*

Αποστολέας Θέμα: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 108109 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη 2008
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 07, 2008, 01:12:49 μμ »
σ'ευχαριστω παρα πολυ.να ρωτησω και κατι αλλο.υπαρχουν βιβλια για τη διδακτικη ή διαβαζουμε το αναλυτικο προγραμμα του υπουργειου που στελνουν στα σχολεια?

το αναλυτικο προγραμμα,οδηγιες υπουργειου,τα βιβλια του καθηγητη για οτι ειναι εντος υλης στο γνωστικο οπωσδηποτε. ολα αυτα τα βρισκεις στη σελιδα του παιδαγωγικου ινστιτουτου.

τωρα μπορεις να βρεις και βιβλια αν θελεις οπως του Σπανου που προτεινουν πιο πανω και οντως ειναι πολυ καλο το ειχα διδαχτει στη σχολη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ειδικη διδακτικη 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:58:59 »

Αποσυνδεδεμένος VENTHESIKYMI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • ΠΕ02.
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη 2008
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 07, 2008, 05:02:04 μμ »
Για τη διδακτική των νέων να προτείνω:  Γ. Σπανός, Η διδασκαλία του Ποιήματος. Πολύ κατατοπιστικό ως προς τη μεθοδολογία ενώ περιέχει και ενδεικτικά σχέδια διδασκαλίας.
εχεις ξαναδωσει; σε βοηθησε;

Όχι, πρώτη φορά δινώ. Αλλά επειδή στη σχολή λόγω κατεύθυνσης (Φ.Π.Ψ. κατ/νση Παιδαγωγικής)κάναμε πολλά παιδαγωγικά και διδακτικές , ήταν το βιβλίο που μου φάνηκε πιο χρήσιμο.
Τουλάχιστον οι μέθοδοι διασκαλίας που προτείνει, ικανοποιούν το κριτήριο της ύλης: "να εφαρμόζουν κατά το σχεδιασμό μιας διδασκαλίας «επί χάρτου» εναλλακτικές μορφές διδασκαλίας, πέραν της δασκαλοκεντρικής".

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη 2008
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 07, 2008, 05:19:17 μμ »
σ'ευχαριστω παρα πολυ.να ρωτησω και κατι αλλο.υπαρχουν βιβλια για τη διδακτικη ή διαβαζουμε το αναλυτικο προγραμμα του υπουργειου που στελνουν στα σχολεια?
Δες το θέμα Συγκεντρωμένη και προτεινόμενη βιβλιογραφία για ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη 2008
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 09, 2008, 09:05:35 πμ »
καλημερα...ερωτηση: αν παρω τα δυο βιβλια του Σπανου....δλδ διαδακτιη του ποιηματος και της πεζογραφιας...είμαι οκ όσον αφορα τη λογοτεχνια??ή χρειάζεται και κάτι επιπλέον?
επίσης...ιστορία πιστεύετε αξιζει να ρισκαρεις να τη διαλεξεις...ή ειναι "πακετο"?
Ακόμη για αρχαία...ο Βερτσέτης έχει 2 τόμους?εναν για αρχαια απο πρωτοτυπο και εναν για αρχαια απο μεταφραση????ειναι καλά?αρκούν αυτά ή θέλει κατι επιπλέον?  ??? ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ειδικη διδακτικη 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:58:59 »

Αποσυνδεδεμένος VENTHESIKYMI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • ΠΕ02.
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη 2008
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 09, 2008, 01:45:33 μμ »
Ακόμη για αρχαία...ο Βερτσέτης έχει 2 τόμους?εναν για αρχαια απο πρωτοτυπο και εναν για αρχαια απο μεταφραση????ειναι καλά?αρκούν αυτά ή θέλει κατι επιπλέον?  ??? ???
Για τα αρχαία είναι ένα το βιβλίο του Βερτσέτη. (Αυτό τουλάχιστον που εχω από τη σχολή!)
"Διδακτική της Αρχαίας Γραμματείας" ο τίτλος, χρώμα πορτοκαλοκόκκινο, και χωρίζεται σε 4 ενότητες 1)αρχαία απο πρωτότυπο, 2) αρχαία από μετάφραση, 3)ανανέωση της διδακτικης των αρχαίων και 4)λατινικά.
Κρίνω ότι μας χρειάζονται μόνο τα δύο πρώτα.
Αν είσαι από Αθήνα το βιβλίο θα το βρεις εύκολα στο σπουδαστήριο παιδαγωγικής στη φιλοσοφική.

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη 2008
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 10, 2008, 01:50:12 πμ »
Δεν ξέρω τι να επιλέξω για διδακτική! Είμαι ανάμεσα σε αρχαία και λογοτεχνία.
Σκέφτομαι να προετοιμαστώ και για τα δύο αλλά και πάλι θα ήθελα να ακούσω γνώμες!
Τί προτείνετε?
Αρχαία ή νέα και γιατί?

Υπόψιν  ότι και στα δύο οι δυνάμεις μου είναι πάνω κάτω οι ίδιες!( όχι και τίποτα το ιδιαίτερο δηλαδή...)

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη 2008
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 10, 2008, 09:08:49 πμ »
 Καλημερα....σε ευχαριστω VENTHESIKYMI....το βρηκα το βιβλιο που ειπες....να σε ρωτησω και κατι αλλο...βρηκα κ αλλο ενα...για αρχαια απο μεταφραση...του Βοσκου κ καποιου αλλου...το εχεις υποψη σου?ειναι καλο? εσυ τι θα διαβασεις? αρχαια και λογοτεχνια?

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη 2008
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 10, 2008, 09:21:45 πμ »
Bοσκο ειχα στο πανεπιστημιο και μας εδινε καλες σημειωσεις. και στο μαθημα του ηταν καλος (και αρκετα αυστηρος, τι μου θυμησες τωρα?!!)
δεν ξερω για το βιβλιο του αλλα απο τα παραπανω συμπαιραινω οτι και το βιβλιο θα ειναι καλο.
δεν σε βοηθησα αρκετα,το ξερω. αλλα καλο θα ειναι να δεις και η ιδια το βιβλιο,μην περιμενεις απο αλλους. βλεποντας το θα κρινεις αν σου κανει.
καλημερα σε ολους και απο μενα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη 2008
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 10, 2008, 10:19:42 πμ »
δικιο εχεις συμπατριωτη marko...απλα ξερεις...τι να πρωτοδιαβασεις πια......
να σε ρωτησω κατι..ως πιο εμπειρο στο ασεποδιαβασμα.....την ιστορια γιατι την απορριπτουν ολοι απο την αρχη????τοσο δυσκολη ειναι?

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη 2008
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 10, 2008, 10:24:57 πμ »
Παιδιά όσο μπορείτε βοηθείστε. Η ειδική διδακτική με έχει προβληματίσει πάρα πολύ. Όσοι έχετε ξαναδώσει τι διαλέξατε;  Ποια είναι τα υπέρ και τα κατά κάθε γνωστικού αντικειμένου για τη διδακτική;
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος elsa_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη 2008
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 10, 2008, 10:26:45 πμ »
Δεν ξέρω τι να επιλέξω για διδακτική! Είμαι ανάμεσα σε αρχαία και λογοτεχνία.
Σκέφτομαι να προετοιμαστώ και για τα δύο αλλά και πάλι θα ήθελα να ακούσω γνώμες!
Τί προτείνετε?
Αρχαία ή νέα και γιατί?

Υπόψιν  ότι και στα δύο οι δυνάμεις μου είναι πάνω κάτω οι ίδιες!( όχι και τίποτα το ιδιαίτερο δηλαδή...)

αρχαία πιστεύω είναι καλύτερα γιατί είναι πιο ευέλικτη η ανάλυση. Στα νέα αν πεσει για π.χ. ενα δοκίμιο -όπως συνηθίζουν τώρα τελευταία - που δεν θα το χεις ξαναδει θα είσαι περισσότερο αβεβαιη για το αν το δουλεψες σωστά. Εκτός πια αν πέσει ένα κειμενο που το ξερεις καλά.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη 2008
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 10, 2008, 10:42:46 πμ »
 και με την ιστορια????????? γιατι κανεις δεν επιλεγει ιστορια?????????????

Αποσυνδεδεμένος elsa_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη 2008
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 10, 2008, 11:00:43 πμ »
Παιδιά όσο μπορείτε βοηθείστε. Η ειδική διδακτική με έχει προβληματίσει πάρα πολύ. Όσοι έχετε ξαναδώσει τι διαλέξατε;  Ποια είναι τα υπέρ και τα κατά κάθε γνωστικού αντικειμένου για τη διδακτική;

επειδή έδωσα και στους 5 ασεπ, νομίζω τα αρχαία ήταν αυτά που με διευκόλυναν περισσότερο. Στους 3 τελευταίους που θυμαμαι, το 2004 επελεξα ιστορια 75, το 2005 ιστορια 80, το 2007 αρχαια 78. Σημειωτέον ότι και τις τρεις φορές πηγαινα προετοιμασμένη να γραψω λογοτεχνία , αλλα κομπλαρα μολις ειδα τα θέματα.  
η αλήθεια είναι οτι την ιστορια δεν την επιλέγουν οσοι δεν την διδασκουν σε φροντιστήριο γιατι οι πληροφορίες που ζητούν είναι φοβερά εξειδικευμένες.
τα αρχαία είναι οπως προειπα ευελικτα στην αναλυση τους και μπορείς με μικρή προετοιμασία να απαντήσεις επαρκώς και επειδή το κείμενο δίνεται και σε μεταφραση είναι πολύ πιο εύκολο να βγάλεις τα στοιχεία της απαντησης.
στη λογοτεχνία πρεπει να ναι η τυχερή σου μέρα και επίσης πρέπει να λάβεις υπόψη σου και τους διορθωτές πως θα αντιμετωπίσουν την  ανάλυσή σου αν τυχόν  υπάρχει απόκλιση απο αυτό που θεωρούν αυτοί σωστή ανάλυση.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη 2008
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 10, 2008, 12:06:48 μμ »
Έχουμε πει και σε παλαιότερα τόπικ ότι η βαθμολόγηση στη διδακτική αρχαίων είναι πιο αυστηρή (το έχουμε δείξει και με στατιστικά στοιχεία) και μέχρι πέρσυ πιο δύσκολη στα θεματα, όμως το 2007 τα θέματα ήταν βατά και πολλοί την διάλεξαν, όπως κα εγώ.
Δδιδακτική ιστορίας τη φοβούνται (ίσως κακώς, κι εγώ τη φοβάμαι)  και νομίζω θέλει κάπως διαφορετική προετοιμασία, αλλά η βαθμολόγηση όχι αυστηρή.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2008, 12:15:38 μμ από Syllas »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 791
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 527
Σύνολο: 540

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.