*

Αποστολέας Θέμα: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 150492 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #672 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 04:36:03 μμ »
Νομίζω ότι η δύναμις συσχετίζεται με τα μόνιμα στοιχεία του χαρακτήρα, ας με διορθώσει όποιος γνωρίζει..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:13:23 »

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #673 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 06:00:45 μμ »
Μια ακόμη ερώτηση: τα συναισθήματα, σύμφωνα πάλι με τον Αριστοτέλη, δεν έχουν σχέση με την προαίρεσιν, γιατί δεν εμπίπτουν στο λόγον έχο μέρος της ψυχής; Σωστά; Τέλος πια η σημασία του ρήματος κινούμαι σε σχέση με τα πάθη, έχει την έννοια του ευμετάβολου, ενώ αντίθετα το διάκειμαι, σε σχέση με τα πάθη φανερώνει το στοιχείο της μονιμότητας; Συγγνώμη για τις ερωτήσεις, αλλά έχω ένα βοήθημα του Μπόνια στον Αριστοτέλη και για όσα κεφάλαια δεν είναι εντός της σχολικής ύλης η ανάλυση είναι ελλιπέστατη. Για αυτό ζητάω τη βοήθεια κάποιον που έχουν διαβάσει κάποιο πιο αξιόλογο βιβλίο για τα εκτός σχολικής ύλης.

το εχω κ εγω το βοηθημα του μπονια. δε νομιζω οτι χρειαζεται να τα αναλυεις τοσο πολυ γιατι θα μπερδευτεις. ο αριστοτελης στο κεφαλαιο 5 θελει να δωσει το γενος της αρετης για να προχωρησει αργοτερα στον πληρεστερο ορισμο της. ετσι θελει να καταληξει οτι το γενος της αρετης ειναι οι εξεις. μας λεει λοιπον στην αρχη οτι αυτα που συμβαινουν στην ψυχη ειναι 3 τα παθη, οι δυναμεις κ οι εξεις.(χωρις να το εχει αποδειξει καπου πρωτυτερα). στα παθη λοιπον δεν χωραει προαιρεσις κ για αυτο κανεις δε μας επαινει ή δε μας κατηγορει για αυτα. οι δυναμεις ειναι η δυνατοτητα που εχουμε για να αισθανθουμε τα παθη. εχουμε δλδ τη δυνατοτητα να αισθανθουμε ευτυχια, λυπη κτλ. εξις ομως ειναι η καλη ή κακη σχεση μας με τα παθη. στην εξη υπαρχει η προαιρεση αφου εμεις θα αποφασισουμε αν θα αισθανθουμε χαρα σε σχεση με αυτα που πρεπει, οταν πρεπει κτλ. για αυτο μας επαινουν ή μας κατηγορουν σε σχεση με τις εξεις μας, δλδ τις συνηθειες μας. τις δυναμεις επισης τις εχουμε απο τη φυση μας. ο αριστοτελης εχει ηδη αποδειξει οτι οι αρετες δεν υπαρχουν εκ φυσεως. αρα η αρετη δεν ειναι ουτε δυναμη. αφου λοιπον δεν ειναι ουτε δυναμη ουτε παθος η αρετη ειναι εξις.
το επιχειρημα σε σχεση με το κινουμαι κ το διακειμαι ειναι γλωσσικο.
επισης σε σχεση με την προηγουμενη ερωτηση σου σχετικα με την προτεραιοτητα αναμεσα σε δυναμη κ εξη δε λεει καπου κατι τετοιο. δεν ειναι ζευγαρι αυτα τα 2. ζευγαρι ειναι η δυναμις με την ενεργεια. κ η δυναμις προηγειται χρονικα της ενεργειας.

παραθετω κατι απο λυπουρλη: "το χωριο κανει σαφεστατη την παραγωγη του ουσιαστικου εξις απο το θεμα του ρηματος εχω. εξις ειναι το πώς εχομεν τελικα προς τα παθη.(εξις =μια τελικα διαμορφωμενη με την επαναληψη ομοιων ενεργειων κατασταση). το χωριο μας βοηθα να καταλαβουμε οτι εξις δεν ειναι παντοτε αρετη, αφου προς τα παθη μπορουμε να εχομεν κ κακως, οχι μονον ευ.....
ο αριστοτελης δεν αποδεικνει οτι η αρετη ειναι εξις: αρκειται στο οτι απεδειξε οτι δεν ειναι ουτε παθος ουτε δυναμις"

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #674 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 06:42:52 μμ »
Ευχαριστώ, για τη βοήθεια. Ευτυχώς, στον Αριστοτέλη τα περισσότερα και σημαντικότερα αποσπάσματα είναι εντός της ύλης της σχολικής και έτσι δε φοβάμαι και πολύ.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #675 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 06:47:56 μμ »
παρακαλω. το βοηθημα παντως ειναι καλο. ειναι αντιγραφη κ στα σχολια κ στη μεταφραση απο τον λυπουρλη που θεωρειται κορυφη στον αριστοτελη. ναι αυτο ειναι αληθεια οτι τα περισσοτερα ειναι απο το σχολικο. κ γενικα θεωρω οτι στον φιλοσοφικο λογο πρεπει να εχουμε μια γενικη θεωρηση κ οχι να εμμενουμε στις λεπτομερειες. πιο πολυ νομιζω οτι ενδιαφερει ειδικα στον αριστοτελη η συλλογιστικη πορεια, πώς δλδ καταληγει καθε φορα στο εκαστοτε συμπερασμα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:13:23 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #676 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 08:04:14 μμ »
χε,χε... μόλις το διάβασα και σας το μεταφέρω...
Ο Σοφοκλής προκάλεσε ξεχωριστή εντύπωση όταν, ως ηθοποιός σε τραγωδία του, έπαιζε το τόπι ως Ναυσικά! ;D ;D
Δυστυχώς δεν υπάρχουν λεπτομέρειες γιατί δεν προκάλεσε εντύπωση γενικά ως Ναυσικά, αλλά ειδικά στη σκηνή που έπαιζε το τόπι  ;)
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος dora2008

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • .."μην κλέβεις κλέφτη, μην κλέβεις κλέφτη.."
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #677 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 11:21:38 πμ »
χε,χε... μόλις το διάβασα και σας το μεταφέρω...
Ο Σοφοκλής προκάλεσε ξεχωριστή εντύπωση όταν, ως ηθοποιός σε τραγωδία του, έπαιζε το τόπι ως Ναυσικά! ;D ;D
Δυστυχώς δεν υπάρχουν λεπτομέρειες γιατί δεν προκάλεσε εντύπωση γενικά ως Ναυσικά, αλλά ειδικά στη σκηνή που έπαιζε το τόπι  ;)

μάλλον τότε εξαιτίας αυτού του ρεζιλικιού, κατήργησε τη συνήθεια να υποδύονται οι ποιητές και ρόλους ηθοποιού. ;D
πολύ καλό ολγαλία, πολύ καλό.. ;D ;D
τρεις λαλούν κι οι υπόλοιποι χορεύουν

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #678 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 01:38:07 μμ »
Καλημέρα ή καλησπέρα σε όλους και όλες! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, βρε παιδιά.. Για τις περιόδους ανάπτυξης της αρχαίας ελληνικής γραμματείας πρέπει να γνωρίζουμε και τα μετά του 3ου αιώνα;

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #679 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 01:42:34 μμ »
Στην ύλη μας είναι και η Αλεξανδρινή και η Ρωμαϊκή περίοδος. Διαβασέ τα από τη σχολική γραμματολογία, δεν είναι πολλά. Νομίζω μια χρονιά είχε πέσει ερώτηση για το Διονύσιο τον Αλικαρνασσέα που ανήκει στη ρωμαϊκή περίοδο.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #680 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 01:48:49 μμ »
Ευχαριστώ. Το υποπτεύθηκα, αλλά δεν ξέρω εάν αυτό συνάγεται από τη διατύπωση της ύλης "αρχαία ΕΛΛΗΝΙΚΗ" γραμματεία. Προφανώς τις δημιουργίες μόνο των Ελλήνων;

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #681 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 02:25:55 μμ »
Μήπως διάβασε κανείς αρχαία από το βιβλίο του Μπόνια; Θέλω να ρωτήσω κάτι...

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #682 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 02:33:45 μμ »
Μήπως διάβασε κανείς αρχαία από το βιβλίο του Μπόνια; Θέλω να ρωτήσω κάτι...

μονο αριστοτελη διαβασα απο μπονια, δεν ξερω αν σου κανει  :P

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #683 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 02:35:52 μμ »
Ευχαριστώ. Το υποπτεύθηκα, αλλά δεν ξέρω εάν αυτό συνάγεται από τη διατύπωση της ύλης "αρχαία ΕΛΛΗΝΙΚΗ" γραμματεία. Προφανώς τις δημιουργίες μόνο των Ελλήνων;
Ναι, η αρχαία ελληνική γραμματεία περιλαμβάνει και την ρωμαϊκή και βυζαντινή περίοδος, παρά την ονομασία της.

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #684 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 02:38:20 μμ »
Ευχαριστώ. Το υποπτεύθηκα, αλλά δεν ξέρω εάν αυτό συνάγεται από τη διατύπωση της ύλης "αρχαία ΕΛΛΗΝΙΚΗ" γραμματεία. Προφανώς τις δημιουργίες μόνο των Ελλήνων;
[/quo


Όταν αποφάσισα να δώσω  Ασέπ ,είχα ρωτήσει δύο διοριστέους  φίλους μου τι διάβασαν από γραμματολογία κ μου είπαν "εννοειται μέχρι κλασικούς χρόνους".Λέω να το ρισκάρω κ εγώ,μακάρι να πέσω μέσα.....Εσύ φυσικά θα πράξεις αυτό που κρίνεις ορθότερο!Καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος dora2008

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • .."μην κλέβεις κλέφτη, μην κλέβεις κλέφτη.."
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #685 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 03:47:43 μμ »
Μήπως διάβασε κανείς αρχαία από το βιβλίο του Μπόνια; Θέλω να ρωτήσω κάτι...

ναι, το διάβασα, αν εννοείς εκείνο το βιβλίο που βγήκε πρόσφατα με τις 800+ σελίδες.
τρεις λαλούν κι οι υπόλοιποι χορεύουν

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 658
Σύνολο: 674

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.