*

Αποστολέας Θέμα: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 281624 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #462 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 08:00:39 μμ »
ευχαριστω supreme ;Dκαι γω προχθες που ρωτησα τα ανακαλυψα και μου φανηκαν καλα!εχω ηδη φωτοτυπησει αρκετα και τωρα θα φωτοτυπησω και τα υπολοιπα ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:40:43 »

Αποσυνδεδεμένος VIR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #463 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 08:42:54 μμ »
Παιδιά καλησπέρα.Μόλις ξεκίνησα πιο συστηματικά το δάβασμά μου.Ήλπιζα σε αναπλήρωση και κάπου είχα επαναπαυτεί, αλλά δυστυχώς δεν το βλέπω για την ώρα.....μπορείτε να μου πείτε ποιες σελίδες από το βιβλίο του Καραγιαννόπουλλου είναι στην ύλη της Βυζαντινής Ιστορίας?και όταν βρε παιδιά λέει σχέσεις Βυζαντίου-δύσης τι εννοεί?Πχ η Μάχη της Άγκυρας, της νικόπολης, Οι Σέρβοι είναι μέσα?Έχω καταμπερδευτεί....

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #464 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 09:08:07 μμ »
Δε τα διαβάζεις και συ όλα να τελειώνεις από 1204-1453;Δεν είναι πολλές οι σελίδες από Καραγιαννόπουλο.

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #465 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 09:11:33 μμ »
ευχαριστω supreme ;Dκαι γω προχθες που ρωτησα τα ανακαλυψα και μου φανηκαν καλα!εχω ηδη φωτοτυπησει αρκετα και τωρα θα φωτοτυπησω και τα υπολοιπα ;D
Αν μπορείς διάβασε και Καραγιαννόπουλο για μία δεύτερη πηγή γιατί αμφιβάλλω και γω για το site που έδωσα.
Ostrogorsky διαβάζετε εύκολα αλλά παίρνει περισσότερο χρόνο και έχει περισσότερα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:40:43 »

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #466 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 09:27:51 μμ »
για τη βυζαντινη ιστορια με βολεψε παρα πολυ τελικα η Ιστορια του Ελληνικου Εθνους!ευτυχως την ειχα στη βιβλιοθηκη μου και τελικα δε θα αγορασω τιποτα αλλο.
 ολα για αυτη την περιοδο τα διαβαζω κι εγω. καθως διαβαζεις καταλαβαινεις τι εννοει σχεσεις Βυζαντιου-Δυσης. οι Σερβοι δεν συμπεριλαμβανονται στη δυση μεν αλλα ανακατευονται συνεχως στις σεχεσεις βυζαντιου-δυσης οποτε θεωρω πως τα μαθαινουμε και αυτα. :) :( ::)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #467 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 12:19:42 πμ »
Κατά τη γνώμη σας η περίοδος της αντίστασης στη Νεότερη και Σύγχρονη είναι μέσα; Πιστεύω ότι απλά θα πρέπει να γνωρίζουμε ποιες αντιστασιακές οργανώσεις έλαβαν δράση. Εσείς τι λέτε;   :-*

Εγώ θεωρώ ότι καλόν είναι να διαβαστεί, με έμφαση σαφώς στις αντιστασιακές οργανώσεις, στην υποστήριξη που έλαβαν κατά τη διάρκεια της κατοχής αλλά και αργότερα στη διάρκεια του εμφυλίου από δυνάμεις του εξωτερικού, ώστε να φανούν και οι διαφορές ως προς την παροχή έμπρακτης βοήθεας στη διάρκεια του πολέμου και μετά το πέρας αυτού.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος lostin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #468 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 10:42:25 πμ »
Ευχαριστώ Marion!  :-*

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #469 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 03:44:52 μμ »
ευχαριστω supreme ;Dκαι γω προχθες που ρωτησα τα ανακαλυψα και μου φανηκαν καλα!εχω ηδη φωτοτυπησει αρκετα και τωρα θα φωτοτυπησω και τα υπολοιπα ;D
Αν μπορείς διάβασε και Καραγιαννόπουλο για μία δεύτερη πηγή γιατί αμφιβάλλω και γω για το site που έδωσα.
Ostrogorsky διαβάζετε εύκολα αλλά παίρνει περισσότερο χρόνο και έχει περισσότερα πράγματα.
καλα σιγουρα θα καραγιαννοπουλο.δεν το συζητω.εχω ηδη διαβασει βασιλιεφ για μεσαιωνικη αλλα νιωθω οτι εχει κενα και ετι θα κοιταξω και καραγιαννοπουλο που προτεινεις.και μια ερωτηση,μηπως ξερεις εσυ ή καποιος αλλος για το ποσες ειναι οι σταυροφοριες τελικα???εχω μπερδευτει :-\7 ή 8???

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #470 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 04:10:46 μμ »
Μάλλον 8 αφού μας ζητήσανε την 8η.Τώρα αν και υπάρχει και άλλη δε το έχω ανακαλύψει.Αν βρω κάτι θα το πω

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #471 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 05:11:30 μμ »
τι χαζη που ειμαι...μ αρεσει που τις εχω και μπροστα μου...τωρα τις ειδα..αχ ναι,αν βρεις κατι παραπανω πες μου!ευχαριστω :)

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #472 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 07:20:47 μμ »
Μάλλον 8 αφού μας ζητήσανε την 8η.Τώρα αν και υπάρχει και άλλη δε το έχω ανακαλύψει.Αν βρω κάτι θα το πω
Υπάρχει και 9η , http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%84%CE%B1%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82, ενώ και οι μάχες της Νικοπόλεως(1396) και της Βάρνας(1444) ήταν η κατάληξη  εκστρατειών που είχαν σταυροφορικό χαρακτήρα για να αντιμετωπιστεί η εξάπλωση των Τούρκων.
Πιο πάνω έδωσα το λινκ της ελληνικής wikipedia , της αγγλικής είναι πληρέστερο . http://en.wikipedia.org/wiki/Crusades

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #473 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 08:17:42 μμ »
και γω το ειδα αλλα ειδα επισης οτι δεν ειναι γραμμενο τιποτα για την 9η οπως και καποιοες αλλες που αναφερει :(που θα μπορουσα να βρω κατι και για την 9η και γενικα για ολες τις σταυροφοριες...???υπαρχει καποιο εγκυρο σαιτ ή καπιοο βιβλιο πιο αναλυτικο??

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #474 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 12:07:54 πμ »
και γω το ειδα αλλα ειδα επισης οτι δεν ειναι γραμμενο τιποτα για την 9η οπως και καποιοες αλλες που αναφερει :(που θα μπορουσα να βρω κατι και για την 9η και γενικα για ολες τις σταυροφοριες...???υπαρχει καποιο εγκυρο σαιτ ή καπιοο βιβλιο πιο αναλυτικο??


Οι σταυροφορίες που έλαβαν χώρα από τον 11ο έως τον 13ο αι. (δηλ. για την περίοδο που μας αφορά) ήταν 8. Η 9η, που αναφέρεις πότε πραγματοποιήθηκε και ποιος ήταν ο αντικειμενικός σκοπός διεξαγωγής της; Σε ρωτάω, γιατί πουθενά δεν έχω διαβάσει κάτι για διεξαγωγή 9ης σταυροφορίας κατά τους χρόνους αυτούς.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #475 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 09:33:23 πμ »
καλημερα παιδια!κ εγω μεχρι που εδωσα ασεπ για 4 ηξερα.απο κει και περα τωρα που διαβαζω σημειωνω καθε κινηση των δυτικων και μου βγηκαν πολλες............οι σταυροφοριες

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159927
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 644
Σύνολο: 659

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.