*

Αποστολέας Θέμα: Λογοτεχνία Α' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 102662 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #98 στις: Μάρτιος 14, 2012, 05:10:32 μμ »
Το βρήκα χτες ψάχνοντας για πληροφορίες στο ίντερνετ. Είναι πολύ καλό, παρουσιάζει ένα προς ένα τα βήματα για τη β θεματική ενότητα, έχει κ πινακα για τις διαφορές μοντερνας - παραδοσιακής π. πολύ κατατοπιστικό, κοιτάξτε το οπωσδήποτε, εμένα μου έλυσε τα χέρια.
 http://www.slideshare.net/katerina60/ss-10488635

@marita: είναι ρομαντικό λόγω εποχής (τέλη 19ου αι) και θέματος (φύση, ηρωισμός)
Τι κάνουμε στην τάξη; συγκεκριμένα πράγματα με βάση της οδηγίες αξιολόγησης: λέμε αν είναι παραδοσιακό ή μοντέρνο κ γιατί (το πινακακι που δίνεται στην ιστοσελίδα που παρέθεσα είναι πολύ κατατοπιστικό ως προς τα χαρακτηριστικά), το εντάσσουμε σε συγκεκριμένο λογοτεχνικό κίνημα και λέμε γιατί, μετά πινακας με στήλες για ποιητικές και καθημερινές λέξεις, ζητάμε να εντοπίσουν τα σύμβολα όπου υπάρχουν (με την ευρύτερη έννοια -απ ότι έχω καταλάβει, δεν το κάνουμε μόνο σε καθαρά συμβολιστικά ποιήματα) κ να τα κατατάξουν σε κατηγορίες (αντικείμενα, φυσ φαινόμενα, ήχοι, εικόνες), να εντοπίσουν τα λυρικά (παραδοσιακή) ή δραματικά (μοντέρνα) στοιχεία στα ποιηματα. Αυτά τουλάχιστον λένε οι οδηγίες για την τελική αξιολόγηση κ αυτά θα τους κάνω από δω και πέρα.
Στην τάξη μπορούμε να κάνουμε 2 ποιήματα μαζί: πχ παρνασσισμός Παλαμάς "Αγορά", Γρυπάρης "Εστιάδες" Εγώ τουλάχιστον αυτά ετοίμασα να τους κάνω στο άλλο μαθημα και τέλος με τον παρνασσισμό. Αν θέλετε, επειδή έχω όρεξη αυτή τη στιγμή, μπορώ να σας παραθέσω το σχέδιο μαθηματος που έκανα.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:28:24 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #99 στις: Μάρτιος 14, 2012, 05:23:19 μμ »
fotini18 δεν είναι ακριβώς έτσι. Κοιτάξτε τις οδηγίες του υπουργείου για την αξιολογηση. Αν δεν τις έχετε δείτε τις εδώ:
http://www.minedu.gov.gr/dioikhtika-eggrafa/eggrafa-deyterobathmias-ekpaideysis/01-11-11-odigies-gia-ta-filologika-mathimata-tis-a-taksis-genikoy-lykeioy.html
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #100 στις: Μάρτιος 14, 2012, 05:57:31 μμ »
Οlgalia, ξέχασα να αναφέρω ότι αυτός ο τρόπος εξέτασης αφορά σε ΕΠΑΛ και όχι σε ΓΕΛ.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος aragon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #101 στις: Μάρτιος 15, 2012, 07:55:25 πμ »
http://filologikosoikos.blogspot.com/2012/02/blog-post_3706 έχει και εδώ αρκετό υλικό για τι εργασίες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:28:24 »

Αποσυνδεδεμένος aragon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #102 στις: Μάρτιος 15, 2012, 08:05:08 πμ »
Υλικό για το θέατρο έχει εδω
http://fotodendro.blogspot.com/search/label/%CE%98%CE%95%CE%91%CE%A4%CE%A1%CE%9F%20%CE%91%CE%84%CE%9B%CE%A5%CE%9A%CE%95%CE%99%CE%9F%CE%A5
http://pioannidis.blogspot.com/2012/02/blog-post.html
Κατανοώ ότι οι περισσότεροι δε θα έχετε χρόνο ή δε ταιρίαζει στις ανάγκες των μαθητών σας αλλα έχει ενδιαφέρον.
Όποιος βρίσκει υλικό ας το ανεβάζει (επαναλαμβάνομαι) αλλά πραγματικά έχουμε αναγκη απο καθοδήγηση γιατί ιδεες και φιλόδοξα σχέδια όλοι πλάθουμε με το μυαλό μας............Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #103 στις: Μάρτιος 29, 2012, 05:00:13 μμ »
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=60611

Aκούσατε εσείς ότι οι εξετάσεις του Μαϊου θα γίνουν τελικά με το παλιό σύστημα;
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #104 στις: Απρίλιος 01, 2012, 04:28:44 μμ »
Αυριο θα κάνω Ελεύθερους Πολιορκημένους και Μούχρωμα.

Κάποιες ερωτήσεις λοιπόν για να μου πείτε κι εσείς την γνώμη σας.
Κατατάσσονται στο ρομαντισμό, σωστά; Για τους ελεύθερους βρήκα μπόλικα ρομαντικά στοιχεία ( φύση, ηρωισμός, αποσπασματικότητα, ενότητα αισθήσεων, η αγαπημένη νεκρή, αντιθέσεις, συμπλοκή ονείρου και πραγματικότητας, υπεροχή πνεύματος )
Για το Μούχρωμα τι ρομαντικό στοιχείο έχουμε;;;Εγώ μόνο την απαισιόδοξη διάθεση μπορώ να σκεφτώ αλλά και την νοσταλγία, άντε να πούμε και την αναφορά στον έρωτα.....Τι άλλο; Επίσης δεν μπορούμε να πούμε ότι έχει και συμβολικά στοιχεία όπως το ότι το σούρουπο συμβολίζει το "σούρουπο" της ζωής του ανθρώπου; Επίσης δεν έχει επιρροές και από παρνασισμό;( μορφή, στιχουργία, ρυθμός). Ακόμη: επίδραση από Σολωμό (δημοτική γλώσσα) και καθαρά παραδοσιακό ποιήμα.....

Πέιτε μου, εσείς πώς δουλεύετε; Εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι διαφορετικό και επιπλέον δεν ξέρω αν αυτά που σκέφτηκα για το συγκεκριμένο είναι ή όχι σωστά.......

Αποσυνδεδεμένος matahari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #105 στις: Απρίλιος 02, 2012, 08:36:28 πμ »
Tο Μούχρωμα πάει στον Παρνασσισμό και Συμβολισμό, ρεύματα από τα οποία επηρεάστηκε ο Μαβίλης (μετασολωμικός ποιητής).

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #106 στις: Απρίλιος 02, 2012, 02:11:14 μμ »
Ρομαντικά στοιχεία δεν διαθέτει δηλαδη;;;

Αποσυνδεδεμένος matahari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #107 στις: Απρίλιος 02, 2012, 03:48:26 μμ »
O Συμβολισμός έχει στοιχεία ρομαντισμού γι αυτό και νεορομαντισμός!

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #108 στις: Απρίλιος 02, 2012, 06:11:57 μμ »
Olgalia, μπορείς να μας πεις τι ακριβώς έκανες στον παρνασσισμό που λες παραπάνω; Εκανες Παλάμά και Γρυπάρη. Τι ακριβώς επεσήμανες;; Ουφ! Δεν μπορώ άλλο με αυτό το μάθημα. Νιώθω πως καταβάλω μεγάλο κόπο.....Αισθάνομαι ανεπαρκής.....Θέλω σχέδια διδασκαλίας βήμα προς βήμα για το τι κάνουμε.....Πελάγωσα. Εν τω μεταξύ σκέφτομαι να μην τα χωρίσω σε ομάδες....

Αποσυνδεδεμένος matahari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #109 στις: Απρίλιος 02, 2012, 06:48:47 μμ »
marita, μάλλον άργησες να τα χωρίσεις σε ομάδες, τώρα δεν προλαβαίνεις, μας μένουν πολύ λίγα μαθήματα πλέον. Από τα ποιήματα των Παλαμά και Γρυπάρη μπορείς να κάνεις έναν γρήγορο σχολιασμό και να επισημάνεις τα κύρια θεματικά σημεία για να κατανοήσουν τα παιδιά περί τίνος πρόκειται και στη συνέχεια θα αναζητήσεις/αναζητήσουν  στοιχεία μορφικά/τεχνικής και περιεχομένου που το κατατάσσουν στο συγκεκριμένο ρεύμα (Παρνασσισμού εν προκειμένω.) , αφού τους έχεις μιλήσει όμως γι΄αυτό το ρεύμα και τα γνωρίσματα του. Αν σε δυσκολεύουν οι Εστιάδες μπορείς εναλλακτικά να διδάξεις την Καλλιπάτειρα του Μαβίλη.. προ καιρού σου έστειλα e-mail..
μην πελαγώνεις, όλοι μας το ψάχνουμε όπως μπορούμε. Οι μαθητές εν τω μεταξύ έπηξαν στην Ποίηση και μόνο στο μάθημα δεν έχουν το νου  τους.. "άκυρο" θέμα η ποίηση για τετοια περίοδο.. Κουράγιο!  :) ;)

Αποσυνδεδεμένος matahari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #110 στις: Απρίλιος 02, 2012, 06:51:25 μμ »
φυσικά δώσε βάση στο να μάθουν να ξεχωρίζουν ένα παραδοσιακό από ένα μοντερνο ποίημα με βάση τα γνωρίσματα του.. είναι κι αυτό εξίσου σημαντικό!

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #111 στις: Απρίλιος 02, 2012, 08:58:18 μμ »
Συγγνώμη για το άσχετο αλλά σας παρακαλώ εξηγήστε μου πώς διδάσκονται τα αρχαία Α' Λυκείου ή παραπέμψτε με σε αντίστοιχο θέμα γιατί έχω πελαγώσει!!! :o :( :o

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159416
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 173
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 160
Σύνολο: 167

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.