*

Αποστολέας Θέμα: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 219908 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zlapaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #644 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 10:36:28 μμ »
Η σωστή απάντηση στο ΑΣΕΠ βασίζεται στα επίσημα σχολικά εγχειρίδια και στις εισαγωγές που αναφέρονται στην ιστορία της λογοτεχνίας. Η "σωστή" απάντηση για το ΑΣΕΠ ήταν η Επτανησιακή σχολή, εκεί τον εντάσει και μάλιστα μετασολωμικό. Οι νεοελληνιστές όμως δέχονται ότι ο Μαβίλης  ανήκει στη Νέα Αθηναική Σχολή. Έπρεπε λοιπόν,αν έχεις ασχοληθεί με τα νέα ελληνικά, εν γνώσει σου να επιλέξεις το λάθος.. >:(

Μα αυτό απάντησα κι εγώ  επειδή το είχα δει στο σχολικό,  ξέροντας όμως ότι δεν ισχύει. Δεν είναι εντελώς βλακεία αυτό; Ώρες ώρες έχω την αίσθηση ότι αν έγραφα ασεπ μόλις τελείωσα το λύκειο θα τα πήγαινα καλύτερα στο γνωστικό. Και όταν αλλάζουν τα βιβλία και άλλα γράφει το παλιό άλλο το καινούριο, άντε να βγάλουμε άκρη. Το ίδιο έγινε και με την αφήγηση που έβαλαν την ίδια χρονιά. Ήξερα τόσα και τόσα από τις γραμματολογίες, εργασίες κτλ και έπρεπε να γράψω τον ορισμό που δίνει το βιβλίο γιατί ο διορθωτής με βάση αυτό θα βαθμολογήσει. Τέλος πάντων.
Κι ενώ όλα τα θυμόμουνα κι είχα μυαλό ξουράφι
να μεγαλώσω ξέχασα κι έμεινα στο ράφι
έτσι για πάντα κράτησα την παιδική μου εικόνα
εκείνου του αλητάμπουρα που κράταγε σφεντόνα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:36:52 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #645 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 11:34:18 μμ »
Ο Μαβίλης μπορεί να έζησε, όταν μεγαλουργούσε ο Παλαμάς και οι υπόλοιποι ποιητές της Νέας Αθηναϊκής Σχολής, μπορεί να επηρεάστηκε από τον Παρνασσισμό της Νέας Αθηναϊκής Σχολής, αλλά γεννήθηκε και έδρασε στα Επτάνησα και επηρέαστηκε κατά κύριο λόγο από τους Επτανήσιους ποιητές. Με ποια λογική θα πούμε ότι ένας Επτανήσιος ανήκει στη Νέα Αθηναϊκή Σχολή;
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος angi8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • πάμε για άλλες πολιτείες..μακρινές.. ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #646 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 11:47:18 μμ »
Ο Μαβίλης μπορεί να έζησε, όταν μεγαλουργούσε ο Παλαμάς και οι υπόλοιποι ποιητές της Νέας Αθηναϊκής Σχολής, μπορεί να επηρεάστηκε από τον Παρνασσισμό της Νέας Αθηναϊκής Σχολής, αλλά γεννήθηκε και έδρασε στα Επτάνησα και επηρέαστηκε κατά κύριο λόγο από τους Επτανήσιους ποιητές. Με ποια λογική θα πούμε ότι ένας Επτανήσιος ανήκει στη Νέα Αθηναϊκή Σχολή;
Το ότι έζησε και γεννήθηκε εκεί δε σημαίνει ότι έχει τα χαρακτηριστικά της Επτανησιακής Σχολής στη γραφή του..αν και είναι πολύ αργότερα γεννημένος από το Σολωμό και των συγχρόνων του..Γεννήθηκε το 1860 στη Κέρκυρα, είχε πεθάνει δηλαδή ο Σολωμός και είναι ένα χρόνο νεώτερος από το Παλαμά. Επίσης ο Μαβίλης έγραψε κατεξοχήν σονέτα,που είναι η απόλυτη έκραση του παρνασσισμού..μπορούμε να τον εντάξουμε στην Επτανησιακή Σχολή με όλα τα παραπάνω;
ο έρωτας, η εργασία και η γνώση είναι οι αστείρευτες πηγές της ζωής, αυτές που πρέπει να την κυβερνούν..

Αποσυνδεδεμένος elinag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #647 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 12:02:11 πμ »
Καλησπέρα αχ!Θα ήθελα μια βοήθεια...με τούτα και με κείνα είχα ξεχάσει να κατεβάσω κάτι που είχε προτείνει η Ιωάννα..στη σελίδα δεκαοχτώ του topic αυτού...δεν ξέρω αλλά δε μπορώ να βρω αυτό το ασεπάδικο...μα τι γίνεται?τα χάνω???τι κάνω λάθος?μπαίνω στη σελίδα path finder αλλά....βγάλτε με από αυτή την κουταλιά,πνίγομαι... :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:36:52 »

Αποσυνδεδεμένος elinag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #648 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 12:09:46 πμ »
ΜΜμ τώρα πρόσεξα ότι το κορίτσι τα είχε επισυνάψει από κάτω...παρ'ολ'αυτά έχετε καμια ιδέα γιατί δε μπαίνω στο ασεπάδικο?

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #649 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 01:07:11 πμ »
Ο Μαβίλης μπορεί να έζησε, όταν μεγαλουργούσε ο Παλαμάς και οι υπόλοιποι ποιητές της Νέας Αθηναϊκής Σχολής, μπορεί να επηρεάστηκε από τον Παρνασσισμό της Νέας Αθηναϊκής Σχολής, αλλά γεννήθηκε και έδρασε στα Επτάνησα και επηρέαστηκε κατά κύριο λόγο από τους Επτανήσιους ποιητές. Με ποια λογική θα πούμε ότι ένας Επτανήσιος ανήκει στη Νέα Αθηναϊκή Σχολή;
Το ότι έζησε και γεννήθηκε εκεί δε σημαίνει ότι έχει τα χαρακτηριστικά της Επτανησιακής Σχολής στη γραφή του..αν και είναι πολύ αργότερα γεννημένος από το Σολωμό και των συγχρόνων του..Γεννήθηκε το 1860 στη Κέρκυρα, είχε πεθάνει δηλαδή ο Σολωμός και είναι ένα χρόνο νεώτερος από το Παλαμά. Επίσης ο Μαβίλης έγραψε κατεξοχήν σονέτα,που είναι η απόλυτη έκραση του παρνασσισμού..μπορούμε να τον εντάξουμε στην Επτανησιακή Σχολή με όλα τα παραπάνω;
θα συμφωνησω εν μερει μαζι σου οπως και πολλοι συγχρονοι ερευνητες στο πανεπιστημιο..ΑΛΛΑ... περιλμβανεται στους μετασολωμικους σε καποιες γραμματολογιες, οπως και στα σχολικα..οποτε αναγκαστικα ακολουθουμε αυτην την γραμμη.. βεβαια εγω πιστευω οτι ως προς την  ακολουθει θεματα της επτανησιακης σχολης. Αυτο ειναι ενα απο τα λιγοτερο παραλογα ερωτηματα που εχουν τεθει...κοιταξτε λιγο τα θεματα του προηγουμενου ακομη και στην εκθεση και θα δειτε πολυ πιο παραλογα..

Αποσυνδεδεμένος angi8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • πάμε για άλλες πολιτείες..μακρινές.. ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #650 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 01:15:59 πμ »
περιλμβανεται στους μετασολωμικους σε καποιες γραμματολογιες, οπως και στα σχολικα..οποτε αναγκαστικα ακολουθουμε αυτην την γραμμη.. βεβαια εγω πιστευω οτι ως προς την  ακολουθει θεματα της επτανησιακης σχολης.
[/quote] Το είπα και πριν και θέλει ιδιαίτερη προσοχή, για το ασεπ ισχύει ως σωστό ότι έχουν τα σχολικά εγχειρίδια του οργανισμού..οπότε νομίζω ότι συμφωνούμε ως προς τη γραμμή πρέπει να ακολουθήσουμε  ;) ;) ;)
ο έρωτας, η εργασία και η γνώση είναι οι αστείρευτες πηγές της ζωής, αυτές που πρέπει να την κυβερνούν..

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #651 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 01:05:54 μμ »
Στην αρχή διάβασα Πολίτη, δεν είχα πάρει το σχολικό. Τώρα σκέφτομαι να διαβάσω καλά το σχολικό και κάποια ελάχιστα πράγματα από Πολίτη..Πρέπει να διαβάσουμε τις εισαγωγές των σχολικών όλων των τάξεων?
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #652 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 01:39:19 μμ »
Ο Μαβίλης μπορεί να έζησε, όταν μεγαλουργούσε ο Παλαμάς και οι υπόλοιποι ποιητές της Νέας Αθηναϊκής Σχολής, μπορεί να επηρεάστηκε από τον Παρνασσισμό της Νέας Αθηναϊκής Σχολής, αλλά γεννήθηκε και έδρασε στα Επτάνησα και επηρέαστηκε κατά κύριο λόγο από τους Επτανήσιους ποιητές. Με ποια λογική θα πούμε ότι ένας Επτανήσιος ανήκει στη Νέα Αθηναϊκή Σχολή;
Το ότι έζησε και γεννήθηκε εκεί δε σημαίνει ότι έχει τα χαρακτηριστικά της Επτανησιακής Σχολής στη γραφή του..αν και είναι πολύ αργότερα γεννημένος από το Σολωμό και των συγχρόνων του..Γεννήθηκε το 1860 στη Κέρκυρα, είχε πεθάνει δηλαδή ο Σολωμός και είναι ένα χρόνο νεώτερος από το Παλαμά. Επίσης ο Μαβίλης έγραψε κατεξοχήν σονέτα,που είναι η απόλυτη έκραση του παρνασσισμού..μπορούμε να τον εντάξουμε στην Επτανησιακή Σχολή με όλα τα παραπάνω;

Η Επτανησιακή σχολη δεν ταυτίζεται με το Σολωμό. Επτανησιακή σχολή υπήρχε και πριν από το Σολωμό και μετά από αυτόν. Οπότε το πότε γεννήθηκε ο Μαβίλης σε σχέση με το Σολωμό δεν παίζει κανέναν ρόλο για την ένταξή του. Και ναι, έχεις δίκιο ότι επηρεάστηκε από τον παρνασισμό ως προς το ότι έγραψε σονέτα. Με τη διαφορά ότι τα σονέτα του φέρουν περισσότερο έκδηλη την επίδραση του ρομαντισμού, παρά του παρνασισμού. Ο έντονος πατριωτισμός, η ενασχόληση με τη φύση και το θάνατο, ο συναισθηματισμός είναι ρομαντικά στοιχεία.  Και ναι, ο Μαβίλης ήταν φίλος με τον Παλαμά, αλλά ήταν και στενός φίλος και μαθητής του Ιάκωβου Πολυλά.
Τι θέλω να πω με όλα αυτά; Ναι, ο Μαβίλης δεν είναι ίσως ο χαρακτηριστικότερος εκπρόσωπος ούτε της Επτανησιακής Σχολής ούτε της Νέας Αθηναϊκής Σχολής, αν θεωρήσουμε ότι αυτές οι σχολές ταυτίζονται με αντίστοιχα καλλιτεχνικά ρεύματα και μόνο. Νομίζω όμως ότι είναι πιο ευρείς όροι και αναφέρονται στη λογοτεχνική παραγωγή που αναπτύχθηκε σε συγκεκριμένο τόπο (Επτάνησα, Αθήνα) σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (18-19ος αιώνας και γενιά του 1880 αντίστοιχα). Και βεβαίως, όσοι γράφουν στον ίδιο τόπο την ίδια εποχή εμφανίζουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά, αλλά δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι γράφουν και πανομοιότυπα ακολουθώντας τυφλά κάποιο πρότυπο. Στην επτανησιακή σχολή για παράδειγμα έγραφαν και υποστήριζαν τη δημοτική. Ο Κάλβος όμως έγραψε στην καθαρεύουσα, χαρακτηριστική της Αθηναϊκής Σχολής. Να πούμε ότι ο Κάλβος ανήκει στην Αθηναϊκή Σχολή; Ο Λασκαράτος ήταν μαθητής του Κάλβου και του Σολωμού. Πόσο στενή σχέση έχουν όμως τα σατυρικά του ποιήματα με την ποίηση του Κάλβου ή του Σολωμού;

Κάθε ποιητής ήταν μια ξεχωριστή προσωπικότητα που δέχθηκε λιγότερες ή περισσότερες επιδράσεις. Γι' αυτό και προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι λάθος να προσπαθήσουμε να ταυτίσουμε καλλιτεχνικά ρεύματα με σχολές, γιατί δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη. Για εμένα τουλάχιστον είναι άλλα τα καλλιτεχνικά ρεύματα (ρομαντισμός, κλασικισμός, παρνασισμός, συμβολισμός), και άλλες οι "σχολές" που έχουν περισσότερο την έννοια της "γενιάς" που έδρασε σε συγκεκριμένο τόπο και χρόνο.

Και ως προς το πρακτικό κομμάτι του θέματος, θα πρότεινα και εγώ με τη σειρά μου να στηριχθείτε κατά κύριο λόγο στα σχολικά βιβλία, γιατί με βάση αυτά διορθώνουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2008, 03:53:20 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #653 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 05:36:56 μμ »
Η Θυσία του Αβράαμ σε ποιον ανήκει, τελικά. Τι πρέπει να γράψουμε Καρνάρο ή Ανώνυμου. Νομίζω ότι σχολική γραμματολογία και σχολικό βιβλίο γράφουν διαφορετικά πράγματα.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #654 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 07:56:40 μμ »
Δεν υπάρχει μονολεκτική απάντηση στο ερώτημα που θέτεις. Σε αντίθεση με τον Ερωτόκριτο, όπου ο ποιητής δηλώνει σαφώς την ταυτότητά του, στη Θυσία του Αβραάμ δεν έχουμε δήλωση της ταυτότητας του συγγραφέα. Ο Ξανθουδίδης ήταν αυτός που υποστήριξε ότι ο Κορνάρος έχει γράψει και τη Θυσία λόγω υφολογικών ομοιοτήτων με τον Ερωτόκριτο. Η άποψή του έχει σίγουρα αρκετούς υποστηρικτές, αλλά απ' ό,τι θυμάμαι δεν θεωρείται και κάτι το δεδομένο.
Ελπίζω αυτοί που θα επιλέξουν τις ερωτήσεις να μη θέσουν ως πιθανές απαντήσεις και τον Κορνάρο και τον ανώνυμο. Εγώ τουλάχιστον δεν θα ήξερα τι να διαλέξω ανάμεσα στα δύο.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #655 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 08:03:59 μμ »
Η σχολική γραμματατολογία τείνει προς το Κορνάρο

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #656 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 08:07:14 μμ »
Εγώ, πάντως, όλα μου τα χρόνια, και από μαθήτρια και από φοιτήτρια και από πτυχιούχος και τώρα αναπληρώτρια, έμαθα ότι ο Β. Κορνάρος έγραψε 2 (ή, τουλάχιστον, από αυτά που έγραψε σώθηκαν 2) έργα: ο Ερωτόκριτος και η Θυσία του Αβραάμ...
Αν και τα 2 ανήκουν σ' αυτόν ή όχι, ας το απαντήσουν οι μελετητές...
Μια απλή πτυχιούχος κλασικού είμαι, όχι ερευνήτρια... ::)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #657 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 08:16:05 μμ »
Εγώ, πάντως, όλα μου τα χρόνια, και από μαθήτρια και από φοιτήτρια και από πτυχιούχος και τώρα αναπληρώτρια, έμαθα ότι ο Β. Κορνάρος έγραψε 2 (ή, τουλάχιστον, από αυτά που έγραψε σώθηκαν 2) έργα: ο Ερωτόκριτος και η Θυσία του Αβραάμ...
Αν και τα 2 ανήκουν σ' αυτόν ή όχι, ας το απαντήσουν οι μελετητές...
Μια απλή πτυχιούχος κλασικού είμαι, όχι ερευνήτρια... ::)

η σχολικη γραμματολογια λεει οτι ειναι εργο ανωνυμου, πολλοι ομως μελετητες λενε οτι ειναι του Κορναρου. ο πολιτης λεει οτι ειναι του κορναρου. παω φροντιστηριο κ ρωτησα τον καθηγητη μας γιατι στα τεστς της αλφαβιτα ειχε μια τετοια ερωτηση κ εγω απαντησα ανωνυμου ενω εδινε ως σωστη απαντηση του κορναρου κ μου ειπε οτι θα βαζουμε του κορναρου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 538
Σύνολο: 549

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.