*

Αποστολέας Θέμα: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 150572 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #238 στις: Αύγουστος 08, 2008, 02:31:39 μμ »
Συνάδελφοι,θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με τον ακριβή τίτλο της Αντιγόνης,του Γεράσιμου Μαρκαντωνάτου.Σε ηλεκτρονικά  βιβλιοπωλεία είδα ότι κυκλοφορούν 2-3 του συγγραφέα και δεν ξέρω ποιο να παραγγείλω.Ευχαριστώ!

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=6421.msg71318#msg71318

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:01:52 »

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #239 στις: Αύγουστος 08, 2008, 02:35:24 μμ »
Συνάδελφοι,θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με τον ακριβή τίτλο της Αντιγόνης,του Γεράσιμου Μαρκαντωνάτου.Σε ηλεκτρονικά  βιβλιοπωλεία είδα ότι κυκλοφορούν 2-3 του συγγραφέα και δεν ξέρω ποιο να παραγγείλω.Ευχαριστώ!

ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ ΑΝΤΙΓΟΝΗ
Γ.Α. ΜΑΡΚΑΝΤΩΝΑΤΟΣ

Αποσυνδεδεμένος liza30r

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #240 στις: Αύγουστος 08, 2008, 09:21:52 μμ »
Iωάννα και Στράτο σας ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #241 στις: Αύγουστος 13, 2008, 07:06:23 μμ »
Διαβάζοντας γραμματολογία μου δημιουργήθηκαν -ως συνήθως- απορίες.
Οι δραματικοί ποιητές αντλούν τα θέματά τους από τον τρωικό, θηβαικό και αργοναυτικό κύκλο. Κάποια έργα που έχουν ήρωα τον Ηρακλή ή τους απογόνους του πού εντάσσονται?
επίσης η σχολική γραμματολογία λέει πως ο τύπος του παράσιτου είναι του Άλεξι, ενώ ο Γεωργοπαππαδάκος τον αποδίδει στον Αντιφάνη.
Και τον Τέρπανδρο ο Γεωργοπαππαδάκος τον έχει στη χορική ποίηση και την Κόριννα στη μελική, ενώ το σχολικό το ακριβώς ανάποδο!

Έχει κανείς διαβάσει από κάποιο άλλο συγγραφέα? Τι λέει εκεί? Αν οι γνώμες διίστανται, λέω να υιοθετήσω την άποψη του σχολικού (μια και είναι και καινούριο). Εσείς τι λέτε?
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:01:52 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #242 στις: Αύγουστος 13, 2008, 09:33:09 μμ »
Οι δραματικοί ποιητές αντλούν τα θέματά τους από τον τρωικό, θηβαικό και αργοναυτικό κύκλο. Κάποια έργα που έχουν ήρωα τον Ηρακλή ή τους απογόνους του πού εντάσσονται?
Η τραγωδία Ηρακλής σχετίζεται με τη Θήβα, οπότε εγώ θα το ενέτασσα στον θηβαϊκό κύκλο. Οι Ηρακλείδες όμως δε νομίζω πως μπορούν να ενταχθούν σε κάποιον από τους τρεις κύκλους.

επίσης η σχολική γραμματολογία λέει πως ο τύπος του παράσιτου είναι του Άλεξι, ενώ ο Γεωργοπαππαδάκος τον αποδίδει στον Αντιφάνη.
Και τον Τέρπανδρο ο Γεωργοπαππαδάκος τον έχει στη χορική ποίηση και την Κόριννα στη μελική, ενώ το σχολικό το ακριβώς ανάποδο!
Κατά τον Lesky (200) ο Τέρπανδρος τοποθετείται στις αρχές της χορικής ποίησης, ενώ το Ανθολόγιο Λυρικής Ποίησης (18) αναφέρει πως ο Τέρπανδρος μελοποιεί επικές αφηγήσεις και τον εντάσσει στη λεσβιακή σχολή (31). Το βασικό πάντως που θυμάμαι κι εγώ από τις σπουδές μου είναι αυτό που αναφέρει ο Lesky.
Κατά τον Lesky πάλι (267) η Κόριννα εντάσσεται στη μελική ποίηση.

Για τον τύπο του παράσιτου δεν βρήκα κάτι. Αλλά πρόκειται για σούπερ λεπτομέρεια, και μάλλον αμφίβολης εγκυρότητας. Προσωπικά δεν θα το μάθαινα καν.

Αν οι γνώμες διίστανται, λέω να υιοθετήσω την άποψη του σχολικού (μια και είναι και καινούριο). Εσείς τι λέτε?
Όχι απαραίτητα. Δεν ξέρω ποιο σχολικό βιβλίο έχεις υπόψη σου, αλλά όταν υπάρχει ένας λάθος σε κάποιο σχολικό, φυσικά και δεν πρέπει να το υιοθετήσεις. Τρανταχτό παράδειγμα προς αποφυγή είναι η ιστορία της νεοελλ. λογοτεχνίας που είναι γεμάτη από λάθη. Εξάλλου μην ξεχνάς πως εξετάζεσαι σε γνωστικό αντικείμενο και όχι σε συγκεκριμένα (σχολικά ή μη) βιβλία.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #243 στις: Αύγουστος 13, 2008, 11:00:28 μμ »
Διαβάζοντας γραμματολογία μου δημιουργήθηκαν -ως συνήθως- απορίες.
Οι δραματικοί ποιητές αντλούν τα θέματά τους από τον τρωικό, θηβαικό και αργοναυτικό κύκλο. Κάποια έργα που έχουν ήρωα τον Ηρακλή ή τους απογόνους του πού εντάσσονται?
επίσης η σχολική γραμματολογία λέει πως ο τύπος του παράσιτου είναι του Άλεξι, ενώ ο Γεωργοπαππαδάκος τον αποδίδει στον Αντιφάνη.
Και τον Τέρπανδρο ο Γεωργοπαππαδάκος τον έχει στη χορική ποίηση και την Κόριννα στη μελική, ενώ το σχολικό το ακριβώς ανάποδο!

Έχει κανείς διαβάσει από κάποιο άλλο συγγραφέα? Τι λέει εκεί? Αν οι γνώμες διίστανται, λέω να υιοθετήσω την άποψη του σχολικού (μια και είναι και καινούριο). Εσείς τι λέτε?

Σε ό,τι αφορά στον Ηρακλή, στο εγχειρίδιο του Κακριδή αναφέρεται χαρακτηριστικά ότι υπήρχαν έπη ηρωϊκά , τα οποία και γράφτηκαν κατά τους αρχαϊκούς χρόνους , απ΄τα οποία και σώζονται ελάχιστα αποσπάσματα και έφεραν τον τίτλο Ηράκλεια (3 στον αριθμό). Αυτά λοιπόν τα έπη, διηγούνταν τα μεγάλα κατορθώματα του ήρωα των Δωριέων.

Σ' ό,τι αφορά στον Τέρπανδρο, επίσης στο εγχειρίδιο του Κακριδή αναφέρεται ως χορικός ποιητής με καταγωγή από τη Λέσβο, ενώ η Κόριννα ως μελική ποιήτρια με καταγωγή από τη Βοιωτία (όπως και ο Ασκραίος Πίνδαρος). Μήπως με αφορμή την καταγωγή, στο σχολικό κατατάσσονται και αναλόγως;

Σε ό,τι τώρα αφορά στον τύπο του παράσιτου ο Κακριδής δεν αναφέρει κάτι. Πάντως κι εγώ νομίζω ότι μάλλον στον Άλεξι πρέπει να απαοδοθεί, αν δεν κάνω λάθος αναφέρεται και στο ανθολόγιο της β' γυμνασίου.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #244 στις: Αύγουστος 13, 2008, 11:06:01 μμ »
Διόρθωση στο προηγούμενο: εκ παραδρομής εντός παρενθέσεως αναφέρω Ασκραίος Πίνδαρος κάτι που φυσικά δεν ισχύει. Είχα στο νου μου τον Ησίοδο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και ο Πίνδαρος βέβαια βοιωτός ήταν.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2008, 11:16:42 μμ από marion »
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #245 στις: Σεπτέμβριος 01, 2008, 12:52:05 μμ »
Με αρκετή καθυστέρηση σας ευχαριστώ για τη βοήθεια. (Πήρα conexx! -ελπίζω να μην έχω προβλήματα τώρα).
Πράγματι η σχολική γραμματολογία δεν τα λέει σωστά. Κοίταξα τον Bowra που έχω από το πανεπιστήμιο, οταν κάναμε λυρική ποίηση, και συμφωνεί με Κακριδή και Γεωργοπαππαδάκο για Κόριννα και Τέρπανδρο.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #246 στις: Σεπτέμβριος 01, 2008, 01:57:24 μμ »
olgalia μου, εγω πιστευω οτι το π.ι θα δωσει ως σωστες αυτα που λενε τα σχολικα.
συνεπως......τι να διαβαζω γεωργοπαπαδακο,κακριδη,bowra,lesky κλπ κλπ.
βεβαια ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τιποτα!
τελος,εγω ειμαι της αποψης πιο καλα να διαβασει κανεις απο λιγα βιβλια και να τα μαθει καλα παρα απο πολλα και να υπαρχει ο κινδυνος να μη τα θυμηθει στο τελος.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #247 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 10:27:59 μμ »
Παίρνω το θάρρος να ρωτήσω κάτι, ελπίζοντας να μην με περάσετε για άσχετη! :-[ :-[ Πήρα για Αριστοτέλη, τις εκδόσεις Ζήτρος και έχω την εξής απορία.. :-[ Στα κεφάλαια που είναι στην ύλη, πώς βρίσκουμε ακριβώς τους στίχους? Με μπερδεύει η διατύπωση όπως είναι στην ύλη.. :-[ :-[
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος mirka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #248 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 12:08:06 μμ »
Καλημερα! Ειμαι καινουρια εδω και γενικα στο 'θεμα ΑΣΕΠ'. Ελπιζω στη συνεχεια να φανω καπως πιο χρησιμη κι εγω σ'αυτο το φορουμ.
Προς το παρον ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας για το βιβλιο : Easterling-Knox, Ιστορία της αρχαίας ελλην. λογοτεχνίας. Ειναι το μοναδικο που διαθετω -τουλαχιστον προς το παρον-

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #249 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 05:09:04 μμ »
ΝΙΚΗ δεν εχω διαβασει ακομη Αριστοτελη ουτε εχω το βιβλιο οποτε δε μπορω να σου πω. ισως σε βοηθησει ομως μια συγκριση του κειμενου οπως αναφερεται εδω http://www.greek-language.gr/greekLang/ancient_greek/tools/corpora/translation/contents.html?author_id=4#toc001

Καλημερα! Ειμαι καινουρια εδω και γενικα στο 'θεμα ΑΣΕΠ'. Ελπιζω στη συνεχεια να φανω καπως πιο χρησιμη κι εγω σ'αυτο το φορουμ.
Προς το παρον ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας για το βιβλιο : Easterling-Knox, Ιστορία της αρχαίας ελλην. λογοτεχνίας. Ειναι το μοναδικο που διαθετω -τουλαχιστον προς το παρον-


ειναι μια πολυ καλη γραμματολογια αλλα πιστευω πως θα σε κουρασει για τον ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος Panayota

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πε2 μάχης η εκπαίδευση ... τς τς!
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #250 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 05:46:21 μμ »
ΝΙΚΗ δεν εχω διαβασει ακομη Αριστοτελη ουτε εχω το βιβλιο οποτε δε μπορω να σου πω. ισως σε βοηθησει ομως μια συγκριση του κειμενου οπως αναφερεται εδω http://www.greek-language.gr/greekLang/ancient_greek/tools/corpora/translation/contents.html?author_id=4#toc001


Έχω ακριβώς την ίδια απορία με τη ΝΙΚΗ. Πάλι καλά που ρώτησε γιατί δεν ήξερα τι να διαβάσω.
Σ'ευχαριστώ marwpeo2, πολύ διαφωτιστικό το link!!!!. Αλλά νομίζω ότι υπάρχει ένα θέμα με το απόσπασμα 1103a 11- 1103b 25. Στο site ξεκινάνε οι στίχοι απο 1103a14. Ξέρει κανείς αν είναι λάθος?
...στη γάμπα μου να τρέμει μια ουρά...
 Αυτός ο Τούρκος Τούρκο θα με κάνει...

Αποσυνδεδεμένος zena0301

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, πε02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #251 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 08:26:27 μμ »
Νίκη,καλησπέρα...οι σελίδες από τον Λυπουρλή ,νόμιζω, είναι οι ακόλουθες:
σσ. 236-242,248-254,258-262,262-272.
τσέκαρε το όμως κι εσύ γιατί τις έψαξα βιαστικά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 443
Σύνολο: 443

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.