*

Αποστολέας Θέμα: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";  (Αναγνώστηκε 9814 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 19, 2008, 04:54:51 μμ »
υπαρχουν κ αλλοι τροποι να ειμαστε καλοι στη δουλεια μας και όχι η καταργηση της μονιμοτητας. και να ξεκινησουμε με το συνδιασμό δημόσιο=λουφα. τουλαχιστον στην εκπαιδευση θελω να πιστευω οτι δεν μπορει να γινει κατι τετοιο ειδικα στις μικρες ταξεις που παιζουμε κ το ρολο του παιδονόμου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:31:15 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 19, 2008, 04:56:46 μμ »
Μα με την κατάργηση της μονιμότητας το πιο πιθανό είναι να συμβεί (γιατί στην Ελλάδα ζούμε) η τρομοκρατία του 'μέσου'. Δεν γίνεται κανείς καλύτερος στη δουλειά του έτσι.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 19, 2008, 04:59:37 μμ »
Γιατί, κατά βάση είναι θέμα απλής αριθμητικής, δεν μπορεί μια ισχνή οικονομία των 10 εκατομμυρίων κατοίκων να πληρώνει και να συντηρεί ισόβια 1 εκατομμύριο βολεμένους αργόσχολους, μόνο και μόνο .

ενταξει, ενταξει, υπαρχουν και ατομα που δουλευουν για 2. μην ανακυκλωνουμε το ιδιο πραγμα και ταυτιζουμε το δημοσιο με την τεμπελια

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 19, 2008, 05:00:42 μμ »
Σωστά όλα αυτά, απλά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν με το συγκεκριμένο θέμα.

Η παραπάνω ιστορία με αυτά που συμβαίνουν στο συγκεκριμένο σχολείο που αναφέρθηκε, δείχνει ακριβώς που έχει φτάσει η σήψη. Λειτουργίες κλίκας λουφατζήδων "παλιών", ιεραρχία παρέας, χρήση υφισταμένων ως υπηρετών, πλήρης έλλειψη ελέγχου, αμέλεια καθηκόντων (εκτός αν πρόκειται για ιδιαίτερα μαθήματα), ατιμωρησία, και φυσικά ΙΣΟΒΙΟΤΗΤΑ, η οποία εξασφαλίζει το κέλυφος ασφάλειας για να συμβαίνουν όλα τα αναφερόμενα. Κανείς δεν θα έχει την παραμικρή συνέπεια και το ξέρουν όλοι.

Κατά τα άλλα, οι υπηρεσίες αυτές υποτίθεται ότι είναι για την εκπαίδευση των παιδιών των φορολογούμενων, και με αυτό πρέπει να ασχολούνται οι "εργαζόμενοι", και για αυτό πληρώνονται από τους φόρους των κορόϊδων των φορολογούμενων πολιτών.
Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:31:15 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 19, 2008, 05:45:11 μμ »
Σωστά όλα αυτά, απλά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν με το συγκεκριμένο θέμα.
Η μόνη σχέση που έχουν είναι ότι σε αυτή τη χώρα μας διακατέχει μια εμμονή: όλοι έχουμε άποψη για όλα. ;D
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος xirap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 23, 2008, 12:19:38 μμ »
Συνάδελφοι καλημέρα. Απαιτήστε τα δικαιώματά σας με βάση τη νομοθεσία. Δεν υπάρχει παλιός και νέος. Ο παλιός δικαιούται μόνο μειωμένο ωράριο (16 ώρες). Προσοχή στους λουφαδόρους, γιατί σ' αυτούς αναφέρεστε. Δεν είναι όλοι έτσι. Όσοι αγαπάνε αυτό που κάνουν, το κάνουν με μεράκι και στα εξήντα τους.

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 23, 2008, 01:10:14 μμ »
Όσοι αγαπάνε αυτό που κάνουν, το κάνουν με μεράκι και στα εξήντα τους.

Αυτό ακριβώς είναι και το πρόβλημα. Η εργασία καλής ποιότητας επαφίεται στον "πατριωτισμό" αυτών που τυχαίνει να έχουν κέφια. Επειδή ο ΕΛΕΓΧΟΣ έχει καταργηθεί, αφού αποτελεί "αντιδημοκρατικό" εμπόδιο στην ξάπλα των ισόβιων τεμπέληδων που γελάνε εις υγείαν των κορόϊδων που πληρώνουν φόρους για να τους συντηρούν.
Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 24, 2008, 03:57:32 μμ »
Προς αποκατάσταση της αλήθειας:

Σε προηγούμενο μήνυμα στο παρόν θέμα, απηύθυνα κάποιους (τουλάχιστον) απρεπείς χαρακτηρισμούς προς κάποιο συνάδελφο.
Ο συνάδελφος δεν κατονομάστηκε και αυτό δεν υπάρχει λόγος να γίνει ούτε τώρα.

Επειδή, ωστόσο, θεωρήθηκε ότι "φωτογραφίζεται" κάποιος συγκεκριμένος συνάδελφος, οφείλω να επανέλθω, με τις ακόλουθες παρατηρήσεις :

1) ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ των χαρακτηρισμών που χρησιμοποίησα είναι ανυπόστατοι. Ο συνάδελφος δεν έχει δώσει κανένα δικαίωμα, είναι απόλυτα τυπικός και σωστός σε όλες τις υποχρεώσεις του, έχει άψογη συνεργασία με το Δ/ντή και με τους υπόλοιπους συναδέλφους και είναι ιδιαίτερα αγαπητός στους μαθητές. Μάλιστα, μιας και το θέμα αναφέρεται στη συμπεριφορά των "παλιών" συναδέλφων, εύχομαι κι εγώ μετά από τόσα χρόνια υπηρεσίας να δουλεύω τόσο μεθοδικά και με τόση όρεξη και αγάπη.

2) Οι αβάσιμοι χαρακτηρισμοί που του απέδωσα, οφείλονταν σε προσωπικό στιγμιαίο εκνευρισμό μου, πάνω σε ένα θέμα για το οποίο τελικά αποδείχθηκε ότι ο συνάδελφος είχε δίκιο και εγώ άδικο. Ένα συμπέρασμα που βγαίνει για τους "νέους" λοιπόν, μέσα από τη δική μου λανθασμένη εκτίμηση, είναι το να μη βιαζόμαστε να βγάζουμε συμπεράσματα για κάποιον παλιό συνάδελφο, καθώς, πολύ εύκολα μπορεί να οδηγηθούμε σε λάθος...

3) Το ελάχιστο που μπορούσα να κάνω, λοιπόν, ήταν να επανέλθω, να διαγράψω τα μηνύματα με ανυπόστατα υποννοούμενα και χαρακτηρισμούς, και να ζητήσω δημόσια συγνώμη από το συνάδελφο...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος virginia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 25, 2008, 11:45:01 πμ »
Καλημερα σε ολους! siobaras διαβασα το τελευταιο σου μηνυμα και θελω να σου πω οτι είναι η πρωτη φορα φέτος που δουλεψα σε δημοσιο  σχολειο, ειδα τοσα ασχημα πραγματα και τοσες ασχημες συμπεριφορες που ειλικρινα ωρες ωρες εκλαιγα....κι οποτε αποφασιζα να μιλησω τελικα εβρισκα τον μπελα μου κι εβγαινα φταιχτρα....δεν ξερω αν ειναι ευκολο ή πιο σωστο ή δεν ξερω τι άλλο πάντως ένα έμαθα, καλυτερα να τρωγα ένα μαγκαλι καρβουνα παρα να μιλουσα....Ολοι οι φωστηρες λοιπον στο σχολειο, οι παλιοι κυριως, πονταρουν στο οτι ειμαστε νεοι. ξεχνουν ομως οτι νεοδιοριστος δεν σημαινει οτι πρωτη φορα δουλευουμε ή οτι πρωτη φορα ερχομαστε σε επαφη με ανθρωπους! ευτυχως για μενα οπως και για αλλους φανταζομαι ο κυκλος και οι συναναστροφες μου δεν εχουν καμια σχεση με τα "υποκειμενα" που αναγκαστηκα να συναναστραφω

Αποσυνδεδεμένος neos1984

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 25, 2008, 12:21:07 μμ »

 Γεια σε όλους, διορίστηκα πριν 2 χρόνια με ΑΣΕΠ (ΠΕ19) και στο σχολείο που πήγα τη 2η χρονιά ήμουν με μεγάλη διαφορά ο πιο νέος και όπως καταλαβαίνετε πήρα την εφημερία του δεκαπενταύγουστου. Δεν είπα τίποτα πήγα έκανα την εφημερία μου αλλά παρατήρησα ότι μαζί μου ήταν και μια άλλη καθηγήτρια η οποία δεν εμφανίστηκε. Πάλι δεν είπα τίποτα, φέτος αν και η συμπεριφορά πολλών ήταν στο στυλ "μικρέ γράψε μου ένα κείμενο ή βοήθησέ με εδώ" δεν δημιούργησα κανένα πρόβλημα.
   Το θέμα είναι ότι φέτος από κάτι μισόλογα καταλαβαίνω ότι με έχουν πάλι σίγουρο για 15αύγουστο και ειδικα φέτος δεν θα μπορέσω τότε. Επίσης δεν έχω πρόβλημα να βοηθάω αλλά η κοροιδία έχει και τα όριά της, όχι να με περνάνε και για ιλίθιο. Οπότε σκέφτομαι φέτος να τους το φέρω μαλακά στην αρχή ότι δεν μπορώ αλλά αν δω ότι δεν δέχονται και με βάλουν εκεί με συνοπτικές διαδικασίες να τους πω ότι δεν θα πάω. Για αυτό θα ήθελα να σας ρωτήσω. Σε περίπτωση που δεν πάω,τι γίνεται? Αν μου κάνουν περικοπή μισθού δεν με πειράζει, χαλάλι. Μπορεί να γίνει κάτι άλλο, καμιά ΕΔΕ και να έχω πειθαρχική ποινή?

αν κάποιος ξέρει θα ήμουν ευγνώμων

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 25, 2008, 12:25:09 μμ »

 Γεια σε όλους, διορίστηκα πριν 2 χρόνια με ΑΣΕΠ (ΠΕ19) και στο σχολείο που πήγα τη 2η χρονιά ήμουν με μεγάλη διαφορά ο πιο νέος και όπως καταλαβαίνετε πήρα την εφημερία του δεκαπενταύγουστου. Δεν είπα τίποτα πήγα έκανα την εφημερία μου αλλά παρατήρησα ότι μαζί μου ήταν και μια άλλη καθηγήτρια η οποία δεν εμφανίστηκε. Πάλι δεν είπα τίποτα, φέτος αν και η συμπεριφορά πολλών ήταν στο στυλ "μικρέ γράψε μου ένα κείμενο ή βοήθησέ με εδώ" δεν δημιούργησα κανένα πρόβλημα.
   Το θέμα είναι ότι φέτος από κάτι μισόλογα καταλαβαίνω ότι με έχουν πάλι σίγουρο για 15αύγουστο και ειδικα φέτος δεν θα μπορέσω τότε. Επίσης δεν έχω πρόβλημα να βοηθάω αλλά η κοροιδία έχει και τα όριά της, όχι να με περνάνε και για ιλίθιο. Οπότε σκέφτομαι φέτος να τους το φέρω μαλακά στην αρχή ότι δεν μπορώ αλλά αν δω ότι δεν δέχονται και με βάλουν εκεί με συνοπτικές διαδικασίες να τους πω ότι δεν θα πάω. Για αυτό θα ήθελα να σας ρωτήσω. Σε περίπτωση που δεν πάω,τι γίνεται? Αν μου κάνουν περικοπή μισθού δεν με πειράζει, χαλάλι. Μπορεί να γίνει κάτι άλλο, καμιά ΕΔΕ και να έχω πειθαρχική ποινή?

αν κάποιος ξέρει θα ήμουν ευγνώμων

χαρτί γιατρού

πρέπει να βάλουμε όρια και εμείς οι ίδιοι, αλλιώς θα είμαστε οι 4 σε 1 γραμματεια του κάθε σχολείου...

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 25, 2008, 11:57:10 μμ »
Παράθεση
Το ελάχιστο που μπορούσα να κάνω, λοιπόν, ήταν να επανέλθω, να διαγράψω τα μηνύματα με ανυπόστατα υποννοούμενα και χαρακτηρισμούς, και να ζητήσω δημόσια συγνώμη από το συνάδελφο...
Πολύ γενναίο αυτό,εξαιρετικά γενναίο... Εύγε Siobaras!!

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 26, 2008, 12:09:06 πμ »
Παράθεση
Το ελάχιστο που μπορούσα να κάνω, λοιπόν, ήταν να επανέλθω, να διαγράψω τα μηνύματα με ανυπόστατα υποννοούμενα και χαρακτηρισμούς, και να ζητήσω δημόσια συγνώμη από το συνάδελφο...
Πολύ γενναίο αυτό,εξαιρετικά γενναίο... Εύγε Siobaras!!

Να κάνω μια υπόθεση εργασίας; Ας πούμε, ο άνθρωπος είναι σοβαρός, γράφει εδώ μέσα σοβαρά πράγματα, και μια μέρα ας πούμε είχε παραισθήσεις και έγραψε κάτι που δεν συμβαίνει αφού όλα εκεί είναι τέλεια, αλλά αυτός λόγω παραισθήσεων το παρεξήγησε; Ας πούμε και ένα άλλο σενάριο, ο άνθρωπος έγραψε αυτά που βλέπει να γίνονται, αλλά τον πήραν χαμπάρι και τον πίεσαν να ανακαλέσει δημόσια για να μην μπλέξει, είτε με αγωγές, είτε με άλλου είδους μεταχείριση στην υπηρεσία του. Αυτό δεν σημαίνει ότι αυτά που έγραψε δεν ισχύουν.

Από τα δυο σενάρια ποιό είναι το πιθανότερο;

Και όπως είπα παραπάνω, πρόκειται για υπόθεση εργασίας και καμία σχέση δεν έχει με υπαρκτά πρόσωπα ή καταστάσεις, αφού στη χώρα της ηθικής που ζούμε, σημασία έχει όχι αυτό που συμβαίνει, αλλά αυτό που μπορείς να αποδείξεις ότι συμβαίνει.
Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ο "παλιός" είναι πράγματι "αλλιώς";
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 26, 2008, 12:36:49 πμ »
....δεν ξερω αν ειναι ευκολο ή πιο σωστο ή δεν ξερω τι άλλο πάντως ένα έμαθα, καλυτερα να τρωγα ένα μαγκαλι καρβουνα παρα να μιλουσα....

αυτό ακριβώς! Και να μην λέμε πάντα ναι, ας λέμε κ δεν μπορώ , δεν ξέρω!

Π.χ μια δασκάλα φέτος ότι πληροφορία ήθελε από το internet της την έβρισκα... τα εκτύπωνα κι έπειτα αυτή τα έβαζε στο φάκελο της για να τα χρησιμοποιήσει μελλοντικά στο μάθημα της! Για εμένα δεν ήταν τίποτα το κουραστικό φυσικά, ίσα -'ισα που χαιρόμουν γιατί ένιωθα ότι την βοηθούσα!
Μια μέρα λοιπόν, μου έιχαν δώσει ένα λάθος χαρτί απο την Α/Βάθμια το οποίο έπρεπε να το επιστρέψω. Όταν θα σχολούσα όμως (4:00) το γραφείο θα ήταν κλειστό οπότε με όλο το θάρρος ζήτησα από την δασκάλα αν μπορεί την άλλη μέρα πριν έρθει στο ολοήμερο να πάει να το δώσει αυτή, μιας κι εγώ δεν ήμουν από αυτή την περιοχή αλλά από άλλον νομό! Η απάντηση: ξέρεις θα πήγαινα, αλλά εκείνη την ώρα δεν βρίσκεις εύκολα πάρκιν έξω από την Α/Βάθμια...!!!!!

Κι έχω κι άλλο περιστατικό με την συγκεκριμένη αλλά μην σας κουράσω ;)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159847
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 581
Σύνολο: 595

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.