*

Αποστολέας Θέμα: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 219960 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #630 στις: Οκτώβριος 21, 2008, 11:55:49 μμ »
τελικα τι εδωσε σαν σωστο? εγω θα εβαζα επτανησιακη σχολη παντως

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:02:38 »

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #631 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 12:09:21 πμ »
την επτανησιακη ειχε δωσει ως απαντηση

Αποσυνδεδεμένος zlapaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #632 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 12:12:35 πμ »
Αλήθεια δεν ξέρω. Πάντως για μένα δεν ήταν εύστοχη ερώτηση. Τα σχολικά βιβλία χωρίζουν για λόγους χρηστικούς σε ομάδες-σχολές κτλ  χοντρικά, ενώ τα πιο επιστημονικά βιβλία το ψάχνουν πολύ  περισσότερο. Κι εμείς τι πρέπει να απαντήσουμε, αυτά που λένε τα σχολικά ή αυτό που ξέρουμε από τα διαβάσματά μας, τις σχολές, μεταπτυχιακά, εργασίες κτλ.Τέλος πάντων, ελπίζω να μη ξαναδούμε τέτοιου είδους ερώτηση ή σαν αυτές του προηγούμενου διαγωνισμού. Δηλαδή εντάξει το πήραμε το μήνυμα, είναι ικανοί να μας μπερδεψουν, παγιδέψουν, να μας κάνουν να αμφιβάλλουμε για τα αυτονόητα. Ικανοί να μας αξιολογήσουν πάντως δεν είναι.
Κι ενώ όλα τα θυμόμουνα κι είχα μυαλό ξουράφι
να μεγαλώσω ξέχασα κι έμεινα στο ράφι
έτσι για πάντα κράτησα την παιδική μου εικόνα
εκείνου του αλητάμπουρα που κράταγε σφεντόνα.

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #633 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 12:27:02 πμ »
αυτα που λενε τα σχολικα βιβλια θα σου ελεγα εγω, γιατι βασει αυτων θα διδαξεις και αυτο εχει αποδειχθει και τα προηγουμενα χρονια στον ασεπ. και ισως να ειναι και σωστο αυτο γιατι ετσι υπαρχει ενα σημειο αναφορας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:02:38 »

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #634 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 08:32:05 πμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Οπότε εμμένουμε κυρίως στα σχολικά..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #635 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 09:29:18 πμ »
δεν νομιζω οτι στην ερωτηση για τον Μαβιλη υπαρχει δυσκολια, μαλλον ξεκαθαρο το θεωρω.
τωρα οσο αφορα τη διατυπωση των ερωτηματων αν δηλ.θα εχουν αρνητικο μοριο (δεν) και αν αυτο επιτρεπεται, θα πω οτι διαγωνισμος εκπαιδευτικων ειναι, αρα ολα επιτρεπονται, δεν ισχυει το   "ειναι αντι-παιδαγωγικο"
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #636 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 10:00:10 πμ »
με βαση τα σχολικα πρεπει να απανταμε. π.χ. αν μας ρωτησουν ο καζαντζακης ή ο καββαδιας που ανηκουν εμεις θα απαντησουμε στη μεταπολεμικη γιατι ετσι λεει το σχολικο οσο κ αν δε μας αρεσει ως απαντηση κ ειναι περα για περα λαθος. οι διορθωτες διορθωνουν με βαση τα σχολικα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #637 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 03:28:11 μμ »
με βαση τα σχολικα πρεπει να απανταμε. π.χ. αν μας ρωτησουν ο καζαντζακης ή ο καββαδιας που ανηκουν εμεις θα απαντησουμε στη μεταπολεμικη γιατι ετσι λεει το σχολικο οσο κ αν δε μας αρεσει ως απαντηση κ ειναι περα για περα λαθος. οι διορθωτες διορθωνουν με βαση τα σχολικα.
Συμφωνώ για αυτό ο Πολίτης, που τον διάβασα και τα λέει πολύ σωστά, μπερδεύει σε πολλά σημεία. Εγώ συμφωνώ με τον Πολίτη, αλλά δυστυχώς θα ακολουθήσω το σχολικό και για αυτό λέω από αύριο που αρχίζω επαναλήψεις να διαβάσω Πολίτη μέχρι τη γενιά του '30 και πολύ λέω.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #638 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 03:47:32 μμ »
σημερα πηγα να αγορασω βιβλια κ μου ειπαν για την "ιερα οδο" οτι εχουμε την ποιητικη συλλογη. το εχει συζητησει λεει με καθηγητες. εγω παντως θα διαβασω το ποιημα μονο γιατι με βαση τη διατυπωση αυτο πιστευω οτι θελουν. δεν εχω καιρο για χασιμο

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #639 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 04:20:31 μμ »
σημερα πηγα να αγορασω βιβλια κ μου ειπαν για την "ιερα οδο" οτι εχουμε την ποιητικη συλλογη. το εχει συζητησει λεει με καθηγητες. εγω παντως θα διαβασω το ποιημα μονο γιατι με βαση τη διατυπωση αυτο πιστευω οτι θελουν. δεν εχω καιρο για χασιμο
Αυτό το έχουμε ξανασυζητήσει στο forum. Δεν υπάρχει τέτοια ποιητική συλλογή του Σικελιανού. Εγώ που έχω το βιβλίο του Πατάκη μπροστά μου το ποίημα περιλαμβάνει. Ο Πολίτης στη σελίδα 242 γράφει:Ορφικά ονομάζει ο ποιητής ορισμένα ποίηματα της δεύτερης σειρά των Λυρικών γραμμένα ανάμεσα στο 1927....εδώ βρίσκεται η πολύ γνωστή "Ιερά Οδός" (1935).

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #640 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 05:15:30 μμ »
σημερα πηγα να αγορασω βιβλια κ μου ειπαν για την "ιερα οδο" οτι εχουμε την ποιητικη συλλογη. το εχει συζητησει λεει με καθηγητες. εγω παντως θα διαβασω το ποιημα μονο γιατι με βαση τη διατυπωση αυτο πιστευω οτι θελουν. δεν εχω καιρο για χασιμο
Αυτό το έχουμε ξανασυζητήσει στο forum. Δεν υπάρχει τέτοια ποιητική συλλογή του Σικελιανού. Εγώ που έχω το βιβλίο του Πατάκη μπροστά μου το ποίημα περιλαμβάνει. Ο Πολίτης στη σελίδα 242 γράφει:Ορφικά ονομάζει ο ποιητής ορισμένα ποίηματα της δεύτερης σειρά των Λυρικών γραμμένα ανάμεσα στο 1927....εδώ βρίσκεται η πολύ γνωστή "Ιερά Οδός" (1935).

κ εγω αυτο σκεφτομαι οτι ο πολιτης ουτε καν αναφερει την ποιητικη αυτη συλλογη. αλλα το θεμα ειναι οτι η κοπελα μου την εδειξε την ποιητικη συλλογη κ οντως εγραφε "ιερα οδος" κ ενα ποιημα που θυμαμαι οτι περιεχει ειναι καπως ετσι "στου οσιου λουκα το μοναστηρι" ή κατι τετοιο. οπως κ να χει κ γω το ποιημα πιστευω οτι ζητανε αλλιως πιστευω θα το διευκρινιζαν

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #641 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 05:41:37 μμ »
σημερα πηγα να αγορασω βιβλια κ μου ειπαν για την "ιερα οδο" οτι εχουμε την ποιητικη συλλογη. το εχει συζητησει λεει με καθηγητες. εγω παντως θα διαβασω το ποιημα μονο γιατι με βαση τη διατυπωση αυτο πιστευω οτι θελουν. δεν εχω καιρο για χασιμο
Αυτό το έχουμε ξανασυζητήσει στο forum. Δεν υπάρχει τέτοια ποιητική συλλογή του Σικελιανού. Εγώ που έχω το βιβλίο του Πατάκη μπροστά μου το ποίημα περιλαμβάνει. Ο Πολίτης στη σελίδα 242 γράφει:Ορφικά ονομάζει ο ποιητής ορισμένα ποίηματα της δεύτερης σειρά των Λυρικών γραμμένα ανάμεσα στο 1927....εδώ βρίσκεται η πολύ γνωστή "Ιερά Οδός" (1935).
Θα μας τρελάνουν τελειώς! Μπροστά μου έχω αυτή τη στιγμή το βοήθημα από το Μεταίχμιο. Ο Εμμανουηλίδης λέει ότι στου όσιου Λουκά το μονοστήρι ανήκει στα ορφικά επίσης. Μήπως είναι μια ποιητική ανθολογία που κάποιος εκδότης την ονόμασε έτσι; Πάντως αυτό το ποίημα δημοσιεύτηκε στα νέα γράμματα και ο Σικελιανός το συμπεριέλαβε επίσης στα ορφικά. Τι να πω; Μήπως ξέρει κάποιος να μας βοηθήσει;
κ εγω αυτο σκεφτομαι οτι ο πολιτης ουτε καν αναφερει την ποιητικη αυτη συλλογη. αλλα το θεμα ειναι οτι η κοπελα μου την εδειξε την ποιητικη συλλογη κ οντως εγραφε "ιερα οδος" κ ενα ποιημα που θυμαμαι οτι περιεχει ειναι καπως ετσι "στου οσιου λουκα το μοναστηρι" ή κατι τετοιο. οπως κ να χει κ γω το ποιημα πιστευω οτι ζητανε αλλιως πιστευω θα το διευκρινιζαν

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος angi8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • πάμε για άλλες πολιτείες..μακρινές.. ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #642 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 10:20:13 μμ »
Η σωστή απάντηση στο ΑΣΕΠ βασίζεται στα επίσημα σχολικά εγχειρίδια και στις εισαγωγές που αναφέρονται στην ιστορία της λογοτεχνίας. Η "σωστή" απάντηση για το ΑΣΕΠ ήταν η Επτανησιακή σχολή, εκεί τον εντάσει και μάλιστα μετασολωμικό. Οι νεοελληνιστές όμως δέχονται ότι ο Μαβίλης  ανήκει στη Νέα Αθηναική Σχολή. Έπρεπε λοιπόν,αν έχεις ασχοληθεί με τα νέα ελληνικά, εν γνώσει σου να επιλέξεις το λάθος.. >:(
ο έρωτας, η εργασία και η γνώση είναι οι αστείρευτες πηγές της ζωής, αυτές που πρέπει να την κυβερνούν..

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #643 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 10:28:52 μμ »
προκειται για μια ανθολογια που εκανε ο ιδιος ποιητης και την εχω μπροστα μου..περιλαμβανει 11 ποιηματα(στου οσιου λουκα,αγραφον,μεγαλος νοστος,λιλιθ κ.α)μαλλον εμεις εχουμε  μοναχα την ιερα οδο αλλα επειδη εγω δεν εχω μπεσα θα τα διαβασω την μεθεπομενη βδομαδα ολα...τωρα  τι θα κανετε εσεις   ξερετε... :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159847
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 612
Σύνολο: 629

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.