*

Αποστολέας Θέμα: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 281557 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 04, 2008, 08:30:12 μμ »
είναι καλή η βυζαντινή ιστορία του Norwich; (Σύντομη ιστορία Βυζαντίου---τί σύντομη 650 σελίδες βιβλίο)

ψάχνοντας στο ιντερνετ βρήκα ένα βιβλίο με τίτλο Βυζάντιο 1204-1453 (300 σελίδες) συγγραφέας Κυριακίδης Β. εκδόσεις Κυριακίδη.

το ξέρει κανείς είναι καλό γιατί αναφέρεται στη συγκεκριμμένη περίοδο

έχω αγοράσει του Norwich αλλά δεν την έχω διαβάσει. Μου έχουν πει ότι είναι καλογραμμένη. Βέβαια αυτά που μας αφορούν εμάς από το βιβλίο είναι 100 περίπου σελίδες. Λίγες μου φαίνονται. Θα πρότεινα Ostrogorsky, μιας και θεωρείται καλή ιστορία (200 περίπου σελίδες γιαα ό, τι μας αφορά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:43:03 »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 05, 2008, 03:06:02 μμ »
Και μιας και για τη Βυζαντινή καταλήξαμε στον Ostrogorsky, να δούμε και τι γίνεται με την Αρχαία και τη Νέα? Του Wilcken για την Αρχαία και του Σβορώνου και Clogg για τη Σύγχρονη  έχω υπόψιν μου. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο? Εσείς οι παλιοί που ξέρετε τι έχετε να προτείνετε?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 05, 2008, 06:57:22 μμ »
Προτείνεται από αρκετούς για αρχαία ιστορία και του Μπέργκστον. Την έιχα διαβάσει στον προηγούμενο διαγωνισμό, αλλά δε με βοήθησε ιδιαίτερα, ήταν πολύ αναλυτική με πολλές λεπτομέρειες.

Ξέρετε που μπορούμε να βρούμε το σχολικό της Β' Γυμνασίου για τη Βυζαντινή, αλλά το παλιό; (αυτό που είχε απέξω ένα ψηφιδωτό με αυτοκράτορες).
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 05, 2008, 08:19:48 μμ »
ρε παιδια του σβορωνου ειναι εντελως συνοπτικη δεν την διαβασα μια ματια την εριξα!επισης του ιστορικου γαρ για αρχαια ελληνικη προτεινω του βιλκεν!του μπενγκτσον δεν διαβαζεται!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:43:03 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 05, 2008, 10:04:38 μμ »

Ξέρετε που μπορούμε να βρούμε το σχολικό της Β' Γυμνασίου για τη Βυζαντινή, αλλά το παλιό; (αυτό που είχε απέξω ένα ψηφιδωτό με αυτοκράτορες).
Εγώ το βρήκα σε ένα υπόγειο παλαιοβιβλιοπωλείο, όπως και την Κοινωνική οργάνωση στην αρχ. Ελλάδα και το παλαιό των αρχαίων. Αν είστε από Θεσ/νίκη να σας πω πού είναι.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 05, 2008, 10:27:50 μμ »
Δε βολεύει δυστυχώς. Στην Αθήνα θα πάω για μαζική προμήθεια βιβλίων όταν κασταλάξω τι θα πάρω. Προς το παρόν διαβάζω τα παλιά. Αν δε το βρω, δε θα σκάσω κιόλας. Δε νομίζω να λέει κατι παραπάνω από τον Οstrogosky.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος sisses

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή τελικά είναι ωραία!!!- ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 05, 2008, 10:43:22 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα!
Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: Στη νεότερη ιστορία θα διαβάσουμε α' και β' βιομηχανική επανάσταση, ναζισμό-χιτλερισμό, αμερικανική οικονομική κρίση, ψυχρός πόλεμος, καλλιτεχνικά ρεύματα κτλ;
Στη δε Βυζαντινή θα ξεκινήσουμε από την 4η σταυροφορία και μετά;
Στο βιβλίο του Ostrogorsky, ο γ' τόμος μας ενδιαφέρει και αν ναι ποιες σελίδες ακριβώς;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος KATERINAF

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 06, 2008, 01:41:39 πμ »
Παιδιά για Καραγιανόπουλο βυζαντινο κράτος δεν ειπώθηκε κάτι.εκτός κ αν δεν το πρόσεξα.Μου φάνηκε καλό όσο το διδάχθηκα στη σχολή.Οι παλιοί που ξέρουν κάτι παραπάνω από εμάς το προτείνουν?Εγώ σαν πρωτάρα σκέφτομαι να διαβάσω όλα τα σχολικά και μετά wilcken για αρχαία, Καραγιανόπουλο ή Οstrogorsky για βυζαντινή και σύγχρονη ....περιμένω προτάσεις.Το βέβαιο είναι πως Σβορώνο και Σβολόπουλο δεν θα τουσ ανοιξω καν...ιδιαίτερα τον 2ο.Έχει απελπιστικά πολλέσ λεπτομέρειες. :-\

Αποσυνδεδεμένος VICA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 401
  • "...κάθε αναπνοή είναι νοσταλγία..."
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 06, 2008, 02:23:59 πμ »
Παιδιά για Καραγιανόπουλο βυζαντινο κράτος δεν ειπώθηκε κάτι.εκτός κ αν δεν το πρόσεξα.Μου φάνηκε καλό όσο το διδάχθηκα στη σχολή.Οι παλιοί που ξέρουν κάτι παραπάνω από εμάς το προτείνουν?Εγώ σαν πρωτάρα σκέφτομαι να διαβάσω όλα τα σχολικά και μετά wilcken για αρχαία, Καραγιανόπουλο ή Οstrogorsky για βυζαντινή και σύγχρονη ....περιμένω προτάσεις.Το βέβαιο είναι πως Σβορώνο και Σβολόπουλο δεν θα τουσ ανοιξω καν...ιδιαίτερα τον 2ο.Έχει απελπιστικά πολλέσ λεπτομέρειες. :-\

...Ναι, τον συστήνω ανεπιφύλακτα...τον ήξερα από κάποια μαθήματα επιλογής που είχαμε στο Φιλολογικό Θεσσαλονίκης κι όταν μου τον πρότεινε η εξαιρετική κυρία που με εξυπηρέτησε στο βιβλιοπωλείο του Κωνσταντινίδη στη Θεσσαλονίκη...την εμπιστεύτηκα...και σώθηκα...δεν είχα ιδέα από Βυζαντινή...κάθησα λοιπόν και κράτησα αναλυτικές σημειώσεις...μετά διάβασα προσεκτικά τα σχολικά και  δεν τα ξανάνοιξα, γιατί η κατανόησή τους προυπέθετε ευρύτερη γνώση...και ξαναγύρισα στις σημειώσεις μου από τον Καραγιαννόπουλο...τις οποίες διάβαζα μέχρι τελευταία στιγμή, όταν με μποτιλιάρισμα στην Τσιμισκή πήγαινα στο εξεταστικό ;D ;D ;D...έγραψα κοντά 80...και πολέμησα αξιοπρεπώς με τις ερωτήσεις της Βυζαντινής... τα ίδια περίπου θα έλεγα και για τον Wilcken...

Καλό διάβασμα, παιδιά...
Να πληρώνεσαι μόνος σου
Χωρίς έξωθεν αναμονές
Και
Με την πληρότητά σου
Πορεύσου
Μαζί τους

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 06, 2008, 02:29:15 πμ »
Λοιπόν να σας πω τη γνώμη μου:

Wilcken την έχω κάνει μια ανάγνωση. Οι σελίδες που μας αφορούν είναι 150 περίπου (καλό αυτό), καλογραμμένη, ωστόσο το μειονέκτημα της είναι ότι δεν αναφέρεται καθόλου στην κοινωνία και τους θεσμούς. Βέβαια το βιβλίο της Β' λυκείου είναι αρκετά εκτενές, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Ostrogorsky, επειδή κάποιος ρώτησε, αυτά που μας αφορούν είναι στο Γ' τόμο, σελ. 91 - 277 (από το 1204 αρχίζω, χωρίς την 4η σταυροφορία), οπότε έχουμε άλλες 200 σελίδες περίπου.

Όσον αφορά τη Νεότερη, τα μόνα βιβλία αποκλειστικά για εξωτερική πολιτική που έχω κοιτάξει είναι του Σβολόπουλου. Πλεονεκτήματα: Είναι καλογραμμένα, ΄τα διαβάζεις χωρίς να αμφιβάλλεις αν αυτό ή το άλλο πρέπει να το μάθεις ή όχι, αφού τα μαθαίνεις όλα μιας και είναι αποκλειστικά εξωτερικής πολιτικής. Σε άλλα που είναι γενικά για τη νεότερη Ελλάδα πολλές φορές αναρωτιέμαι αν κάτι σχετίζεται με εξωτερικό ή όχι.
Μειονεκτήματα: Είναι 2 τόμοι, πολλές λεπτομέρειες άχρηστες για το διαγωνισμό και δεν καλύπτουν την περίοδο πριν το 1900. Αυτά και τα δύο είναι γύρω στις 500 σελίδες (μικρές βέβαια και εύκολα απορρίπτεις χωρίς κίνδυνο πράγματα που δε χρειάζεται να μάθεις).

εγώ τελικά καταλήγω ότι ιστορία πρέπει να διαβάσουμε γύρω στις 1000 σελίδες, μαζί με τα σχολικά.

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 06, 2008, 02:35:04 πμ »
Παιδιά για Καραγιανόπουλο βυζαντινο κράτος δεν ειπώθηκε κάτι.εκτός κ αν δεν το πρόσεξα.Μου φάνηκε καλό όσο το διδάχθηκα στη σχολή.Οι παλιοί που ξέρουν κάτι παραπάνω από εμάς το προτείνουν?Εγώ σαν πρωτάρα σκέφτομαι να διαβάσω όλα τα σχολικά και μετά wilcken για αρχαία, Καραγιανόπουλο ή Οstrogorsky για βυζαντινή και σύγχρονη ....περιμένω προτάσεις.Το βέβαιο είναι πως Σβορώνο και Σβολόπουλο δεν θα τουσ ανοιξω καν...ιδιαίτερα τον 2ο.Έχει απελπιστικά πολλέσ λεπτομέρειες. :-\

...Ναι, τον συστήνω ανεπιφύλακτα...τον ήξερα από κάποια μαθήματα επιλογής που είχαμε στο Φιλολογικό Θεσσαλονίκης κι όταν μου τον πρότεινε η εξαιρετική κυρία που με εξυπηρέτησε στο βιβλιοπωλείο του Κωνσταντινίδη στη Θεσσαλονίκη...την εμπιστεύτηκα...και σώθηκα...δεν είχα ιδέα από Βυζαντινή...κάθησα λοιπόν και κράτησα αναλυτικές σημειώσεις...μετά διάβασα προσεκτικά τα σχολικά και  δεν τα ξανάνοιξα, γιατί η κατανόησή τους προυπέθετε ευρύτερη γνώση...και ξαναγύρισα στις σημειώσεις μου από τον Καραγιαννόπουλο...τις οποίες διάβαζα μέχρι τελευταία στιγμή, όταν με μποτιλιάρισμα στην Τσιμισκή πήγαινα στο εξεταστικό ;D ;D ;D...έγραψα κοντά 80...και πολέμησα αξιοπρεπώς με τις ερωτήσεις της Βυζαντινής... τα ίδια περίπου θα έλεγα και για τον Wilcken...

Καλό διάβασμα, παιδιά...

Μια ερώτηση VICA θα ήθελα να σου κάνω. Ostrogorsky, έχεις διαβάσει καθόλου; Αν ναι, πως τον βρίσκεις σε σχέση με Κωνσταντινίδη; Αν βέβαια ξέρει κάποιος άλλος μπορεί να μου απαντήσει. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος KATERINAF

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 06, 2008, 03:12:51 πμ »
Πραγματικά κ εμένα με ειχε βοηθήσει πάρα πολύ ο καραγιαννόπουλος στο ιστορικό.ωραία και με την βυζαντινή.συγχρονη...κάποιο άλλο βιβλιο εκτοσ σβορώνου και σβολόπουλου? ???

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 06, 2008, 07:41:23 πμ »
Μέχρι στιγμής έχουμε

WILCKEN: Αρχαία Ιστορία
Καραγιαννόπουλος ή Ostrogsky: Βυζαντινή
Σβολόπουλος: Εξωτερική πολιτική 1900-1981


μας λείπει εξωτερική πολιτική 1830-1900: Κάποιος να μας ενημερώσει αν γνωρίζει κάποιο βιβλίο

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 06, 2008, 07:58:10 πμ »
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΚΔΟΤΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ

είναι καινούργιο βιβλίο (2007 έκδοση) και πρόκειται για μια επιτομή της ελληνικής ιστορίας.

κοστίζει 50-60 ευρώ και έχει όγκο 885 σελίδες..

Τι λέτε είναι καλό το έχει κάποιος;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 744
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 640
Σύνολο: 642

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.