*

Αποστολέας Θέμα: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 107177 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #84 στις: Αύγουστος 01, 2008, 08:35:32 μμ »
Να'μαστε λοιπόν.. :) Μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει για τα θετικά-αρνητικά του κάθε μαθήματος χωριστά; Κάποιος που έχει γράψει πολύ καλά στη διδακτική;

Στον ΑΣΕΠ του 04, που έγινε τελικά τον Απρίλιο του 05, πήρα διδακτική ιστορίας και έγραψα 75.
Στον ΑΣΕΠ του 06, που έγινε τελικά τον Ιανουάριο του 07, πήρα ξανά διδακτική ιστορίας και έγραψα 95! :)
Ομολογώ ότι δεν είχα διαβάσει τίποτα για καμιά διδακτική, αλλά ασχολούμαι 5 χρόνια με ιδιαίτερα και, ευτυχώς, δόξα τω Θεώ, είχα πιάσει όλα τα μαθήματα στα χέρια μου. Έτσι, έγραψα τη διδακτική έτσι όπως την είχα μάθει από μόνη μου...
Τελικά, και ο προσωπικός τρόπος διδασκαλίας παίζει σημαντικό ρόλο. Αρκεί πάντα να τα γράφεις αναλυτικά στο τετράδιο του ΑΣΕΠ και να τα αιτιολογείς...  ;)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 01, 2008, 09:12:12 μμ »
Να'μαστε λοιπόν.. :) Μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει για τα θετικά-αρνητικά του κάθε μαθήματος χωριστά; Κάποιος που έχει γράψει πολύ καλά στη διδακτική;

Στον ΑΣΕΠ του 04, που έγινε τελικά τον Απρίλιο του 05, πήρα διδακτική ιστορίας και έγραψα 75.
Στον ΑΣΕΠ του 06, που έγινε τελικά τον Ιανουάριο του 07, πήρα ξανά διδακτική ιστορίας και έγραψα 95! :)
Ομολογώ ότι δεν είχα διαβάσει τίποτα για καμιά διδακτική, αλλά ασχολούμαι 5 χρόνια με ιδιαίτερα και, ευτυχώς, δόξα τω Θεώ, είχα πιάσει όλα τα μαθήματα στα χέρια μου. Έτσι, έγραψα τη διδακτική έτσι όπως την είχα μάθει από μόνη μου...
Τελικά, και ο προσωπικός τρόπος διδασκαλίας παίζει σημαντικό ρόλο. Αρκεί πάντα να τα γράφεις αναλυτικά στο τετράδιο του ΑΣΕΠ και να τα αιτιολογείς...  ;)


Έλα βρε θηρίο; 95 διδακτική Ιστορίας; Μπράβο! Έχεις διοριστεί; Από περιέργεια, ομάδες έβαλες; Ρωτάω απλά επειδή βασίστηκες στην εμπειρία σου από τα ιδιαίτερα. Εγώ έγραψα ειδική διδακτική Αρχαίων και πήρα 74. Απλά αναρωτιέμαι τι περισσότερο θα μπορούσα να γράψω και να πάρω καλύτερο βαθμό.
Θα μου πεις είναι θέμα τύχης, αλλά πως γίνεται κάποιοι να πέρνουν συνέχεια καλό βαθμό. Σημαίνει ότι θα υπάρχει κάποιο μυστικό.  ;)

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 01, 2008, 09:26:48 μμ »
Για 1 μονάδα έχασα το διορισμό...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 03, 2008, 09:30:44 πμ »
    Για Διδακτική Ιστορίας έχω να προτείνω το βιβλίο του Κουτσού από τις εκδόσεις Ζήτη. Έχει το βασικό θεωρηικό πλαίσιο και ενδεικτικά σχέδια μαθήματος από όλες τις τάξεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mini-cooper

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 05, 2008, 06:05:08 μμ »
Καλησπέρα. Είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα θέματα της ειδικής αγωγής του τελευταίου διαγωνισμού. Η δεύτερη ερώτηση των αρχαίων πώς έπρεπε να απαντήθει; Γιατί η διατύπωση της ερώτησης ήταν σαν επρόκειτο για γνωστικό αντικείμενο και όχι σαν ερώτηση ειδικής αγωγής.... Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 05, 2008, 09:51:28 μμ »
μαλλον ειδικη ς διδακτικης θες να πεις...
κι εγω σαν γνωστικο απαντησα..καπου στο φορουμ υπαρχουν οι οδηγιες.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 05, 2008, 09:58:08 μμ »
Καλησπέρα. Είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα θέματα της ειδικής αγωγής του τελευταίου διαγωνισμού. Η δεύτερη ερώτηση των αρχαίων πώς έπρεπε να απαντήθει; Γιατί η διατύπωση της ερώτησης ήταν σαν επρόκειτο για γνωστικό αντικείμενο και όχι σαν ερώτηση ειδικής αγωγής.... Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Παραθέτω εκ νέου τις οδηγίες:

Ερώτημα 2ο
α) Ο Αριστοτέλης, λαμβάνοντας υπόψη τις απόψεις που διατυπώθηκαν για το πώς τελικά γίνονται αγαθοί/ενάρετοι οι άνθρωποι, κατέληξε να αποκλείσει τη φύση, η οποία δεν εξαρτάται από μάς, και τη διδαχή που δε φέρνει αποτελέσματα σ’ όλους και να τονίσει τη σημασία που έχει το να καλλιεργηθεί «τοῖς ἔθεσι», άρα με σύστημα και υπομονή η ψυχή του νέου.
Η άποψη του Αριστοτέλη για την ηθική αρετή είναι ότι η ηθική αρετή προϋποθέτει σε απόλυτο βαθμό τη θέληση του ατόμου να «εθισθεί» σιγά σιγά, σταδιακά, να ασκηθεί στην αρετή, σ’ ένα συγκεκριμένο τρόπο συμπεριφοράς, με την ομοιότροπη επανάληψη των ίδιων ενεργειών· δεν προϋποθέτει τη φύση και τη διδαχή, που αποτελούν  προϋπόθεση της διανοητικής αρετής. «Αγαθός», φορέας της αρετής γίνεται ο νέος α) με τη θέλησή του, με προσωρινή επιλογή (αρετή: «ἕξις προαιρετική») και β) με την επιμονή στη διαδικασία της άσκησης.
Αντίθετα ο Όμηρος σε μια εποχή που  λέξη αρετή σήμαινε την κάθε ικανότητα του ατόμου μια φράση σαν αυτή του αοιδού Φήμιου δηλώνει καθαρά την παλιά ελληνική αντίληψη πως, αν ο τεχνίτης, όπως εδώ ο αοιδός, έχει μια συγκεκριμένη δεξιότητα, αυτή τη χρωστά και στη μάθηση («αὐτοδίδακτός δ’ εἰμί»), τη χρωστά όμως και στη χάρη, τη δωρεά κάποιας θεότητας, της μούσας όπως εδώ!
Ο Πίνδαρος είναι περισσότερο απόλυτος, αριστοκρατικός. Δέχεται την παλιά αριστοκρατική αντίληψη σύμφωνα με την οποία αξιόλογος είναι μόνον ο άνθρωπος που έχει «φυάν» που είναι δηλαδή φορέας, δώρον της φύσης, του Θεού, ελάχιστη σημασία έχει τελικά όσα ο ίδιος ο άνθρωπος καταφέρνει να μάθει μόνος του.
β) Με βάση την άποψη του Αριστοτέλη για την ηθική αρετή, σε παιδαγωγικό επίπεδο την ευθύνη για την απόκτηση της αρετής την έχει ο μαθητής, το ασκούμενο και εθιζόμενο άτομο. Γιατί με τη θέλησή του, με προσωπική του επιλογή ο μαθητής πράττει πράξεις δίκαιες, σώφρονες κ.τ.λ. και με επιμονή στην άσκηση. Όμως σε μια τέτοια προσπάθεια του μαθητή θα τον βοηθούσε βέβαια και η δημιουργία του κατάλληλου δημοκρατικού και παιδαγωγικού κλίματος στο οικογενειακό και σχολικό του περιβάλλον.
Σε επίπεδο πολιτικό την ευθύνη για τη διαμόρφωση ενάρετων πολιτών την έχουν οι νομοθέτες και οι ασκούντες την πολιτική εξουσία. Γιατί οι πολίτες γίνονται αγαθοί με τη μικρότερη ή μεγαλύτερη βοήθεια που προσφέρουν στους πολίτες οι νομοθέτες, για να κατακτήσουν με τη δική τους καθοδήγηση την αρετή· και αυτό είναι το διακριτικό γνώρισμα μιας «ἀγαθῆς» και «φαύλης» πολιτείας. Οι πολίτες γίνονται αγαθοί ασκούμενοι σε συγκεκριμένο τρόπο συμπεριφοράς με τη βοήθεια των νόμων και των ασκούντων την πολιτική εξουσία.
(Με βάση τις διδακτικές οδηγίες του βιβλίου του καθηγητή)
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 06, 2008, 12:26:25 πμ »
Καλησπέρα. Είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα θέματα της ειδικής αγωγής του τελευταίου διαγωνισμού. Η δεύτερη ερώτηση των αρχαίων πώς έπρεπε να απαντήθει; Γιατί η διατύπωση της ερώτησης ήταν σαν επρόκειτο για γνωστικό αντικείμενο και όχι σαν ερώτηση ειδικής αγωγής.... Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Όντος έπρεπε να απαντηθεί σαν γνωστικό. Στην αρχή έβαλα και μια παράγραφο που έλεγα ότι τον Πίνδαρο και το άλλο που μας έδωσαν, θα τα μοίραζα στη φάση που δίνονται τα παράλληλα κείμενα. Μετά άρχισα κανονικά την ανάλυση. Πήρα 74.

Αποσυνδεδεμένος mini-cooper

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 06, 2008, 10:04:47 πμ »
Ευχαριστώ παιδιά με βοηθήσατε πολύ, γιατί άκουγα πολλές γνώμες για το θέμα και είχα μπερδευτεί....

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 09, 2008, 04:34:32 μμ »
Πρέπει να έχεις γράψει και στα υπόλοιπα καλά,εννοείται,αλλά ο βαθμός της ειδικής διδακτικής διπλασιάζεται ή τουλάχιστον έχει μεγαλύτερη βαρύτητα. Έτσι μου έχουν πεί..Δεν έχω ξαναδώσει, οπότε δεν ξέρω..
η ειδικη διδακτικη πραγματι εχει μεγαλυτερη βαρυτητα απο τα γενικα παιδαγωγικα! η ειδικη αφορα στο 60% του τελικου βαθμου της β θεματικης, ενω τα γενικα στο 40% του τελικου βαθμου.
το ξερω παρα πολυ καλα αφου αριστευσα στα γενικα, πηρα τον π@@@@ στην ειδικη και μου βγηκε ενας χαλια μεσο ορος αλλο πραμα... 8)
Ή αλλιώς: η ειδική διδακτική πιάνει 30% του συνολικού βαθμού, τα παιδαγωγικά 20%, τα αρχαία 16,67, τα νέα 16,67, η ιστορία 16,67. Η γραμματολογία αρχαίων 4,1, τα αρχαία ανάπτυξης 8,4 και η μετάφραση 4,1, η γραμματολογία νέων 8,34 και γλώσσα 8,34, ιστορία ισόποσα δια του 3 οι τρεις ιστορίες 5,56.

Αποσυνδεδεμένος soulmate

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 20, 2008, 11:27:19 μμ »
καθως θα δωσω πρωτη φορα Ασεπ και εχω τρομαξει.εκτος του σχεδιου μαθηματος μας ζητουν να απαντησουμε καιι ποιες απαντησεις θα περιμεναμε απ΄τους μαθητες;  ???  :-[
gia tis palies agapes min milas..sta pio megala thelo kanoun piso!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 21, 2008, 09:18:02 πμ »
νομιζω πως οχι. εγω τουλαχιστον την προηγουμενη φορα δεν ειχα δωσει και ενδεικτικες απαντησεις των μαθητων και πηρα καλο βαθμο στην ειδικη διδακτικη.
εξαλλου οι ερωτησεις που βαζεις στους μαθητες και ποια απαντηση/σεις περιμενεις υπαρχουν στην αναλυση που ηδη εκανες προηγουμενως.
τωρα,αν θελεις επιγραμματικα να επαναλαβεις καποια πραγματα,θεωρω οτι δεν θα ειναι λαθος. παντως να βλεπεις παντα το τι σου ζητουν και να υπολογιζεις το χρονο σου,γιατι στην ειδικη διδ.ο χρονος ειναι περιορισμενος.
αν εχει καποιος αλλη αποψη ας μας την πει.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 21, 2008, 08:30:37 μμ »
Σύμφωνα με τις οδηγίες, που αναρτήθηκαν από συνάδελφο μέσα στο forum, στην ιστορία τουλάχιστον αναγραφόταν ξεκάθαρα ότι απαιτούνταν και ενδεικτικές-σύντομες απαντήσεις.
Θεωρώ επομένως λάθος, το να μην τις ενσωματώσει κανείς στο σχέδιό του (τουλάχιστον σε ό,τι αφορά στο μάθημα της ιστορίας).
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 30, 2008, 10:15:40 πμ »
γεια σας :)επειδη δινω πρωτη φορα,μηπως γνωριζει κανεις αν κυκλοφορει καποιο βοηθημα με παραδειγματα σχεδιων μαθηματων για τα νεα??

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 369
Σύνολο: 375

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.