*

Αποστολέας Θέμα: τελος αναπλήρωσης  (Αναγνώστηκε 10983 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mantarini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τελος αναπλήρωσης
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 29, 2008, 09:11:46 μμ »
Παράθεση
Και για να χαιρετησουμε τους συναδελφους...

Οσο για αυτό εννοείται. Ξέχασα να αναφέρω ότι έχουμε έξοδο μεσημεριανή με όλους τους συναδέλφους και με την ευκαιρία θα αποχαιρετήσουμε και έναν πολύ αξιόλογο συνάδελφο που βγαίνει στη σύνταξη, από τον οποίο έμαθα πολλά φέτος. Απλά επειδή είναι όλοι χαλαροί και καθόλου πιεστικοί μού είπαν πως ως αναπληρώτρια δεν χρειάζεται να πάω ως το σχολείο. Για αυτό ρώτησα για να καταλάβω αν όντως δεν χρειάζεται, αν δηλ. και οι άλλοι αναπληρωτές δεν εμφανίζονται την τελευταία μέρα στο σχολείο ή αν απλώς από καλή διάθεση μου είπαν να πάω κατευθείαν στο τραπέζι, ώστε να μην πάω χωρίς ιδιαίτερο λόγο ως το σχολείο από τις εννιά και να βρω έτσι χρόνο για να πεταχτώ ως τη δευτεροβάθμια.

Όπως και να έχει ευχαριστώ για την απάντηση...



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τελος αναπλήρωσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:17:28 »

Αποσυνδεδεμένος vans

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: τελος αναπλήρωσης
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 30, 2008, 01:44:54 μμ »
Επειδη είμαι κι εγω πρωτη φορα αναπληρωτρια (6 Νοεμβριου) στη δευτεροβαθμια εκπαιδευση  και δεν εχω αλλα ενσημα απο προηγουμενα χρονια γνωριζει καποιος αν δικαιουμαι επιδομα ανεργιας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2008, 01:47:01 μμ από vans »

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: τελος αναπλήρωσης
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 30, 2008, 02:13:20 μμ »
Επειδη είμαι κι εγω πρωτη φορα αναπληρωτρια (6 Νοεμβριου) στη δευτεροβαθμια εκπαιδευση  και δεν εχω αλλα ενσημα απο προηγουμενα χρονια γνωριζει καποιος αν δικαιουμαι επιδομα ανεργιας.

οχι
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τελος αναπλήρωσης
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 30, 2008, 03:25:22 μμ »
Πρέπει να δικαιούσαι κάποιο βοήθημα. Ρώτησέ το.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τελος αναπλήρωσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:17:28 »

Αποσυνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
Απ: τελος αναπλήρωσης
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 30, 2008, 04:21:17 μμ »
Σίγουρα δικαιούσε. Και χωρίς τους 2 τελευταίους μήνες (Μάιο - Ιούνιο) έχεις περίπου 6 μήνες.
Από 25 ένσημα τον κάθε μήνα (εκτός τον Νοέμβριο) θα έχεις 150 περίπου ένσημα.
Αφού χρειάζεσαι 125 παίρνεις επίδομα.
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος EVAGGELIA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τελος αναπλήρωσης
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 30, 2008, 05:43:56 μμ »
Αύριο απολυόμαστε εμείς οι αναπληρωτές της δευτεροβάθμιας. Ήθελα να ρωτήσω το εξής, διότι ο διευθυντής μου είναι λίγο στα χαμένα και δεν ήξερε να μου απαντήσει με απόλυτη βεβαιότητα: Την απόλυση και τη βεβαίωση προϋπηρεσίας την παίρνουμε από το σχολείο ή από τη δευτεροβάθμια; Κι ακόμη εσείς οι αναπληρωτές θα πάτε αύριο πρωί στο σχολείο, διότι εμένα μου είπαν: Σιγά τώρα, μην έρχεσαι. Η τελευταία συνάντηση είναι για τους μόνιμους. Αλλά, δεν ξέρω μήπως δεν είναι σωστό να μην παρουσιαστώ καθόλου... Γενικά επικρατεί μια κάποια ανησυχητική χαλαρότητα στο σχολείο όπου ήμουν φέτος όπως καταλαβαίνετε...
Την απόλυση καθώς και τη βεβαίωση προϋπηρεσίας την παίρνουμε από τη δευτεροβάθμια στην οποία ανήκουμε. Εγώ σήμερα το μεσημεράκι που πέρασα από την δευτεροβάθμια για να ρωτήσω μου είπαν ότι από αύριο θα είναι έτοιμα.

Αποσυνδεδεμένος EVAGGELIA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τελος αναπλήρωσης
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 30, 2008, 05:48:04 μμ »
Επειδη είμαι κι εγω πρωτη φορα αναπληρωτρια (6 Νοεμβριου) στη δευτεροβαθμια εκπαιδευση  και δεν εχω αλλα ενσημα απο προηγουμενα χρονια γνωριζει καποιος αν δικαιουμαι επιδομα ανεργιας.
Σύμφωνα με τον Ο.Α.Ε.Δ.
Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:
•   Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.
•   Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος Kuttke

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαίδευση είναι να μεταδίδεις πολιτισμό
    • Προφίλ
Απ: τελος αναπλήρωσης
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 30, 2008, 06:25:19 μμ »
Έχω την εντύπωση ότι απόλυση και βεβαίωση προϋπηρεσίας τα παίρνουμε από τη Δ/νση.

Καλησπέρα στους συναδέλφους. Λοιπόν, επειδή σήμερα έτρεχα με αυτό το θέμα, να πω στην Evaggelia και σε όποιον άλλο ρώτησε ότι την απόλυση και τη βεβαίωση προϋπηρεσίας με τα μόρια τα παίρνουμε αύριο (30-6) από τις Διευθύνσεις δευτεροβάθμιας που ανήκουμε. Προσοχή όμως: Τη βεβαίωση εργοδότη που χρειαζόμαστε για τον ΟΑΕΔ και το επίδομα ανεργίας, την παίρνουμε από το σχολείο μας, αφού την υπογράψει και σφραγίσει ο διευθυντής και τη θεωρούμε στο ΙΚΑ που ανήκει το σχολείο. Το ΙΚΑ δίνει πίσω θεωρημένη φωτοτυπία, την οποία καταθέτουμε στον ΟΑΕΔ της περιοχής κατοικίας μας. Επειδή όπως είπε ένας συνάδελφος πολλά σχολεία έιναι ήδη υπό διάλυση, βιαστείτε να μαζέψετε τα χαρτιά σας πριν τους χάσετε τελείως. Και κάτι άσχετο: Ξέρει κανείς πότε βγαινουν οι πρώτοι πίνακες;   

Αποσυνδεδεμένος EVAGGELIA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τελος αναπλήρωσης
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 01, 2008, 11:48:00 πμ »
  Μόλις γύρισα από τη Δευτεροβάθμια Δυτ. Θεσ/νίκης. Από το γραφείο μου έδωσαν τη βεβαίωση προϋπηρεσίας και την απόλυση μου σφραγισμένη από τη δευτεροβάθμια, καθώς αυτή θεωρείται εργοδότης μου και όχι το σχολείο στο οποίο δούλευα, και θεωρημένη από το ΙΚΑ της περιοχής μου. Άρα το μόνο που μένει είναι να πάω με τα ένσημά μου και τα παραπάνω δικαιολογητικά στον ΟΑΕΔ για το ταμείο. Μάλιστα επειδή τα ένσημα του 2008 δεν έχουν σταλεί ακόμα, η δευτεροβάθμια προνόησε και είχε σε επικυρωμένες φωτοτυπίες τα παραπάνω ένσημα. Έτσι γλιτώνω και το "τρέξιμο" στο ΙΚΑ. Φέτος η δευτεροβάθμια ήταν πολύ καλά οργανωμένη! :)

Αποσυνδεδεμένος vans

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: τελος αναπλήρωσης
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 01, 2008, 03:58:35 μμ »
Εγω σημερα παρελαβα την απολυση και τη βεβαιωση προυπηρεσιας  αλλα δεν ηταν θεωρημενη απο το ικα μονο με σφραγιδα της δευτεροβαθμιας. Απο το ικα μου εδωσαν εντυπο βεβαιωσης εργοδοτη το οποιο πρεπει να συμπληρωθει και να σφραγιστει απο το σχολειο για τα ενσημα των 3 τελευταιων μηνων που δεν εχουν βγει ακομα. Με αυτα τα χαρτια και τα υπολοιπα ενσημα + εκκαθαριστικο εφοριας θα παω στον Οαεδ της περιοχης μου να κανω αιτηση για επιδομα ανεργιας χωρις να ειναι σιγουρο οτι θα το παρω.

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: τελος αναπλήρωσης
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 02, 2008, 02:02:03 μμ »
Σχετικά με την προϋπηρεσία όσων αναπληρωτών προσελήφθησαν στις 3/10/07.Στην απόλυση που μου δωσαν αναγράφει 8 μήνες και 28 ημέρες. Σε άλλο  συνάδελφο απο άλλη Διεύθυνση 8 και 29 ημέρες.Ποιός έχει κάνει το λάθος;; Η μέρα πρόσληψης δε προσμετράται κανονικά;;Ο Οκτώβρης 31 ημέρες δεν έχει; Περιμένω  απάντηση απο συναδέλφους με  ίδια ημέρα πρόσληψης .

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: τελος αναπλήρωσης
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 02, 2008, 02:22:49 μμ »
Σχετικά με την προϋπηρεσία όσων αναπληρωτών προσελήφθησαν στις 3/10/07.Στην απόλυση που μου δωσαν αναγράφει 8 μήνες και 28 ημέρες. Σε άλλο  συνάδελφο απο άλλη Διεύθυνση 8 και 29 ημέρες.Ποιός έχει κάνει το λάθος;; Η μέρα πρόσληψης δε προσμετράται κανονικά;;Ο Οκτώβρης 31 ημέρες δεν έχει; Περιμένω  απάντηση απο συναδέλφους με  ίδια ημέρα πρόσληψης .

Μήπως παίζει ρόλο η ημερομηνία παρουσίασης στη Δ/θμια?
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος Kuttke

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαίδευση είναι να μεταδίδεις πολιτισμό
    • Προφίλ
Απ: τελος αναπλήρωσης
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 02, 2008, 02:27:40 μμ »
Κι εγώ είμαι πρώτη χρονιά αναπληρώτρια (4 Οκτωβρίου). Πέρυσι ήμουν ωρομίσθια με συνολική προυπηρεσία 1 μηνός και 28 ημερών. Μου είπαν ότι ούτε εγώ δικαιούμαι επίδομα ανεργίας, κάτι που δεν περίμενα. Είπαν ότι σε γενικές γραμμές οι αναπληρωτές δικαιούνται επίδομα αν έχουν δύο πλήρη σχολικά έτη πριν τον τρέχοντα μήνα, συν ή πλην κάτι ένσημα ανάλογα την περίπτωση. Το βοήθημα είναι της τάξης των 250 ευρώ και το δίνουν στις αρχές Οκτωβρίου ΕΦΟΣΟΝ εξακολουθεί κανείς να είναι άνεργος την ημερομηνία εκείνη. Δηλαδή, αν έχεις επαναπροσληφθεί πχ την 1η Οκτωβρίου, δεν παίρνεις τίποτε και ας ήσουν άνεργος όλο το καλοκαίρι.

Αποσυνδεδεμένος tempo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τελος αναπλήρωσης
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 02, 2008, 02:29:12 μμ »
Σχετικά με την προϋπηρεσία όσων αναπληρωτών προσελήφθησαν στις 3/10/07.Στην απόλυση που μου δωσαν αναγράφει 8 μήνες και 28 ημέρες. Σε άλλο  συνάδελφο απο άλλη Διεύθυνση 8 και 29 ημέρες.Ποιός έχει κάνει το λάθος;; Η μέρα πρόσληψης δε προσμετράται κανονικά;;Ο Οκτώβρης 31 ημέρες δεν έχει; Περιμένω  απάντηση απο συναδέλφους με  ίδια ημέρα πρόσληψης .

και σε εμένα 8 μήνες και 28 ημέρες γράφει.

Πόσα μόρια ακριβώς είναι αυτά?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160911
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 750
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 744
Σύνολο: 752

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.