*

Αποστολέας Θέμα: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 150403 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sisses

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή τελικά είναι ωραία!!!- ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #420 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 08:12:26 μμ »
Καλησπέρα και από μένα!
Θα ήθελα να επισημάνω και εγώ το εξής: από σημειώσεις της φιλοσοφικής που τελέιωσα ,γνωρίζω ότι: ο φιλόσοφος είναι εκείνος που θα θυσιαστεί για χάρη του κοινωνικού συνόλου, δηλαδή ότι ως πνευματικά διανούμενος, ως άριστος στο πνεύμα και ως φορέας της έλλογης, αντικειμενικης καιι επιστημονικής γνώσης οφείλει και έχει την ηθική υποχρέωση να μεταδώσει την ιδέα του Αγαθού και στους υπόλοιπους απλούς συνδεσμώτες του, συμβάλλοντας μ' αυτό τον τρόπο στην ηθική διαπαιδαγώγηση και στο διαφωτισμό τους.
Αυτό σημαίνει ότι οι δεσμώτες, "βυθισμένοι" στον σκοταδισμό και στην άγνοια, στη σκιώδη πραγματικότητα που βιώνουν και στην οποία έχουν εθιστεί, δεν επιθυμούν να ανέλθουν σε μια υψηλότερη βαθμίδα γνώσης και να απελευθερωθούν από τα δεσμά τους, αλλά συν τοις άλλοις δεν δύνανται και οι ίδιοι να βοηθήσουν τον εαυτό τους. Χρειάζεται κάποιος άλλος να τους βοηθήσει και αυτός φυσικά είναι ο φιλόσοφος.
Αυτή ειναι η άποψή μου , βάσει και της σχολής μου βέβαια.Δεν ξέρω αν βοήθησα κάπως...
Καλό διάβασμα σε όλους και καλή επιτυχία να έχουμε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:39:53 »

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #421 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 08:13:02 μμ »
Κάπου λέει ο Γεωργούλης ότι η λύση των δεσμωτών σ'ένα πρώτο στάδιο γίνεται από τους ίδιους ''στη διαδρομή της φυσικής ροής''.Μήπως τελικά εκλαμβάνουμε τα ρ.λυθείη και αναγκάζοιτο μέσα και όχι με παθητική σημασία;
Πραγματικά παρακάτω φαίνεται καθαρά ότι κάποιος άλλος τον πιέζει.Στο συγκεκριμένο σημείο θα ήθελα τη διευκρίνηση.
Αλλά πάντως ευχαριστώ για την προσπάθεια σας

supreme, δεν ξερω αν θα σε βοηθησει αλλα διαβαζω κατι σχολια του σκουτεροπουλου κ λεει τα εξης:
ο ανθρωπος δεν τεινει απο μονος του στη γνωση και η οποια φιλοσοφικη του προδιαθεση του δεν αφυπνιζεται αφ'εαυτης. απεναντιας ειναι απαραιτητη η ασκηση καποιας παιδαγωγικης βιας, με την οποια θα κεντριστει το ενδιαφερον της ψυχης και θα επιτευχθει η υπερβαση της καταστασης του σπηλαιου. οπως σημειωνει ο κερστινγκ δεν διακρινουμε εδω το ηπιο παιδαγωγικο αξιωμα που θελει τις φυσικες κλισεις κ προδιαθεσεις του μαθητευομενου να αναπτυσσονται επανω στη βαση της δικης του συγκαταθεσης σε μιαν ατμοσφαιρα ευχαριστη κ διασκεδαστικη. ο δρομος της γνωσης ο οποιος διαγραφεται εδω ειναι ανηφορικος κ επιπονος μια διαρκης ανακοπη απο τον ομφαλιο λωρο του οικειου κ του συνηθους.

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #422 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 10:01:24 μμ »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.Με διαφωτίσατε πλήρως. :-*

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #423 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 11:23:59 μμ »
παρακαλουμε, αν οντως βοηθησα χαιρομαι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:39:53 »

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #424 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 01:57:34 πμ »
Ναι με βοήθησες ξεκαθάρισα αυτό το σημείο που με μελαγχολούσε λιγάκι.
Φαντάσου με τί θέματα στεναχωριέμαι.Ελπίζω να φύγει αυτή η τρελαμένη περίοδος γιατί δε με βλέπω καλά

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #425 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 11:29:02 μμ »
Ωστόσο, το πρόβλημα εν προκειμένοις υφίστατα. Δηλ. κατά πόσον σ'ενα πρώτο στάδιο η λύση από τα δεσμά του ζόφου και της άγνοιας θα επέλθει από τον ίδιο το δεσμώτη χωρίς έξωθεν βοήθεια. Στηρίζω την άποψη μου στο γεγονός ότι στην αλληγορία δε διευκρινίζεται ο τρόπος, με τον οποίο ο πρώτος δεσμώτης καταφέρνει με κάποιο τρόπο (δηλ. με ποιο;) να σπάσει τα δεσμά του, να εξέλθει του σπηλαίου και να θεαθεί την ύψιστη Ιδέα, την Ιδέα του Αγαθού, ώστε φωτισμένος εν συνεχεία να επιστρέψει στη σπηλιά για να φωτίσει με κίνδυνο της ζωής του, τους παλαιούς συνδεσμώτες.

Εν ολίγοις το πρόβλημα έγκειται στον αρχικό δεσμώτη και πως εκείνος (που στη συνέχεια μετατρέπεται σε φιλόσοφο) δηλ. από που αντλώντας βοήθεια καταφέρνει να δραπετεύσει. Επομένως θεωρώ αυτό που αναφέρει ο Γεωργούλης ως συμβαίνον.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #426 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 11:39:46 μμ »
Ωστόσο, το πρόβλημα εν προκειμένοις υφίστατα. Δηλ. κατά πόσον σ'ενα πρώτο στάδιο η λύση από τα δεσμά του ζόφου και της άγνοιας θα επέλθει από τον ίδιο το δεσμώτη χωρίς έξωθεν βοήθεια. Στηρίζω την άποψη μου στο γεγονός ότι στην αλληγορία δε διευκρινίζεται ο τρόπος, με τον οποίο ο πρώτος δεσμώτης καταφέρνει με κάποιο τρόπο (δηλ. με ποιο;) να σπάσει τα δεσμά του, να εξέλθει του σπηλαίου και να θεαθεί την ύψιστη Ιδέα, την Ιδέα του Αγαθού, ώστε φωτισμένος εν συνεχεία να επιστρέψει στη σπηλιά για να φωτίσει με κίνδυνο της ζωής του, τους παλαιούς συνδεσμώτες.
έλα μου ντε με ποιον τρόπο;;; καλά ο ρόλος του φιλοσόφου απο τότε που αντίκρυσε το Αγαθό, αλλά αυτον ποιός τον φώτισε;; λύθηκε τυχαία;; πάλεψε για να λυθεί;; δεν το χω καταλάβει απο τότε που ήμουν μαθήτρια..ίσως κάποιος που έχει μελετήσει τον Πλάτωνα εις βάθος να το ξέρει...μου θυμίζει πάντως λίγο το πρόβλημα δημιουργίας του κόσμου...

Αποσυνδεδεμένος Panayota

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πε2 μάχης η εκπαίδευση ... τς τς!
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #427 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 11:55:58 πμ »
Καλημέρα! Έπεσε στα χέρια μου ενα παλιό βιβλίο καθηγητή της Ελένης Κακριδή. Γνωρίζει κάποιος κάτι γι'αυτό? Είναι το μόνο που έχω για Όμηρο και θα ήθελα να ξέρω αν βοηθάει. Επίσης από το πανεπιστήμιο μας έδωσαν τόμους για την Ιλιάδα από εκδ University Studio Press και για τη Ζ ραψωδία έχει γράψει ο Ρεγκάκος. Τι γνώμη έχετε?
...στη γάμπα μου να τρέμει μια ουρά...
 Αυτός ο Τούρκος Τούρκο θα με κάνει...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #428 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 01:44:40 μμ »
της Ελ.Κακριδη παρα πολυ καλο. αλλα και το βιβλιο του καθηγητη να διαβασεις,πιστευω εισαι υπερ-καλυμμενη. δες το χρονο σου κι αν προλαβαινεις ριξε μια ματια.
για το αλλο δεν ξερω,δυστυχως.........
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #429 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 02:00:28 μμ »
Καλημέρα! Έπεσε στα χέρια μου ενα παλιό βιβλίο καθηγητή της Ελένης Κακριδή. Γνωρίζει κάποιος κάτι γι'αυτό? Είναι το μόνο που έχω για Όμηρο και θα ήθελα να ξέρω αν βοηθάει. Επίσης από το πανεπιστήμιο μας έδωσαν τόμους για την Ιλιάδα από εκδ University Studio Press και για τη Ζ ραψωδία έχει γράψει ο Ρεγκάκος. Τι γνώμη έχετε?
θεσσαλονικη τελειωσες φανταζομαι ??? που το βρηκες αυτο της κακριδη??? σαν τρελη το ψαχνω....  ??? ??? ??? ??? νομιζω οτι το βιβλιο με την επιμελεια του ρεγκακου ( συγγραφεας ειναι ο Κirk) αν μιλαμε για το ιδιο δεν ειναι χρησιμο για μας..ειναι υπομνημα και η αναλυση γινεται σε πραγματολογικα κυριως στιχο στιχο.. εμεις χρειαζομαστε πιο γενικες αναλυσεις..

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #430 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 02:12:00 μμ »
της ολγας κομνηνου κακριδη εχω εγω σχεδιο κ τεχνικη της ιλιαδας που ηταν καλο. το πηρα απο βιβλιοπωλειο κ μαλιστα στο ηρακλειο κρητης. δε νομιζω να εχεις προβλημα να το βρεις (εξαρταται που μενεις βεβαια)

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #431 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 02:50:01 μμ »
η παναγιωτα δεν λεει γι αυτο..αυτο το εχω..λεει για το παλιο βιβλιο καθηγητη

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #432 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 04:51:35 μμ »
Ωστόσο, το πρόβλημα εν προκειμένοις υφίστατα. Δηλ. κατά πόσον σ'ενα πρώτο στάδιο η λύση από τα δεσμά του ζόφου και της άγνοιας θα επέλθει από τον ίδιο το δεσμώτη χωρίς έξωθεν βοήθεια. Στηρίζω την άποψη μου στο γεγονός ότι στην αλληγορία δε διευκρινίζεται ο τρόπος, με τον οποίο ο πρώτος δεσμώτης καταφέρνει με κάποιο τρόπο (δηλ. με ποιο;) να σπάσει τα δεσμά του, να εξέλθει του σπηλαίου και να θεαθεί την ύψιστη Ιδέα, την Ιδέα του Αγαθού, ώστε φωτισμένος εν συνεχεία να επιστρέψει στη σπηλιά για να φωτίσει με κίνδυνο της ζωής του, τους παλαιούς συνδεσμώτες.
έλα μου ντε με ποιον τρόπο;;; καλά ο ρόλος του φιλοσόφου απο τότε που αντίκρυσε το Αγαθό, αλλά αυτον ποιός τον φώτισε;; λύθηκε τυχαία;; πάλεψε για να λυθεί;; δεν το χω καταλάβει απο τότε που ήμουν μαθήτρια..ίσως κάποιος που έχει μελετήσει τον Πλάτωνα εις βάθος να το ξέρει...μου θυμίζει πάντως λίγο το πρόβλημα δημιουργίας του κόσμου...
Νομίζω ότι τον Πλάτωνα δε τον ενδιαφέρει τελικά πώς ή ποιός  αποδέσμευσε τον άνθρωπο σε πρώτη φάση  αλλά σκοπός του ήταν  να δείξει την επίπονη ανοδική πορεία τουδεσμώτη  προς την ενατένιση της ιδέας του Αγαθού και  επίσης να επισημάνει το ρόλο του φιλοσόφου στην ιδεώδη πολιτεία.Απλά να είμαστε λίγο υποξιασμένοι στο  αμφιλεγόμενο αυτό σημείο.
Μου το ψιθύρισε όταν κοιμόμουνα ;)

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #433 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 05:41:00 μμ »
σωτια, δε χρειάζεται να ψάχνεις σαν τρελή το βιβλίο της Ελένης Κακριδή. Εγώ το έχω αλλά δεν έχει κάτι που δεν υπάρχει στα κατοπινά βιβλία του καθηγητή. Ειδικά μάλιστα για την Ιλιάδα δε βοηθά γιατί έχει παρουσίαση μόνο των ραψωδιών Α,Γ, και Ι.
Το μόνο που έχει παραπάνω είναι τα "Νεοελληνικά παράλληλα". Παίρνει κάποια μοτίβα του έπους και τα παραλληλίζει με ανάλογα που υπάρχουν σε δημοτικά τραγούδια, παραδόσεις κτλ. Είναι ενδιαφέρον αλλά δε νομίζω πως πολυχρειάζεται για τον ΑΣΕΠ.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159854
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 665
Σύνολο: 678

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.