*

Αποστολέας Θέμα: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 219994 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #546 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 02:07:28 μμ »
γεια σας...προχθες συνειδητοποιησα οτι δεν ειχα ποτε τα βιβλια του καθηγητη για την λογοτεχνια του λυκειου(πλην της γ κατευθυνσης)επειδη δεν υπαρχουν...τουλαχιστον ετσι μου ειπαν απο το βιβλιοπωλειο ???και γω νομιζα οτι τα εχασα...τελος παντων...τελικα εκτος απο το βιβλιο του καθηγητη για την λογοτεχνια γυμνασιου-λυκειου και το γ κατευθ.υπαρχει κατι αλλο???θελω να βρω για τον βικελα οπτικοακουστικο υλικο και παραπανω σχολια για τους χαρακτηρες κτλ και δεν ξερω απο που ??? ??? ??? ???

Φέτος βγήκαν βιβλία καθηγητή για τη λογοτεχνία του Λυκείου. Δεν έχουν όμως και πολλά πράγματα... Κυρίως γενικές κριτικές για τους λογοτέχνες και κάποιες πολύ συνοπτικές οδηγίες (όχι για όλα τα κείμενα).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:41:16 »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #547 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 02:20:59 μμ »
τον αποστολο σαχινη τον διαβασα και το βιβλιο της εστιας,  καθως και τα μερη απο τα οποια περασε και γενικα για ολες τις λεπτομερειες του εργου εχω κρατησει σημειωσεις,αλλα θα ηθελα και κατι παραπανω για τουε χαρακτηρες πχ.βοηθημα για α λυκειου δεν εχω ακομα αλλα δεν θα ηθελα το αγορασω τωρα μοναχα για τον λ.λαρα...θα περιμενω και για κανα καλο βοηθημα ασεπ και βλεπουμε...παντως αν γνωριζει καποιος για το αν υπαρχει οπτικοακουστικο υλικο για τον βικελα ας μας βοηθησει!ιωαννα εγω πηγα προχθες και το μονο βιβλιο καθηγητη που ειδα εηταν ενα γενικο που ειχε μεσα τις αναλυσεις της λογοτεχνιας γυμνασιου και λυκειου μαζι...εχουν βγει τωρα βιβλια για την καθε ταξη του λυκειου χωριστα??? ???για τον λουκη εχουν κατι??

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #548 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 02:33:42 μμ »
Ναι, υπάρχουν για κάθε τάξη χωριστά. Δεν έχω προσέξει για το Λουκή Λάρα  (έχω μόνο λογοτεχνία Γ΄Λυκείου), αλλά υποθέτω ότι περιλαμβάνεται στο βιβλίο καθηγητή της Α΄. Θα το κοιτάξω την επόμενη εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος kalipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #549 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 02:37:14 μμ »
Για τον Λουκή Λάρα έχει κάποια στοιχεία και το Η ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑ.
Γ.ΠΑΓΑΝΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ ΘΕΣΝΙΚΗ 1999.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:41:16 »

Αποσυνδεδεμένος fotini.1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #550 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 03:56:10 μμ »
τα βιβλία του καθηγητή των κειμένων για το λύκειο υπάρχουν στη σελίδα του παιδαγωγικού ινστιτούτου? αν κατάλαβα καλά είπατε ότι άλλαξαν? εγώ έχω τα παλιά που ήταν χωρισμένα με βάση τους λογοτέχνες και ήταν κοινά για γυμνάσιο και λύκειο. όποιος έχει τα καινούρια, ας πει που μπορούμε να τα βρούμε. ευχαριστώ
άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ' όνειρο και συ να τους αφήνεις...

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #551 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 05:34:27 μμ »
Vania δεν έχετε Δημοτική Βιβλιοθήκη? Εγώ από εκεί δανείστηκα βοηθήματα και τα φωτοτύπησα..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #552 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 07:06:29 μμ »
ιωαννα για την γ λυκειου υπαρχει χωριστα το βιβλιο της λογοτεχνιας κατευθυνσης για τα αλλα δεν υπαρχουν...μηπως εννοεις αυτο???νικη εχουμε αλλα οτι ηταν να βρω απο εκει το βρηκα :-\τωρα ψαχνω πιο συγκεκριμενα πραγματα γι αυτο δεν τα βρισκω ???ευχαριστω για την βοηθεια παντως :)

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #553 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 08:14:55 μμ »
Όχι, εννοώ της Γενικής Παιδείας. Έχουν βγει βιβλία καθηγητή για κάθε τάξη. Μπορείτε να τα ζητήσετε από κάποιο σχολείο και να τα φωτοτυπήσετε.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #554 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 10:00:35 μμ »
ευχαριστουμε ιωαννα για την πληροφορια :)

Αποσυνδεδεμένος kalipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #555 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 03:26:43 μμ »
 Παιδιά,ξέρει κανείς που μπορώ να βρω στοιχεία για τον Δωδεκάλ του Γύφτου ΙΒ Κόσμος?

Αποσυνδεδεμένος lilogr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #556 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 04:16:56 μμ »
Παιδιά,ξέρει κανείς που μπορώ να βρω στοιχεία για τον Δωδεκάλ του Γύφτου ΙΒ Κόσμος?
έχουν αναφερθεί εδώ http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=6404.60

Αποσυνδεδεμένος kalipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #557 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 05:05:55 μμ »
Χθες έμαθα κάτι πολύ ευχάριστο. Μου είπαν άπό τις εκδόσεις "Πατάκης' ότι θα βγει σε μία εβδομάδα ένα καινούριο βιβλίο στα νέα ελληνικά που θα περιλαμβάνει όλα τα κείμενα που έχουμε. Κάτι αντίστοιχο θα βγει και από τις εκδόσεις Μπόνιας, σε μια εβδομάδα περίπου λένε και αυτοί. Για όποιον δε θα δώσει ειδική διδακτική πιστεύω ότι οι αναλύσεις αυτές επαρκούν. Βέβαια για όσα περιλαμβάνονται στην ύλη των σχολικών διάβασα φυσικά τα βοηθήματα που είχα. Πάντως, οι ερωτήσεις που αναφέρονται στα κείμενα είναι περίπου 5 και είναι πολύ βασικές, δηλαδή πιστεύω ότι μας καλύπτουν αυτά τα βιβλία. Τώρα στα αρχαία τα κείμενα τα έχω διαβάσει αναλυτικά. Άλλωστε το 80% των κειμένων είναι γνωστά σε όσους ασχολούνται με τη διδασκαλία στα φροντιστήρια. Όμως θα το πάρω του "Πατάκη", για να βοηθηθώ στις τελευταίες επαναλήψεις.
ΛΟΥΙΖΑ,ΑΝ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΕΟΤΕΡΟ,ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΑΣ,ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΙΚΟΣ ΜΕ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΕΙΔΙΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ,ΟΠΩΣ Ο ΔΩΔΕΚ ΤΟΥ ΓΥΦΤΟΥ ΙΒ ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΑΚΡΟΠΟΤΑΜΙΑ.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #558 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 05:30:51 μμ »
τελικα εβγαλε κανενας ακρη με τον σικελιανο???στο βιβλιοπωλειο που πηγαινω μοτ ειπαν οτι εχουμε σιγουρα 11 ποιηματα,δλδ τα 11 ποιηματα της ανθολογουμενης ιερας οδου...η αληθεια ειναι οτι πολλα ποιηματα απο αυτα τα βρισκουμε στα σχολικα...οποτε εγω θα τα διαβασω για καλο και κακο...θα μπορουσαμε μηπως να παρουμε τηλ στον ασεπ για μια διευκρινιση πανω στην υλη??? ???

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #559 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 06:32:43 μμ »
Χθες έμαθα κάτι πολύ ευχάριστο. Μου είπαν άπό τις εκδόσεις "Πατάκης' ότι θα βγει σε μία εβδομάδα ένα καινούριο βιβλίο στα νέα ελληνικά που θα περιλαμβάνει όλα τα κείμενα που έχουμε. Κάτι αντίστοιχο θα βγει και από τις εκδόσεις Μπόνιας, σε μια εβδομάδα περίπου λένε και αυτοί. Για όποιον δε θα δώσει ειδική διδακτική πιστεύω ότι οι αναλύσεις αυτές επαρκούν. Βέβαια για όσα περιλαμβάνονται στην ύλη των σχολικών διάβασα φυσικά τα βοηθήματα που είχα. Πάντως, οι ερωτήσεις που αναφέρονται στα κείμενα είναι περίπου 5 και είναι πολύ βασικές, δηλαδή πιστεύω ότι μας καλύπτουν αυτά τα βιβλία. Τώρα στα αρχαία τα κείμενα τα έχω διαβάσει αναλυτικά. Άλλωστε το 80% των κειμένων είναι γνωστά σε όσους ασχολούνται με τη διδασκαλία στα φροντιστήρια. Όμως θα το πάρω του "Πατάκη", για να βοηθηθώ στις τελευταίες επαναλήψεις.
ΛΟΥΙΖΑ,ΑΝ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΕΟΤΕΡΟ,ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΑΣ,ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΙΚΟΣ ΜΕ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΕΙΔΙΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ,ΟΠΩΣ Ο ΔΩΔΕΚ ΤΟΥ ΓΥΦΤΟΥ ΙΒ ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΑΚΡΟΠΟΤΑΜΙΑ.
Εντάξει, παιδιά, θα προσπαθήσω να μάθω

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159848
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 587
Σύνολο: 602

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.