*

Αποστολέας Θέμα: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";  (Αναγνώστηκε 9816 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnnaH

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« στις: Ιούνιος 04, 2008, 05:42:32 μμ »
Πώς αντιμετωπίζετε το θέμα του ο "παλιός" δεν κάνει τίποτα (βλέπε εφημερίες, επιτηρήσεις, καθήκοντα γραφείου, κλπ.), ενώ ο "νέος" είναι υποχρεωμένος να κάνει τα πάντα; Επιπλέον την ώρα που ο "παλιός" κάθεται στο γραφείο, πίνει καφέ, καπνίζει σαν φουγάρο, κουτσομπολεύει και ενοχλεί με την φασαρία και τον καπνό του τους "νέους" που δουλεύουν; Μέχρι ποιού σημείου σεβόμαστε την "αρχαιότητα"; :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:49:08 »

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 04, 2008, 07:23:23 μμ »
Άντε βαριά βαριά στο πρόγραμμα για μαμάδες...

Αποσυνδεδεμένος eDimitris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την πρωτοβάθμια εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 04, 2008, 07:26:43 μμ »
Γι'αυτό θα'πρεπε να πηγαίνατε στρατό και εσείς για να ξέρετε τι προβλέπεται και τι δεν προβλέπεται.

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 06, 2008, 09:24:35 πμ »
Γι'αυτό θα'πρεπε να πηγαίνατε στρατό και εσείς για να ξέρετε τι προβλέπεται και τι δεν προβλέπεται.

Η κορυφαία απάντηση!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:49:08 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaH

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 07, 2008, 11:43:22 πμ »
Ναι, δεν είναι;;;  ;D

Αποσυνδεδεμένος enigma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 15, 2008, 02:03:14 μμ »
Ο παλιός είναι αισχρός.

ευτυχως όχι πάντα.

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 15, 2008, 02:58:15 μμ »
Όταν λέμε παλιός, τι εννούμε; 

(γιατί υπάρχουν και οι...παμπάλαιοι)...χιχιιχ ;D
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος AnnaH

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 18, 2008, 03:45:23 μμ »
Να παραθέσω παραδείγματα της συμπεριφοράς που εννοώ; Φιλόλογος με 25 χρόνια στο σχολείο θεωρεί ότι ο νεοδιόριστος γυμναστής οφείλει να της μεταφέρει τα ψώνια της λαϊκής από το αυτοκίνητο στο σπίτι (κυριολεκτώ), οι νεότεροι (π.χ. με 10 χρόνια στην υπηρεσία όπως εγώ) οφείλουμε να κάνουμε τις εφημερίες της - άτυπα, στο πρόγραμμα να αναφέρεται το δικό της όνομα - και φυσικά ότι υποχώρηση θελήσει στο πρόγραμμα μαθημάτων ώστε να προλαβαίνει τη λαϊκή της γειτονιάς της (βασικό ζήτημα αυτό), τα ιδιαίτερά της και το γυμναστήριό της. Υπάρχουν συνάδελφοι των οποίων το πρόγραμμα είναι σταθερά 1η, 3η, 5η και 7η ώρα, ώστε να εξυπηρετούνται οι παλαιότεροι, οι οποίοι θέλουν όχι πριν την 3η ώρα για να μην ξυπνούν "ξημερώματα" και όχι μετά την 5η, διότι "αυτοί θα κλείνουν το σχολείο;", ή "τα παιδιά είναι κουρασμένα τις τελευταίες ώρες." Επειδή οι περισσότεροι συνάδελφοι στο σχολείο αυτό είναι από 20 χρόνια και πάνω (οι 21 στους 28) και προφανώς επιθυμούν ανάλογα "προνόμια" όταν φτάσουν στο "αξιοζήλευτο αξίωμα" του αρχαιότερου στο σχολείο, την υποστηρίζουν, ή κάνουν "την πάπια". Δεν μιλάμε λοιπόν για τον πριν-τη-σύνταξη διευθυντή, ή τη μαμά με τα μικρά παιδάκια, αλλά για κάτι που κατά την ταπεινή μου γνώμη, μόνο σε ψώνιο παραπέμπει. Είμαι υπερβολική;;;  ???

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 18, 2008, 05:05:19 μμ »
Η Διεύθυνση είναι πράγματι απαράδεκτη. Μια ανώνυμη ή επώνυμη  καταγγελία στην οικεία Δευτεροβάθμια θα ήταν ο,τι έπρεπε για να πάρουν το μάθημά τους οι συνάδελφοι......

Αποσυνδεδεμένος arlekinos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 18, 2008, 05:10:14 μμ »
Η ταπεινη μου αποψη ειναι πως ολοι αυτοι βρισκουν και τα κανουν. Αν η σταση αυτου που δεν θελει να ανεχθει τετοιου ειδους συμπεριφορες ειναι ξεκαθαρη κανεις δεν μπορει να κανει καμια παρατυπια (με η χωρις "). Οσο ομως υπαρχουν ανθρωποι που τους ανεχονται... 

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 18, 2008, 06:29:41 μμ »
.... (οι 21 στους 28) ...

και οι υπόλοιποι 7 τι κάνουν; γιατί βγαίνουν στο προαύλιο για εφημερία όταν δεν είναι το όνομά τους στον πίνακα εφημεριών; γιατί δεν κάνουν μία καταγγελία στην ΔΔΕ με μία φωτοτυπία του προγράμματος συννημένη; ο γυμναστής γιατί κουβαλάει τις σακούλες της συναδέλφου;

σε κάποιες καταστάσεις δεν μπορούμε να παραπονιόμαστε μόνο και να περιμένουμε πότε θα μαζέψουμε και μεις χρόνια για να μας αφήσουν ήσυχους. πρέπει να "πρήξουμε και τα συκώτια" μας και να συγκρουστούμε. ακόμα κι αν αυτό μας προκαλέσει δυσκολίες στην δουλειά. άλλωστε ΠΟσο χειρότερα από αυτό μπορούν να γίνουν τα πράματα;

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 18, 2008, 06:35:54 μμ »
Εντάξει..............είπαμε.........
Άλλο να κάνεις μια εξυπηρέτηση σε έναν συνάδελφο μια φορά...............
Και άλλο να γίνεις το παιδί για όλες τις δουλειές.....................


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος MONIMOS26

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 18, 2008, 08:00:13 μμ »
ελπιζω ολα αυτα που διατυπωθηκαν στο συγκεκριμενο topic να ειναι αποκυηματα της φαντασιας καποιων,αλλιως δεν εξηγειται-επειδη ειμαι διοριστεος β φουρνιας ασεπ φετος ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΧΘΩ ΟΥΔΕΜΙΑ ΥΠΟΧΩΡΗΣΗ,ΟΥΔΕΝ ΡΙΞΙΜΟ ΕΝΑΝΤΙ ''ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΩν''!αυτα αλλου,στους μαθητες..........και απο οτι βλεπω καλα κανω και ξεσκιζομαι στο γυμναστηριο...εχεις να πεσει πολυ ξυλο με καποιους ''παλιους'' και''δηθεν'' στο σχολειο

φιλακια στους ομοιοπαθουντες αναμενοντες διοριστεους
καλες διακοπες σε ολους
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος tera2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 18, 2008, 08:20:48 μμ »
Να παραθέσω παραδείγματα της συμπεριφοράς που εννοώ; Φιλόλογος με 25 χρόνια στο σχολείο θεωρεί ότι ο νεοδιόριστος γυμναστής οφείλει να της μεταφέρει τα ψώνια της λαϊκής από το αυτοκίνητο στο σπίτι (κυριολεκτώ), οι νεότεροι (π.χ. με 10 χρόνια στην υπηρεσία όπως εγώ) οφείλουμε να κάνουμε τις εφημερίες της - άτυπα, στο πρόγραμμα να αναφέρεται το δικό της όνομα - και φυσικά ότι υποχώρηση θελήσει στο πρόγραμμα μαθημάτων ώστε να προλαβαίνει τη λαϊκή της γειτονιάς της (βασικό ζήτημα αυτό), τα ιδιαίτερά της και το γυμναστήριό της. Υπάρχουν συνάδελφοι των οποίων το πρόγραμμα είναι σταθερά 1η, 3η, 5η και 7η ώρα, ώστε να εξυπηρετούνται οι παλαιότεροι, οι οποίοι θέλουν όχι πριν την 3η ώρα για να μην ξυπνούν "ξημερώματα" και όχι μετά την 5η, διότι "αυτοί θα κλείνουν το σχολείο;", ή "τα παιδιά είναι κουρασμένα τις τελευταίες ώρες." Επειδή οι περισσότεροι συνάδελφοι στο σχολείο αυτό είναι από 20 χρόνια και πάνω (οι 21 στους 28) και προφανώς επιθυμούν ανάλογα "προνόμια" όταν φτάσουν στο "αξιοζήλευτο αξίωμα" του αρχαιότερου στο σχολείο, την υποστηρίζουν, ή κάνουν "την πάπια". Δεν μιλάμε λοιπόν για τον πριν-τη-σύνταξη διευθυντή, ή τη μαμά με τα μικρά παιδάκια, αλλά για κάτι που κατά την ταπεινή μου γνώμη, μόνο σε ψώνιο παραπέμπει. Είμαι υπερβολική;;;  ???

Πρεπει να κανεισ πλακα γιατι αλλιώς δεν εξηγειται!!!! Αν ειναι ετσι υπάρχουν λυσεις αυτα που ακουω από άλλους για καταγγελίες ειναι ακυρα νομιζω. Στον συλλογο επρεπε να πεις "Δεν αναλαμβανω αρμοδιότητες και εφημερίες που να χτυπάτε των κώλο σας κάτω Επίσης θελω προγραμμα όπως της φιλολόγου δίπλα αλλίως ΔΕΝ θα ερχομαι στο σχολείο" για τα ψωνια τωρα εγω θα τα εριχνα συνέχεια κάτω και να σπάνε τα αβγα και οτι γυαλινο υπάρχει για να ρίξω γέλιο . Ο παλιος και  ο νεος ειναι για τον στρατο (και εκέι τώρα το συζητάμε) όχι για τα σχολεία(για όσους εχουν πάει). Το προνόμιο του παλιου ειναι το μειωμένο ωράριο και αν συμπεριφέρεται σαν ανθρωπος να κανει και καμμια λιγότερη εφημερια μιας και εχει πιθανον την ηλικια της μανας μου . Απο εκεί και πέρα.....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 585
Σύνολο: 595

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.