*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕΟ4 Τι κανουν με εμας στα Γιαννενα κ' στη Θεσσαλονίκη?ΕΠΕΙΓΟΝ  (Αναγνώστηκε 3975 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ksae17978

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συνάδελφε Da_Kancho
Ειλικρινά δεν μπορω να καταλάβω γιατί αυτό το τόσο ειρωνικό ύφος και μάλιστα μεταξύ συναδέλφων... Προσωπικά λυπάμαι για τη στάση σου.
Το χειρότερο από όλα όμως , για μένα , είναι  το γεγονός ότι δεν μπορείς να πιστέψεις με τίποτα το  ότι ένας εκπαιδευτικός μπορεί να νοιώθει τύψεις αν δεν μπορεί να κοιτάξει αυτά τα παιδιά στα ματια και να είναι εντάξει απέναντι τους. Εγω μάλλον είμαι λίγο πιο ρομαντική από εσένα ... και γι αυτό τα βλέπω κάπως αλλιώς τα πράγματα.
Τώρα για το σχολείο , δυστυχώς δεν μπορώ να σου απαντήσω εγώ γιατί δεν θέλουν οι Φυσικοί να πάνε.Εγώ δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να πάω εκει να κάνω Χημεία .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2008, 12:39:36 πμ από ksae17978 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Οι απόψεις μου δεν σχετίζονται με τα συμφέροντα της συντεχνίας του καφενείου "Δημόσιο Σχολείο" και ούτε θα προσφέρω κάλυψη σε κανέναν.

Αφού είσαι ιδεαλίστρια όπως λες, πήγαινε να κάνεις μάθημα και μην αφήνεις τα παιδιά χωρίς καθηγητή. Το καταλαβαίνω ότι σε τρώει το δίκιο σου, αφού μπορεί άλλοι να λουφάρουν περισσότερο, αλλά "υποτίθεται" ότι προέχουν τα συμφέροντα των μαθητών και όχι το τι ακριβώς προτιμάει ο κάθε εκπαιδευτικός.

Εξάλλου, το γεγονός ότι εξετάστηκες (και) στη Φυσική για να διοριστείς μέσω ΑΣΕΠ θα έπρεπε να σου δώσει μια ιδέα για το τι απαιτείται από εσένα στο χώρο εργασίας σου.

Για τους άλλους δυο "συναδέλφους" που δεν "θέλουν" να πάνε εκεί, ας μην κάνω σχόλιο γιατί έχασε η Εθνική και δεν έχω κέφια.
Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος tera2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δηλαδη αν ήσουν φυσικός και σε βάζανε να κανεις όλες τις βιολογίες θα δεχόσουν? Κατανοω να θες να διδάξεις το αντικείμενο σου, κατανοω όμως και το γεγονος οτι ΠΟΛΛΟΙ ζητάνε ένα σχολειο με άλλα κριτήρια και όταν δεν κάτσει θέτουν θέμα ειδηκότητας κ.τ.λ . Ποσοι θα αρνουνταν μετάθεση στο σπίτι τους αν ήξεραν ότι δεν θα κανουν το μάθημα της ειδικότητας τους? Μαλλον κανεις... Εγω δεν θα αρνιόμουν πάντως

Αποσυνδεδεμένος ksae17978

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Tι να πω?
έχετε κι εσείς το δίκιο σας... και σκέφτεστε , σίγουρα , με τον τρόπο που σκέφτονται όλοι όσοι έχουν δεί τα μάτια τους στην εκπαίδευση πολύ περισσότερα πράγματα από εμένα.
Εγω ας πούμε δεν έχω καμία όρεξη να έρθω δίπλα από το σπίτι μου και προτιμώ να πηγαίνω ταξίδι μιας ώρας κάθε μέρα γιατι ίσως νοιώθω οτι τα παιδιά εκει μας έχουν πιο πολύ ανάγκη... και πέρα από αυτό οι σχέσεις που αναπτύσσονται μεταξύ των συναδέλφων με τις μετακινήσεις και όλα τα άλλα ειναι πολύ καλύτερες (στην πόλη από ότι μου λένε οι περισσότεροι κάνουν το μάθημα τους και φεύγουν με αποτέλεσμα οι συνάδελφοι να μην γνωρίζονται καν μεταξύ τους) .
Τέλος πάντων εγώ αυτές τις μέρες από Χημικός έγινα δικηγόρος, διάβασα νόμους , εγκυκλίους και αποφάσεις και έμαθα πως συντάσσεται σωστά μια ένσταση (αν χρειάζεται κανείς τη φόρμα ευχαρίστως να του τη στείλω). 
Κατέθεσα σήμερα την ένσταση μου και από ότι φαίνεται ο Προιστάμενος μου δεν είχε ιδέα για αυτά που είχαν κάνει και το θέμα μου είχε περάσει κάτω από το τραπεζι.Μου είπε λοιπόν , σχεδόν έκπληκτος , ότι μάλλον δεν κατάλαβα καλά μήπως δηλαδή η οργανική ήταν Χημικου και οτι αποκλείεται εκείνοι να μου έδωσαν τη θέση του Φυσικου !
Οσο για την Εθνικη εγώ να δεις πως είμουνα χτες το βράδυ Da Kancho...
Ασχετο: συναδέλφισσες , όσο μπορείτε , παρακολουθήστε λίγο ποδόσφαιρο... θα σας λύσει λίγο τα χέρια στο πώς να πλησιάσετε τους μαθητές σας!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ποσοι θα αρνουνταν μετάθεση στο σπίτι τους αν ήξεραν ότι δεν θα κανουν το μάθημα της ειδικότητας τους? Μαλλον κανεις... Εγω δεν θα αρνιόμουν πάντως

Εξ'ιδιων κρινεις τ'αλλοτρια! Εγω δε θα δεχομουν, θα περιμενα μεχρι να ελευθερωθει θεση της ειδικοτητας μου. Αν απλά ηθελα δουλεια διπλα στο σπιτι μου, εβρισκα ενα σωρο αλλες. Αλλά εγω βλεπεις δεν μπηκα στην πρωτη μου επιλογη τυχαια, ουτε εγινα εκπαιδευτικος απο "σποντα", οπως οι περισσοτεροι που εκφραζουν τετοιες ατυχεις αποψεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2008, 08:07:15 μμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος tera2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ποσοι θα αρνουνταν μετάθεση στο σπίτι τους αν ήξεραν ότι δεν θα κανουν το μάθημα της ειδικότητας τους? Μαλλον κανεις... Εγω δεν θα αρνιόμουν πάντως

Εξ'ιδιων κρινεις τ'αλλοτρια! Εγω δε θα δεχομουν, θα περιμενα μεχρι να ελευθερωθει θεση της ειδικοτητας μου. Αν απλά ηθελα δουλεια διπλα στο σπιτι μου, εβρισκα ενα σωρο αλλες. Αλλά εγω βλεπεις δεν μπηκα στην πρωτη μου επιλογη τυχαια, ουτε εγινα εκπαιδευτικος απο "σποντα", οπως οι περισσοτεροι που εκφραζουν τετοιες ατυχεις αποψεις.

Πραγματι εχεις δικιο ειμαι ενας κακιστος εκαπιδευτικος οπως και όλοι οι αλλοι που χρονια τωρα εκαναν μαθηματα εκτος ειδικότητας τους. Το οτι βρισκομαι βεβαια στο τερμα ανατολικο αιγαιο σε νησι δηλώνει αυτο ακριβως ενω τριτεκνοι και με προυπηρεσια υπηρετουν στο σπίτι τους. Βεβαιως και βρεθηκα από σποντα διορισμένος επειδη αισθάνομαι οτι μπορω να διδάξω σε γυμνάσια χημεία. Οσο για το οτι εβρισκες ενα σωρο άλλες δουλειες φαινεται οτι δεν έχεις ψάξει γιατι κανεις που το λέει αυτο συνήθως δεν έχει ψάξει και να ξερει τι συμβαίνει στο πραγματικο κόσμο. Εγω έκανα ΚΑΙ ενα σωρο άλλες δουλειες οποτε αν εσυ βρίσκεις ενα σωρο διπλά στο σπιτι σου σημαινει ότι εισαι εξαιρετικα ικανος και φαντάζομαι και εξαιρετικός εκπαιδευτικός.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2008, 09:40:39 μμ από tera2 »

Αποσυνδεδεμένος freedom

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • ...
    • Προφίλ
νόμιζα ότι στο φορουμ δίνεται βήμα για απορίες-συμβουλές...δεν μπορώ να καταλάβω την επιθετική στάση του Da kancho...στο κάτω κάτω της γραφής αν θεωρεί κάποιος συνάδελφος ότι αδικήθηκε σε κάποια φάση, έχει το δικαίωμα να το εξακριβώσει. Εαν ήσουν στη θέση του συναδέλφου, ίσως να αντιδρούσες ανάλογα da kancho...εξάλλου, διαφωνώ με την άποψη σου ότι δηλαδή όποιος έχει πετύχει στον ασεπ αυτόματα μπορεί να αναλάβει με αποτελεσματικότητα μαθήματα κατεύθυνσης που δεν είναι του αντικειμένου του.βρέθηκα σε αυτήν τη θέση ως ωρομίσθια, όπου μου ζητήθηκε να διδάξω φυσική κατεύθυνσης, γιατί η άλλη ωρομίσθια (επιτυχούσα ασεπ) ήταν και αυτή χημικός και αρνήθηκε να την αναλάβει. νομίζω ότι παρόλη την προσπάθεια που έκανα ήμουν δυστυχώς ανεπαρκής...

Αποσυνδεδεμένος tera2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν ειναι θεμα ουτε επιθετικοτητας ουτε τιποτα απλα για πολλους νομιζω προσπαθουμε να δουμε τους άλλους σαν αχρηστους ή ασχολούμαστε περρισοτερο με τους άλλους παρα με εμάς τους ίδιους. Ειμαστε ανεπαρκεις ως φυσικοί στη χημεια και στην βιολογια ειναι γεγονος δεν συζητιέται αλλα και σε μια θεση που εχουν βγάλει τα πυσδε ως φυσικός ειναι πολυ πιθανον να διδάξεισ και χημεια και ισως και γεωγραφια, τι να κανεις να αρνηθείς? Εγω δεν θα ειχα προβλημα να αρνηθω και να παω σε άλλο σχολειο να συμπληρωσω ΑΛΛΑ δεν θελω με τιποτα μειωμενο ωράριο !!!! Δεν το μπορω!!!! Εγω τα πηρα με το ενα σωρο δουλειες γιατι αυτο ειναι ενα μεγαλο κακο στο δημόσιο οτι ΟΛΟΙ νομιζουμε οτι εξω οι δουλειες ειναι χιλιάδες ενω ΠΟΤΕ κανεις δεν έχει κανει αλλες σκατοδουλειες όπως γκαρσονι μπαρμαν οικοδομη και να παιρνει 900 ευρω με 10ωρα χωρίς να παιρνει ανάσα. Μην τα γράφουμε λοιπον αυτα γιατι φαινόμαστε γραφικοι και προσβλητικοι σε άλλους

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159781
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 600
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 539
Σύνολο: 548

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.