*

Αποστολέας Θέμα: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 219991 φορές)

0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dora2008

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • .."μην κλέβεις κλέφτη, μην κλέβεις κλέφτη.."
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1064 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 02:06:28 μμ »
μα δε λεει αυτο ακριβως. για την ακριβεια λεει οτι το ιμπεριος κ μαργαρωνα εχει για προτυπο μια διασκευη απο το "χιλιες κ μια νυχτες" χωρις να επισημαινει οτι ειναι γαλλικη. για το "φλοριος και πατζιαφλορα" λεει οτι αποτελει και αυτο διασκευη γαλλικου μυθιστορηματος που ηρθε στην ελλαδα μεσω μιας ιταλικης μεταφρασης.
οποτε μηπως λες οτι το "ιμπεριος κ μαργαρωνα" εχει προτυπο γαλλικη διασκευη εξαιτιας του "και" ?
maryvas είναι ξεκάθαρο στον Πολίτη ότι αποτελεί διασκευή του γαλλικού μυθιστορήματος Pierre de Provence et la belle Maguelone!
Όλες αυτές οι συζητήσεις επισημαίνουν το πρόβλημα της βιβλιογραφίας!Πρέπει να δίνεται πλέον συγκεκριμένη βιβλιογραφία στους υποψήφιους για αν αποφεύγονται όλα αυτά τα κενά!

Χωρίς να θέλω να πάρω σε καμία περίπτωση το "μέρος" του ΑΣΕΠ και να δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα (κάτι που θα αντέβαινε ούτως ή άλλως στα συμφέροντά μου και δε θα εξηγούσε με τίποτε την οικτρή θέση που βρισκόμαστε όλοι, να δίνουμε δηλ. ως πτυχιούχοι επιπλέον εξετάσεις), να υπενθυμίσω απλά, ότι στην εξέταση της επιστημονικής επάρκειας περιλαμβάνεται ασφαλώς και το κριτήριο της ικανότητας επιλογής κατάλληλης και "αξιόπιστης" βιβλιογραφίας (βλέπε περίπτωση συγγραφής μεταπτυχιακής εργασίας).
Αν μας έδιναν και τη βιβλιογραφία maryvas θα μας εξωθούσαν να γίνουμε πολύ χειρότερα (ή καλύτερα?) "παπαγαλάκια".
τρεις λαλούν κι οι υπόλοιποι χορεύουν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:36:46 »

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1065 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 02:13:31 μμ »
Ποια ήταν η επίσημη απάντηση του ασεπ στην ερώτηση που αναφέρατε με το έργο "Η Θυσία του Αβραάμ";

Αποσυνδεδεμένος dora2008

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • .."μην κλέβεις κλέφτη, μην κλέβεις κλέφτη.."
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1066 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 02:14:38 μμ »
μα δε λεει αυτο ακριβως. για την ακριβεια λεει οτι το ιμπεριος κ μαργαρωνα εχει για προτυπο μια διασκευη απο το "χιλιες κ μια νυχτες" χωρις να επισημαινει οτι ειναι γαλλικη. για το "φλοριος και πατζιαφλορα" λεει οτι αποτελει και αυτο διασκευη γαλλικου μυθιστορηματος που ηρθε στην ελλαδα μεσω μιας ιταλικης μεταφρασης.
οποτε μηπως λες οτι το "ιμπεριος κ μαργαρωνα" εχει προτυπο γαλλικη διασκευη εξαιτιας του "και" ?
maryvas είναι ξεκάθαρο στον Πολίτη ότι αποτελεί διασκευή του γαλλικού μυθιστορήματος Pierre de Provence et la belle Maguelone!
Όλες αυτές οι συζητήσεις επισημαίνουν το πρόβλημα της βιβλιογραφίας!Πρέπει να δίνεται πλέον συγκεκριμένη βιβλιογραφία στους υποψήφιους για αν αποφεύγονται όλα αυτά τα κενά!

Χωρίς να θέλω να πάρω σε καμία περίπτωση το "μέρος" του ΑΣΕΠ και να δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα (κάτι που θα αντέβαινε ούτως ή άλλως στα συμφέροντά μου και δε θα εξηγούσε με τίποτε την οικτρή θέση που βρισκόμαστε όλοι, να δίνουμε δηλ. ως πτυχιούχοι επιπλέον εξετάσεις), να υπενθυμίσω απλά, ότι στην εξέταση της επιστημονικής επάρκειας περιλαμβάνεται ασφαλώς και το κριτήριο της ικανότητας επιλογής κατάλληλης και "αξιόπιστης" βιβλιογραφίας (βλέπε περίπτωση συγγραφής μεταπτυχιακής εργασίας).
Αν μας έδιναν και τη βιβλιογραφία maryvas θα μας εξωθούσαν να γίνουμε πολύ χειρότερα (ή καλύτερα?) "παπαγαλάκια".

1. αναγκαία διόρθωσηmaryk.. Συγγνώμη!
2. Η απάντηση ήταν "Βιτσέντζος Κορνάρος".
τρεις λαλούν κι οι υπόλοιποι χορεύουν

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1067 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 02:19:53 μμ »
Αν μας έδιναν και τη βιβλιογραφία maryvas θα μας εξωθούσαν να γίνουμε πολύ χειρότερα (ή καλύτερα?) "παπαγαλάκια".
Δε νομίζω ότι ο όγκος της ύλης μας αφήνει περιθώρια παπαγαλίας!Μια τέτοια άποψη σημαίνει ότι και τα πτυχία μας είναι αποτέλεσμα παπαγαλίας...και το δικό μου ευτυχώς δεν είναι!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:36:46 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1068 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 02:25:11 μμ »
Σίριαλ το καταντήσαμε το Ιμπέριος και Μαργαρώνα. Να προσθέσω κάτι τελευταίο και να κλείσουμε. Λέει ότι έχει ως πρότυπο μία διασκευή του Χίλιες και μαι νύχτες, γνωστή στην Προβηγκία (δηλαδή περιοχή της Γαλλίας) και προφανώς εννοεί αυτό που λέει ο Πολίτης. Όμως με τη διατύπωση που έχει το σχολικό είναι σα να σου λέει ότι η απάντηση είναι το Χίλιες και μια νύχτες. Φαντάζεστε να το έβαζαν, γέλιο που θα έπεφτε;




Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1069 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 02:29:49 μμ »
Να ρωτήσω και κάτι άλλο που μου έχει κάνει εντύπωση από τη σχολική γραμματολογία. σε μια σελίδα της λέει ότι τη Γεωγραφία Νεωτερική την έγραψε ο Φιλιππίδης και ο Κωνσταντάς. Είναι σωστό;;; Εγώ είχα την εντύπωση μέχρι που το διάβασα ότι ήταν μόνο ο Κωνσταντάς και το βρήκα και σε ερώτηση πολλαπλής επιλογής με απάντηση μόνο το ένα.
Βοήθεια, γιατί δεν ξέρω τι να κάνω αν πέσει κάτι ανάλογο.

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1070 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 02:32:20 μμ »
Stratos91 και maryvas σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις! :)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1071 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 02:36:05 μμ »
Να ρωτήσω και κάτι άλλο που μου έχει κάνει εντύπωση από τη σχολική γραμματολογία. σε μια σελίδα της λέει ότι τη Γεωγραφία Νεωτερική την έγραψε ο Φιλιππίδης και ο Κωνσταντάς. Είναι σωστό;;; Εγώ είχα την εντύπωση μέχρι που το διάβασα ότι ήταν μόνο ο Κωνσταντάς και το βρήκα και σε ερώτηση πολλαπλής επιλογής με απάντηση μόνο το ένα.
Βοήθεια, γιατί δεν ξέρω τι να κάνω αν πέσει κάτι ανάλογο.
<<<<<εγώ από μαθήτρια θυμάμαι και τους δύο . το είχα μάθει και ποιηματάκι για να το γράψω σε διαγώνισμα και το θυμάμαι πολύ καλα, αλλά και ο Πολίτης αυτό λέει

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1072 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 02:37:39 μμ »
Ευχαριστώ πολύ L.K.

Αποσυνδεδεμένος octapus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1073 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 03:00:13 μμ »
Σχετικά με τα "αμφιλεγόμενα θέματα", εγώ, τουλάχιστον, στέκομαι σε ό,τι αναφέρει το σχολικό βιβλίο.
Και  σε ό, τι αφορά το σίριαλ  (  ;) ) "Ιμπέριος και Μαργαρώνα"
και σχετικά με τη "Θυσία του Αβραάμ" (παραδίδεται ανώνυμα αλλά πολλοί μελετητές θεωρούν τον Κορνάρο δημιουργό του έργου)
και για τους συντάκτες της "Νεωτερικής Γεωγραφίας" (Φιλιππίδης και Κωνσταντάς. Δύο ήταν οι συντάκτες του έργου και για όσους έχουν μνήμες απο το περιβόητο γκρι βιβλίο ιστορίας της Δέσμης  :( ),
σημείο αναφοράς θα πρέπει να αποτελεί η σχολική γραμματολογία.

Σε σχέση τώρα με την επιστημονική βιβλιογραφία που αναφέρθηκε προηγουμένως:
Η συσχέτιση του σχολικού βιβλίου με όποιες άλλες επιστημονικές πηγές/έρευνες είναι , βέβαια, άκρως ενδιαφέρον θέμα, αλλά στο επίπεδο που έχει να κάνει με το διαγωνισμό καταντά τουλάχιστον κουραστικό....
Ο καθένας μπορεί να διαβάσει ο,τιδήποτε από οπουδήποτε και να αξιοποιήσει όποια και όσα επιστημονικά (ή και όχι) συγγράμματα επιθυμεί. Από που όμως θα αντλήσει τη σιγουριά ότι οι απαντήσεις του στα θέματα πολλαπλής επιλογής είναι οι σωστές ή έστω είναι αυτές που το ΑΣΕΠ δίνει ως σωστές??
Τα σχολικά βιβλία, θεωρώ ότι, ως ένα βαθμό , δίνουν κάποια σιγουριά........

Και μία ερώτηση: Έχετε διευκρυνίσει, σε σχέση με τη σχολική γραμματολογία, ποιοι ποιητές θεωρούνται "νεοϋπερραλιστές" (πρώτη μεταπολεμική γενιά) ??

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1074 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 03:12:45 μμ »
Οπως λεει και η octapus, και γω ειμαι "υπερμαχος " των σχολικων.
οσο για την ερωτηση σου ειλικρινα δεν θυμαμαι.....(ειμαι στη δουλεια τωρα και οπως καταλαβαινεις αντι για χρεωσεις-πιστωσεις να παλευω με τις μεταπολεμικες γενιες στη λογοτεχνια δεν ....παιζει!)
θα σου απαντησω αυριο ομως, αν και θα με προλαβει αλλος συναδελφος,ειμαι σιγουρος.....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1075 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 03:32:59 μμ »
Nεοϋπερρεαλιστές:
1. Μίλτος Σαχτούρης (ο σημαντικότερος)
2.Δ.Χ. Παπαδίτσας
3. Ελένη Βακαλό
4. Ε.Χ. Γονατάς
5. Έκτωρ Κακναβάτος
6. Τάκης Βαρβιτσιώτης
7. Γιώργος Βαφόπουλος
8. Νάνος Βαλαωρίτης

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1076 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 03:41:08 μμ »
Άσε να γράψουμε και τους υπόλοιπους, ώστε να έχει ο κόσμος σφαιρική εικόνα

Υπαρξιακή ποίηση:
1. Γιώργος Θέμελης
2. Ζωή Καρέλλη
3. Μελισσάνθη
4. Όλγα Βότση
5. Νίκος Καρούζος (που όμως ξεκινά από το μαρξισμό και τον αποκυρήξε για να στραφεί στην ελληνορθόδοξη παράδοση)
7. Νίκος Παππάς
8. Ρίτα Μπούμη-Παππά
9. Θ. Δ. Φραγκόπουλς
10. Γιώργης Παυλόπουλος

Δεν εντάσσονται κάπου: Καββαδίας, Τάκης Σινόπουλος (αν και θα το ψάξω λίγο καλύτερα για αυτόν), Γιάννης Δάλλας και Κρίτων Αθανασούλης (υπαρξιακή και κοινωνική η ποίησή του)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2009, 03:55:41 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος octapus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1077 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 04:25:00 μμ »
L. K. , σε ευχαριστώ  για την αμεσότατη απάντηση.   :)

Η ομάδα των νεοϋπερρεαλιστών εξετάζεται από τη σχολική γραμματολογία στην ενότητα της υπαρξιακής-πνευματικής ποίησης. Γι' αυτό χρειάστηκα τη διευκρίνιση.(Τι λέγαμε κάπου για την ορθογραφία?!)

Στην ίδια ενότητα, αν δεν κάνω λάθος, αναφέρεται στο σχολικό βιβλίο και ο Τάκης Σινόπουλος.

Θυμίζω ότι στο σχολικό διακρίνονται δύο τάσεις στην 1η μεταπολεμική γενιά: κοινωνική ποίηση και υπαρξιακή ποίηση και ανάλογα με αυτή τη " διάκριση" αναφέρονται και οι εκάστοτε ποιητές.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159847
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 598
Σύνολο: 610

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.