*

Αποστολέας Θέμα: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη  (Αναγνώστηκε 118042 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mirtoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #126 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 09:52:44 μμ »

Το ποσό για την αναρρωτική μπορεί να είναι 14,5€ την ημέρα, αλλά είναι για τις πρώτες 15 ημέρες (πλην 3 ημερών), για τις οποίες όμως σε πληρώνει και ο εργοδότης σου (Πρωτοβάθμια) τα μισά χρήματα.


βοηθήστε με κι εμένα! τι να κάνω που η πρωτοβάθμια είναι άσχετη και μου λένε ότι δεν θα πάρω ή θα πάρω πολύ λίγα λεφτά για αυτές τις 15  ημέρες που δικαιουμαι λόγω της εγκυμοσύνης? (δεν είχα πάρει αναρρωτική). Μου λένε ότι έτσι βγάζει το σύστημα από μόνο του..τι κάνουν λάθος? μου στείλανε χαρτί που λέει ότι θα πληρωθώ για αυτές τις ημέρες και τωρα μου λένε ότι έτσι βγάζει το σύστημα..Θα με τρελάνουν! όλα εμείς πρέπει να τους τα λέμε?
Ποσες μερες κανονικη αδεια δικαιουμαστε οι αναπληρωτες? Καποιος συναδελφος που δουλευει στο τμημα αδειων εγραψε οτι η κανονικη αδεια ειναι 10 και οχι 7 ημερες για τους αναπληρωτες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:59:58 »

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #127 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 10:43:49 μμ »

Το ποσό για την αναρρωτική μπορεί να είναι 14,5€ την ημέρα, αλλά είναι για τις πρώτες 15 ημέρες (πλην 3 ημερών), για τις οποίες όμως σε πληρώνει και ο εργοδότης σου (Πρωτοβάθμια) τα μισά χρήματα.


βοηθήστε με κι εμένα! τι να κάνω που η πρωτοβάθμια είναι άσχετη και μου λένε ότι δεν θα πάρω ή θα πάρω πολύ λίγα λεφτά για αυτές τις 15  ημέρες που δικαιουμαι λόγω της εγκυμοσύνης? (δεν είχα πάρει αναρρωτική). Μου λένε ότι έτσι βγάζει το σύστημα από μόνο του..τι κάνουν λάθος? μου στείλανε χαρτί που λέει ότι θα πληρωθώ για αυτές τις ημέρες και τωρα μου λένε ότι έτσι βγάζει το σύστημα..Θα με τρελάνουν! όλα εμείς πρέπει να τους τα λέμε?
Ποσες μερες κανονικη αδεια δικαιουμαστε οι αναπληρωτες? Καποιος συναδελφος που δουλευει στο τμημα αδειων εγραψε οτι η κανονικη αδεια ειναι 10 και οχι 7 ημερες για τους αναπληρωτες.
Εξ όσων γνωρίζω η κανονική άδεια αναπληρωτών είναι 7 ημέρες

Αποσυνδεδεμένος Helenaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #128 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 10:45:06 μμ »
 Εγω θα ηθελα να μου πει καποιος -α, αν ξερει...
Ειμαι κι εγω εγκυος στον 3ο μηνα..θεωρητικα παιρνω κυησης κατα τα μεσα Μαϊου..
Ομως θα ηθελα, αν με συμφερει, να φυγω νωριτερα...
Ποσα λεφτα το μηνα δινει το ΙΚΑ?
Προπερσι, που ημουν στην ιδια κατασταση και χρειαστηκε να φυγω μονο 1 μηνα
παραπανω, πηρα 580 ευρω για εκεινο το μηνα...
Μου ειπαν οτι εχει αλλαξει κατι τωρα, αληθευει?? Προς τα κατω?
Γιατι αν με το ΕΝΙΑΙΟ ο μισθος ειναι γυρω στα 900 (περιμενω το Γεναρη να δουμε)
και περιπου 300 που δινω βενζινες -διοδια (δουλευω πολυ μακρια απο κει που μενω)
συμφερει να πηγαινοερχομαι στην κατασταση μου???

Αποσυνδεδεμένος molive

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #129 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 11:24:39 μμ »
καλησπέρα.Για να αρχίσει η αδεια ανευ αποδοχών θα πρέπει να έχει εξαντληθεί η κανονική άδεια που δικαιούμαστε ή δεν παίζει κανένα ρόλο? Μόλις ξεκινησα τις αναρρωτικές και ήδη αρχισαν τα προλήματα ασυνεννοησίας ΙΚΑ -Πρωτοβαθμίας.Δεν μας φτανουν τα προβλήματα μας,έχουμε και αυτους να μας δυσκολευουν τη ζωη...Για τις πρώτες 5 μερες αναρρωτικης το ικα καλύπτει μονο τις 2 και με αποζημιωση 14,5 ευρώ την ημερα.....τοσα λιγα θα παιρνω?Περιπου 400 ευρω τον μηνα?  :-\

Όχι, η κανονική άδεια δεν παίζει ρόλο, το σίγουρο είναι ότι πρώτα εξαντλείται η αναρρωτική άδεια. Την κανονική σου (7 ημέρες) μπορείς να την κρατήσεις.
Το ποσό για την αναρρωτική μπορεί να είναι 14,5€ την ημέρα, αλλά είναι για τις πρώτες 15 ημέρες (πλην 3 ημερών), για τις οποίες όμως σε πληρώνει και ο εργοδότης σου (Πρωτοβάθμια) τα μισά χρήματα. Αν χρειαστείς κι άλλες μέρες αδείας, τότε παίρνεις την άνευ αποδοχών (οπότε περνάς από Α/βαθμια Υγειονομική Επιτροπή ανα διαστήματα), αλλά το ποσό επιδότησης ανά ημέρα από το ΙΚΑ σχεδόν διπλασιάζεται. Οπότε έτσι βγαίνουν περίπου 800€ τον μήνα κατά την άνευ αποδοχών άδεια.
Μιλάς για αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου; Μου φαίνονται πολλά. Δηλαδή θα παίρνει σχεδόν τον κανονικό μισθό που έπαιρνε και όταν εργαζόταν; Μία φίλη ιδιωτική υπάλληλος, πήρε από το ΙΚΑ ψίχουλα όταν σταμάτησε την εργασία της, από ότι μου είπε.

Αυτό που εγώ έχω καταλάβει από συζητήσεις στο forum και από φίλες μου ασφαλισμένες στο ΙΚΑ (όχι εκπαιδευτικοί) είναι ότι τα επιδόματα, οι αποζημιώσεις κλπ που δίνει το ΙΚΑ εξαρτώνται από τον μισθό του καθενός και μάλιστα όχι μόνο από τον παρόν μισθό αλλά ενδεχομένως και από τον περσινό.
Ας μιλήσουν οι αριθμοί: Στην περίπτωσή μου, με το που προσλήφθηκα, μετά από 10 ημέρες ξεκίνησα άδεια αναρρωτική. Και πέρυσι και φέτος είμαι αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου Ειδικής Αγωγής. Για 15 ημέρες αναρρωτική, το ποσό επιδότησης από το ΙΚΑ ήταν 16€ την ημέρα (επί 12 ημέρες - μιας και οι 3 πρώτες είναι Χωρίς Αποζημίωση - μας κάνει 192€). Συνέχισα με 15 ημέρες άνευ αποδοχών. Τα χρήματα που πήρα ήταν: 16€ επί 3 ημέρες αρχικά και εφόσον πέρασαν οι πρώτες 15 ημέρες επιδότησης από το ΙΚΑ, το ποσό ανά ημέρα άλλαξε και έγινε 29€ επί τις υπόλοιπες 12 ημέρες, άρα σύνολο 396€. Μετά επέστρεψα στη δουλειά...  :)
Η συνάδελφος nickie παραπάνω ανέφερε ότι η αρχική επιδότηση για εκείνη ήταν 14,5€, οπότε υποθέτω ότι αν συνεχίσει σε άνευ αποδοχών, η επιδότηση θα μετατραπεί σε κάτι λιγότερο από 29€. Όλα αυτά προφανώς τα μετράνε βάσει μισθού και σίγουρα όχι του φετινού (ή όχι μόνο του φετινού) μιας και όταν εγώ ξεκίνησα τις άδειες καλά-καλά δεν ήξερά εγώ η ίδια τι παίρνω, είχε προλάβει να ενημερωθεί το ΙΚΑ για τον μισθό μου που ενημερώνεται ανα τρίμηνο??
Όσον αφορά τη φίλη σου, μπορεί να είχε χαμηλό μισθό (ή τελοσπάντων χαμηλότερο από τον περσινό μισθό αναπληρώτριας (για τον φετινό ας μην το συζητήσουμε  ;) ), οπότε να πήρε πράγματι ψίχουλα. Ή μπορεί να την πλήρωνε κάποιο ποσό και ο εργοδότης της, και γι' αυτό να πήρε λιγότερα από το ΙΚΑ, μιας και λεφτά από δυο μεριές σίγουρα δεν παίρνουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:59:58 »

Αποσυνδεδεμένος molive

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #130 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 11:40:53 μμ »
molive,σίγουρα η αναπληρώτρια μειωμένου ωραρίου δικαιούται 7 μέρες κανονική;
μπορείς να μας παραπέμψεις σε κάποιο νόμο;;;

mitsy καταρχάς με το καλό η άδεια κυήσεως. Μπήκες στην τελική ευθεία αδειών! Ευχομαι όλα καλά να πανε! Και ευχαριστούμε που μας ενημερώνεις για ό,τι μαθαίνεις.
Δεν ήμουνα ποτέ αναπληρώτρια μειωμένου ωραρίου. Αυτό που λέγεται απο πέρυσι είναι ότι οι αναπληρωτές μειωμένου έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους πλήρους. Τώρα, αν τα δικαιώματα ισχύουν κατά το δοκούν, τι να πω? Μπορώ να ρωτήσω πάντως και την υπέυθυνη αδειών στη δική μου Δευτεροβάθμια να μου πει - όσο περισσότερες πληροφορίες παίρνουμε, τόσο τα ξεκαθαρίζουμε μόνοι μας.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #131 στις: Ιανουάριος 20, 2012, 08:28:45 πμ »
molive,σίγουρα η αναπληρώτρια μειωμένου ωραρίου δικαιούται 7 μέρες κανονική;
μπορείς να μας παραπέμψεις σε κάποιο νόμο;;;

mitsy καταρχάς με το καλό η άδεια κυήσεως. Μπήκες στην τελική ευθεία αδειών! Ευχομαι όλα καλά να πανε! Και ευχαριστούμε που μας ενημερώνεις για ό,τι μαθαίνεις.
Δεν ήμουνα ποτέ αναπληρώτρια μειωμένου ωραρίου. Αυτό που λέγεται απο πέρυσι είναι ότι οι αναπληρωτές μειωμένου έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους πλήρους. Τώρα, αν τα δικαιώματα ισχύουν κατά το δοκούν, τι να πω? Μπορώ να ρωτήσω πάντως και την υπέυθυνη αδειών στη δική μου Δευτεροβάθμια να μου πει - όσο περισσότερες πληροφορίες παίρνουμε, τόσο τα ξεκαθαρίζουμε μόνοι μας.

σ'ευχαριστώ πολύ!!!

να μάθουμε ναι!
αφορά φίλη μου συνάδελφο μειωμένου ωραρίου και έγκυο!!!!

όσο για την κανονική μας άδεια λένε ότι είναι 10 μέρες και όχι 7!!!
τί γίνεται;;;;;

Αποσυνδεδεμένος sw1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #132 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 03:02:23 μμ »
Καλησπέρα. Η συζυγός πήγε στον γιατρό του ΙΚΑ - κεντρο μάνας και παιδιού. Είχε μαζί της τη γνωμάτευση από τον ιδιώτη γιατρό της που εξηγούσε το γιατί και πόσες μέρες πρέπει να μείνει εκτός της εργασίας της. Ο γιατρός της χορήγησε 15 μέρες αρχικά και είπε όταν λήξει η άδεια αυτή, να ξαναπάει για να της ανανεώσει την άδεια για αλλες 15 μέρες. Μας είπε ότι δεν μπορεί να χορηγήσει έναν μήνα ολόκληρο. Αφού εξαντληθούν και τα δυο 15νθήμερα, τότε θα πρέπει να περνάει επιτροπή. Βέβαια, δεν πολυκαταλάβαμε ποια είναι  αυτή η διαδικασία. Δηλ, μετά το περας και των 2 15νθήμερων αδειών τί πρέπει να κάνουμε? να ξαναπάμε στον ίδιο γιατρό και θα μας πεί αυτός? Τί είναι η επιτροπή?

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #133 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 03:18:10 μμ »
Καλησπέρα. Η συζυγός πήγε στον γιατρό του ΙΚΑ - κεντρο μάνας και παιδιού. Είχε μαζί της τη γνωμάτευση από τον ιδιώτη γιατρό της που εξηγούσε το γιατί και πόσες μέρες πρέπει να μείνει εκτός της εργασίας της. Ο γιατρός της χορήγησε 15 μέρες αρχικά και είπε όταν λήξει η άδεια αυτή, να ξαναπάει για να της ανανεώσει την άδεια για αλλες 15 μέρες. Μας είπε ότι δεν μπορεί να χορηγήσει έναν μήνα ολόκληρο. Αφού εξαντληθούν και τα δυο 15νθήμερα, τότε θα πρέπει να περνάει επιτροπή. Βέβαια, δεν πολυκαταλάβαμε ποια είναι  αυτή η διαδικασία. Δηλ, μετά το περας και των 2 15νθήμερων αδειών τί πρέπει να κάνουμε? να ξαναπάμε στον ίδιο γιατρό και θα μας πεί αυτός? Τί είναι η επιτροπή?

μια χαρά!πολύ εξυπηρετικός ο άνθρωπος!
αν και είχα την εντύπωση ότι δίνει 15 μέρες και μόνο!

τη μέρα που θα ξεκινά η άδεια θα κλείσετε ραντεβού στο ικα με την α/βάθμια υγειονομική επιτροπή!
εγώ μία φορά πήγα από κοντά και η κοπέλα μου ειπε πως δε χρειάζεται να πηγαίνω απο εκεί !μου έδωσε ένα τηλ και έπαιρνα και έκλεινα ραντεβού!

με το καλό!

Αποσυνδεδεμένος Jusqu_ici_tout_va_bien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #134 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 04:06:15 μμ »
...όσο για την κανονική μας άδεια λένε ότι είναι 10 μέρες και όχι 7!!!
τί γίνεται;;;;;

Μέχρι 10 ημέρες είναι για τους μόνιμους και 7 για τους αναπληρωτές αλλά όχι απαραίτητα συνεχόμενες. Συνεπώς εξαιρείς τα σαββατοκύριακα σε αντίθεση με την αναρρωτική για παράδειγμα.
Η πληροφορία είναι από διαδικτυακό ενημερωτικό φυλλάδιο του τύπου "εγκώλπιο του εκπαιδευτικού" από έναν υποψήφιο αιρετό.
 

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #135 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 09:32:41 μμ »
...όσο για την κανονική μας άδεια λένε ότι είναι 10 μέρες και όχι 7!!!
τί γίνεται;;;;;

Μέχρι 10 ημέρες είναι για τους μόνιμους και 7 για τους αναπληρωτές αλλά όχι απαραίτητα συνεχόμενες. Συνεπώς εξαιρείς τα σαββατοκύριακα σε αντίθεση με την αναρρωτική για παράδειγμα.
Η πληροφορία είναι από διαδικτυακό ενημερωτικό φυλλάδιο του τύπου "εγκώλπιο του εκπαιδευτικού" από έναν υποψήφιο αιρετό.

Τέτοιου είδους διαδικτυακές (και μη) δημοσιεύσεις υπάρχουν δεκάδες. Άλλες λένε για 7 ημέρες και άλλες (οι περισσότερες) για 10 ημέρες!

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος sw1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #136 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 11:13:41 μμ »
Καλησπέρα. Η συζυγός πήγε στον γιατρό του ΙΚΑ - κεντρο μάνας και παιδιού. Είχε μαζί της τη γνωμάτευση από τον ιδιώτη γιατρό της που εξηγούσε το γιατί και πόσες μέρες πρέπει να μείνει εκτός της εργασίας της. Ο γιατρός της χορήγησε 15 μέρες αρχικά και είπε όταν λήξει η άδεια αυτή, να ξαναπάει για να της ανανεώσει την άδεια για αλλες 15 μέρες. Μας είπε ότι δεν μπορεί να χορηγήσει έναν μήνα ολόκληρο. Αφού εξαντληθούν και τα δυο 15νθήμερα, τότε θα πρέπει να περνάει επιτροπή. Βέβαια, δεν πολυκαταλάβαμε ποια είναι  αυτή η διαδικασία. Δηλ, μετά το περας και των 2 15νθήμερων αδειών τί πρέπει να κάνουμε? να ξαναπάμε στον ίδιο γιατρό και θα μας πεί αυτός? Τί είναι η επιτροπή?
Mitsy, Εννοείς την μέρα που θα αρχίζει η άδεια μετά τις 2 δεκαπενθήμερες? και αυτή την άδεια ποιος θα μας την γράψει?πάλι ο ίδιος ο γιατρός του ικα?

μια χαρά!πολύ εξυπηρετικός ο άνθρωπος!
αν και είχα την εντύπωση ότι δίνει 15 μέρες και μόνο!

τη μέρα που θα ξεκινά η άδεια θα κλείσετε ραντεβού στο ικα με την α/βάθμια υγειονομική επιτροπή!
εγώ μία φορά πήγα από κοντά και η κοπέλα μου ειπε πως δε χρειάζεται να πηγαίνω απο εκεί !μου έδωσε ένα τηλ και έπαιρνα και έκλεινα ραντεβού!

με το καλό!

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #137 στις: Ιανουάριος 25, 2012, 09:41:19 πμ »
Καλησπέρα. Η συζυγός πήγε στον γιατρό του ΙΚΑ - κεντρο μάνας και παιδιού. Είχε μαζί της τη γνωμάτευση από τον ιδιώτη γιατρό της που εξηγούσε το γιατί και πόσες μέρες πρέπει να μείνει εκτός της εργασίας της. Ο γιατρός της χορήγησε 15 μέρες αρχικά και είπε όταν λήξει η άδεια αυτή, να ξαναπάει για να της ανανεώσει την άδεια για αλλες 15 μέρες. Μας είπε ότι δεν μπορεί να χορηγήσει έναν μήνα ολόκληρο. Αφού εξαντληθούν και τα δυο 15νθήμερα, τότε θα πρέπει να περνάει επιτροπή. Βέβαια, δεν πολυκαταλάβαμε ποια είναι  αυτή η διαδικασία. Δηλ, μετά το περας και των 2 15νθήμερων αδειών τί πρέπει να κάνουμε? να ξαναπάμε στον ίδιο γιατρό και θα μας πεί αυτός? Τί είναι η επιτροπή?
Mitsy, Εννοείς την μέρα που θα αρχίζει η άδεια μετά τις 2 δεκαπενθήμερες? και αυτή την άδεια ποιος θα μας την γράψει?πάλι ο ίδιος ο γιατρός του ικα?

μια χαρά!πολύ εξυπηρετικός ο άνθρωπος!
αν και είχα την εντύπωση ότι δίνει 15 μέρες και μόνο!

τη μέρα που θα ξεκινά η άδεια θα κλείσετε ραντεβού στο ικα με την α/βάθμια υγειονομική επιτροπή!
εγώ μία φορά πήγα από κοντά και η κοπέλα μου ειπε πως δε χρειάζεται να πηγαίνω απο εκεί !μου έδωσε ένα τηλ και έπαιρνα και έκλεινα ραντεβού!

με το καλό!

ναι,αφού τελειώσουν οι δύο 15ήμερες του γιατρού του ικα
τη μέρα που θα ξεκινά η άδεια η 30ήμερα που άπτεται της επιτροπής θα κλείσεις ραντεβού με την επιτροπή
το χαρτί του γιατρού σας!
δε ξέρω αν έχετε ιδιώτη και έχουν θέμα με αυτό
εγώ γιατρό δημόσιου νοσοκομείου
ρωτήστε το γιατρό που πάτε τώρα στο ικα ώστε να μην έχετε πρόβλημα!αν είναι να σας γράφει χαρτί και ο γιατρός του ικα!
αλλά  μπορέι και να δέχονται και του ιδιώτη!!
αυτά είναι πάντα ανάλογα με το ικα της περιοχής!

jak_13 και τι δεχόμαστε τελικά;
κι εμένα στη δευτ/βάθμια μου για 7 μου ειπαν!
αλλά αν είναι 10 γιατί να μην το ξέρουμε;

Αποσυνδεδεμένος sw1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #138 στις: Ιανουάριος 25, 2012, 10:10:35 πμ »
Καλησπέρα. Η συζυγός πήγε στον γιατρό του ΙΚΑ - κεντρο μάνας και παιδιού. Είχε μαζί της τη γνωμάτευση από τον ιδιώτη γιατρό της που εξηγούσε το γιατί και πόσες μέρες πρέπει να μείνει εκτός της εργασίας της. Ο γιατρός της χορήγησε 15 μέρες αρχικά και είπε όταν λήξει η άδεια αυτή, να ξαναπάει για να της ανανεώσει την άδεια για αλλες 15 μέρες. Μας είπε ότι δεν μπορεί να χορηγήσει έναν μήνα ολόκληρο. Αφού εξαντληθούν και τα δυο 15νθήμερα, τότε θα πρέπει να περνάει επιτροπή. Βέβαια, δεν πολυκαταλάβαμε ποια είναι  αυτή η διαδικασία. Δηλ, μετά το περας και των 2 15νθήμερων αδειών τί πρέπει να κάνουμε? να ξαναπάμε στον ίδιο γιατρό και θα μας πεί αυτός? Τί είναι η επιτροπή?
Mitsy, Εννοείς την μέρα που θα αρχίζει η άδεια μετά τις 2 δεκαπενθήμερες? και αυτή την άδεια ποιος θα μας την γράψει?πάλι ο ίδιος ο γιατρός του ικα?

μια χαρά!πολύ εξυπηρετικός ο άνθρωπος!
αν και είχα την εντύπωση ότι δίνει 15 μέρες και μόνο!

τη μέρα που θα ξεκινά η άδεια θα κλείσετε ραντεβού στο ικα με την α/βάθμια υγειονομική επιτροπή!
εγώ μία φορά πήγα από κοντά και η κοπέλα μου ειπε πως δε χρειάζεται να πηγαίνω απο εκεί !μου έδωσε ένα τηλ και έπαιρνα και έκλεινα ραντεβού!

με το καλό!

ναι,αφού τελειώσουν οι δύο 15ήμερες του γιατρού του ικα
τη μέρα που θα ξεκινά η άδεια η 30ήμερα που άπτεται της επιτροπής θα κλείσεις ραντεβού με την επιτροπή
το χαρτί του γιατρού σας!
δε ξέρω αν έχετε ιδιώτη και έχουν θέμα με αυτό
εγώ γιατρό δημόσιου νοσοκομείου
ρωτήστε το γιατρό που πάτε τώρα στο ικα ώστε να μην έχετε πρόβλημα!αν είναι να σας γράφει χαρτί και ο γιατρός του ικα!
αλλά  μπορέι και να δέχονται και του ιδιώτη!!
αυτά είναι πάντα ανάλογα με το ικα της περιοχής!

jak_13 και τι δεχόμαστε τελικά;
κι εμένα στη δευτ/βάθμια μου για 7 μου ειπαν!
αλλά αν είναι 10 γιατί να μην το ξέρουμε;
Καλημέρα!!
Mitsy σε ευχαριστώ πολύ! Πάντα βοηθάς πολύ!!
Με το καλό!!

Αποσυνδεδεμένος eagle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ό,τι δε ζήσαμε είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά!
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #139 στις: Ιανουάριος 25, 2012, 10:32:57 πμ »
   Εμένα πάλι για να μου πληρώσει η Δευτεροβάθμια τις 15 μέρες θέλει μαζί με τη γνωμάτευση της επιτροπής και το τριπλότυπο του επιδόματος που θα παίρνω  απο το ΙΚΑ. Τους είχα στείλει μόνο τη γνωμάτευση και ένα έντυπο ενημέρωσης εργοδότη και τώρα θέλουν και το τριπλότυπο. Μ' αυτά και με αυτά έχουν περάσει 2 εβδομάδες και ακόμα δε μου έχει στείλει η Δευτεροβάθμια το χαρτί του εργοδότη για να το πάω στο ΙΚΑ, να πάρω το τριπλότυπο (γιατί μόνο έτσι το δίνει το ΙΚΑ) και μετά να τους το ξαναστείλω. Σημειωτέον ότι την άλλη εβδομάδα λήγει η 30ήμερη αναρρωτική που έχω πάρει και ακόμα δεν έχω ξεμπλέξει με τη γραφειοκρατία. Φυσικά ούτε λόγος για πληρωμή!
  Τέλος μέσα σε όλα αυτά αναρωτιέμαι πώς το ΙΚΑ γνωρίζει πόσο μισθό παίρνω ή έπαιρνα, αφού δε μου ζήτησε κανένα χαρτί.....
Πολυκαλημέρα σας!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161413
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 560
Σύνολο: 575

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.