*

Αποστολέας Θέμα: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 281585 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1568 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 08:51:52 μμ »
Θα με κάνετε να ξεχάσω κι αυτά που ξέρω.
Η συνθήκη του Νειγύ έγινε μεταξύ Ελλάδας Βουλγαρίας
Η συνθήκη των Σεβρών μεταξύ Ελλάδας Τουρκίας.
Άρα η Δυτ Θράκη, αφού μας παραχωρήθηκε από τη Βουλγαρία είναι Νειγύ και μόνο Νειγύ

Με του Νειγύ παραχωρείται η Δ. Θράκη στις Δυνάμεις. Με των Σεβρών σε μας. Γι αυτό τρέχαμε και στην Ουκρανία, για να πετύχουμε στις διεκδικήσεις μας.

μπραβο ακριβως οπως τα λες. τωρα τα συσχετισα αφου εχω πηξει απο το διαβασμα. ο κλεμανσω υποσχεθηκε πριν τη συνθηκη σεβρων παραχωρηση θρακης κ σμυρνης για να παει ο βενιζελος στην εκστρατεια της ουκρανιας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:43:48 »

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1569 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 08:58:45 μμ »
Εγώ τώρα να σας ρωτήσω κάτι που το'χω απορία 2 μέρες τώρα και δεν μπορώ με την καμία να το πιάσω;;;  :-[ :-[

1ον: Εκεί στα 1919, που γίνονταν οι διάφοροι συσχετισμοί δυνάμεων, έχω σημειώσει ότι οι ΗΠΑ προωθούσαν τις επιδιώξεις τους διά της Τουρκίας (όπως πχ οι Ιταλοί προωθούσαν τις επιδιώξεις τους διά της Αλβανίας και ενίσχυαν και αυτοί από την πλευρά τους τους Τούρκους με την Αττάλεια κλπ κλπ). Σημειώνω όμως επίσης ότι οι ΗΠΑ ήταν κατά των επεμβάσεων των Ευρωπαϊκών Δυνάμεων στην Εγγύς Ανατολή και τόνιζαν τη γνωστή αρχή της αυτοδιάθεσης των λαών... Βγαίνει νόημα για το ποια ήταν η στάση των ΗΠΑ εκείνο το διάστημα; Να μου πείτε, μπορεί η επισημη πολιτική τους να ήταν τα του δόγματος Μονρόε, αλλά να έπαιζαν και με τους Τούρκους. Ποια είναι η γνώμη σας;

Το 2ον το ξέχασα, αν το θυμηθώ θα σας το γράψω!!  :P :P

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1570 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 09:01:43 μμ »
στις σημειωσεις του καθηγητη (οχι δικες μου οποτε μπορεις να τις εμπιστευτεις πιο αφοβα) λεει οτι η ηπα ειναι κατα καθε επεμβασης κ λυση προβληματων με αυτοδιαθεση λαων. απο αρχες εικοστου αιωνα ενδιαφερον για τουρκια (τραπεζες, σχολεια, νοσοκομεια κτλ)

αν δεν κανω λαθος ομως αυτο περι αυτοδιαθεσης λαων δεν ειναι τα 14 σημεια του ουιλσον ή εχω χασει παλι επεισοδια?

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1571 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 09:04:45 μμ »
στις σημειωσεις του καθηγητη (οχι δικες μου οποτε μπορεις να τις εμπιστευτεις πιο αφοβα) λεει οτι η ηπα ειναι κατα καθε επεμβασης κ λυση προβληματων με αυτοδιαθεση λαων.

αν δεν κανω λαθος ομως αυτο περι αυτοδιαθεσης λαων δεν ειναι τα 14 σημεια του ουιλσον ή εχω χασει παλι επεισοδια?

Ναι, αποτελεί βασική θέση στα Σημεία. Και γενικώς αυτό είχε τονιστεί και το 1918 που μίλησε γι'αυτά, αλλά και το 1919 που έχουμε τη διάσκεψη Ειρήνης. Προφανώς λοιπόν, η επισημη γραμμή τους ήταν αυτή. Αυτό όμως το "δια της Τουρκίας" δεν μπορώ να το κατανοήσω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:43:49 »

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1572 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 09:10:02 μμ »
στις σημειωσεις του καθηγητη (οχι δικες μου οποτε μπορεις να τις εμπιστευτεις πιο αφοβα) λεει οτι η ηπα ειναι κατα καθε επεμβασης κ λυση προβληματων με αυτοδιαθεση λαων. απο αρχες εικοστου αιωνα ενδιαφερον για τουρκια (τραπεζες, σχολεια, νοσοκομεια κτλ)

αν δεν κανω λαθος ομως αυτο περι αυτοδιαθεσης λαων δεν ειναι τα 14 σημεια του ουιλσον ή εχω χασει παλι επεισοδια?

Ακριβώς. Οι ΗΠΑ είχαν συμφέροντα στην Τουρκία και σου λέει σιγά μην αφήσω άλλους να φάνε. Όσο για την αυτοδιάθεση των λαών σιγά μην τους είχε πιάσει πόνος. Ακριβώς όπως συμβαίνει και σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1573 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 09:13:40 μμ »
Αυτά που λέτε ισχύουν, εγώ πάντως αν ρωτήσουν για Δυτική Θράκη κι όχι σκέτα Θράκη, θα απαντήσω Νειγύ! Αυτό έχω καταλάβει. Δεν είμαι βέβαια και κανένα αστέρι στην ιστορία, αλλά αν έχετε δικιο εσείς, τότε τι στο καλό μάς προσφερε η συνθήκη του Νειγύ;

Η σχέση των ΗΠΑ με την Τουρκία ήταν οικονομική. Αρκετές αμερικανικές εταιρίες δραστηριοποιούνταν εκείνη την εποχή στην Τουρκία, καθώς επίσης και πολλοί ιεραποστολοι που επηρέαζαν την κοινη γνώμη των ΗΠΑ.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1574 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 09:25:36 μμ »
Ερώτηση: πότε μπήκε η Ελλάδα στο συμβούλιο της Ευρώπης; Εχω βρει ότι έφαγε σουτ το 1967.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1575 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 09:26:12 μμ »
πιστευω οτι η εκφωνηση θα μας βοηθησει να απαντησουμε σωστα. δλδ αν μας ρωτησουν ποτε παραχωρει η βουλγαρια δυτικη θρακη θα πουμε νειγυ. αν μας ρωτησουν ομως ποτε προσαρταται η δυτικη θρακη στην ελλαδα θα πουμε σεβρων. σε πολλες συνθηκες ειναι ετσι.
ειναι κατα παρομοια με θεσσαλια κ αρτα. αποφασιζεται η προσαρτηση τους με τη συνθηκη του βερολινου αλλα τελικα προσαρτουνται το 1881 με την ελληνοτουρκικη συνθηκη κων/πολης (2/7/1981). το ιδιο ισχυει κ για τα ορια του κρατους καλαμα-πηνειου

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1576 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 09:31:20 μμ »
Ερώτηση: πότε μπήκε η Ελλάδα στο συμβούλιο της Ευρώπης; Εχω βρει ότι έφαγε σουτ το 1967.

εννοεις την ευρωπαικη ενωση?
αν ναι ισχυουν τα εξης:
μπαινουμε με την συμφωνια αθηνων επι καραμανλη το 1961. η συμφωνια προεβλεπε τελωνειακη ενωση για 22 χρονια. λογω χουντας παγωσε η συμφωνια κ το 1974 ξαναρχισε  με πραξη προσχωρησης 1979. τι 1981 εγινε πληρες μελος

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1577 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 09:33:41 μμ »
Ερώτηση: πότε μπήκε η Ελλάδα στο συμβούλιο της Ευρώπης; Εχω βρει ότι έφαγε σουτ το 1967.

εννοεις την ευρωπαικη ενωση?
αν ναι ισχυουν τα εξης:
μπαινουμε με την συμφωνια αθηνων επι καραμανλη το 1961. η συμφωνια προεβλεπε τελωνειακη ενωση για 22 χρονια. λογω χουντας παγωσε η συμφωνια κ το 1974 ξαναρχισε  με πραξη προσχωρησης 1979. τι 1981 εγινε πληρες μελος

Όχι, δε μιλάω για την Ευρωπαϊκή ενωση που σωστά παραθέτεις όλη τη διαδικασία. Υπάρχει και το Συμβούλιο της Ευρώπης, το οποίο ιδρύθηκε το 1949 και ήταν ένας οργανισμός για την ανάδειξη της πολιτιστικής κληρονομιάς και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στην Ευρώπη.

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1578 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 09:45:30 μμ »
Ερώτηση: πότε μπήκε η Ελλάδα στο συμβούλιο της Ευρώπης; Εχω βρει ότι έφαγε σουτ το 1967.

εννοεις την ευρωπαικη ενωση?
αν ναι ισχυουν τα εξης:
μπαινουμε με την συμφωνια αθηνων επι καραμανλη το 1961. η συμφωνια προεβλεπε τελωνειακη ενωση για 22 χρονια. λογω χουντας παγωσε η συμφωνια κ το 1974 ξαναρχισε  με πραξη προσχωρησης 1979. τι 1981 εγινε πληρες μελος


Όχι, δε μιλάω για την Ευρωπαϊκή ενωση που σωστά παραθέτεις όλη τη διαδικασία. Υπάρχει και το Συμβούλιο της Ευρώπης, το οποίο ιδρύθηκε το 1949 και ήταν ένας οργανισμός για την ανάδειξη της πολιτιστικής κληρονομιάς και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στην Ευρώπη.

Το σουτ το έφαγε το 1969 ενώ από το νατο φεύγει το 1974.

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1579 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 09:47:37 μμ »
Το σουτ το έφαγε το 1969 ενώ από το νατο φεύγει το 1974.

Πότε μπήκε ξέρεις;

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1580 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 09:56:16 μμ »
Το σουτ το έφαγε το 1969 ενώ από το νατο φεύγει το 1974.

Πότε μπήκε ξέρεις;

Όχι αυτό δεν το ξέρω και δεν το βρίσκω κιόλας πουθενά.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1581 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 09:58:14 μμ »
Το Συμβούλιο της Ευρώπης είναι διακυβερνητικός οργανισμός ο οποίος ιδρύθηκε το 1949 και αριθμεί 44 κράτη μέλη με ένα σύνολο πληθυσμού 800 περίπου εκατομμύρια. Στις 9 Αυγούστου 1949 η Ελλάδα προσχώρησε ως το 11ο κράτος-μέλος, στο Συμβούλιο της Ευρώπης. Μετέχει ενεργά στις εργασίες του Οργανισμού, τόσο στις συνόδους της Επιτροπής Υπουργών και της Κοινοβουλευτικής Συνελεύσεως, όσο και στις συναντήσεις των Ειδικευμένων Επιτροπών και των Ομάδων Εμπειρογνωμόνων.

Μεταξύ των στόχων του Συμβουλίου της Ευρώπης είναι:

    * η εδραίωση της δημοκρατικής σταθερότητας στην Ευρώπη
    * η διαφύλαξη και προαγωγή των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, της πλουραλιστικής δημοκρατίας και των αρχών του Δικαίου
    * η αναζήτηση λύσεων σε προβλήματα της ευρωπαϊκής κοινωνίας: ξενοφοβία, έλλειψη ανεκτικότητας, προστασία του περιβάλλοντος κλπ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 555
Σύνολο: 563

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.