*

Αποστολέας Θέμα: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη  (Αναγνώστηκε 117788 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #210 στις: Αύγουστος 25, 2012, 03:05:37 μμ »
Εγω πάντως τον Ιούλιο που πήρα το αντίγραφο ενσήμων μου από τη Δευτεροβάθμιά μου, για τους μήνες με την άδεια λοχειάς και εγκυμοσύνης τα ένσημά μου ήταν μηδενικά!
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:46:19 »

Αποσυνδεδεμένος LINX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 239
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #211 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 07:26:20 μμ »
Καλησπέρα σε όλους σας...Προσπαθω να βγαλω μια ακρη αλλα διαβασα παρα πολλα και μπερδευτηκα...
Θα ηθελα καποιος να με βοηθησει...Μόλις με πηραν αναπληρωτρια ειμαι στον 3ο μηνα εγκυμοσυνης και εχω δυσκολίες αρκετες.Αυριο θα αναλαβω υπηρεσια.
Τι ακριβως δικαιούμε???εχω καταλαβει καλα....πρεπει να δουλεψω 10 μερες μετα να παρω 15 μερες αναρρωτικη (των 16 ευρω περιπου η μερα) και μετα αν βγω ανευ αποδοχων θα συνεχισω να πληρωνομαι απο το ικα(γυρω στα 30 ευρω τη μερα) μεχρι την αδεια κυησης?

Αποσυνδεδεμένος maraki_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #212 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 03:06:01 μμ »
Γνωριζει κανεις τι γινεται αν αναλαβεις υπηρεσια και ταυτοχρονα εισαι σε αδεια κυησης?Χανεις και το επιδομα ανεργιας του ΟΑΕΔ και επισης δεν εχεις καποιο εισοδημα μεχρι να αναλαβεις υπηρεσια (63 μερες μετα την γεννα)?Τα μορια τουλαχιστον μπαινουν αυτο το διαστημα?

Αποσυνδεδεμένος marietta2010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #213 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 03:13:54 μμ »
Γνωριζει κανεις τι γινεται αν αναλαβεις υπηρεσια και ταυτοχρονα εισαι σε αδεια κυησης?Χανεις και το επιδομα ανεργιας του ΟΑΕΔ και επισης δεν εχεις καποιο εισοδημα μεχρι να αναλαβεις υπηρεσια (63 μερες μετα την γεννα)?Τα μορια τουλαχιστον μπαινουν αυτο το διαστημα?

Τα μορια μπαινουν κανονικα.Δεν πληρωνεσαι ομωςαπο την ημερομηνια της πραξης αναληψης αλλα απο τοτε που παρουσιαζεσαι στο σχολειο μετα την αδεια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:46:19 »

Αποσυνδεδεμένος maraki_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #214 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 03:43:17 μμ »
Γνωριζει κανεις τι γινεται αν αναλαβεις υπηρεσια και ταυτοχρονα εισαι σε αδεια κυησης?Χανεις και το επιδομα ανεργιας του ΟΑΕΔ και επισης δεν εχεις καποιο εισοδημα μεχρι να αναλαβεις υπηρεσια (63 μερες μετα την γεννα)?Τα μορια τουλαχιστον μπαινουν αυτο το διαστημα?

Τα μορια μπαινουν κανονικα.Δεν πληρωνεσαι ομως απο την ημερομηνια της πραξης αναληψης αλλα απο τοτε που παρουσιαζεσαι στο σχολειο μετα την αδεια.
Σε ευχαριστω πολυ!Επειδη ομως η περίπτωση μου ειναι λιγο περίπλοκη λόγω του γεγονότος ότι παίρνω ταυτόχρονα και επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ, γνωρίζεις αν θα διακοπεί μόλις αναλάβω υπηρεσία αν και θα βρισκομαι σε αδεια κυησης και δεν θα μπαινουν ενσημα λογικα απο τοσχολειο?Ρωτησα και στον ΟΑΕΔ αλλά δεν μου απάντησαν κάτι ξεκάθαρο.

Αποσυνδεδεμένος Belisha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #215 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 03:06:55 μμ »
Γνωριζει κανεις τι γινεται αν αναλαβεις υπηρεσια και ταυτοχρονα εισαι σε αδεια κυησης?Χανεις και το επιδομα ανεργιας του ΟΑΕΔ και επισης δεν εχεις καποιο εισοδημα μεχρι να αναλαβεις υπηρεσια (63 μερες μετα την γεννα)?Τα μορια τουλαχιστον μπαινουν αυτο το διαστημα?

Τα μορια μπαινουν κανονικα.Δεν πληρωνεσαι ομως απο την ημερομηνια της πραξης αναληψης αλλα απο τοτε που παρουσιαζεσαι στο σχολειο μετα την αδεια.
Σε ευχαριστω πολυ!Επειδη ομως η περίπτωση μου ειναι λιγο περίπλοκη λόγω του γεγονότος ότι παίρνω ταυτόχρονα και επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ, γνωρίζεις αν θα διακοπεί μόλις αναλάβω υπηρεσία αν και θα βρισκομαι σε αδεια κυησης και δεν θα μπαινουν ενσημα λογικα απο τοσχολειο?Ρωτησα και στον ΟΑΕΔ αλλά δεν μου απάντησαν κάτι ξεκάθαρο.
Επειδή είμαι κι εγώ σε παρόμοια κατάσταση , δεν πληρωνόμαστε από το σχολείο αλλά παίρνουμε ένα πολύ καλόεπίδομα από το ΙΚΑ, ΄το οποίο καλύπτει και ξεπερνά τα χρήματα που χάνεις από το σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος maraki_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #216 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 03:18:41 μμ »

Επειδή είμαι κι εγώ σε παρόμοια κατάσταση , δεν πληρωνόμαστε από το σχολείο αλλά παίρνουμε ένα πολύ καλόεπίδομα από το ΙΚΑ, ΄το οποίο καλύπτει και ξεπερνά τα χρήματα που χάνεις από το σχολείο.
[/quote]
παιρνεις και εσυ ταμειο ανεργιας αυτο το διαστημα?με αυτο τι γινεται?διακοπτεται?

Αποσυνδεδεμένος maraki_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #217 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 03:19:36 μμ »

Επειδή είμαι κι εγώ σε παρόμοια κατάσταση , δεν πληρωνόμαστε από το σχολείο αλλά παίρνουμε ένα πολύ καλόεπίδομα από το ΙΚΑ, ΄το οποίο καλύπτει και ξεπερνά τα χρήματα που χάνεις από το σχολείο.
παιρνεις και εσυ ταμειο ανεργιας αυτο το διαστημα?με αυτο τι γινεται?διακοπτεται?
[/quote]

Αποσυνδεδεμένος Jen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #218 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 01:39:18 μμ »
Και γω τις ίδιες απορίες έχω. Είμαι με ταμείο, είμαι σχεδόν στον 8ο μήνα, οπότε μέχρι να με καλέσουν μάλλον θα έχω ήδη γεννήσει. Ακόμα δεν πήγα οαεδ είναι η αλήθεια. Αν ξεκινήσει η άδεια κύησης κ πάρω το επίδομα κύησης, τέλος το ανεργίας; Και να τα πέρασε κάποια πχ πέρσι τέτοιο καιρό δε σημαίνει ότι ισχύει το ίδιο κ φέτος(πριν 3 χρόνια ήμουν έγκυος στο 1ο, ωρομίσθια σε αβάθμια κ ββάθμια, περίπου 6ο-7ο μήνα αλλά άλλες εποχές). Μπάχαλο γενικώς κ ούτε κ οι ίδιοι στα γραφεία δεν ξέρουν. Α, κ με την επιστροφή στα σχολεία δικαιούμαστε 2 ώρες μειωμένο μέχρι το παιδί να γίνει 2 ετών, εκτός αν ελπίζετε σε σύντομο διορισμό για να πάρετε την 9μηνη(εδώ βέβαια γελάμε...). Αν μάθω κάτι νεότερο, ενημερώνω.

Αποσυνδεδεμένος Belisha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #219 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:56:23 μμ »

Επειδή είμαι κι εγώ σε παρόμοια κατάσταση , δεν πληρωνόμαστε από το σχολείο αλλά παίρνουμε ένα πολύ καλόεπίδομα από το ΙΚΑ, ΄το οποίο καλύπτει και ξεπερνά τα χρήματα που χάνεις από το σχολείο.
παιρνεις και εσυ ταμειο ανεργιας αυτο το διαστημα?με αυτο τι γινεται?διακοπτεται?
[/quote]
Δεν έχω επικοινωνήσει ακόμη με τον ΟΑΕΔ αλλά το θεωρώ παράλογο να παίρνω επίδομα αφού θεωρούμε διορισμένη στη Δ/θμια

Αποσυνδεδεμένος maraki_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #220 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 09:22:57 μμ »
Και γω τις ίδιες απορίες έχω. Είμαι με ταμείο, είμαι σχεδόν στον 8ο μήνα, οπότε μέχρι να με καλέσουν μάλλον θα έχω ήδη γεννήσει. Ακόμα δεν πήγα οαεδ είναι η αλήθεια. Αν ξεκινήσει η άδεια κύησης κ πάρω το επίδομα κύησης, τέλος το ανεργίας; Και να τα πέρασε κάποια πχ πέρσι τέτοιο καιρό δε σημαίνει ότι ισχύει το ίδιο κ φέτος(πριν 3 χρόνια ήμουν έγκυος στο 1ο, ωρομίσθια σε αβάθμια κ ββάθμια, περίπου 6ο-7ο μήνα αλλά άλλες εποχές). Μπάχαλο γενικώς κ ούτε κ οι ίδιοι στα γραφεία δεν ξέρουν. Α, κ με την επιστροφή στα σχολεία δικαιούμαστε 2 ώρες μειωμένο μέχρι το παιδί να γίνει 2 ετών, εκτός αν ελπίζετε σε σύντομο διορισμό για να πάρετε την 9μηνη(εδώ βέβαια γελάμε...). Αν μάθω κάτι νεότερο, ενημερώνω.
Οντως είναι μπάχαλο η κατάσταση και ουτε αυτοί ξερουν.Το μονο που μου ειπαν ηταν να τους παω την συμβαση και θα δουν....οποτε θα το δω στην πραξη για το τι γινεται.Παντως μου ειπαν πως στην αδεια κυησης και λοχειας γενικα δεν κοβουν το ταμειο, αν δεν εργαζεσαι φυσικα.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #221 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 09:49:24 μμ »
Και γω τις ίδιες απορίες έχω. Είμαι με ταμείο, είμαι σχεδόν στον 8ο μήνα, οπότε μέχρι να με καλέσουν μάλλον θα έχω ήδη γεννήσει. Ακόμα δεν πήγα οαεδ είναι η αλήθεια. Αν ξεκινήσει η άδεια κύησης κ πάρω το επίδομα κύησης, τέλος το ανεργίας; Και να τα πέρασε κάποια πχ πέρσι τέτοιο καιρό δε σημαίνει ότι ισχύει το ίδιο κ φέτος(πριν 3 χρόνια ήμουν έγκυος στο 1ο, ωρομίσθια σε αβάθμια κ ββάθμια, περίπου 6ο-7ο μήνα αλλά άλλες εποχές). Μπάχαλο γενικώς κ ούτε κ οι ίδιοι στα γραφεία δεν ξέρουν. Α, κ με την επιστροφή στα σχολεία δικαιούμαστε 2 ώρες μειωμένο μέχρι το παιδί να γίνει 2 ετών, εκτός αν ελπίζετε σε σύντομο διορισμό για να πάρετε την 9μηνη(εδώ βέβαια γελάμε...). Αν μάθω κάτι νεότερο, ενημερώνω.

αν κάνουμε χρήση του μειωμένου,χάνουμε την άδεια ανατροφής;
μπορείς να μας παραπέμψεις σε νόμο;
ευχαριστώ πολύ!
με το καλό το 2ο μπεμπάκι!

Αποσυνδεδεμένος Jen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #222 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 11:41:15 μμ »
Λεπτομέρειες δεν ξέρω, ξέρω ότι αν κάνεις χρήση μειωμένου κ διοριστείς μετά αφαιρούνται οι ώρες που δεν έκανες κ παίρνεις το υπόλοιπο του 9μηνου. Μου τα είπαν σε γραφείο ββάθμιας για να ξέρω τι να κάνω, χρήση μειωμένου ή ΑΝ διοριστώ 9μηνο. Δεν το είδα πουθενά γραμμένο είναι η αλήθεια αλλά ο υπάλληλος που μου τα εξήγησε φαινόταν σοβαρός κ γνώστης. Ας είναι καλά τα μωράκια μας κ θα τη βρούμε την άκρη :)

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #223 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 01:45:48 μμ »
Λεπτομέρειες δεν ξέρω, ξέρω ότι αν κάνεις χρήση μειωμένου κ διοριστείς μετά αφαιρούνται οι ώρες που δεν έκανες κ παίρνεις το υπόλοιπο του 9μηνου. Μου τα είπαν σε γραφείο ββάθμιας για να ξέρω τι να κάνω, χρήση μειωμένου ή ΑΝ διοριστώ 9μηνο. Δεν το είδα πουθενά γραμμένο είναι η αλήθεια αλλά ο υπάλληλος που μου τα εξήγησε φαινόταν σοβαρός κ γνώστης. Ας είναι καλά τα μωράκια μας κ θα τη βρούμε την άκρη :)

κατάλαβα
οπότε τι κάνουμε;να διοριστούμε μέχρι να γίνουν αυτά 4 δεν το νομίζω αλλά κι αν;
εσύ έκανες χρήση του μειωμένου στο 1ο;
μπορούμε στο 1ο να κάνουμε χρήση μειωμένου και στο 2ο να πάρουμε το 9μηνο!χαχα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.