*

Αποστολέας Θέμα: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 219964 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #798 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 01:06:23 πμ »
Καλησπέρα σε όλους!
μια ερώτηση για τους λίγο παλιότερους...
Στην Ιστορία της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας του σχολείου, έχουν διαπιστωθεί πολλά λάθη, ειδικά σε σχέση με την πρώτη έκδοση του 2006. Ξέρει μήπως κανείς που το είχε μελετήσει και παλιότερα αν οι νέες εκδόσεις της διορθώθηκαν; 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:09:52 »

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #799 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 01:10:44 μμ »
Ερώτηση; Από τις έξι παραλλαγές του Διγενή ξέρετε ποιά είναι η παλαιότερη; της Γκροταφερράτα ή της Τραπεζούντας;

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #800 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 01:12:47 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!
μια ερώτηση για τους λίγο παλιότερους...
Στην Ιστορία της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας του σχολείου, έχουν διαπιστωθεί πολλά λάθη, ειδικά σε σχέση με την πρώτη έκδοση του 2006. Ξέρει μήπως κανείς που το είχε μελετήσει και παλιότερα αν οι νέες εκδόσεις της διορθώθηκαν; 

Πόσα δηλαδή λάθη; Ρε παιδιά εγώ αυτό είχα διαβάσει και την προηγούμενη φορά  ??? ???

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #801 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 01:16:13 μμ »
πιο κοντα στο αρχικο κειμενο βρισκεται της κρυπτοφερης (γκροτα φερατα), η ποιητικοτερη ειναι του εσκοριαλ κ η πρωτη παραλλαγη του επους, αρα η παλαιοτερη ειναι της τραπεζουντας. αν πεσει τετοια ερωτηση προσεξε στη διατυπωση!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:09:52 »

Αποσυνδεδεμένος fotini.1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #802 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 01:41:39 μμ »
το σχολικό λέει μόνο ότι ποιητικότερη είναι του εσκοριάλ.
ο δημαράς γράφει : ιδ αιώνας χειρόγραφο κρυπτοφέρης.    ις αι. αθηνών, τραπεζούντας, εσκοριάλ.    ιζ αι. πεζό άνδρου, και μια διασκευή ενός χιώτη του ιγνάτιου πετρίτση.   η δημωδέστερη είναι του εσκοριάλ, που όταν πρωτομελετήθηκε επάνω στη μαχητική περίοδο του δημοτικισμού εθεωρήθηκε πως εκφράζει μια παλαιότερη φάση της διαμόρφωσης του έργου. σήμερα ὀμως ούτε αυτό δεν  είναι αποδεκτό, και έτσι ογκώνονται τα επιχειρήματα για τον λόγιο χαρακτήρα της σύνθεσης. (ιστορία της νεοελ. λογοτεχνίας σελίδα 30)
άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ' όνειρο και συ να τους αφήνεις...

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #803 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 01:49:04 μμ »
Επειδή μου φαίνεται βουνό να ψάξω τώρα στις τόσες σελίδες του θέματος, ίσως να το έχετε αναφέρει, αλλά θα ήθελα πληροφορίες για ανάλυση του Σκελιανού.
Ευχαριστώ
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #804 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 01:53:02 μμ »
Παίδες ,μπέρδεμα Grotta-Ferrata ή Τραπεζούντα ;
Θα  το χάσω με αυτόν τον διαγωνισμό

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #805 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 02:01:00 μμ »
η τραπεζουντα ειναι η πρωτη, δηλαδη η παλαιοτερη χρονολογικα παραλλαγη. δηλαδη η απαντηση στην ερωτηση σου.
πιο κοντα ομως στο αρχικο κειμενο του διγενη ακριτα βρισκεται η παραλλαγη της γκροτα φερατα.
αλλο το ενα αλλο το αλλο. επειδη της τραπεζουντας ειναι παλιοτερη δε σημαινει οτι βρισκεται πιο κοντα στο κειμενο

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #806 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 02:29:59 μμ »
Παιδιά, στις σημειώσεις μου έχω κρατήσει ότι οι παραλλαγές της Τραπεζούντας και της Άνδρου προέρχονται από της Κρυπτοφέρνης (μάλλον το έχω σημειώσει από το Vitti). Πως γίνεται να είναι το παλαιότερο της Τραπεζούντας τότε και όχι της Κρυπτοφέρνης;

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #807 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 02:42:28 μμ »
Παιδιά, στις σημειώσεις μου έχω κρατήσει ότι οι παραλλαγές της Τραπεζούντας και της Άνδρου προέρχονται από της Κρυπτοφέρνης (μάλλον το έχω σημειώσει από το Vitti). Πως γίνεται να είναι το παλαιότερο της Τραπεζούντας τότε και όχι της Κρυπτοφέρνης;

στρατο σελ. 27 του πολιτη αν το εχεις λεει "ως το 1875 τιποτα δεν ηταν γνωστο για το επος του διγενη ακριτα. τη χρονια εκεινη δυο βυζαντινολογοι, ο σαθας κ ο λεγκραντ δημοσιευσαν απο ενα χειρογραφο στην τραπεζουντα, μια πρωτη παραλλαγη του επους.αυτο που γραφεις το λεει κ ο πολιτης σελ 29, μαλλον απο εκει το εγραψες. τωρα πώς γινεται αυτο δεν ξερω. παντως το εχω δει σε ερωτησεις πολλαπλων επιλογων αυτο που εγραψα. οτι δηλ.πρωτη ειναι της τραπεζουντας

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #808 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 03:50:33 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!
μια ερώτηση για τους λίγο παλιότερους...
Στην Ιστορία της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας του σχολείου, έχουν διαπιστωθεί πολλά λάθη, ειδικά σε σχέση με την πρώτη έκδοση του 2006. Ξέρει μήπως κανείς που το είχε μελετήσει και παλιότερα αν οι νέες εκδόσεις της διορθώθηκαν; 

Πόσα δηλαδή λάθη; Ρε παιδιά εγώ αυτό είχα διαβάσει και την προηγούμενη φορά  ??? ???
Κατά την άποψη μου, κάποια λάθη και αρκετές παραλείψεις! Για τις παραλείψεις ας πούμε δεν κάνει καν αναφορά στον Αθανάσιο Ψαλίδα, που αν λάβουμε υπόψη ότι απο τους μελετητές θεωρείται συγγραφέας της "Νομαρχίας", του "Έρωτος αποτελέσματα" - που σημειωτέον δεν αναφέρεται επίσης μέσα στο σχολικό, και στο διαγωνισμό του 2005 έπεσε - , είναι σημαντική παράλειψη...
Λάθος έχει εκεί που αναφέρει συγγραφέα του "Χάση" τον Κουτούζη, ενώ είναι ο Γουζέλης (ερώτηση η οποία έπεσε το 2002), ή στο δημοτικό τραγούδι, όπου κατατάσσει τα κλέφτικα στα διηγηματικά, ενώ ανήκουν στα κυρίως άσματα.
Κι εγώ από το σχολικό διαβάζω, όπου είχα σημειώσει κάποια από αυτά και από την προηγούμενη φορα. Το θέμα όμως είναι ότι συνεχώς ανατρέχω στον Πολίτη, στο Λεξικό Λογοτεχνικών όρων και στα σχολικά των Κειμένων, για να διαπιστώσω αν υπάρχουν άλλα λάθη ή παραλείψεις που δεν είχα προσέξει την προηγούμενη φορά. Και αναρωτιόμουν αν κανείς ξέρει τίποτα για αναθεωρημένη έκδοση, για να γλιτώσω κάποιον έστω κόπο, γιατί απ' ό,τι φαίνεται οι μέρες μάλλον δεν μας περισσεύουν...

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #809 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 06:21:47 μμ »
εγω που αγορασα φετος το βιβλιο αυτο δεν ειναι αναθεωρημενη η εκδοση του, ειναι η πρωτη του 2006

Αποσυνδεδεμένος octapus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #810 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 07:12:04 μμ »
Τελικά το μυθιστόρημα "Κιβώτιο" του Α. Αλεξάνδρου, το οποίο αναφέρεται σε τρία σημεία της σχολικής γραμματολογίας, εντάσσεται  στην πρώτη ή στη δεύτερη μεταπολεμική γενιά;

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #811 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 07:22:47 μμ »
συμφωνα με τον πολιτη ο αρης αλεξανδρου ανηκει στην πρωτη μεταπολεμικη γενια. δεν εντασσεις το εργο καποιου, αλλα τον ιδιο το συγγραφεα. μπορει δηλαδη το "κιβωτιο" να γραφτηκε το 1974, ο αλεξανδρου ομως ανηκει στην πρωτη μεταπολεμικη

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159848
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 600
Σύνολο: 615

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.