*

Αποστολέας Θέμα: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 150530 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #406 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 11:43:27 μμ »
ΟΚ, ευχαριστώ, ήθελα να το επιβεβαιώσω, ποτέ δεν κατάλαβα απόλυτα, ούτε ως μαθήτρια, τους ετερόπτωτους προσδιορισμούς (ντρέπομαι αλλά είναι αλήθεια), μου φαίνονται ότι είναι άπειροι.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:17:17 »

Αποσυνδεδεμένος fotini.1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #407 στις: Οκτώβριος 29, 2008, 10:37:02 πμ »
Για τους ετερόπτωτους προσδιορισμούς θα δεις ότι υπάρχουν πολλές διαφωνίες. Σε διάφορα βοηθήματα, τους χαρακτηρίζει ο καθένας διαφορετικά.
Εδώ υπάρχουν διαφοροποιήσεις και για τα είδη των μετοχών.
Με προβληματίζει πολύ αυτή η σχετικότητα...Από τη μια λέμε ότι στο συντακτικό είναι όλα συγκεκριμένα και από την άλλη για τέτοια θέματα βλέπεις διαφορετικές απαντήσεις.
άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ' όνειρο και συ να τους αφήνεις...

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #408 στις: Οκτώβριος 29, 2008, 01:25:19 μμ »
Το ίδιο πιστεύω κι εγώ, υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που οι γνώμες διίστανται πχ και στην άλλη ερώτηση του διαγωνισμού "μετέμελεν τοις Αθηναίοις", το Αθηναίοις δύο φίλες μου που ασχολούνται χρόνια με το αντικείμενο χτυπιόντουσαν ότι ήταν του κρίνοντος προσώπου, ενώ η σωστή απάντηση ήταν του ενεργούντος. Ελπίζω να μη βάλουν τέτοια και σ' αυτόν το διαγωνισμό.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος fotini.1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #409 στις: Οκτώβριος 29, 2008, 02:35:44 μμ »
Γιατί να είναι του κρίνοντος? Το απρόσωπο αυτό έχει ως υποκείμενο τη σύστοιχη έννοια και επομένως χρειάζεται δοτική προσωπική του ενεργούντος. Τον κανόνα αυτό τον αναφέρει και το συντακτικό του Τζαρτζάνου.
άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ' όνειρο και συ να τους αφήνεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:17:17 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #410 στις: Οκτώβριος 29, 2008, 06:10:37 μμ »
Για μένα τα πιο έγκυρα συντακτικά είναι του Κοκωτσάκη και του Πασχαλίδη. Η δοτική είναι όντως του ενεργούντος. Είναι χαρακτηριστικό το παράδειγμα για τη συγκεκριμένη δοτική και πάντα το δίνουμε στους μαθητές, για να τους εξηγήσουμε το συγκεκριμένο σημείο. Το συντακτικό που έβαλαν εκείνη τη χρονιά δεν ήταν πολύ δύσκολο. Αν διδάσκακεις το αντικείμενο, τα ξέρεις. Βέβαια, είναι και το άγχος και πολλές γνώσεις σου τις αμφισβητείς!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Panayota

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πε2 μάχης η εκπαίδευση ... τς τς!
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #411 στις: Οκτώβριος 29, 2008, 11:15:20 μμ »
Παιδιά,υπάρχει κάποιος που έχει διαβάσει και τελειώσει την Πολιτεία του Πλάτωνα?
Θέλω λοιπόν να τον ρωτήσω ποια σχόλια διάβασε για τα χωρία που είναι μεν  στην ύλη μας,
αλλά είναι εκτός της σχολικής ύλης.
Ευχαριστώ.

για τον Πλατωνα τα πιο εγκυρα σχολια τα εχει ο γεωργουλης. δεν εχω διαβασει ακομη πλατωνα αλλα αυτος ειναι ο πιο αποδεκτος. ειναι βεβαια πολλα τα σχολια.....
η εισαγωγη ειναι μεγαλη αλλα τα σχολια δεν θα ελεγα οτι ειναι πολλα..
Θα συμφωνήσω απόλυτα!!! Με λύπη διαπίστωσα ότι για την ύλη που έχουμε, τα σχόλια είναι λίγα και από αυτά πολλά τα βρήκα ανούσια. όσο για την εισαγωγή, όντως είναι μεγάλη αλλά πάλι δε μας αφορούν πολλά κομμάτια. Συμφωνείτε? Αναρωτιέμαι μήπως έκανα κάτι λάθος στο διάβασμά μου για Πλάτωνα.
...στη γάμπα μου να τρέμει μια ουρά...
 Αυτός ο Τούρκος Τούρκο θα με κάνει...

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #412 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 02:26:41 μμ »
Σχετικά με την Πολιτεία, ίσως τα σχόλια να φαίνονται λίγα, ακριβώς διότι η ύλη μας έχει να κάνει μόνο με την αλληγορία του σπηλαίου, που δεν καλύπτει ούτε καν 1 ολόκληρο βιβλίο του Πλατωνικού διαλόγου αλλά αφορά σ' ένα μικρό κομμάτι της αρχής του Ζ' βιβλίου.

Σε ό,τι με αφορά, έχω διαβάσει πλην του σχολικού εγχειριδίου και του βιβλίου του καθηγητή (αποκλειστικά βέβαια τα κομμάτια, που αφορούν στην ύλη μας), ένα σχολικό βοήθημα συν κάποια σχόλια από το βιβλίο του Γεωργούλη και θεωρώ ότι έχω καλυφθεί.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #413 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 07:06:38 μμ »
Σχετικά με την Πολιτεία, ίσως τα σχόλια να φαίνονται λίγα, ακριβώς διότι η ύλη μας έχει να κάνει μόνο με την αλληγορία του σπηλαίου, που δεν καλύπτει ούτε καν 1 ολόκληρο βιβλίο του Πλατωνικού διαλόγου αλλά αφορά σ' ένα μικρό κομμάτι της αρχής του Ζ' βιβλίου.

Σε ό,τι με αφορά, έχω διαβάσει πλην του σχολικού εγχειριδίου και του βιβλίου του καθηγητή (αποκλειστικά βέβαια τα κομμάτια, που αφορούν στην ύλη μας), ένα σχολικό βοήθημα συν κάποια σχόλια από το βιβλίο του Γεωργούλη και θεωρώ ότι έχω καλυφθεί.
κι εγω το ιδιο..

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #414 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 10:24:56 πμ »
καλημερα...
μηπως γνωριζει καποιος η καποια....
καποια καλη ιστοσελιδα που να εχει μετάφραση τα ΗΘΙΚΑ ΝΙΚΟΜΑΧΕΙΑ-Αριστοτελη??? :-\

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #416 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 05:11:31 μμ »
Να ρωτήσω; Τις τελευταίες σελίδες του Γεωργοπαπαδάκου για χριστιανιακή γραμματεία δεν τις διάβασα. Αν παρ' ελπίδαν πέσει καμιά ερώτηση και ισχυριστώ ότι είμαι αριστερή και άθεη, θα πιάσει λέτε, ώστε να ακυρώσουν την ερώτηση; ;D ;D ;D ;D

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #417 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 01:31:27 μμ »
Μπορεί κάποιος να μου πει αν η θεωρία του Πλάτωνα περί δικαιοσύνης περιέχει αριστοκρατικά στοιχεία αφού τελικά λίγοι θα ατενίσουν την ιδέα του Αγαθού;Είναι θέμα αγωγής ;Υπάρχει αυτενέργεια του δεσμώτη ή είναι υπό πλήρη καθοδήγηση από το φιλόσοφο;

τωρα διαβαζω πλατωνα κ ευελπιστω μεχρι αυριο να τον εχω τελειωσει. γνωμη μου ειναι οτι δεν πρεπει να συγχεουμε γενικα την αποψη του πλατωνα σχετικα με την ιδεωδη πολιτεια (αριστοκρατια του πνευματος) με την αλληγορια του σπηλαιου.
αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι ειναι υπο πληρη καθοδηγηση απο το φιλοσοφο εφοσον το λεει καθαρα  στην αλληγορια οτι χρειαζεται πειθω κ βια. επειδη ο δεσμωτης εινα ολη του τη ζωη μεσα στη σπηλια δε μπορει να φανταστει οτι υπαρχει κατι εξω απο τη σπηλια. για αυτο κ οταν κατεβαινει ο φιλοσοφος υπαρχει κινδυνος ακομη κ να τον σκοτωσουν οταν προσπαθει να απελευθερωσει τους δεσμωτες.
τωρα γενικα οσον αφορα στην πολιτεια το ξεκαθαριζει στη σελ. 97 του σχολικου οτι η ιδεωδης πολιτεια ειναι μια αριστοκρατια του πνευματος κ οχι του αιματος, αφου μπορει να διαφυλαχθει η κινητικοτητα αναμεσα στις ταξεις. στην ανωτατη βαθμιδα ειναι οι αριστοι στο πνευμα κ οχι απαρατητα στο αιμα.
αποψη μου επισης ειναι οτι δεν πρεπει να τα "ψυριζουμε" τοσο πολυ γιατι στο τελος το μονο που καταφερνουμε ειναι να μπερδευομστε
αν εχει καποιος αλλη γνωμη ας την πει για να το ξεκαθαρισουμε

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #418 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 02:37:26 μμ »
σχετικα με αυτο αναφερονται αρκετα στο βιβλιο καθηγητη.. Γενικα ειναι πολυ μεγαλο το ζητημα αυτο. Το εχει ξεκινησει ο Popper και στη συνεχεια αρκετοι αντεκρουσαν τα επιχειρηματα του (Vlastos κ.α).. θα συμφωνησω παντως με την maryvas...

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #419 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 03:52:26 μμ »
Κάπου λέει ο Γεωργούλης ότι η λύση των δεσμωτών σ'ένα πρώτο στάδιο γίνεται από τους ίδιους ''στη διαδρομή της φυσικής ροής''.Μήπως τελικά εκλαμβάνουμε τα ρ.λυθείη και αναγκάζοιτο μέσα και όχι με παθητική σημασία;
Πραγματικά παρακάτω φαίνεται καθαρά ότι κάποιος άλλος τον πιέζει.Στο συγκεκριμένο σημείο θα ήθελα τη διευκρίνηση.
Αλλά πάντως ευχαριστώ για την προσπάθεια σας
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2008, 03:57:34 μμ από Supreme »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.