*

Αποστολέας Θέμα: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!  (Αναγνώστηκε 10027 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anna1234

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οργανικές θέσεις πληροφορικής!
« στις: Σεπτέμβριος 03, 2006, 06:33:54 μμ »
Γεια σε όλους! Όταν η ανακοίνωση γράφει νέες οργανικές θέσεις "Πληροφορικής 843" ξέρει κανείς τί σημαίνει αυτό στην πράξη;
Θέσεις για τους ήδη διορισμένους ή για νέους εκπαιδειτικούς ; Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:28:09 »

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • Global Moderator
  • Προχωρημένο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 138
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 04, 2006, 12:22:56 πμ »

Αν μας πεις για ποιά ανακοίνωση μιλάς, ίσως να μπορέσουμε να βοηθήσουμε....

Αποσυνδεδεμένος olg@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 04, 2006, 01:04:22 μμ »
olg@

Αποσυνδεδεμένος anna1234

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 04, 2006, 04:12:36 μμ »
Ακριβώς για αυτή που είναι παραπάνω μιλάω. Δεν ξέρει κανείς?????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:28:09 »

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 08, 2006, 11:50:20 πμ »
Προφανώς και Για θέσεις που θα καταληφθούν από φετινούς διοριστέους...

Υ.Γ ρε παιδιά λίγο την κριτική ικανότητα και την αναλυτική σκέψη δεν μπορούμε να την καλλιεργήσουμε..θα καεί ο εγκεφαλός μας σε λίγο από την αδράνεια στην οποία τον έχουμε υποβάλλει.. αν ένα κακό έχουν αυτά τα φόρουμ είναι ότι ο καθείς για την οποιαδήποτε απορία έχει και  όσο  προφανής και να είναι  αυτή  στέλνει ερώτηση περιμένοντας απάντηση και δυστυχώς ή ευτυχώς πάντα υπάρχει κάποιος καλόκαρδος να απαντήσει ακόμη και αν η ερώτηση είναι πόσο κάνει 1+1. Αυτά ορμόμενος από την ερώτηση σου

Ο νοών νοήτω....
"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος fractalbit

  • Administrator
  • Νέο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 08, 2006, 12:50:15 μμ »
Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ είναι: Για να προκύψουν οι οργανικές θέσεις το πρόβλημα είναι τα κονδύλια που λέει η ανακοίνωση ότι δεσμεύτηκαν και όχι ο αριθμός των σχολείων και οι ώρες των μαθημάτων; Δηλαδή αν τα σχολεία και οι ώρες πληροφορικής παραμείνουν οι ίδιες πώς θα "ξεφυτρώσουν" 843 οργανικές θέσεις;

Αποσυνδεδεμένος aloprosalos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 08, 2006, 01:25:14 μμ »
Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ είναι: Για να προκύψουν οι οργανικές θέσεις το πρόβλημα είναι τα κονδύλια που λέει η ανακοίνωση ότι δεσμεύτηκαν και όχι ο αριθμός των σχολείων και οι ώρες των μαθημάτων; Δηλαδή αν τα σχολεία και οι ώρες πληροφορικής παραμείνουν οι ίδιες πώς θα "ξεφυτρώσουν" 843 οργανικές θέσεις;

π.χ. απο τα Δημοτικά οπου απο φέτος στέλνει μόνιμους απο την Δευτεροβάθμια στο Ολοήμερο.
Υποθέτω, δεν ξέρω σίγουρα.

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 08, 2006, 01:51:57 μμ »
Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ είναι: Για να προκύψουν οι οργανικές θέσεις το πρόβλημα είναι τα κονδύλια που λέει η ανακοίνωση ότι δεσμεύτηκαν και όχι ο αριθμός των σχολείων και οι ώρες των μαθημάτων; Δηλαδή αν τα σχολεία και οι ώρες πληροφορικής παραμείνουν οι ίδιες πώς θα "ξεφυτρώσουν" 843 οργανικές θέσεις;

π.χ. απο τα Δημοτικά οπου απο φέτος στέλνει μόνιμους απο την Δευτεροβάθμια στο Ολοήμερο.
Υποθέτω, δεν ξέρω σίγουρα.

Αυτό δεν δημιουργεί κενές ή καινουργιες οργανικές θέσεις.

Απλά πολλά λειτουργικά κενά τα μετατρέπει σε οργανικά.  Και είναι πολλά.
Εδώ στη Νάξο σε Γυμνάσια - Λυκεια υπάρχουν τουλάχιστον 4 λειτουργικά κενά. Ελπίζω να μετατρέψουν κανένα και απο αυτά σε οργανικό του χρόνου...

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 12, 2006, 08:39:54 μμ »
Ρε παιδιά θα  τρελλαθούμε ομαδικώς εδω μέσα? Το άρθρο που επικαλείται η anna1234 έχει ημ/νία 1/9/2006 και αν δεν κάνω λάθος μετά την 1η Σεπτεμβρίου έγιναν μαζικές μόνιμες προσλήψεις ΠΕ19ΠΕ20 περισσότερες από κάθε άλλο κλάδο μάλιστα. Άρα για ποιές μελλοντικές οργανικές θέσεις μιλάμε τη στιγμή που μάλιστα δεν προβλέπεται ούτε μια θέση ΠΕ19-20 στον επερχόμενο ΑΣΕΠ..μας έχει θολώσει όλους μου φαίνεται η
ανάγκη μονιμοποίησης που δεν ξέρουμε ούτε να διαβάσουμε μια ανακοίνωση, πολλώ δε μάλλον να σκεφτούμε ψύχραιμα και με καθαρο μυαλό..

Οι οργανικές θέσεις που όλοι ονειρευόμαστε είναι κατειλημμένες και η επιθυμία μας για μόνιμο διορισμό προωθείται .... Ας συνδεθούμε με μια "ρεαλιστική ωρομίσθια κυψέλλη"  προτού βγούμε όλοι εκτός δημοσίου δικτύου..."Έσεται ήμαρ..."

Υ.Γ "Παραλήρημα"
ΠΕ19 Μηχανικός Η/Υ(6000 μόρια στις Πανελλήνιες) ισότιμος με ΠΕ20 Υπομηχανικό (3.000 μόρια ή πολλά βάζω? στις Πανελλήνιες) με ΙΔΙΑ επαγγελματικά δικαιώματα (για την εκπαίδευση λογικό αφού οι απαιτήσεις είναι πενιχρότατες) σε όλες σχεδόν τις εκφάνσεις του  επαγγελματικού βίου..Και καλά στην Πληροφορική όχι ρε παιδιά και στις παραδοσιακές Πολυτεχνικές τα έχουμε ξεφτιλίσει όλα σε αυτή τη χώρα...
"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος morena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 12, 2006, 08:45:38 μμ »
πεστα χρυσοστομε.........

Αποσυνδεδεμένος Elvenking

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 13, 2006, 01:31:23 πμ »
ΠΕ19 Μηχανικός Η/Υ... ...ισότιμος με ΠΕ20 Υπομηχανικό
Κάνεις λάθος που νομίζεις ότι είσαι ισότιμος. Τα πτυχία των ΤΕΙ στον τομέα "διορισμός στην εκπαίδευση" είναι ανώτερα αφού φέτος ένας ΠΕ20 διορίζεται με λιγότερες από 200 ώρες ενώ ένας ΠΕ19 ήθελε 346. Για να μην αναφέρω τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ που έγινε πέρυσι και είχε διαφορετικά θέματα για τις δυο κατηγορίες (σαφώς πιο εύκολα για ΠΕ20).
Βέβαια υπάρχει και ο αντίλογος που λέει "οι ΠΕ19 παίρνουν το 60% των θέσεων και έχουν και παράπονο;" Ναι αλλά οι ενδιαφερόμενοι ΠΕ20 είναι πολύ λιγότεροι. Έτσι βλέπουμε φέτος το παράδοξο να διορίζονται άτομα όχι μόνο με θεωρητικά κατώτερο πτυχίο αλλά και με μικρότερη εμπειρία!

Πάντως απ'ότι ξέρω υπάρχουν ορισμένοι νεοδιόριστοι ΠΕ19 που έπρεπε να παρουσιαστούν μέχρι 1 Σεπτεμβρίου και δεν το έκαναν γιατί προτίμησαν να συνεχίσουν τις δουλείες τους και να μην ξενιτευτούν. Δε θα έπρεπε να γίνουν κάποιοι συμπληρωματικοί διορισμοί για να καλυφθούν αυτές οι θέσεις;

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 13, 2006, 08:48:22 πμ »
παιδιά! Ας μην το καταντήσουμε εδώ μέσα σαν το forum του ΚΕΠ! (συχωρεμένο να'ναι).
Όσοι από σας συμμετείχατε, θα θυμάστε ότι ο ΚΑΘΕ πικραμένος είχε άποψη για το ποιος είναι καλύτερος να διδάξει πληροφορική, οι απόφοιτοι πανεπιστημίων να λένε εμείς, οι πολυτεχνείου όχι εμείς, οι ΤΕΙ όχι εμείς!!! Δεν το έχετε πάρει χαμπάρι ότι ΔΕΝ είναι εκεί το θέμα;;;
Το μείζον ζήτημα είναι άλλο: το ξέρετε ότι υπάρχουν ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΙ μόνιμοι καθηγητές πληροφορικής, οι οποίοι διορίστηκαν με την ιδιότητα αυτή και το πτυχίο τους δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το αντικείμενο; Μιλάω για τους θεολόγους, φιλόλογους, μαθηματικούς κλπ. που μέχρι και πριν 2 ή 3 χρόνια (δεν θυμάμαι ακριβώς πότε έγινε η "λογικοποίηση" του καθεστώτος, στα ολοήμερα πάντως μέχρι και 2004-5 είχαν δικαίωμα σίγουρα οι μαθηματικοί με μεταπτυχιακό πληροφορικής) δίδασκαν στα γυμνάσια-λύκεια με τυπικό προσόν...ένα σεμινάριο πληροφορικής!!! Εγώ εν τω μεταξύ, επειδή μπήκε μετά μια τάξη στο θέμα, νόμιζα ότι οι εν λόγω διορισμένοι είχαν μετατεθεί σε άλλες θέσεις της ειδικότητάς τους, και στη θέση τους είχαν μπει ΠΕ19-20 ως έπρεπε...λάθος! Κάποια στιγμή στο ΚΕΠ φόρουμ άνοιξε συζήτηση για αυτό ακριβώς το θέμα, και τράβαγα τα μαλλιά μου όταν διαπίστωσα ότι είχε γίνει κατεστημένο πλέον! Δηλαδή εγώ τώρα που είμαι διορισμένη ΠΕ19 (πολυτεχνείου, θα αναφερθώ μετά σ'αυτό), να περιμένω ότι θα συναντάω στο γραφείο των καθηγητών συνάδελφους θεολόγους και φιλόλογους, και μαζί θα συζητάμε και θα μοιράζουμε τις ώρες της...πληροφορικής;;; Δεν θα έπρεπε το υπουργείο να δώσει προτεραιότητα στο να αποκατασταθούν οι εν λόγω συνάδελφοι (που δεν έχω τίποτα εναντίον τους, αλλά ας μου πουν αν θα δεχόντουσαν ποτέ να διδάξω εγώ-που ήμουν και άριστη στα Αρχαία-φιλολογικά μαθήματα στο σχολείο!) σε θέσεις της ειδικότητάς τους και να ανοίξουν κενά για τους απανταχού υπεράριθμους πληροφορικάριους, ή για τους ωρομίσθιους που περιμένουν κι αυτοί ένα ξεροκόμματο (όπως κι εγώ πέρυσι) μπας και τους κάτσει κάποια στιγμή διορισμός;;;
Όταν λοιπόν είχα κάνει την παραπάνω ερώτηση στη συζήτηση του ΚΕΠ, ξέρετε τι έγινε; Ε, το κλασικό...αντι να συσπειρωθούμε ΟΛΟΙ μαζί ΠΕ19-20 να δούμε τι θα κάνουμε για το ΚΟΙΝΟ μας πρόβλημα, άρχιζαν να σφάζονται μεταξύ τους για το ποια σχολή ανάμεσα στης εγκεκριμένες ΠΕ19-20 θα έπρεπε να διδάσκει πληροφορική, και ποια όχι! Μηχανικέ Η/Υ, πες μου αυτό πόσο είναι δείγμα ώριμης συμπεριφοράς, και μετά βάλτα με τους ΠΕ20...
Όσο για το θέμα των ωρών που χρειάζεται ένας 19 σε σχέση με έναν 20, αφού υπάρχει νόμος και η ποσόστωση καλώς ή κακώς είναι κατοχυρωμένη, δεν φέρνω την παραμικρή αντίδραση...ήταν όμως "προκλητικό" πέρυσι με τους συμπληρωματικούς να διορίζονται ΠΕ20 με 0,29 μόρια και οι ΠΕ19 να μη φτάνουν τα 3,5-η ψαλίδα ήταν πολύ μεγάλη, λόγω του ότι είχαν ήδη συσσωρευτεί στον πίνακα πολλοί ΠΕ19. Φέτος που μπήκαν στο παιχνίδι και πολλά παιδιά των ΤΕΙ σχεδόν ισορρόπησε, και σας πληροφορώ φίλοι ΠΕ19 ότι στο μέλλον θα είναι πιο δύσκολα τα πράγματα για τους φίλους μας ΠΕ20, ειδικά εμείς που είμαστε και μηχανικοί (άρα μέλη του ΤΕΕ) δεν πρέπει να παραπονιόμαστε και να τα θέλουμε όλα δικά μας, αφού όπως και να το κάνουμε, έχουμε πιο πολλές επαγγελματικές διεξόδους 8).
Θα επανέλθω άλλη στιγμή με κάποιες εντυπώσεις, τις πρώτες μου από διδασκαλία πληροφορικής σε δευτεροβάθμια εκπαίδευση (έχω δουλέψει δημοτικά-ΙΕΚ-ΤΕΙ, το μόνο που έλειπε είναι αυτό που κάνω φέτος που διορίστηκα, Β'βάθμια δηλ.!)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 13, 2006, 12:36:01 μμ »
Όπως πάντα ο καθένας καταλαβαίνει αυτό που θέλει να καταλάβει στην εκάστοτε τοποθέτηση του εκάστοτε τοποθετούμενου..δεν πρόκειται να προβώ σε σχολιασμό των ανταπαντήσεων σε αυτά που είπα...Ο νοών νοείτω.."Έσεται ήμαρ"

Υ.Γ: Spaceoditty τελικά που διορίστηκες? Είσαι υπεράριθμη και αν ναι,  γιγνώσκεις τί μέλλει γενέσθαι?  Άντε πες μας εντυπώσεις μη μας κρατάς σε αγωνία...

Παράθεση
"Η ανεπιτήδευτη αλαζονεία είναι προτιμότερη από την επιδεικτική μετριοφροσύνη" Βολταίρος
"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 13, 2006, 01:27:20 μμ »
Σαν να ξεφύγατε λίγο (από το θεμα):-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 630
Σύνολο: 643

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.