*

Αποστολέας Θέμα: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 219957 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anniegr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 07, 2008, 07:34:34 μμ »
κατα καιρους θα βγουνε πολλα βοηθηματα για τη νέα ύλη...

τουλαχιστο για τα περισσοτερα μια αναλυση απο σχολικα βοηθηματα ειναι αρκετη...
ωστοσο για αλλα οπως π.χ παλαμάς θα χρειαστει μαλλον μια γενικοτερη μελετη του εργου...

τεσπα...ολα θα πανε καλα ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:59:38 »

Αποσυνδεδεμένος eva30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 07, 2008, 07:51:23 μμ »

Σιγουρα το τί είναι 'φίρμα' είναι και κάπως υποκειμενικό, αλλά εγώ δεν έχω πρόβλημα με το τι θεωρεί ο καθένας 'φίρμα', αλλά το πώς μου σερβίρουν τις 'φίρμες'. Ξέρεις πόσο κόσμο ξέρω που μέσα την ώρα των εξετάσεων μπερδεύτηκαν με αυτό και όταν βγήκαν έξω αντιλήφθηκαν την παγίδα, μπερδεύεσαι εύκολα με τα άλλα. Πές μου μία ερώτηση που δεν είναι 'φίρμα' να σου τα πω από τη δική μου άποψη. Για να το μπερδέψουν τόσοι πολλοί αυτό τον στίχο, κάτι έγινε, δεν μπορεί όλοι να έχουν άγνοια για μία τόσο σπουδαια φίρμα.
[/quote]

"Σε γνωρίζω από την κόψη του σπαθιού την τρομερή". Σε ποιον ανήκει ο στίχος;
α. Στο Φοίβο
β. Στο Μανού Τσάο
γ. Στο Σολωμό
δ. Στο Μαλακάση
Πού είναι η παγίδα; Εκτός κι αν το γενικεύσουμε και θεωρήσουμε ότι οι ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής είναι ούτως ή άλλως παγίδες, οπότε θα συμφωνήσω.
Υπάρχουν κάποια πράγματα που θεωρούνται δεδομένα, άσχετα με την ύλη του ΑΣΕΠ, όπως για παράδειγμα ότι όλοι έχουμε διαβάσει τη Μαρίνα των βράχων. Επίσης, κάποια πράγματα που θεωρούνται αυτονόητα στην ιστορία, εγώ δεν τα ξέρω. Ντρέπομαι γι' αυτό και προσπαθώ να τα καλύψω. Αν δεν είχα διαβάσει Ελύτη, θα ντρεπόμουν επίσης. Εδώ είναι η ένστασή μου: στο ότι αντί να υπάρχει αυτοκριτική, ακούω γκρίνια αδικαιολόγητη, ειδικά για τη συγκεκριμένη ερώτηση. Φυσικά και πιστεύω ότι πολλοί συνάδελφοι δεν ήξεραν το στίχο, αλλά δεν ανέχομαι να γκρινιάζουν.

Αποσυνδεδεμένος eva30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 07, 2008, 07:59:59 μμ »

εγω παλι αυτου του ειδους το διαβασμα θεωρω τραγικο!   :(
[/quote]

Είναι τραγικές οι ερωτήσεις που ελέγχουν τη γενικότερη καλλιέργειά σου;

Συμφωνώ απολύτως με τη συνάδελφο vifo, καθώς η γνώση ή μη γνώση των τόσο κατά τ' άλλα αυτονόητων, δεν αποδεικνύει και αυτομάτως την καταλληλότητα ή μη κάποιου, ως υποψηφίου εκπαιδευτικού-παιδαγωγού, ο οποίος θα μπορεί να σταθεί σε μια σχολική αίθουσα και θα μπορέσει να διαχειριστεί προβληματικές καταστάσεις.
Τι είναι αυτό που αποδεικνύει την καταλληλότητα ή μη κάποιου να διδάξει; Το πρώτο στάδιο είναι οι γνώσεις. Το αν θα μορέσει να σταθεί σε μια σχολική αίθουσα, δυστυχώς δε μπορεί να εκτιμηθεί εκ των προτέρων, παρά μόνο μέσα στη σχολική αίθουσα.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 07, 2008, 10:09:57 μμ »

εγω παλι αυτου του ειδους το διαβασμα θεωρω τραγικο!   :(

Είναι τραγικές οι ερωτήσεις που ελέγχουν τη γενικότερη καλλιέργειά σου;

Συμφωνώ απολύτως με τη συνάδελφο vifo, καθώς η γνώση ή μη γνώση των τόσο κατά τ' άλλα αυτονόητων, δεν αποδεικνύει και αυτομάτως την καταλληλότητα ή μη κάποιου, ως υποψηφίου εκπαιδευτικού-παιδαγωγού, ο οποίος θα μπορεί να σταθεί σε μια σχολική αίθουσα και θα μπορέσει να διαχειριστεί προβληματικές καταστάσεις.
Τι είναι αυτό που αποδεικνύει την καταλληλότητα ή μη κάποιου να διδάξει; Το πρώτο στάδιο είναι οι γνώσεις. Το αν θα μορέσει να σταθεί σε μια σχολική αίθουσα, δυστυχώς δε μπορεί να εκτιμηθεί εκ των προτέρων, παρά μόνο μέσα στη σχολική αίθουσα.
[/quote]

Αυτό ακριβώς θέλω να πω. Έχουμε αναγκαστικά αποδεχτεί τη διαδικασία του εν λόγω διαγωνισμού, μιας και δεν είχαμε άλλη επιλογή, ωστόσο κανείς δε θα με πείσει ότι θα είμαι για παράδειγμα άξια να επιτελέσω το δύσκολο λειτούργημα του εκπαιδευτικού, επειδή ξέρω ένα στίχο παραπάνω, ένα όνομα παραπάνω σ'ένα διήγημα, μια ακόμη σταυροφορία ή ότι η τάδε ποιητική συλλογή ανήκει στον τάδε.

Σαφώς η γνώση είναι απαραίτητη αλλά δεν είναι αυτή και μόνον αυτή που σε καταξιώνει μπροστά στα μάτια των μαθητών σου ούτε είναι αυτή που σε χρήζει αυτομάτως άξιο για την εκπαίδευση. Θεωρώ ότι πολλές από τις ερωτήσεις που τίθενται είναι της χειρίστης επιλογής και της αμέτρου προχειρότητος και ως εκ τούτου δεν μπορώ παρά να αμφισβητώ τα κριτήρια, μέσω των οποίων γίνεται η τελική επιλογή.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:59:38 »

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 07, 2008, 10:30:58 μμ »
Γεια σας. Σήμερα είδα την ύλη και πραγματικά εκνευρίστηκα πολύ. Εγινε κάποια ελάττωση και δεν το κατάλαβα; Συμφωνώ απόλυτα με  την syllas: χιλιες φορές τα 154 του Καβάφη. Τουλάχιστον , βρε παιδιά τα είχαμε διαβάσει. Χίλιες αναλύσεις είχα βρει. Ετρεχα από σπουδαστήριο σε σπουδαστήριο.Κι έλεγα, πριν ανακοινωθείι η ύλη, ότι τουλάχιστον έχω κάποιο υλικό.Τώρα τι πρέπει να κάνω δηλαδη; να βγω ξανά στο ψάξιμο, να ξοδέψω πάλι ώρες στον υπολογιστή και χρήμα στα βιβλιοπωλεία για να μαζέψω νέες αναλύσεις για Ελύτη, Σικελιανο και Βικέλα; Και επιπλέον να βρω και το μύθο του σπηλαίου του Πλάτωνα; Κάθε χρόνο και χειρότερα. Μια χαρά ήταν πριν από χρόνια που έβαζαν όλα τα ποιήματα των σχολικών βιβλίων.Τουλάχιστον ήξερες τι να διαβάσεις. Θεωρώ ότι μας ξαναχαντάκωσαν. Ειδικά όσους από εμάς ήμασταν διαβασμένοι από προηγούμενες χρονιές. Πιστεύω πως ακριβώς έμας θέλουν να χτυπάνε οι "εξυπνάκηδες" που βγάζουν την ύλη κάθε φορά. ΝΤΡΟΠΗ!

Αποσυνδεδεμένος mariazante

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 07, 2008, 10:51:51 μμ »
μηπως ξερει κανεις που θα βρω τον λουκη λαρα του βικελα.ψαχνω και δεν τον βρισκω ολοκληρο

Αποσυνδεδεμένος anniegr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 07, 2008, 11:08:05 μμ »
mariazante καλησπερα.

ο λουκής λαρας δεν υπαρχει στασχολικα παρα μονο αποσπασματα του...

πηγιανε σε μια βιβλιοθηκη και θα το βρεις....ειναι μεγαλουτσικο....
προσωπικα δε ξερω αν θα διαβαστει ολοκληρο..... ;D

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 08, 2008, 02:02:27 πμ »

Σιγουρα το τί είναι 'φίρμα' είναι και κάπως υποκειμενικό, αλλά εγώ δεν έχω πρόβλημα με το τι θεωρεί ο καθένας 'φίρμα', αλλά το πώς μου σερβίρουν τις 'φίρμες'. Ξέρεις πόσο κόσμο ξέρω που μέσα την ώρα των εξετάσεων μπερδεύτηκαν με αυτό και όταν βγήκαν έξω αντιλήφθηκαν την παγίδα, μπερδεύεσαι εύκολα με τα άλλα. Πές μου μία ερώτηση που δεν είναι 'φίρμα' να σου τα πω από τη δική μου άποψη. Για να το μπερδέψουν τόσοι πολλοί αυτό τον στίχο, κάτι έγινε, δεν μπορεί όλοι να έχουν άγνοια για μία τόσο σπουδαια φίρμα.

"Σε γνωρίζω από την κόψη του σπαθιού την τρομερή". Σε ποιον ανήκει ο στίχος;
α. Στο Φοίβο
β. Στο Μανού Τσάο
γ. Στο Σολωμό
δ. Στο Μαλακάση
Πού είναι η παγίδα; Εκτός κι αν το γενικεύσουμε και θεωρήσουμε ότι οι ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής είναι ούτως ή άλλως παγίδες, οπότε θα συμφωνήσω.
Υπάρχουν κάποια πράγματα που θεωρούνται δεδομένα, άσχετα με την ύλη του ΑΣΕΠ, όπως για παράδειγμα ότι όλοι έχουμε διαβάσει τη Μαρίνα των βράχων. Επίσης, κάποια πράγματα που θεωρούνται αυτονόητα στην ιστορία, εγώ δεν τα ξέρω. Ντρέπομαι γι' αυτό και προσπαθώ να τα καλύψω. Αν δεν είχα διαβάσει Ελύτη, θα ντρεπόμουν επίσης. Εδώ είναι η ένστασή μου: στο ότι αντί να υπάρχει αυτοκριτική, ακούω γκρίνια αδικαιολόγητη, ειδικά για τη συγκεκριμένη ερώτηση. Φυσικά και πιστεύω ότι πολλοί συνάδελφοι δεν ήξεραν το στίχο, αλλά δεν ανέχομαι να γκρινιάζουν.
[/quote]
Δεν είναι συγκρίσιμη η πολλαπλή που παρέθεσες με αυτήν που βάλανε.
Μην υποτιμάς τους συναδέλφους ότι δεν τον ήξεραν τον στίχο. ’λλο δεν το ήξεραν, άλλο δεν το έπιασαν, εκείνη τη στιγμή λειτουργείς με φοβερό άγχος που ακόμη και τον ύμνο ξεχνάς. Εγώ πιστεύω όλοι το έχουμε διαβάσει. Και αν δεν το πιασα ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ. Αν νομίζεις ότι κάθε επόμενη φορά είναι διάβασμα για να καλυψεις πράγματα για τα οποία ντρέπεσαι που δεν τα έπιασες τι να πω... δεν είναι αυτή η λογική του ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 08, 2008, 06:34:47 μμ »
Σε αποσπάσματα ναι: το ’ξιον Εστί' στο καινούργια Κείμενα Γ' Γυμνασίου.
Δέησις- Α'γυμν, Θερμοπύλες- β' Γυμνασίου - 'Φωνές", Στα 200 π.Χ-  καινούργιο Γ' γυμνασίου
Ελεύθεροι πολιορκημένοι- Γ' γυμνασίου και Α' Λυκείου
Πόρφυρας - Α' Λυκείου
απόσπασμα Λουκής Λάρας- Α' Λυκείου
Δωδεκάλογος του Γύφτου- Α' λυκ. άλλος λόγος
Ιθάκη, Η σατραπεία, Απολείπειν ο Θεός Αντώνιον, Αλεξανδρινοί βασιλείς, Ηγεμών εκ Δυτικής Λιβύης, Νέοι της Σιδώνος- Α' Λυκ.
Ιερά οδός- Α' λυκ.
ο Βασιλιάς της Ασίνης, Τελευταίος Σταυθμός- Α' λυκ
Ο Γυρισμός του ξενιτεμένου- παλιό Α' γυμν.

Συμπληρωματικά, το ποίημα του Καβάφη "στα 200 π.Χ." υπάρχει και στο πολύ παλαιό σχολικό της β'γυμνασίου των Γρηγοριάδη - Καρβέλη - Μηλιώνη - Μπαλάσκα - Παγανού, καθώς και απόσπασμα (συγκεκριμένα οι τρεις πρώτες στροφές) απ' "τον γυρισμό του ξενιτεμένου" του Σεφέρη.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 08, 2008, 07:24:38 μμ »
Δανείστηκα από μια ανιψιά μου που φέτος τελειώνει το σχολείο (ξεφτίλα έτσι;) την ανάλυση κειμένων Α' Λυκείου που είχε από τις εκδόσεις "Μεταίχμιο". Τη βρήκα πολύ καλή για την Ιερά Οδό του Σικελιανού και τα άλλα κείμενα που έχουμε στην ύλη και υπάρχουν εκεί. Στην αρχή μάλιστα έχει και θεωρία για το μέτρο, εκφραστικούς τρόπους κ.α. Τις αναλύσεις των κειμένων που έχουμε από σχολικές αναλύσεις σκοπεύω να τις διαβάσω.
Δεν υπάρχει όμως κάτι για τον Παλαμά. Έχετε βρει εσείς κάτι; Σκοπεύω αύριο να πάω στη δημοτική βιβλιοθήκη μήπως βρω τίποτα (και σε όσες βιβλιοθήκες σπιτικές γνωστών δεν έχω ρημάξει). Πάντως Παλαμά και Σικελιανό δεν τους χωνεύω με τίποτα.
Για το "άξιον εστί" έχετε τίποτα υπόψη σας;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος sirina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 08, 2008, 07:26:19 μμ »
Για Παλαμα αναζητησε το  "Αξιον Εστι" του Τασου Λιγναδη.

Για το Μεταιχμιο δεν σας τα λεγα? Υπεροχο και εγω το εχω..

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 08, 2008, 07:28:01 μμ »
Τα κείμενα που έχουμε για ανάλυση, ποιών τάξεων είναι? Σε ποιό βοήθημα μπορώ να βρώ συγκεντρωμένες τις περισσότερες αναλύσεις?
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 08, 2008, 07:33:56 μμ »
Κυρίως της Α' και Β' Λυκείου. Πήγαινε σ' ένα βιβλιοπωλείο και κοίτα ποιες σου φαίνονται πιο εύχρηστες και κατανοητές. ’λλες εκδόσεις έχουν ένα βιβλίο για την κάθε τάξη και άλλες δύο.

Επίσης συγκεντωμένα τα ποιήματα από τον Καβάφη στις εκδόσεις ΙΚΑΡΟΣ.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 08, 2008, 07:39:37 μμ »
 Σ' ευχαριστώ πολύ Οlgalia!
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159847
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 606
Σύνολο: 617

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.