόσφερε ένα 80 κι ένα 87...[/b]

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ



Δηλαδή VICA θες να μας πεις ότι όσοι διαβάζουνε μια γραμματολογία και όχι μόνο τα σχολικά βιβλία δεν έχουν εκπαιδευτεί και μορφωθεί στο πανεπιστήμιο;;; Καταπληκτική λογική και κυρίως πολύ συναδελφική!! Και για πες μας: πώς απάντησες στις κουφές ερωτήσεις γραμματολογίας του διαγωνισμού;;Μόνο με βάση τις εισαγωγές των σχολικών βιβλίων; Δώσε μας κάποια παραδείγματα.....αν μπορείς........
Νομίζω ότι όσοι είναι διορισμένοι ή διοριστέοι και γράφουν σε topics για υποψήφιους του ΑΣΕΠ, θα πρέπει να προσέχουν πολύ αυτά που λένε και αυτά που έχουν να προτείνουν και όχι να πετάνε αφ' υψηλού μπαρούφες ( π.χ. εσείς που κάθεστε να διαβάζετε γραμματολογίες και τα ρέστα είστε αστοιχείωτοι!!!). Εσύ VICA δε νομίζω ότι βοηθάς με το αφοριστικό σου στυλάκι.....
Ε, ήταν λίγο προσβλητικό αυτό το 'ετεροχρονισμένα' και επίσης τα μαύρα γράμματα δηλώνουν ότι ο άλλος φωνάζει
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2008, 12:22:02 μμ από Syllas »

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 04, 2008, 12:29:14 μμ »
Ακόμα κι αν εννοούσε η VICA το παίδεμα του ΑΣΕΠ, με τον τρόπο που το γράφει είναι σα να θεωρεί και η ίδια απαραίτητη αυτή την ετεροχρονισμένη εκπαίδευση. Ας φρόντιζε να έχει άλλη διατύπωση....

Αποσυνδεδεμένος persef33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους διορίστηκα!-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 04, 2008, 12:34:02 μμ »
Θα συμφωνήσω με τη VICA.Έγραψα 95+,έχασα δηλ μόνο την ερώτηση με το παράδειγμα έχοντας τελείώσει ιστορικό αρχαιολογικό,χωρίς καμία εμπειρία στο αντικείμενο και χωρίς γραμματολογιες.Είχα αποδελτιώσει τις εισαγωγές όλων των σχολικών βιβλίων και του καινουριου του Γυμνασίου και είχα διαβάσει πολύ καλά και τα βιβλία Εκφραση-έκθεση και τις ασκήσεις που περιείχαν.Είχα διαβάσει όλα τα ποιήματα και κείμενα που ήταν στην ύλη και τα σχόλια πχΣαββίδη(έτσι αυτόματα απάντησα για τον Δάντη).Τα ήξερα όμως όλα τέλεια,δηλ μέχρι και τις υποθέσεις έργων που ήταν εκτός ύλης όμως περιέχονταν στα σχολικά.Και βέβαια ήταν η τρίτη φορά που έδινα σοβαρά ΑΣΕΠ και ως εκ τουτου έπαιζα τις εισαγωγές στα δάχτυλα.Μην κάνετε το λάθος να διαβάζετε πολλές γραμμάτολογίες απλά ανάγνωση.Στο τέλος δεν θα θυμάστε τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος minimaus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 04, 2008, 12:46:47 μμ »
Και εγώ πιστεύω ότι τα πάρα πολλά βιβλία μόνο μπέρδεμα μπορούν να προσφέρουν.Η γνώμη μου είναι:
πολύ καλά όλα τα σχολικά βιβλία σε παράλληλη ανάγνωση με τα βιβλία του καθηγητή για την έκθεση-έκφραση. Για τα νέα το ίδιο και μια απλή ανάγνωση μιας καλής γραμματολογίας με κάποια μεγαλύτερη
έμφαση στους συγκεκριμένους λογοτέχνες που είναι στην ύλη.
Και η ποίηση είναι σα ν΄ανεβαίνεις μία φανταστική σκάλα  για να κόψεις ένα ρόδο αληθινό. (Τάσος Λειβαδίτης)

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 04, 2008, 12:52:26 μμ »
Συνάδελφε μια διόρθωση παρακαλώ. Η σωστή απάντηση είναι σαφώς το α. Ο "Υμνος εις την Ελευθερίαν" φυσικά και δεν έμεινε απόσπασμα. Οσο για το δ, Στρατής Τσίρκας είναι το φιλολογικό ψευδώνυμο του Γιάννη Χατζηανδρέα.

Ναι συγγνώμη. Λάθος δικό μου!

Αποσυνδεδεμένος fotini.1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 04, 2008, 01:41:19 μμ »
Για Παλαμά έχει καλό υλικό στη βικιπαίδεια.
Πατάς πάνω στο δωδεκάλογο του γύφτου και έχει πολύ υλικό.
άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ' όνειρο και συ να τους αφήνεις...

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 04, 2008, 04:08:21 μμ »
Καλή δύναμη σε όλους!


Τα κείμενα που έχουμε θα τα βρούμε όλα στα κείμενα λογοτεχνίας γενικής Α, Β , Γ Λυκείου και κατεύθυνσης Γ' Λυκείου???

Είναι όλα μέσα στα σχολικά του λυκείου?


Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 04, 2008, 06:03:43 μμ »
Σε αποσπάσματα ναι: το ’ξιον Εστί' στο καινούργια Κείμενα Γ' Γυμνασίου.
Δέησις- Α'γυμν, Θερμοπύλες- β' Γυμνασίου - 'Φωνές", Στα 200 π.Χ-  καινούργιο Γ' γυμνασίου
Ελεύθεροι πολιορκημένοι- Γ' γυμνασίου και Α' Λυκείου
Πόρφυρας - Α' Λυκείου
απόσπασμα Λουκής Λάρας- Α' Λυκείου
Δωδεκάλογος του Γύφτου- Α' λυκ. άλλος λόγος
Ιθάκη, Η σατραπεία, Απολείπειν ο Θεός Αντώνιον, Αλεξανδρινοί βασιλείς, Ηγεμών εκ Δυτικής Λιβύης, Νέοι της Σιδώνος- Α' Λυκ.
Ιερά οδός- Α' λυκ.
ο Βασιλιάς της Ασίνης, Τελευταίος Σταυθμός- Α' λυκ
Ο Γυρισμός του ξενιτεμένου- παλιό Α' γυμν.

Αποσυνδεδεμένος anniegr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 04, 2008, 06:28:30 μμ »
γνωριζει καποιος καποια καλη αναλυση για τη ΓΕΝΕΣΙΣ αξιον εστι??


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 328
Σύνολο: 334

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.137 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.