*

Αποστολέας Θέμα: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 220009 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 06, 2008, 04:19:36 μμ »
strato το συγκεκριμένο ποίημα υπήρχε στο σχολικό, αλλά είναι παρανοϊκό να νομίζεις ότι μπορείς να θυμάσαι απέξω στο τέλος όλους τους στίχους των ποιημάτων που υπάρχουν σε 6 σχολικές τάξεις (και της κατεύθυνσης 7), ειδικά όταν ο συγκεκριμένος ποιητής δεν ήταν στην ύλη. Δεν έβαλαν πχ ένα στίχο του Σεφέρη ή του Σολωμού. Εδώ πολλοί δε θυμόνταν ποιος ήταν ο Πασχάλης που ήταν και στην ύλη.

Δίκιο έχεις, απλά στο εισαγωγικό σημείωμα ο συγκεκριμένος στίχος αναφέρονταν για να δικαιολογηθεί κομμάτι της θεωρίας. Δεν εννοώ ότι απλά είναι στο ποίημα που υπάρχει μες στο βιβλίο. Ευελπιστώ απλά ότι η λογική τους ήταν αυτή. Αν αντίθετα νομίζουν ότι μπορούμε να ξέρουμε όλα τα ποιήματα απ' έξω.. ε, τότε οι άνθρωποι είναι για τα σίδερα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:57:05 »

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 06, 2008, 11:56:17 μμ »
παιδια ελεος της παναγιας τα ματια χρειαζεται για 15 ερωτησεις!!!!!!!!δεν θα τους κανω τη χαρη!!!!!εγω θα διαβασω για μενα!!!θαρρεις υπαρχει περιπτωση να διαβασεις ολες τις εισαγωγικες παραγραφους απο 7 βοβλια κ να τις θυμασαι!!!!θα καψω οσα εγκεφαλικα κυτταρα μου εχουν μεινει!

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 07, 2008, 12:39:32 πμ »
παιδια,στις 15 ερωτησεις δε νομιζω οτι ρωτανε κατι που να θελει ιδιαιτερη αναλυση για να διαβαζουμε αναλυσεις επι αναλυσεων. για τη διδακτικη μονο το κρινω αναγκαιο.ετσι καταλαβα απο το ειδος των ερωτησεων

Αποσυνδεδεμένος eva30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 07, 2008, 10:20:27 πμ »
strato το συγκεκριμένο ποίημα υπήρχε στο σχολικό, αλλά είναι παρανοϊκό να νομίζεις ότι μπορείς να θυμάσαι απέξω στο τέλος όλους τους στίχους των ποιημάτων που υπάρχουν σε 6 σχολικές τάξεις (και της κατεύθυνσης 7), ειδικά όταν ο συγκεκριμένος ποιητής δεν ήταν στην ύλη. Δεν έβαλαν πχ ένα στίχο του Σεφέρη ή του Σολωμού. Εδώ πολλοί δε θυμόνταν ποιος ήταν ο Πασχάλης που ήταν και στην ύλη.

Σίγουρα είναι παρανοϊκό να ξέρεις απ' έξω όλους τους στίχους των ποιημάτων, αλλά για να είμαστε και δίκαιοι, ο στίχος από τη Μαρίνα των βράχων είναι μεγάλη"φίρμα" οπότε είναι αδύνατο να μην το γνωρίζει κάποιος. Όσο για τον Πασχάλη, αν κάποιος είχε κάνει μια ανάγνωση στα διηγήματα της ύλης, σίγουρα το θυμόταν. Δεν ήταν τόσο τραγικό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:57:05 »

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 07, 2008, 10:55:24 πμ »

Σίγουρα είναι παρανοϊκό να ξέρεις απ' έξω όλους τους στίχους των ποιημάτων, αλλά για να είμαστε και δίκαιοι, ο στίχος από τη Μαρίνα των βράχων είναι μεγάλη"φίρμα" οπότε είναι αδύνατο να μην το γνωρίζει κάποιος. Όσο για τον Πασχάλη, αν κάποιος είχε κάνει μια ανάγνωση στα διηγήματα της ύλης, σίγουρα το θυμόταν. Δεν ήταν τόσο τραγικό.
εγω παλι αυτου του ειδους το διαβασμα θεωρω τραγικο!   :(

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 07, 2008, 11:19:23 πμ »
Συμφωνώ απολύτως με τη συνάδελφο vifo, καθώς η γνώση ή μη γνώση των τόσο κατά τ' άλλα αυτονόητων, δεν αποδεικνύει και αυτομάτως την καταλληλότητα ή μη κάποιου, ως υποψηφίου εκπαιδευτικού-παιδαγωγού, ο οποίος θα μπορεί να σταθεί σε μια σχολική αίθουσα και θα μπορέσει να διαχειριστεί προβληματικές καταστάσεις.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 07, 2008, 11:33:46 πμ »
η προχειροτητα του "τηλεπαιχνιδιου" (του στυλ: "εισαι πιο εξυπνος απο 1 10χρονο;") ειναι που με κανει εξαλλη! ζητω η παπαγαλια και το στειρο διαβασμα! τελικα οι αυτιστικοι εχουν περισσοτερες πιθανοτητες απο τους απλους φιλολογους!  :P

Αποσυνδεδεμένος anniegr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 07, 2008, 01:54:03 μμ »
εγω παλι παιδια για να σας πω τον καημο μου για τα νέα ελληνικά της καινουριας ύλης εκελινο τον παλαμα και το σικελιανο δε τους θελω καθόλου.....

ειδικα ο δωδεκαλογος του γυφτου(το αποσπασμα δεν υπαρχει στα σχολικα) ειναι παρανοικος....

απλα ηθελα να τα βγαλω απο μεσα μου...

καλη συνεχεια!!

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 07, 2008, 02:01:40 μμ »
εγω παλι παιδια για να σας πω τον καημο μου για τα νέα ελληνικά της καινουριας ύλης εκελινο τον παλαμα και το σικελιανο δε τους θελω καθόλου.....

ειδικα ο δωδεκαλογος του γυφτου(το αποσπασμα δεν υπαρχει στα σχολικα) ειναι παρανοικος....
Θα προτιμούσες 154 ποιήματα του Καβάφη που δεν υπάρχουν στα σχολικά και δεν είναι εύκολο να βρείς την ανάλυση;;Ή όλο το Α και Β ημερολόγιο καταστρώματος του Σεφέρη που επίσης δεν υπάρχει;
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος anniegr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 07, 2008, 02:03:25 μμ »
οχι σαφως και οχι....


αλλα με αυτον δωδεκαλογο απο το γυμνασιο μας ταλανιζουν....

τεσπα δε παραπονιεμαι απλα δε τον μπορω τον παλαμα...

ασε που δε ξερω απο που να διαβάσω....???

καμια πρόταση???

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 07, 2008, 03:24:41 μμ »
παιδια βρηκα σημερα ενα για τα νεα απο την εκδοτικη γκιουρδας που εχει πολυ συνοπτικα ολες τις αναλυσεις για την παλια ομως υλη
υποθετω θα βγει και για την καινουρια
καλο μου φανηκε
τι λετε κ σεις;
το χετε υποψη;

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 07, 2008, 05:29:57 μμ »
εγω παλι παιδια για να σας πω τον καημο μου για τα νέα ελληνικά της καινουριας ύλης εκελινο τον παλαμα και το σικελιανο δε τους θελω καθόλου.....

ειδικα ο δωδεκαλογος του γυφτου(το αποσπασμα δεν υπαρχει στα σχολικα) ειναι παρανοικος....
Θα προτιμούσες 154 ποιήματα του Καβάφη που δεν υπάρχουν στα σχολικά και δεν είναι εύκολο να βρείς την ανάλυση;;Ή όλο το Α και Β ημερολόγιο καταστρώματος του Σεφέρη που επίσης δεν υπάρχει;
Χίλιες φορές προτιμώ τα 154, γιατί απλούστατα δε θα διαβάσω αναλύσεις για 154 ποιήματα, αλλά ενιαία ανάλυση για όλα τα ποιήματα του Καβάφη και αυτά τα γενικά θα τα εφαρμόσω σε κάθε ένα ξεχωριστό ποίημα. Προσθέτουμε και κάποια δικά μας. Το 2002 πήγα για τουρισμό στον ασεπ, δεν είχα διαβάσει ούτε μία ανάλυση για την Ελένη του Σεφέρη. Έκανα μία δική μου και πήρα 75. Οι λογοτεχνικές αναλύσεις δεν αφορούν κάθε ένα ποίημα ενός συγγραφέα, αλλά επιλεκτικά ή ποιήματα ανά ομάδες. Άρα οι αναλύσεις αυξάνουν όταν αυξάνονται οι συγγραφείς, όχι τα ποιήματα ενός συγγραφέα. Αυτό το βιβλίο πέρσυ που έβγαλαν του Σαββάλα είναι άθλιο γι' αυτούς τους λόγους.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 07, 2008, 05:37:53 μμ »
strato το συγκεκριμένο ποίημα υπήρχε στο σχολικό, αλλά είναι παρανοϊκό να νομίζεις ότι μπορείς να θυμάσαι απέξω στο τέλος όλους τους στίχους των ποιημάτων που υπάρχουν σε 6 σχολικές τάξεις (και της κατεύθυνσης 7), ειδικά όταν ο συγκεκριμένος ποιητής δεν ήταν στην ύλη. Δεν έβαλαν πχ ένα στίχο του Σεφέρη ή του Σολωμού. Εδώ πολλοί δε θυμόνταν ποιος ήταν ο Πασχάλης που ήταν και στην ύλη.

Σίγουρα είναι παρανοϊκό να ξέρεις απ' έξω όλους τους στίχους των ποιημάτων, αλλά για να είμαστε και δίκαιοι, ο στίχος από τη Μαρίνα των βράχων είναι μεγάλη"φίρμα" οπότε είναι αδύνατο να μην το γνωρίζει κάποιος. Όσο για τον Πασχάλη, αν κάποιος είχε κάνει μια ανάγνωση στα διηγήματα της ύλης, σίγουρα το θυμόταν. Δεν ήταν τόσο τραγικό.
Σιγουρα το τί είναι 'φίρμα' είναι και κάπως υποκειμενικό, αλλά εγώ δεν έχω πρόβλημα με το τι θεωρεί ο καθένας 'φίρμα', αλλά το πώς μου σερβίρουν τις 'φίρμες'. Ξέρεις πόσο κόσμο ξέρω που μέσα την ώρα των εξετάσεων μπερδεύτηκαν με αυτό και όταν βγήκαν έξω αντιλήφθηκαν την παγίδα, μπερδεύεσαι εύκολα με τα άλλα. Πές μου μία ερώτηση που δεν είναι 'φίρμα' να σου τα πω από τη δική μου άποψη. Για να το μπερδέψουν τόσοι πολλοί αυτό τον στίχο, κάτι έγινε, δεν μπορεί όλοι να έχουν άγνοια για μία τόσο σπουδαια φίρμα.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 07, 2008, 05:39:04 μμ »
εχει δικιο η syllas..εγω με μελετες ειχα καταφερει να εχω στοιχεια και για τα 154. και οχι με πανω απο 4 μερες διαβασμα. το ιδιο και για τον σεφερη.
επισης σχετικα που προαναφερθηκε για την ερωτηση με τον πασχαλη, δεν ηταν τοσο τραγικη. και εγω στην τυχη την απαντησα γιατι δεν ειχα διαβασει τα κειμενα. αλλα ημουν απαραδεκτη. δεν νοειται να εχεις κειμενα και να μην τα εχεις κανει μια αναγνωση και να διαβαζεις αναλυσεις. σε σχεση με τις διφορουμενες σε αρχαια και ιστορια την θεωρω αρκετα βατη.(παρ οτι και γω-κακως δεν την ηξερα-)
επισης δεν σου λεει κανεις οτι οι ερωτησεις θα ειναι 15. μπορει να ειναι λιγοτερες μπορει περισσοτερες, καθε φορα αλλαζει ο διαγωσισμος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 595
Σύνολο: 609

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.