*

Αποστολέας Θέμα: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 150518 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #616 στις: Δεκέμβριος 22, 2008, 11:41:18 πμ »
Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει ένα βιβλίο για τον Πλάτωνα που να αναφέρεται εκτενέστερα στην αλληγορία του σπηλαίου; Όλα αυτά που έχω δει αφιερώνουν το πολύ 2 σελίδες στη συγκεκριμένη αλληγορία και κατά τ' άλλα δίνουν ένα γενκό περίγραμμα για το ρόλο της παιδείας στην Πολιτεία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

του γεωργουλη δεν το εχω δει αλλα εχω ακουσει οτι παλι για την αλληγορια εχει λιγα σχολια. εγω διαβασα σκουτεροπουλο, μαυροπουλο απο εκδοσεις ζητρο που ουσιαστικα λεει ακριβως τα ιδια με σκουτεροπουλο κ βιβλιο καθηγητη. απο ολα αυτα κανενα δεν εχει εκτενη σχολια στην αλληγορια. δεν ξερω αν υπαρχουν καποια αλλα. εχεις διαβασει σχολικα βοηθηματα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:35:37 »

Αποσυνδεδεμένος fotini.1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #617 στις: Δεκέμβριος 22, 2008, 11:43:44 πμ »
εγώ διάβασα από σκουτερόπουλο. το διάλεξα γιατί είχε τα περισσότερα σχόλια. δυστυχώς, νομίζω ότι δεν υπάρχουν πολλά σχόλια για το συγκεκριμένο απόσπασμα. επιπλέον κοίταξα και το βοήθημα από το μεταίχμιο, που σχολιάζει τα κομμάτια που είναι στο σχολικό βιβλίο. και το βιβλίο του καθηγητή λίγα πράγματα έχει. πριν κάμποσο καιρό βγήκε ένα βιβλίο με σχόλια για την ύλη των αρχαίων (νομίζω πατάκη), αλλά δεν το έχω κοιτάξει καθόλου.
άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ' όνειρο και συ να τους αφήνεις...

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #618 στις: Δεκέμβριος 22, 2008, 01:23:17 μμ »
Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει ένα βιβλίο για τον Πλάτωνα που να αναφέρεται εκτενέστερα στην αλληγορία του σπηλαίου; Όλα αυτά που έχω δει αφιερώνουν το πολύ 2 σελίδες στη συγκεκριμένη αλληγορία και κατά τ' άλλα δίνουν ένα γενκό περίγραμμα για το ρόλο της παιδείας στην Πολιτεία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

του γεωργουλη δεν το εχω δει αλλα εχω ακουσει οτι παλι για την αλληγορια εχει λιγα σχολια. εγω διαβασα σκουτεροπουλο, μαυροπουλο απο εκδοσεις ζητρο που ουσιαστικα λεει ακριβως τα ιδια με σκουτεροπουλο κ βιβλιο καθηγητη. απο ολα αυτα κανενα δεν εχει εκτενη σχολια στην αλληγορια. δεν ξερω αν υπαρχουν καποια αλλα. εχεις διαβασει σχολικα βοηθηματα?

;Οχι σχολικά βοηθήματα δεν έχω διαβάσει. Του Μέμου το βιβλίο για την Πολιτεία του Πλάτωνα έχω διαβάσει. Αφιερώνει (όπως όλα) 2 σελίδες στην αλληγορία και μετά λέει γενικά για την παιδεία.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #619 στις: Δεκέμβριος 22, 2008, 01:27:44 μμ »
γιατι δε διαβαζεις καποιο σχολικο? ετσι κ αλλιως κ να το παρεις καποια στιγμη θα σου χρειαστει αφου θα το διδαξεις. εκει λενε περισσοτερα σχολια. κ πιστευω οτι τα κρισιμα σημεια της αλληγοριας βρισκονται στο σχολικο. ενα καλο ειναι του πασχαλιδη, εκδοσεις ζητη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:35:37 »

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #620 στις: Δεκέμβριος 22, 2008, 01:30:34 μμ »
απο τα σχολικα και εμενα του πασχαλιδη μου αρεσει και ενα αλλο απο τις εκδοσεις σαββαλα

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #621 στις: Δεκέμβριος 22, 2008, 01:34:33 μμ »
Επειδή ακριβώς δεν έχουμε στην ύλη μας όλη την Πολιτεία αλλά ένα απειροελάχιστο τμήμα της, το σχετικό με την αλληγορία του σπηλαίου, θεωρώ ότι οι ερωτήσεις που θα μπορούσαν να τεθούν είναι λιγοστές και συγκεκριμένες. Ακριβώς γι' αυτό όλα τα εγχειρίδια συγγραφέων, που έχουν εντρυφήσει στην Πλατωνική Πολιτεία δεν αφιερώνουν παρά ελάχιστες σελ. στην ανάλυσή της.

Επομένως, δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς Στράτο ιδιαίτερα. Πραγματικά πρόκειται για μετρημένα κουκιά κι είναι αλήθεια ότι το κύριο βάρος δίδεται στο κομμάτι, το σχετικό με την παιδεία.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #622 στις: Δεκέμβριος 22, 2008, 01:36:52 μμ »
Επειδή ακριβώς δεν έχουμε στην ύλη μας όλη την Πολιτεία αλλά ένα απειροελάχιστο τμήμα της, το σχετικό με την αλληγορία του σπηλαίου, θεωρώ ότι οι ερωτήσεις που θα μπορούσαν να τεθούν είναι λιγοστές και συγκεκριμένες. Ακριβώς γι' αυτό όλα τα εγχειρίδια συγγραφέων, που έχουν εντρυφήσει στην Πλατωνική Πολιτεία δεν αφιερώνουν παρά ελάχιστες σελ. στην ανάλυσή της.

Επομένως, δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς Στράτο ιδιαίτερα. Πραγματικά πρόκειται για μετρημένα κουκιά κι είναι αλήθεια ότι το κύριο βάρος δίδεται στο κομμάτι, το σχετικό με την παιδεία.
+++

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #623 στις: Δεκέμβριος 22, 2008, 02:01:30 μμ »
Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει ένα βιβλίο για τον Πλάτωνα που να αναφέρεται εκτενέστερα στην αλληγορία του σπηλαίου; Όλα αυτά που έχω δει αφιερώνουν το πολύ 2 σελίδες στη συγκεκριμένη αλληγορία και κατά τ' άλλα δίνουν ένα γενκό περίγραμμα για το ρόλο της παιδείας στην Πολιτεία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Θα συμφωνήσω και γω για σχολικά βοηθήματα για μια πρώτη ιδέα  αλλά νομίζω ότι είναι ελλειπή!
Όντως τα περισσότερα βιβλία έχουν λίγες αναφορές αλλά γενικότερα ο μύθος δεν έχει κάτι πολύ ιδιαίτερο ως προς την ανάλυση.Τα βασικά κατά τη γνώμη μου είναι το συμπέρασμα για τη παιδεία και η θεωρία των ιδεών που προκύπτει από την αλληγορία...(πχ πυραμίδα, ταύτιση ήλιος=ιδέες κτλ)
Εγώ διάβασα από Τaylor τις σελίδες που μας αφορούν αλλά δε νομίζω ότι θα έπρεπε να αγοράσεις ολόκληρο βιβλίο.

ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #624 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 02:14:25 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας παιδιά. Maryk το έχω κοιάξει αυτό του Taylor αλλά στις πρώτες 10 σελίδες είχα πάθει πλάκα. Χώρια που μου φάνηκε και σαν αγγαρεία και μετά από μισή ώρα δε θυμόμουν τίποτα. Sorry. :D :D

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #625 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 01:26:07 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας παιδιά. Maryk το έχω κοιάξει αυτό του Taylor αλλά στις πρώτες 10 σελίδες είχα πάθει πλάκα. Χώρια που μου φάνηκε και σαν αγγαρεία και μετά από μισή ώρα δε θυμόμουν τίποτα. Sorry. :D :D
Έτσι είναι...εξάλλου σου είπα ότι δε νομίζω ότι χρειάζεται να αγοράσεις κάτι...Έχω ένα βιβλίο του Αυγελή το οποίο αφιερώνει μόλις 2-3 σελίδες για το μύθο αλλά είναι πολύ πιο εύκολο!Εστιάζει στα βασικά...(Μύθος,ήλιος=ιδέες κτλ).
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #626 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 12:46:10 μμ »
συναδελφοι στον πλατωνα,πολιτεια 515 σε αρχη εχω μπερδευτει με την μεταφραση
τι δε των παραφερομενων?ου ταυτον τουτο?
τι μην?
αυτα ποιος τα λεει?και πως παει η μεταφραση?εμενα η δικη μου ειναι χαλια,πολλη ελευθερη αποδοση και χανομαι που και που...βεβαια την βγαζω αλλα τωρα με την αναβολη λεω να αγορασω καποια καλυτερη..προτεινεται καποια?δεν θελω να ειναι ακριβη γιατι ειναι αμαρτια για 2σελ να δωσω χρηματα...σχολια και τετοια εχω.μηπως υπαρχει στο ινερνετ καμια που κυκλοφορει? :-\

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #627 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 01:55:45 μμ »
Βοήθεια προς Βάνια.Μετάφραση:Ακόμα κ από τα αντικείμενα που περνοδιαβαίνουν,άλλο τίποτα από τις σκιές τους?Τι άλλο βέβαια?Μιλάει ο Σωκράτης  κ ο Γλαύκων.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #628 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 02:06:57 μμ »
να σαι καλα!!!μπερδευτηκα γιατι δεν το μεταφρασε καν το δικο μου...τι να πω >:(παντως να καποιος γνωριζει κανενα οικονομικο βιβλιο με ΚΑΛΗ μεταφραση ας στειλει!

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #629 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 02:15:02 μμ »
ΠΛΑΤΩΝ πολιτεία,τόμος Β εκδόσεις Δαίδαλος-Ζαχαρόπουλος,συγγραφείς:Παπανούτσος-Γρυπάρης.Πριν από 3-4 χρόνια είχε 11Ε.Είναι καλό κατά τη γνώμη μου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 617
Σύνολο: 629

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.