*

Αποστολέας Θέμα: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 150333 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια 2008
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 12, 2008, 01:52:52 μμ »
παιδια καλησπερα!
να σας ρωτησω εχετε καμια ιδεα που μπορω να βρω τη γραμματολογια του Γεωργοπαπαδακου??
Εχω κοιταξει σε αρκετα βιβλιοπωλεια μα μου λενε οτι εχει εξαντληθει!

Πάντως εμένα, στον προηγούμενο διαγωνισμό δε με βοήθησε. Τη σχολική, που αφορά στις τρεις τάξεις του γυμνασίου, την έχεις βγάλει καλά-καλά;
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχαια 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:59:55 »

Αποσυνδεδεμένος tho

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια 2008
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 13, 2008, 01:56:51 μμ »
εχω ερωτησουλα.διαβασε κανεις για πλατωνα το βιβλιο του γεωργουλη η του μεμμου?στα βιβλιοπωλεια στην επαρχια που μενω δεν υπαρχει κανενα απτα δυο και πρεπει να το παραγγειλω οποτε αν καποιος γνωριζει ποιο ειναι το καλυτερο ας μας διαφωτισει...

Αποσυνδεδεμένος tilefassa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: αρχαια 2008
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 13, 2008, 03:52:06 μμ »
έχω μπερδευτεί με την ύλη του Αριστοτέλη...π.χ. 1103α...οκ μέχρι εδώ.οι αριθμοί(11, 25 κλπ)μετά τις παραγράφους τι είναι;

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αρχαια 2008
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 14, 2008, 03:47:14 μμ »
Παιδάκια, να ρωτήσω κι εγώ κάτι? Ο Ευριπίδης έβαλε πρώτη φορά πρόλογο στα έργα του? Η ο επινοητής του Προλόγου ήταν ο Θέσπις? Στη Γραμματο λογία του Ο.Ε.Δ.Β. λέει σελ 76:Επινοητής του Προλόγου ο θέσπης. Αλλά μετά, σελ. 96 λέεει ότι ο Ευριπίδης ανέπτυξε τη Δράση με τον αφηγηματικό πρόλογο και επίλογο...Μπερδεύτηκα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχαια 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:59:55 »

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια 2008
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 14, 2008, 04:37:37 μμ »
επινοητης του προλογου ο Θεσπης;;;;;;πρωτη φορα το ακουω!υπαρχει περιπτωση το βιβλιο του οργανισμου "ιστορια αρχαιας ελληνικης γραμματειας" να εχει λαθη;και αν εχει λαθη...αν εσυ τα γραψεις συμφωνα με αυτο θα σου τα παρουν σωστα ή λαθος;;;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2008, 04:39:21 μμ από kittoulini »

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια 2008
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 14, 2008, 05:18:04 μμ »
Παιδάκια, να ρωτήσω κι εγώ κάτι? Ο Ευριπίδης έβαλε πρώτη φορά πρόλογο στα έργα του? Η ο επινοητής του Προλόγου ήταν ο Θέσπις? Στη Γραμματο λογία του Ο.Ε.Δ.Β. λέει σελ 76:Επινοητής του Προλόγου ο θέσπης. Αλλά μετά, σελ. 96 λέεει ότι ο Ευριπίδης ανέπτυξε τη Δράση με τον αφηγηματικό πρόλογο και επίλογο...Μπερδεύτηκα...

Ναι όντως ο Θέσπης πρόσθεσε στα διθυραμβικά τραγούδια τον πρόλογο. Όσον αφορά τον Ευριπίδη απλά καινοτόμησε στους προλόγους του, στους οποίους δεν εκτίθεται η αρχή της δράσης αλλά η προϊστορία της, έχουμε τον αφηγηματικό πρόλογο αλλά και επίλογο. Εξάλλου αυτό ρωτήθηκε και πέρυσι στον Ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια 2008
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 14, 2008, 10:31:36 μμ »
Δεν αναφέρεται λανθασμένα στο σχολικό. Το λέει ξεκάθαρα. Ευριπίδης----> αφηγηματικός πρόλογος και επίλογος (προϊστορία της δράσεως), Θέσπις ----> προσθήκη προλόγου στα διθυραμβικά άσματα.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος KASANDRA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αρχαια 2008
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 14, 2008, 10:33:15 μμ »
Πέρσυ στον ΑΣΕΠ η ερώτηση για τον πρόλογο , ποιού δραματικού ποιητή προιδεάζει για το τι θα συμβεί παρακάτω , αν θυμάμαι καλά , ήταν απαράδεκτη και ως εκ τούτου γελοία διότι όλοι οι πρόλογοι {Σοφοκλή , Αισχύλου , Ευριπίδη , Φρυνίχου} προιδεάζουν για την εξέλιξη του μύθου και η μοναδική περίπτωση στην οποία διαφέρει ο Ευριπίδης από τους προηγούμενους είναι ότι αυτός εκθέτει και την προιστορία της δράσης ... Αν είχαν διαβάσει οι φωστήρες του Ασεπ την Ποιητική του Αριστοτέλη μπορεί και να το μάθαιναν ...
Όσο για τον Θέσπη ως ευρετή του προλόγου , η πληροφορία βασίζεται στο Θεμίστιο {βλ Lesky : Η τραγική ποίηση των αρχαίων Ελλήνων , τομ Α} .

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια 2008
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 15, 2008, 01:11:07 πμ »
Πέρσυ στον ΑΣΕΠ η ερώτηση για τον πρόλογο , ποιού δραματικού ποιητή προιδεάζει για το τι θα συμβεί παρακάτω , αν θυμάμαι καλά , ήταν απαράδεκτη και ως εκ τούτου γελοία διότι όλοι οι πρόλογοι {Σοφοκλή , Αισχύλου , Ευριπίδη , Φρυνίχου} προιδεάζουν για την εξέλιξη του μύθου και η μοναδική περίπτωση στην οποία διαφέρει ο Ευριπίδης από τους προηγούμενους είναι ότι αυτός εκθέτει και την προιστορία της δράσης ... Αν είχαν διαβάσει οι φωστήρες του Ασεπ την Ποιητική του Αριστοτέλη μπορεί και να το μάθαιναν ...
Όσο για τον Θέσπη ως ευρετή του προλόγου , η πληροφορία βασίζεται στο Θεμίστιο {βλ Lesky : Η τραγική ποίηση των αρχαίων Ελλήνων , τομ Α} .

'Αντε ρε Κασάνδρα, πες τα να αγιάσει το στόμα σου. Έχω ακούσει τέρατα και σημεία από ειδήμονες του Ασεπ που είναι και διορθωτές. Προχθές συζήταγα με έναν από δαύτους και δεν ήξερε τως να ορίσει το διασκελισμό στα Νέα Ελληνικά! Έλεγε άλλ' αντί άλλων. Έλεος δηλαδή! Αυτός μεθαύριο θα διορθώνει τα γραπτά μας. Τα ίδια και με τον Ευριπίδη όπως λες.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια 2008
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 15, 2008, 12:13:43 μμ »
Μπράβο πάντως, καλό είναι να λύνονται τέτοιες ασάφειες γιατί και κάποιος που διαβάζει μόνο γραμματολογία ΟΕΔΒ κάποια πράγματα δεν είναι και τόσο ξεκάθαρα!!!
Οπότε όποιος έχει απορία ας την εκφράζει να μαθαίνουμε όλοι!
Μπράβο και σε αυτούς που απαντούν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Το μόνο, που δεν αναφέρεται στο σχολικό είναι σε ποιον οφείλεται η πληροφορία, η οποία και παραδίδει τον Θέσπη ως δημιουργό της προσθήκης των προλόγων στο Διθύραμβο. Το υπόλοιπο ωστόσο κομμάτι δεν είναι λανθασμένο. Δηλ. ποιος εισήγαγε, ας το πούμε έτσι, τον πρόλογο αφενώς και η διαφορά που παρουσιάζουν οι πρόλογοι και επίλογοι στα έργα του Ευριπίδη αφετέρου.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αρχαια 2008
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 15, 2008, 12:58:28 μμ »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας παιδια! Κάτι μου έλεγε το "αφηγηματικός αλλά ήθελα να το σιγουρέψω. θα μπορούσε να μου προτείνει κάποιος εκδόσεις για  την Ποιητική?

Αποσυνδεδεμένος scieda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια 2008
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 16, 2008, 02:15:02 μμ »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας παιδια! Κάτι μου έλεγε το "αφηγηματικός αλλά ήθελα να το σιγουρέψω. θα μπορούσε να μου προτείνει κάποιος εκδόσεις για  την Ποιητική?

Δες το Συκουτρή, από "Εστία".

Αποσυνδεδεμένος sisses

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή τελικά είναι ωραία!!!- ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια 2008
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 16, 2008, 08:49:07 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει από που μέχρι που αρχίζει το κεφ 3 και το κεφ.5 των Ηθικών Νικομαχείων , γιατί η ΄'εκδοση που έχω είναι λίγο μπερδεμένη, καθώς έχω μόνο φωτοτυπίες από το αρχαίο κείμενο....
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια 2008
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 17, 2008, 10:13:24 πμ »
παιδια, το τοπικ ειναι προτεινομενη βιβλιογραφια. για αλλες ερωτησεις καλυτερα να ανοιγουμε ξεχωριστα θεματα, για να μη χανομαστε.  ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 488
Σύνολο: 494

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.